Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 20-12-11, 13:06   #676
CT97AMD
Daewoo Driver

Stage 5
 
CT97AMD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 524
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Eu cred ca tu citesti numai ce iti convine )
A spus CLAR ca el continua proiectul si baga bani in masina din PURA PASIUNE.
Adica mai exact o face pentru el,pentru inima lui nu pentru vreun user de pe forum ca sa se simta bine ca i-a spus nea' caisa "ce forta e masina asta" sau "bengoasa rau".
Deci chiar daca mai sta 10 ani la masina si lucreaza si arunca bani pe fereastra,o face pentru asi vedea visul devenit realitate.
Bafta Esperache cu proiectul.
CT97AMD is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 22:41   #677
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Poate masina chiar e gata , mai asteapta o piesa ici colo , nimeni nu stie decat esperache. Fie ca o sa il faca un 1.9 tdi (in vise) o sa fie ceva unicat , inafar de GNT nu stiu alt espero in romania cu LET pe el . Multi au SFI pentru ca e mai fiabil si mai ushor de achizitionat. Si un LET cum este a lui esperache , este demn de toti bani . Si tot nu inteleg de ce nu ai tu incredere ca o sa mearga masina.
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 14:04   #678
dan_eclipse4g63t

Stage 5
 
dan_eclipse4g63t's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 649
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Quote:
Originally Posted by ss_seby View Post
Poate masina chiar e gata , mai asteapta o piesa ici colo , nimeni nu stie decat esperache. Fie ca o sa il faca un 1.9 tdi (in vise) o sa fie ceva unicat , inafar de GNT nu stiu alt espero in romania cu LET pe el . Multi au SFI pentru ca e mai fiabil si mai ushor de achizitionat. Si un LET cum este a lui esperache , este demn de toti bani . Si tot nu inteleg de ce nu ai tu incredere ca o sa mearga masina.
LET-UL este o platforma slaba pentru putere mare,daca nu pui piese PREMIUM pe el,si asa ,nu este destul de fiabil.dovada este in CALIBRA lui PRIMARU care a bagat foarte multi bani in motor,chiar de 2 ori ,si tot ia cedat.
acum a trecut pe motor si transmisie de BMW pe caroserie calibra.
Nu pot decat sa-i urez bafta lui ESPERAKE ,ca stiu ce inseamna sa bagi bani din pasiune.
eu am stat pe forumuri in SUA cam 6 luni pana m-am hotarat ce sa pun pe masina,si chiar nu am facut ECONOMIE cand a venit vorba de interne,chiulasa si electronica.
De fapt ,prima data mi-am achizitionat un STANDALONE si apoi piesele de motorin 2007.
SUCCES OMULE
dan_eclipse4g63t is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 14:33   #679
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Quote:
Originally Posted by dan_eclipse4g63t View Post
LET-UL este o platforma slaba pentru putere mare,daca nu pui piese PREMIUM pe el,si asa ,nu este destul de fiabil.dovada este in CALIBRA lui PRIMARU care a bagat foarte multi bani in motor,chiar de 2 ori ,si tot ia cedat.
acum a trecut pe motor si transmisie de BMW pe caroserie calibra.
Nu pot decat sa-i urez bafta lui ESPERAKE ,ca stiu ce inseamna sa bagi bani din pasiune.
eu am stat pe forumuri in SUA cam 6 luni pana m-am hotarat ce sa pun pe masina,si chiar nu am facut ECONOMIE cand a venit vorba de interne,chiulasa si electronica.
De fapt ,prima data mi-am achizitionat un STANDALONE si apoi piesele de motorin 2007.
SUCCES OMULE
Piesele de calitate reprezinta numai o mica parte din reteta.Conteaza enorm cat de bine este facut motorul,ce piese se schimba si la final softul are ultimul cuvant.Daca toate astea nu sunt de calitate maxima atunci se intampla ceea ce s-a intamplat cu majoritatea LET-urilor de pe la noi.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 18:41   #680
al3xxxXpert
Mercedes Driver

Stage 3
 
al3xxxXpert's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 108
Member of:
[MERCEDES]
Thumbs up Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Am citit tot topicul,respect pentru pasiune,foarte frumos proiect si astept cu nerabdare un filmulet cu masina dupa ce va fi gata(pentru ca va fi gata).
Succes !
al3xxxXpert is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 16:23   #681
dany323bmx

Stage 5
 
dany323bmx's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 354
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Da esperache chiar nu ne mai zice nimic?
dany323bmx is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 18:15   #682
plopyyy

Stage 5
 
plopyyy's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 857
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

am citit toate posturile de aici din acest topic,,,
nu am cuvinte pentru masina,,,pentru proprietar,,,pentru mecanic,,,pentru piesele achizitionate si pentru banii investiti !
nu oricine poate realiza asa ceva !!!
pentru cei care comenteaza aiurea,,,comenteaza din invidie,,,din neputintza de a face si ei un asa proiect,,,insa o zic ca vorbesc degeaba sa se afle in treaba,,,si prind muste degeaba pe aici prin topic,,,mai bine sa prinda in alta parte!!!
spor in continuare !!!
din partea mea numai aprecieri la toate capitolele!!!
__________________
Piese Opel C20XE, SFI; fara logare cu posibilitate de vizualizare poze :
https://www.facebook.com/pages/Piese-...13263365383224

Last edited by plopyyy; 13-01-12 at 18:18.
plopyyy is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 21:08   #683
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Thumbs up Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

In primul rand, La Multi Ani ! la toata lumea pe 2012 ... stiu ca e cam tarziu, dar mai bine acum decat niciodata

Quote:
Originally Posted by dany323bmx View Post
Da esperache chiar nu ne mai zice nimic?
Eh nu ... va urmaresc din umbra ...
Quote:
Originally Posted by pro-aux View Post
din pacate, in 2008 daca iesea masina pe strada, sa mearga, sa fie fiabila, era ceva deosebit ....un espero turbo cu 3xx cai.
in 2011 , cum zicea si esperache s-a cam avansat, si daca o scoate maine nu prea mai e asa deosebita, deja s-au vazut destule masini puternice de genul asta.
taraganarea al nesfarsit a proiectului si nehotararea in ce priveste piesele necesare atingerii performantelor dorite ma fac sa imi para si mie rau de banii aruncati pe parcurs . poate ar fi trebuit sa aplezi la cineva mai priceput sau sa te fi documentat mai mult inainte sa te apuci sa faci comenzi de piese

cred ca erai mult mai castigat daca stateai 1 an sa strangi bani si apoi sa cumperi totul odata(pe parte de motor-crestere putere) si probabil iesea ceva mai bun- a se vedea nissan gtr facut de exelixis in 3 luni cu o caruta de bani

bafta, eu chiar sper sa iasa o masina rapida din espero asta, si fara sa fii nevoit sa o tii la mecanic 11 luni pe an.
Ai sa ramai surprins, dar sa stii ca m-am documentat cam un an de zile inainte de a face primul transfer de ... 5.000 EUR in contul celor de la MATHIJSSEN-TECHNICS ... din pacate ... "colaboratorii" de pe ale noastre plaiuri ... m-au cam dezamagit

... oricum am invatat multe din acea perioada ...

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Acum 100 de ani cand ii spuneam lui esperache ca masina nu o sa mearga am fost luat peste picior...sustin aceasta idee si mi se rupe daca voi fi luat din nou peste picior.E mare lucru sa stii sa asculti 2-3 sfaturi cand acestea vin atunci cand trebuie.Bafta cu proiectul chiar daca este mort inca de cand te-ai apucat de el.

Sfatul meu...lasa masina asta si treci la altceva daca tot iti place sa bagi banii in masini.Ai bagat peste 10.000E,o sa mai bagi inca pe atat si o sa te bata un 1.9 TDI.
Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Piesele de calitate reprezinta numai o mica parte din reteta.Conteaza enorm cat de bine este facut motorul,ce piese se schimba si la final softul are ultimul cuvant.Daca toate astea nu sunt de calitate maxima atunci se intampla ceea ce s-a intamplat cu majoritatea LET-urilor de pe la noi.

Iar sfatul meu, cat se poate de serios, este sa nu mai intervii deloc pe acest topic, pastreaza-ti ideile pt. alte persoane care vor sa te asculte; te-am urmarit de suficienta vreme ca sa-mi dau seama de "calitatea" persoanei tale ! ... asta ca tot ti se rupe !!!
Quote:
Originally Posted by CT97AMD View Post
Eu cred ca tu citesti numai ce iti convine )
A spus CLAR ca el continua proiectul si baga bani in masina din PURA PASIUNE.
Adica mai exact o face pentru el,pentru inima lui nu pentru vreun user de pe forum ca sa se simta bine ca i-a spus nea' caisa "ce forta e masina asta" sau "bengoasa rau".
Deci chiar daca mai sta 10 ani la masina si lucreaza si arunca bani pe fereastra,o face pentru asi vedea visul devenit realitate.
Bafta Esperache cu proiectul.
Quote:
Originally Posted by al3xxxXpert View Post
Am citit tot topicul,respect pentru pasiune,foarte frumos proiect si astept cu nerabdare un filmulet cu masina dupa ce va fi gata(pentru ca va fi gata).
Succes !
Quote:
Originally Posted by plopyyy View Post
am citit toate posturile de aici din acest topic,,,
nu am cuvinte pentru masina,,,pentru proprietar,,,pentru mecanic,,,pentru piesele achizitionate si pentru banii investiti !
nu oricine poate realiza asa ceva !!!
pentru cei care comenteaza aiurea,,,comenteaza din invidie,,,din neputintza de a face si ei un asa proiect,,,insa o zic ca vorbesc degeaba sa se afle in treaba,,,si prind muste degeaba pe aici prin topic,,,mai bine sa prinda in alta parte!!!
spor in continuare !!!
din partea mea numai aprecieri la toate capitolele!!!
Multumesc frumos !
Quote:
Originally Posted by dan_eclipse4g63t View Post
LET-UL este o platforma slaba pentru putere mare,daca nu pui piese PREMIUM pe el,si asa ,nu este destul de fiabil.dovada este in CALIBRA lui PRIMARU care a bagat foarte multi bani in motor,chiar de 2 ori ,si tot ia cedat.
acum a trecut pe motor si transmisie de BMW pe caroserie calibra.
Nu pot decat sa-i urez bafta lui ESPERAKE ,ca stiu ce inseamna sa bagi bani din pasiune.
eu am stat pe forumuri in SUA cam 6 luni pana m-am hotarat ce sa pun pe masina,si chiar nu am facut ECONOMIE cand a venit vorba de interne,chiulasa si electronica.
De fapt ,prima data mi-am achizitionat un STANDALONE si apoi piesele de motorin 2007.
SUCCES OMULE
Dane, chiar daca nu ne cunoastem personal, ai tot respectul meu ... poate daca ne-am fi cunoscut mai bine si mai devreme, as fi putut evita anumite decizii gresite legate de proiectul meu ... mult succes si tie !



In alta ordine de idei, sper ca anul asta sa fie mai bun si sa pot realiza ceea ce mi-am propus sa fac cu aceasta masina, care, bineinteles, va voi arata-o la momentul potrivit; ... asta doar daca nu sifoneshte cineva ... ceva ...

Last edited by Esperache; 18-02-12 at 21:11.
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 00:04   #684
byJoKeR

Stage 5
 
byJoKeR's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 955
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Multa rabdare si noroc te asteptam cu vesti noi
byJoKeR is offline   Reply With Quote
Old 15-04-12, 21:25   #685
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Nu am mai postat de mult pe aici si s-a cam pus praful ...

Cu ocazia asta, vreau sa va spun un sincer "Hristos A Inviat !", pasionatilor ... mult succes in toate proiectele actuale si viitoare, si nu in ultimul rand, vreau sa multumesc tuturor celor care-mi sustin proiectul, fara de care sunt convins ca nu s-ar fi ajuns la cele peste 200.000 de vizualizari ale topic-ului !

Si ceva ... simpatic, zic eu ... http://www.daewooclub.co.uk/forums/s...d.php?tid=4312 .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	www.daewooclub.co.uk.jpg
Views:	398
Size:	115.0 KB
ID:	2400808  
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 15-04-12, 21:34   #686
sandueugeniu
VW Driver

Stage 4
 
sandueugeniu's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 281
Member of:
[VW]
[Street 4 Cars]
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Adevarat a inviat. Esti o mare figura mi-a placut mult ce a gasit englezu` pe net.
sandueugeniu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 23:14   #687
ionutpuff

Stage 4
 
ionutpuff's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 197
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Salut Esperache . Adevarat a inviat . Chiar imi pare rau ca nu am citit toate posturile , pentru ca nu am timp . In proportie de 40% am citit. Un proiect foarte frumos , chiar mi-a placut ce am vazut. O intrebare am , Ilie BauBau , nu a umlbat si la motorul lui Radu de pe Cielo ? daca nu ma insel. Stima si respect pentru al tau proiect !
__________________



YM :=>> ionutpuff <<=

In frana si'n femei , sa nu ai niciodata incredere !
ionutpuff is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 21:49   #688
GabrielMotorsport

Stage 4
 
GabrielMotorsport's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 227
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Foarte frumos esperoul . De mic admiram aceasta masina si mi-am dorit una , dar soarta mi-a dat o alta
Ai facut niste modificari indraznete pentru masina aceasta .
Sa intelegem ca RVL vine de la ReVoLution ?
Sa termini proiectul cu bine si la mai multi km !!!
__________________
Aparatura foto-video F64

Last edited by GabrielMotorsport; 02-05-12 at 21:59.
GabrielMotorsport is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 14:51   #689
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Talking Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

Quote:
Originally Posted by ionutpuff View Post
Salut Esperache . Adevarat a inviat . Chiar imi pare rau ca nu am citit toate posturile , pentru ca nu am timp . In proportie de 40% am citit. Un proiect foarte frumos , chiar mi-a placut ce am vazut. O intrebare am , Ilie BauBau , nu a umlbat si la motorul lui Radu de pe Cielo ? daca nu ma insel. Stima si respect pentru al tau proiect !
Merci; da, Ilie e cel care s-a ocupat si de Cielo lui Radu, Cielo care, am inteles ca nu mai este al lui Radu
Quote:
Originally Posted by GabrielMotorsport View Post
Foarte frumos esperoul . De mic admiram aceasta masina si mi-am dorit una , dar soarta mi-a dat o alta
Ai facut niste modificari indraznete pentru masina aceasta .
Sa intelegem ca RVL vine de la ReVoLution ?
Sa termini proiectul cu bine si la mai multi km !!!
Merci, merci ... interesanta trimiterea initialelor de la numar ... dar cand a cumparat taica-miu masina asta, numai la ReVoLution nu se gandea ... ce-i drept, a fost la revolutia din '89 !


Bafta la toata lumea !
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 21:26   #690
cielo_LYY

Stage 5
 
cielo_LYY's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 519
Default Re: Espero 2.0 16v GSi Turbo - Un vis... devenit realitate!

esperache am urmarit toata evolutia masinii tale si tin sa te anunt ca am ramas surprins...este cu adevarat un proiect unic si sper ca intr-un final sa iti reuseasca
bafta in continuare si nu asculta gurile sparte ca in ziua de azi toata lumea se pricepe la masini , fotbal si politica, dar de fapt sunt praf la toata

ai tot respectul meu pentru munca depusa...banii nu au valoare cand e vorba de pasiune(e al dracu de rau virusu asta ) )
cielo_LYY is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -