Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 08-03-11, 07:32   #631
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Exclamation Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Quote:
Originally Posted by crystip84 View Post
Felicitari pentru proiect.. si eu la o astra coupe turbo am acelasi pistoane forjate.. sper sa nu patesc acelasi lucru.. deocamndata am bulit o turbina gt3076..si e pe drum alta.. (s-a bulit ca s-a spart conducta de ulei de la turbo..) sa ai grija la conductele de ulei..

5 sec sa ramana fara ulei si e pa...

vroiam sa te intreb de unde si cat ai dat pe galeria de evacuare? am vazut ca a ta mai multe pe ebay dar am inteles ca unele sunt facaturi? tu ai adaptat-o? adica i-ai sudat alta flansa? era de sr20det?

scz daca s-a mai discutat dar nu am avut rabadare sa citesc prin 20 de pag
Salut,

Era s-o patesc si eu cu turbina tot de la un furtun care era vechi si se "gatuise" ... scoteam fum ca un tractor.
Intr-adevar, pt. galeria de evacuare am luat ceva de pe e-bay, era pt. motorul 1.8T VAG (Audi, VW, etc.) si l-am adaptat la mine; iar flansa de turbo este facuta custom, cea care o cumparasem era foarte subtire.
Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Cea mai tare masina de pe forum!Moama ce de munca,ce de bani...un filmulet nu pui?Cat prinde,cat are 0-100?Cat consuma,cati bani ai bagat in ea?Cand o sa mearga?

PS.Mai stergeti si postul asta?
1. Da, cu toate ca-ti crapa pipota, tie si la alti gansaci de pe aici, este o masina deosebita;
2. Daca stau bine sa ma gandesc, o astfel de masina ai avut si tu, asa ca daca ai castigat banii cinstit cum am facut si eu stii foarte bine ce inseamna o astfel de investitie;
3. Nu, un filmulet nu pun, pt. ca nu am : pana in prezent nu s-a urcat nimeni altcineva cu mine in masina ca sa ma dau koitze grase (tu poate ai mai multe experiente de-astea) si nici nu sunt retard sa ma filmez de unu' singur cand merg cu 140 km/h prin orash asa cum vad ca se aclama pe aici !
4. Eu am "prins" vreo 240 km/h, mai mult n-am avut curaj; 0-100 km/h nu s-a apucat cronometra, din acelasi motive enumerate mai sus;
5. Consuma intre 10-15 l/100 km;
6. Bani bagati in ea ... intre 10 si 12 mii de EUR, nu mai stiu exact si
7. Momentan sta in garaj, o sa mearga la vara ... cel putin nu se dezmembreaza precum masina ta ! PUNCT
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 16:31   #632
Stefy88

Stage 5
 
Stefy88's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 338
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

astept cu nerabdare sa aduci din nou "bestia" la viata...si nu sunt singurul,macar de tine ce sa zic...un om de invidiat,un om de nota 10,care nu pune numai multa munca, bani multi, multa sudoare...nopti nedormite...nervi si multe altele ci si mult suflet in aceasta masinasi asta este de apreciat...


Numai bine si multa, multa bafta!
__________________
Nubira II 1.6 16V ......Masina mea...https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...97-nubira.html
Stefy88 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 18:59   #633
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Quote:
Originally Posted by Stefy88 View Post
astept cu nerabdare sa aduci din nou "bestia" la viata...si nu sunt singurul,macar de tine ce sa zic...un om de invidiat,un om de nota 10,care nu pune numai multa munca, bani multi, multa sudoare...nopti nedormite...nervi si multe altele ci si mult suflet in aceasta masinasi asta este de apreciat...


Numai bine si multa, multa bafta!
+ 10 . Numa bine Esperache!
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 19:34   #634
low.

Stage 5
 
low.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 1,112
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Cand termini,bag full gaz,si vin sa o vad si eu live,si poate,poate ma dai si pe mine o tura
low. is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 19:42   #635
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Quote:
Originally Posted by low. View Post
Cand termini,bag full gaz,si vin sa o vad si eu live,si poate,poate ma dai si pe mine o tura
Nu cred ca ajungi inaintea mea
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 18:13   #636
naci_sfi

Stage 4
 
naci_sfi's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 262
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Quote:
Originally Posted by ss_seby View Post
Da e GNT`u , dar el nu are cont pe forum sa o vedem si noi o stiti doar cei din constanta ce are pe sub capota , sau cei care sunt mai vechi in alea curselor ! Pentru mine si altii , cunoastem doar pe NDY si per Esperache ! Printre care Esperache a dus performanta masini la un nivel foarte ridicat !
sal...am vb eu cu GNT sa isi puna masina pe forum, si a zis ca o sa ii faca poze , cand termina transplantu la astra lui gsi turbo , si o sa puna poze cu ambele masini .....acum depinde de vreme ca transplantu la gsi e terminat de cateva zile,,,

Last edited by naci_sfi; 18-03-11 at 18:21.
naci_sfi is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 08:01   #637
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Quote:
Originally Posted by naci_sfi View Post
sal...am vb eu cu GNT sa isi puna masina pe forum, si a zis ca o sa ii faca poze , cand termina transplantu la astra lui gsi turbo , si o sa puna poze cu ambele masini .....acum depinde de vreme ca transplantu la gsi e terminat de cateva zile,,,
Multumim frumos de acest ajutor! Daca ar putea sa faca topic cu masina ar fii super, dar sa nu poluam topicul lui esperache cu alta masina !
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 10:02   #638
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Unhappy Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Quote:
Originally Posted by Stefy88 View Post
astept cu nerabdare sa aduci din nou "bestia" la viata...si nu sunt singurul,macar de tine ce sa zic...un om de invidiat,un om de nota 10,care nu pune numai multa munca, bani multi, multa sudoare...nopti nedormite...nervi si multe altele ci si mult suflet in aceasta masinasi asta este de apreciat...


Numai bine si multa, multa bafta!
Quote:
Originally Posted by ss_seby View Post
+ 10 . Numa bine Esperache!
Multumesc frumos.
Pana nu m-am apucat efectiv de acest proiect, nici eu nu stiam ce se intampla cu adevarat in spatele pozelor frumoase cu masina gata, insa oricat s-ar vorbi despre aceste lucruri pe forum-ul asta, marea majoritate nu sunt decat niste oameni rautaciosi si invidiosi care pur si simplu nu-si pot vedea de treaba lor !
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 10:33   #639
AndreiABS

Stage 3
 
AndreiABS's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 153
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[RENAULT]
[Nissan]
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Crezi?Si daca sunt nu mai pune la suflet...
AndreiABS is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 15:11   #640
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Mi-e foarte "nu stiu cum'" sa fiu asa pasiv la mizeriile astea ... dar poate ca asa ar fi mai sanatos.
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 20:39   #641
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Salutare Esperache , cu ce ne mai incanti despre masina ta? ca doar a venit caldura , ceva noutati ??
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 22:44   #642
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Am citit si eu aceste pagini si am ramas uimit ce suflet si bani ai pus in acest proiect ,pacat pentru ce sa antamplat pe final dar asta este se antampla si nu baga invidiosii in seama mergi mai departe si demonstreaza cu masina fao sa mearga cum trebuie bafta an continuare
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 22:33   #643
sony50

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 41
Default

Nu stiu frate ce sa mai zic ,am citit tot topicul si m-am "crucit" ,am si eu un cielo condus vreo 3-4 sute de mii de km ,stiu ce inseamna o masina stiu ce inseamna,mecanic,piese tot ce tine de mecanica si stiu ca nu e asa de usor.Multa munca,timp,nervi,dezamagiri,sperante.....s.a.m.d. Toata admiratia prietene pt ce faci.In primul rind nu esti "normal" asa cum sustii tu ,un om normal sau cel putin 90% din ei habar nu au de unde sa cumpere piesele care le-ai pus tu pe masina dapai la ce folosesc ,80 % din ei (cu toate sacrificile) nu au posibilitatea sa faca asa ceva .Apoi stai extraordinar de bine cu nervi ,esti de admirat,nu in ultimul rind e PASIUNE si intradevar cu "P" mare .Felicitari si multa bafta sa iti termini visul,chiar e un vis realizat si unul frumos inca.

P.S.Un sfat .nu in special pt tine ci pt toti cei ce puneti suflet in masini si in ce faceti,am observat ca sunteti multi "cunoscatori" pe aici uni pe bune alti in ghililmele ,pt cei pe bune ,de ce nu lasati orgoliile deoparte si nu va ajutati intre voi,cred ca ati castiga mult mai mult, daca ati da un sfat in loc sa aruncati o ironie .

Quote:
Originally Posted by Esperache View Post
Mi-e foarte "nu stiu cum'" sa fiu asa pasiv la mizeriile astea ... dar poate ca asa ar fi mai sanatos.

Prietene "Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca-s amari" ,de ce te complici si intri in polemica? Tu ai inceput un proiect pt tine ,nu cred ca ai bagat atitia bani ca sa impresionezi toti fraeri .Daca ai fi vrut asta ai f...ai o folie ,niste jante ,niste "guta" in difuzoare la maxim ,trei stickere "JBL" si era cea mai "tunata" masina in opinia "lor" .Normal ca e mai sanatos sa nu dai atentie si sa iti vezi de treaba ta .Cine stie cu ce se maninca toata munca asta ,nu o sa vorbeasca niciodata aiurea ,crede-ma!

Last edited by Snapy_xxl; 16-05-11 at 23:27.
sony50 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 08:52   #644
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Thumbs up Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Quote:
Originally Posted by ss_seby View Post
Salutare Esperache , cu ce ne mai incanti despre masina ta? ca doar a venit caldura , ceva noutati ??
Momentan nu, pana nu e gata ... totul e surpriza ... si cred ca asa e mai bine
Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
Am citit si eu aceste pagini si am ramas uimit ce suflet si bani ai pus in acest proiect ,pacat pentru ce sa antamplat pe final dar asta este se antampla si nu baga invidiosii in seama mergi mai departe si demonstreaza cu masina fao sa mearga cum trebuie bafta an continuare
Merci.
Quote:
Originally Posted by sony50 View Post
Nu stiu frate ce sa mai zic ,am citit tot topicul si m-am "crucit" ,am si eu un cielo condus vreo 3-4 sute de mii de km ,stiu ce inseamna o masina stiu ce inseamna,mecanic,piese tot ce tine de mecanica si stiu ca nu e asa de usor.Multa munca,timp,nervi,dezamagiri,sperante.....s.a.m.d. Toata admiratia prietene pt ce faci.In primul rind nu esti "normal" asa cum sustii tu ,un om normal sau cel putin 90% din ei habar nu au de unde sa cumpere piesele care le-ai pus tu pe masina dapai la ce folosesc ,80 % din ei (cu toate sacrificile) nu au posibilitatea sa faca asa ceva .Apoi stai extraordinar de bine cu nervi ,esti de admirat,nu in ultimul rind e PASIUNE si intradevar cu "P" mare .Felicitari si multa bafta sa iti termini visul,chiar e un vis realizat si unul frumos inca.

P.S.Un sfat .nu in special pt tine ci pt toti cei ce puneti suflet in masini si in ce faceti,am observat ca sunteti multi "cunoscatori" pe aici uni pe bune alti in ghililmele ,pt cei pe bune ,de ce nu lasati orgoliile deoparte si nu va ajutati intre voi,cred ca ati castiga mult mai mult, daca ati da un sfat in loc sa aruncati o ironie .




Prietene "Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca-s amari" ,de ce te complici si intri in polemica? Tu ai inceput un proiect pt tine ,nu cred ca ai bagat atitia bani ca sa impresionezi toti fraeri .Daca ai fi vrut asta ai f...ai o folie ,niste jante ,niste "guta" in difuzoare la maxim ,trei stickere "JBL" si era cea mai "tunata" masina in opinia "lor" .Normal ca e mai sanatos sa nu dai atentie si sa iti vezi de treaba ta .Cine stie cu ce se maninca toata munca asta ,nu o sa vorbeasca niciodata aiurea ,crede-ma!
Sunt putini cei care gandesc ca mine, ca tine, etc. ... oricum acest prim proiect a fost o experienta ... hai sa-i zic destul de interesanta pt. mine, si aici ma refer si la categoriile de oameni pe care mi-a fost dat sa-i intalnesc, m-a facut sa ma gandesc de cel putin 2 ori inainte de a-mi alege partenerii de lucru, dar, cel mai important, cred m-a facut sa fiu mai cu picioarele pe pamant in ceea ce priveste punerea in practica a ideilor avute ... mai exact mi-a aratat clar ce diferente enorme exista intre teorie si practica ... oricum, continuarea, respectiv imbunatatirea acestui proiect, nu cred ca va fi decat de bun augur atat pentru mine cat si pentru ceilalti implicati, iar acest lucru va fi confirmat sau infirmat de cele ce vor urma in perioada imediat urmatoare.

Numai bine tuturor !

Last edited by Esperache; 10-06-11 at 08:59.
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 11:06   #645
casp3r75

Stage 5
 
casp3r75's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 448
Member of:
[DAEWOO]
[SEAT]
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Quote:
Originally Posted by Esperache View Post
Momentan nu, pana nu e gata ... totul e surpriza ... si cred ca asa e mai bine

Merci.


Sunt putini cei care gandesc ca mine, ca tine, etc. ... oricum acest prim proiect a fost o experienta ... hai sa-i zic destul de interesanta pt. mine, si aici ma refer si la categoriile de oameni pe care mi-a fost dat sa-i intalnesc, m-a facut sa ma gandesc de cel putin 2 ori inainte de a-mi alege partenerii de lucru, dar, cel mai important, cred m-a facut sa fiu mai cu picioarele pe pamant in ceea ce priveste punerea in practica a ideilor avute ... mai exact mi-a aratat clar ce diferente enorme exista intre teorie si practica ... oricum, continuarea, respectiv imbunatatirea acestui proiect, nu cred ca va fi decat de bun augur atat pentru mine cat si pentru ceilalti implicati, iar acest lucru va fi confirmat sau infirmat de cele ce vor urma in perioada imediat urmatoare.

Numai bine tuturor !
esperache ne tine in suspans
nebunie maxima ce o sa iasa din masina asta
casp3r75 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -