Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 22-11-06, 12:59   #1
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Smile Cielo 2006

Salutare la toata lumea.

Cum vad ca mai multi isi prezinta masinile pe aici si cer sfaturi, de ce nu si eu?

Am cumparat in august 2006 Cielo STD cu AC. Eu aveam impresia ca e motor cu 16 valve, dar am inteles ca e cu 8. Nu-i nimic, asta e.
Pana acum am facut vreo 4600 km cu ea si nu pot sa ma plang ca ar avea mari probleme. Dar, ca la romani, trebuie sa existe cate ceva:

1- ralantiul are momente in care fluctueaza, aprox cu 30-50 rpm in + sau -. Din exterior e insesizabil, dar in masina se simte. Ajung in curand la un service mai bun si ii pun pe baieti sa o regleze. Sper sa reuseasca.
Cauze ar fi destule: fise, bujii, avans, delco.
2- intra in viteze cam greu cateodata. Are momente in care intra ca un fulg si momente in care efectiv nu vrea. Ori fortezi (si strici), ori calci din nou ambreiajul si o ia. Sau nu. Si atunci repeti operatiunea. Mai exagerez si eu poate, dar oricum nu e normal la o masina noua.
Un coleg care, credeti-ma, se pricepe f bine la curse (nu curse de strada, cele pe macadam) si masini m-a sfatuit sa schimb uleiul din cutie cu unul sintetic. Nu mai tin minte marca, dar e folosit la masinile de curse. Stie el ce zice!
3- momente in care, atunci cand ridic piciorul de pe ambreiaj mai brusc, se aude ca si cum ceva ar lovi. Oare placa de presiune??? La service mi-au zis ca e normal, asa se aude la toate, e ambreiajul...stiam si eu ca e ambreiajul.
4- geamul de la sofer, atunci cand ploua mult si e chederul ud, o ia spre fata la ridicare si merge f greu pe portiunea aia. Noroc cu garantia, sper sa nu ma folosesc de ea prea des.
5- consumul destul de mare 10% urban si 7% extraurban. La forja sare de 10% urban. Asta e o problema generala la Cielo productie Romania.
6- plasticele din bord troznesc la frig, dar nu f rau. Asta e, daca stiam imi luam Rolls :P:P:P
7- difuzorul dreapta fata (doar 2 are din uzina, si alea "made in Romania") distorsioneaza ingrozitor. Dimensiunea e destul de mica si sunt curios daca o sa gasesc inlocuitor pt ele. Cred ca da...

Incet, incet (pe masura bugetului), o sa ii fac si mici modificari (sa nu le zicem "tunning"). Poze o sa pun in momentul in care pun ceva pe ea.
Pentru moment, doar atat. Sper sa va mai scriu doar ca am reusit sa rezolv aceste mici probleme si....atat, fara altele.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 20:13   #2
solo24

Stage 5
 
solo24's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default Re: Cielo 2006 nou

consumu nu e destul de mare sincer
de exemplu si tatal meu are cielo dar are GPL si ii ia cam 11 in oras si cam 8 in afara dar schimbate treptele la 2.000 de rpm si nu mai tare de 120
e bn poate are cateva mici probleme
plasticele alea trosnesc ca e noua masina sa vezi ca mai incolo nu mai fac asa
o fi de la un surub ceva care nu e strans bn
ai grija de ea
solo24 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-06, 13:07   #3
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Cielo 2006 nou

am un cielo de 2 ani executive 16v si inca trozneste bordu, pt ca este plastic de cea mai proasta calitate, iar consumu e bun la tine, fata de 12-14 in oras cu executive!
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 24-11-06, 13:36   #4
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

12-14? :O eu mi-am facut o roaba de modificari si nu suge mai mult de 10
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 24-11-06, 13:45   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

chiar k e mare consumul de 12-14 urban. eu cu 10% nu pot sa spun k e mare pt masina asta, fiindca asta e consumul ei normal. Doar ca ma gandeam k poate exista vreo modalitate sa-l mai reduc. Dar din toate variantele primite pana acum....mai bine il las asa, k oricum nu scade cu mult. Faza e ca daca ii scazi consumul, ii scazi si performantele motorului...asa k in afara de benzina cu cifra octanica cat mai mare, nu o sa-i fac mai nimic legat de consum.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-11-06, 13:51   #6
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

poi punei filtru sport, bobe...si-ti va scadea consumu cu mai bine de un litru, cel putin asa a fost la mine
apoi dupa ce-am mai lucrat pe la tobe umpic, chip axa chiuloasa si alea alea is cam la 10% consum, poate 11% daca-i dau peste 5000rmp, in rest sta cuminte la 10...
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 26-11-06, 01:00   #7
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Cielo 2006 nou

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
am un cielo de 2 ani executive 16v si inca trozneste bordu, pt ca este plastic de cea mai proasta calitate, iar consumu e bun la tine, fata de 12-14 in oras cu executive!
paradoxal eu il am din 2000 si bordul inca se mentine bine, legat de consum in oras nu prea imi trece de 10%. 14 imi ia daca ii dau pedala sanatos dar nu prea ai unde datorita traficului ...... tu ori ai o problema la masina (filtre, debitmetru) ori aduci informatii gresite.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 26-11-06, 01:04   #8
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Cielo 2006 nou

Quote:
Originally Posted by DACIA-Wrc View Post
poi punei filtru sport, bobe...si-ti va scadea consumu cu mai bine de un litru, cel putin asa a fost la mine
apoi dupa ce-am mai lucrat pe la tobe umpic, chip axa chiuloasa si alea alea is cam la 10% consum, poate 11% daca-i dau peste 5000rmp, in rest sta cuminte la 10...
filtru sport pe Cielo = frectie la piciorul de lemn si consumul va creste. la evacuare cel mai usor de imbunatatit e sa ii scoti catalizatorul. daca vrei un pas mai departe sunt serpisorii, axa cu came, traseu direct la evacuare si chip.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 26-11-06, 10:36   #9
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

zici tu?
ce modificari ai tu pe cielo?
de cati ani ai cielo-ul ca sa-ti dai seama
ia pune-ti tu un filtru calumea de aer fa-ti niste tobe cum le am eu joaca-te cu chipu si o sa vezi ca vei fi dumnezeul consumului
te vei crede zeu
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 26-11-06, 13:57   #10
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Cielo 2006 nou

eu pe dyno am 102 cp, in internele motorului nu am intervenit, am cielo de 4 ani (alti 2 a fost la tata), daca vei cauta pe forum exista un dyno-sheet cu Cielo cu si fara filtru - diferenta e de 1CP (singurul avantaj e ca urca putin mai repede in ture, dar automat creste si consumul). TOBELE de care zici = zgomot, performanata e data de un traseu direct , care exista .
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 19:35   #11
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

da urca in ture mai repede aia-i drept oricum conteaza daca vrei performanta
si la consum filtru si tobe mie mia scazut consumu acuma no fiecare le stie pe ale lui
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 27-11-06, 19:37   #12
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

geo tu zici ca pretenu ala a tau si-o bagat ulei sintetic in cutie?
mai are cutia de viteze? acolo tre sa ai ulei gros nu ulei subtire...
cred ca o bagat ulei hidraulic, de aia stiu cine are da sintetic...poate ceva sintetic hidraulic ...nu stiu, poti detalia umpic ca si mie-mi intra greu intr-a 5-a
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 29-11-06, 19:53   #13
smoke
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
smoke's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 942
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cielo 2006 nou

ce legatura are grosimea uleiului.. cu sintetic sau semi sintetic sau normal??!??! DACIA-Wrc?! ma abtin de la alte comentari.. poate dauneaza grav sanatatii , Smoke out
smoke is offline   Reply With Quote
Old 29-11-06, 23:09   #14
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

Dacia wrc, nu are legatura sintetic/nesintetic cu vascozitatea. Exista ulei sintetic pt cutie, cu o anumita vascozitate, la fel cum exista si ulei semisintetic sau mineral. Nu ma intreba ce vascozitate, ca nu stiu. Maine il intreb pe prietenul asta al meu si o sa postez aici toate datele.
P.S: nu ca are cutia....uleiul asta l-a folosit la Cupa Nova, la raliu. Si il foloseste in continuare pe masina personala.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 29-11-06, 23:39   #15
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

deci am intrebat la reprezentanta daewoo si mi-o zis ca nu stie nimeni nimic, de aia intreb ca daca zici ca merge mai usor in schimabrea de viteze is interesat si eu
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -