Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Opel (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel.html)
-   -   Maşina mea: OPEL CALIBRA - PSD-ul (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/146356-masina-mea-opel-calibra-psd.html)

DriftingCalibra 04-10-09 17:16

Maşina mea: OPEL CALIBRA - PSD-ul
 
106 Attachment(s)
Masina mea :

- OPEL CALIBRA
- An/luna fabricatie: octombrie - 1993
- Culoare verde , ex. albastru
- MOTOR : Ex. C20NE - Actual C20XE
- Prelungire capota DTM Rieger
- Prelungire capota JOM
- Bara fata Nissan Skyline , Bara spate Alien , Praguri NTC desing
- Jante Azev C aluminium / R17,8J,anvelope fata-spate Good year eagle F1 215/40/ZR17.
- Interior piele negru original Calibra
- Ceasuri bord JOM
- Trapa electrica,geamuri electrice,oglinzi electrice
- Faruri angel eyes + kit xenon ,stopuri stock.
- Tripla originala Irmscher
- Discuri frana fata + spate Zimmerman
- Arcuri sport Irmscher / amortizoare Koni reglebile.
- Bara rigidizare Vauxhall
- Radio-cd Alpine,subwoofer Blaupunkt 800w,statie 4x100 Blaupunkt,4 voxe Infinity.

- Masina am cumparato in 2007,reconditionata capital vopsita albastru. In februarie 2009 accident Sos. Pantelimon in aceiasi luna a intrat in restaurare capitala moment in care am schimbat si motorul din C20NE in C20XE.Restaurarea a durat circa 6 luni de zile timp in care am schimbat multiple elemente mecanice.
- Rulmenti fata , bielete directie , capete bara, bucsi bascule,pivoti,tampoane caseta directie,pompa servo,tampoane motor,placute frana zimmerman,discuri frana zimmerman,rulmenti flanse,flanse amortizor,burduf-amortizor,radiator apa,termocupla,ambreiaj,distributie,transmisie,apr indere,matisarea instalatie electrice,saboti frana,timonerie,filtre,consumabile. Usoare modificari.

- Tinichigerie / antifonare / vopsitorie / mecanica.
In viitorul apropiat voi monta eleron GT wing 150,alarma, conversie 1 singur stergator de la Rieger,telescoape capota JOM,folie Lummar etc... !
Voi atasa cronologic fotografii, ele sunt in masura " sa vorbeasca :) ".

GJ 64 GAB 04-10-09 17:28

Re: OPEL CALIBRA " PSD-ul "
 
Nu ai asamblat-o incă?...
Cum ai făcut de ai lovit-o prima dată?
Pānă acum e mortală! baftă!

DriftingCalibra 04-10-09 17:34

Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul
 
15 Attachment(s)
Pana acum are circa 1500 de km. de cand am pus masina pe roti:)

GJ 64 GAB 04-10-09 17:37

Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul
 
Superbă!...
Pune-i şi nişte neoane verzi sub ea şi o să ai una din cele mai frumoase Calibra din ţară!...
Felicitări!

DriftingCalibra 04-10-09 17:40

Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul
 
Quote:

Originally Posted by GJ 64 GAB (Post 2691871)
Superbă!...
Pune-i şi nişte neoane verzi sub ea şi o să ai una din cele mai frumoase Calibra din ţară!...
Felicitări!

Multumesc pentru aprecieri momentan am alte prioritati :
- Evacuare - telescoape capota,alarma,kit 1 singur stergator,eleron,folie geamuri.. urmata de viitoarele modificari la motor ( nu stiu care dar vor veni ).

CocoT 28 04-10-09 17:56

Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul
 
Eu zic sa ii schimbi culoarea jantelor... In rest este frumoasa msina... :X Succes!

SUPAPA_Jr 04-10-09 17:57

Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul
 
da...am vazut masina live si pot spune ca e chiar impresionanta...chiar ma intrebam cand o sa posteze cineva poze cu masina asta :D e foarte ok si la detalii..e foarte bine lucrata...felicitari si .. sa fii ferit de incidente.

robert_zed2112 04-10-09 17:58

Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul
 
da o calibra ff frumoasa.

DriftingCalibra 04-10-09 18:56

1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by CocoT 28 (Post 2691924)
Eu zic sa ii schimbi culoarea jantelor... In rest este frumoasa msina... :X Succes!

Multumesc frumos insa nu am sa optez niciodata pentru o culoare inchisa la aceste jante. Culoarea inchisa la jante le fac sa para mai mici iar modelul acestora si talonul anvelopelor nu ies in evidenta.

Au inceput sa se poarte jantele deschise,stilizate ( parerea mea,totusi ma ocup de 3 ani de reconditionat jante :) mi-e usor sa le fac alta culoare, ce`mi recomanzi ? ) !

Quote:

Originally Posted by SUPAPA_Jr (Post 2691928)
da...am vazut masina live si pot spune ca e chiar impresionanta...chiar ma intrebam cand o sa posteze cineva poze cu masina asta :D e foarte ok si la detalii..e foarte bine lucrata...felicitari si .. sa fii ferit de incidente.


Multumesc de aprecieri maistre SUPAPA !

Quote:

Originally Posted by robert_zed2112 (Post 2691931)
da o calibra ff frumoasa.


Multumesc Robert!

BuBu>KRS< 04-10-09 19:08

Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul
 
e FORTZA. Tonny bravo ,dupa atata munca in sfarsit ... no comment ! e dementiala

mrkane 04-10-09 19:10

Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul
 
pune o poza si cu motorul

in rest ce sa zic, felicitari pentru ca este muncita !

Billy c25xe 04-10-09 19:10

Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul
 
Felicitari si respectele mele pentru ce ai reusit sa faci! :shock:
Este una dintre cele mai frumoase Calibra de pe la noi , foarte frumoasa!
Bafta cu viitoarele modificari si sa nu ai parte de nici un accident !
Numai bine!

Flow_Flexatu 04-10-09 19:19

Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul
 
O calibra imaculata,impecabila :D e mortala..!!!ti-am mai zis ca esti Dr.Calibra in romania'' :D alaturi de ce-a lui Adoss,aveti cele mai tari calibre din tara:-)

DriftingCalibra 04-10-09 19:29

6 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by BuBu>KRS< (Post 2692134)
e FORTZA. Tonny bravo ,dupa atata munca in sfarsit ... no comment ! e dementiala

Multumesc KRS-ule.

Quote:

Originally Posted by mrkane (Post 2692135)
pune o poza si cu motorul

in rest ce sa zic, felicitari pentru ca este muncita !

Multumesc mr'kane pentru aprecieri si da tin sa mentionez ca esti printre putinii care imi spunea atunci cand eram cu moralul la pamant " capul sus ".

- Billy multumesc si tie si lui Flexatu,amandoi stiti cata munca si pasiune am investit lucrurile cu siguranta nu se opresc insa aici si cu siguranta voi apuca sa mai fac raritati pentru PSD-ul meu :) si aici bat catre kit'ul ala cu 1 singur stergator si prelungirea DTM :P

Mentionez faptul ca motorul este omologat R.A.R. iar transplantul nu este greu de realizat cum multi deja stiu asta.

Notă moderator: Foloseşte funcţia "Edit post" pentru a nu mai face posturi unul după altul! by GJ 64 GAB

VaLeX 04-10-09 21:13

Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul
 
6 Attachment(s)
Nu stiu, e posibil sa ma insel, dar am vazut o calibra aproximativ la fel (poate chiar ea e) in Iasi. In orice caz, arata foarte bine masina, singura chestie care nu prea ma incanta este toba cum iese , in rest ...de la jante , la culoare , body kit si motor , chiar e tzipla.


All times are GMT +2. The time now is 17:30.

- Copyright 2024 4Tuning