Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-09, 23:57   #16
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Felicitari!

Ai o masina de vis.

Referitor la treaba cu reconditionatul jantelor, am incercat sa iti dau PM, dar ai dezactivat optiunea asta. Zi-mi si mie te rog cat ma costa reconditionarea unor jante de 15"...mici julituri si o vopsea serioasa.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 19:19   #17
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default

Quote:
Originally Posted by VaLeX View Post
Nu stiu, e posibil sa ma insel, dar am vazut o calibra aproximativ la fel (poate chiar ea e) in Iasi. In orice caz, arata foarte bine masina, singura chestie care nu prea ma incanta este toba cum iese , in rest ...de la jante , la culoare , body kit si motor , chiar e tzipla.
Multumesc frumos , nu este aceea masina insa BM-1-NUE a fost tot a mea,tot eu am aruncat vopseaua aia verde pe ea bodykit-ul la facut cel care a cumparat masina de la mine probabil ulterior.
Masina acum nu stiu daca mai exista ultima oara era la dezmembrari.
Mentionez faptul ca atunci cand am vandut masina era in custodia BPR fiind obiectul unei anchete inca pe rolul instantelor.

Poze inainte sa o vopsesc.

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Felicitari!

Ai o masina de vis.

Referitor la treaba cu reconditionatul jantelor, am incercat sa iti dau PM, dar ai dezactivat optiunea asta. Zi-mi si mie te rog cat ma costa reconditionarea unor jante de 15"...mici julituri si o vopsea serioasa.
Iti multumesc tare mult prentru aprecieri. Pentru discutii refritoare la reconditionarea jantelor da`mi add la id-ul "NIGHTEAMRACERS" si vorbim / mess despre .... !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00075.JPG
Views:	297
Size:	151.0 KB
ID:	1115252   Click image for larger version

Name:	DSC01123.JPG
Views:	411
Size:	1.48 MB
ID:	1115253   Click image for larger version

Name:	FINAL-MOTOR2.JPG
Views:	303
Size:	2.09 MB
ID:	1115254  

Click image for larger version

Name:	DSC00081.JPG
Views:	171
Size:	156.0 KB
ID:	1115255  
__________________

NIGHT TEAM SERVICE OFERA SERVICII:
TINICHIGERIE - VOPSITORIE AUTO - RESTAURARI !
Reconditionåri jante din :magneziu,aluminiu,tablå cu crapàturi sau exfolieri in lac sau Plx. Noantäri in orice culoare,asemenea perlä de orice culoare,ne/metalizat indiferent de granulatie.
Persoanä de contact : Nume - Tonny , Nr. Tel. 0763.514.276 / 0745.162.882
Id mess - NIGHTTEAMRACERS, E-mail : SERVICE@NIGHTTEAMRACERS.RO

Last edited by GJ 64 GAB; 05-10-09 at 19:52.
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 23:48   #18
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Nu are nici un rost sa iti mai zic nimic despre masina. Parerea mea o stii. SUPERBA. Dupa munca si rasplata
DaBotta is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 15:51   #19
EclipseTM
4Rally

Stage 4
 
EclipseTM's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 215
Member of:
[4Rally]
[Opel]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

superba calibra ta!!!
ce putere are acum motorul?:-/
EclipseTM is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 18:40   #20
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Este un c20xe nedopat,nemodificat deci normal ar trebui sa aibe 150 CP , tinand cont insa de gradul de uzura al acestuia " 150mii km " nu pot estima.
So ......... 150!

O sa ajung candva cu masina la DNC Team si ...... vedem ce iese
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 20:11   #21
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Frumos...
Nu toti au rabdarea ta !
Cum ai reusit sa omologhezi motorul ?
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 21:01   #22
ElMasRapido

Stage 1
 
ElMasRapido's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 20
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

nice work man,chiar ai o masina de invidiat,cineva zicea sa schimbi culoarea jantelor,insa eu cred ca se combina perfect asa cum este.
ElMasRapido is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 21:03   #23
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Dau bine jantele aşa, nu văd altă culoare care să se potrivească cu verdele ăsta!
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 21:41   #24
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default

Quote:
Originally Posted by Rob3rt_espero View Post
Frumos...
Nu toti au rabdarea ta !
Cum ai reusit sa omologhezi motorul ?

Motorul l-am omologat legal la RAR si este trecut in cartea masinii.
Urmatoare etapa vor fi jantele omologate,folia care va veni montata pe toate geamurile pe care cu putin noroc le voi trece in talon la mentiuni

C20XE are 2 tipuri de motor unul cu bobina nu stiu de care altul altfel. Unul costa 600 ron asta al meu a costat 26mil.

Quote:
Originally Posted by ElMasRapido View Post
nice work man,chiar ai o masina de invidiat,cineva zicea sa schimbi culoarea jantelor,insa eu cred ca se combina perfect asa cum este.
ElMasRapido :
GJ-64-GAB :
Culoarea jantelor imi place la nebunie sincer aveam masina rasturnata si jantele erau deja vopsite Am vrut initial sa fac si masina crem perlat insa am renuntat in detrimentul verdelui aprins.

La anul cu siguranta am sa revopsesc masina iar atunci ma voi gandi daca am sa pastrez linia asta de culoare exotica sau am sa trec la ceva mai stilizat.
Un lucru stiu data viitoare o sa imi fie mult mai usor ceva circa 7 zile

Last edited by GJ 64 GAB; 06-10-09 at 21:49.
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 18:29   #25
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Quote:
Originally Posted by DriftingCalibra View Post
Motorul l-am omologat legal la RAR si este trecut in cartea masinii.
Urmatoare etapa vor fi jantele omologate,folia care va veni montata pe toate geamurile pe care cu putin noroc le voi trece in talon la mentiuni

C20XE are 2 tipuri de motor unul cu bobina nu stiu de care altul altfel. Unul costa 600 ron asta al meu a costat 26mil.



ElMasRapido :
GJ-64-GAB :
Culoarea jantelor imi place la nebunie sincer aveam masina rasturnata si jantele erau deja vopsite Am vrut initial sa fac si masina crem perlat insa am renuntat in detrimentul verdelui aprins.

La anul cu siguranta am sa revopsesc masina iar atunci ma voi gandi daca am sa pastrez linia asta de culoare exotica sau am sa trec la ceva mai stilizat.
Un lucru stiu data viitoare o sa imi fie mult mai usor ceva circa 7 zile

Legal as vrea si eu sa omologhez dar nu ma incadrez in cei maxim "40%" ca sa zic asa...De la 95 de cai si pana la 150 mai sunt 55 deci e clar ca nu ma incadrez, crezi ca s-ar putea omologa ?
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 20:00   #26
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Amici,va rog respectuos sa nu facem ghiseu de informatii din prezentarea masinii mele ca am depus mult efort pentru a face ceea ce este acum

- Motorul nu trebuie sa depaseasca cu 40% puterea actuala a motorului omologat.
- Motorul respectiv trebuie sa fie montat din fabrica pe acelasi tip de caroserie cu acelasi sistem de franare.

- In Bucuresti omologhezi orice oricand daca ai omul potrivit caruia sa ii cotizezi atunci cand si cat trebuie.

Last edited by DriftingCalibra; 07-10-09 at 20:03.
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 20:36   #27
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Quote:
Originally Posted by DriftingCalibra View Post
Amici,va rog respectuos sa nu facem ghiseu de informatii din prezentarea masinii mele ca am depus mult efort pentru a face ceea ce este acum

- Motorul nu trebuie sa depaseasca cu 40% puterea actuala a motorului omologat.
- Motorul respectiv trebuie sa fie montat din fabrica pe acelasi tip de caroserie cu acelasi sistem de franare.

- In Bucuresti omologhezi orice oricand daca ai omul potrivit caruia sa ii cotizezi atunci cand si cat trebuie.
Ma scuzi ca am facut offtopic , insa iti raman recunoscator pentru informatie.

ps. Nu te-ai gandit sa-i pui un eleron masinii ?
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 21:24   #28
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Multumesc de intelegere nu vreau sa par altora ca fiind infatuat insa as dori sa fie totul subiectiv.
M-am gandit la un eleron si cred ca este singurul care din punctul meu de vedere da cel mai bine acela fiind GT Wing 150! Voi cauta si alte modele insa pana acum din 15 numai asta m-am gandit ca da bine.
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 21:27   #29
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Am şters posturile care te-au deranjat!
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 21:36   #30
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default Re: OPEL CALIBRA - PSD-ul

Urmatoarele lucruri pe care doresc sa le fac la masina :

- Schimbare bucsi bara stabilizatoare. Bucsile care le-am montat erau dintr-un cauciuc dur si nu se asezau asa cum trebuie / sasiu cand veneau prinse cu semilunele. La mers scoate un zgomot suparator insa nu pericliteaza cu nimic siguranta conducatorului,pasagerilor sau a celorlalti participanti la trafic :P,afecteaza doar inima mea atata tot.

- Montarea bara rigidizare fata. O am insa nu este montata operatiune ce o voi face odata cu demontarea sasiului. Bara este fixa,originala Vauxhall.

- Vineri cel tarziu luni imi ajung si amortizoarele de capota,trebuia sa le am pana acum insa inconvenientele atunci cand comanzi pe internet sunt greu de evitat.

- Evacuarea : inca nu m-am gandit la ce voi face insa stiu sigur ca ceva in privinta aceasta trebuie sa fac. Am evacuare stock iar anii acesteia isi spun cuvantul + modificarile ulterioare suferite. La una din imbinari imi rasufla iar intr-un loc pe undeva imi atinge in caroserie , pe langa aceste aspecte nici sunetul produs nu`mi place urechilor " din nefericire din lipsa de timp nu am cum sa ajung la cei recomandati sa imi efectueze lucrarea " sambata si duminica e inchis iar atunci sunt eu liber. Se rezolva si va veni un sunet agresiv insa nu asurzitor.

- Alarma montata la modulul inchidere centralizata + cheie tip briceag,cheia si modulul le am sunt montate insa alarma este pe drum.
- Folia o voi pune in momentul in care voi avea certitudinea ca va fi stantata in talon la mentiuni.
- Conversia intr-un singur stergator de la DTM este pe drum cu siguranta va dura circa 40 zile.
- Eleronul cred ca prin decembrie dupa alegerile prezidentiale,poate cadou de craciun va ajunge pe masina
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -