Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-07, 16:19   #31
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Cielo 2006 nou

Mie imi ia 6-6.5% daca nu sar de 100-120 km/h daca s-ar nu stiu si sincer nici nu ma intereseaza prea mult :P.Cat priveste platicaraia ma dispera trozneshte de ...asta pana se incalzeste in ea ca dupa aia viatza , nici musca nu se aude
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 28-01-07, 20:01   #32
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Cielo 2006 nou

Sunt bune cielo... fiabile, atata tot ca de cand am inceput noi romanii sa le facem nu mai au aceeasi calitate buna a materialelor ....
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 18:44   #33
Slyr

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 6
Default Re: Cielo 2006 nou

Quote:
Originally Posted by Mario_b View Post
Sincer, pentru o masina care are pana in 5000km ai cam multe probleme...
Gandeste-te cand o sa ai 50.000km cum o sa fie...

Eu am 30 mii km si nu am nici o problema pana acum... si nu am Cielo, am DOAR Logan...
Nu sari asa tare pe cielo. Eu am cielo de 10 ani si nu am schimbat decat 4 chestii la el: 1. o pompa de benzina(ca a fost masina scapade vreo 3-4 ori fara benzina) 2. un radiator 3. motorasul care ridica geamurile 4. un contact.
Nu spun ca loganul o fi vreo masina proasta. Mie unu imi place cum merge, desi e cam incomoda pozitia la volan si vizibilitate f proastra. INSA ce inca nu a demonstrat loganul. Testul timpului. Is curios cate o sa schimbi tu in 10 ani si dupa asta mai vb
Slyr is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 21:20   #34
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

slyr bine punctat...eu in loc de geam as pune tepescoapele :P
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 23:00   #35
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

Hai sa nu incepem cu polemici pe tema Cielo vs. Logan. Gusturile difera si nu se discuta. Nu poti sa spui ca o masina e mai buna decat alta fiindca re demaraj mai bun, consum sau....In mare, Cielo e cam la egalitate cu Logan, si la pret si la consum si la multe altele (tineti cont ca Logan e model 2005 iar Cielo ?'85?, deci e o mica mare diferenta, dar nu dezvolt asta acum).
Intr-adevar, timpul va spune cuvantul: sa vedem Loganul cum va mai fii peste (sa nu zic 10) 5 ani. Cand il vei cumpara nou-nout, daca i se vor mai inchide usile bine, daca nu va fi cate un motor "naspa" la fiecare 10 scoase pe poarta fabricii....cum erau daciile de dupa Revolutie, daca stiti despre ce vorbesc.

Ceea ce face diferenta intre Cielo si Logan este intretinerea: renault are sistemul "masini ieftine cu intretinere scumpa". (Daewoo) Cielo pe de alta parte mi se pare extrem de rezistent la drumurile noastre si mult mai ieftin de intretinut. Piesele de schimb sunt mai ieftine ca la Dacia-Renault si foarte bune calitativ (ma refer la cele de origine), cu unele exceptii...normal.

Eu sunt curios daca Loganurile vor ajunge ca Dacia mea veche din '80: sa schimbi in fiecare saptamana 3-4 piese, altele decat cele pe care le schimbasei saptamana trecuta Sa ceara mereu piese de schimb....
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 10:37   #36
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

Hai ca am fost si la revizie acum. ) foarte tare...la aia de 1500 km mi-a zis ca o sa ma coste cam 150 ron + un filtru de benzina. m-am dus frumos la magazin, mi-am luat filtru de benzina (27 ron) si tzup la service Autonet Giulesti. Acolo cica trebuie programare si nu e problema ca se depaseste data reviziei periodice. Se poate depasi cu 1 luna. fac programare si o intreb pe tanti de acolo cat ma costa: cam 600 ron !!!! Sa cad jos, nu alta! Zic, pai bine si pe ce naiba dau 600 ron? ca in afara de schimbarea unui filtru de benzina si suflatul la ala de aer.....mici verificari. Ca da, se fac verificari la diverse si ca de aia costa asa mult.
Acum pun mana pe telefon si sun la Radacini, sa vedem ce scor imi dau si aia.
Mi se pare enorm de mult 600 ron pt o revizie banala, la care nu se face mare lucru.

Mai stie cineva cum e cu revizia asta de 6 luni?? Cat l-a costat si unde a facut-o? In Bucuresti adica.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 12:01   #37
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

Am dat vreo 2-3 mailuri pe la alte service-uri Daewoo si acum astept s avad ce raspunsuri primesc. de fapt, ce tarife...:P
Am mai citit diverse posturi legate de revizia asta si costurile difera mult intre ele, ba 250 ron cu ulei cu tot, ba 60-70 ron manopera fara alte consumabile, pe cand la mine...mi-a dat cu firma in cap: 600 ron.
Poate o fii inteles ca e vorba de 100.000 km ) si schimbam motorul cu totul )
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 12:46   #38
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

hai ca am dat-o in balbaiala cu astia.
Suna o colega de-a mea la Auto Net si ei ii da alt pret: 450-500 ron in loc de 600. Sa-i f**...

La Radacini - 350 ron. Ulei si filtru incluse.

La Auto Center - 250 ron. Tot cu ulei si filtru incluse. Mai prost e ca cica nu mai ai voie sa vii cu uleiul tau. Se baga doar Daewoo. Asta e, bag de-al lor. Cum mai zicea cineva pe un alt forum, macar imi spal motorul cu el si peste 1 luna bag sintetic.
aaa, cica 250 ron maxim!! banii astia sa-i am la mine pt siguranta, dar e posibil sa fie ceva mai ieftin.
Sun mai tarziu un pic sa fac programare, ca acum se duceau in pauza de masa :P si dupa ce fac revizia va zic cum a fost.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 12:59   #39
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Cielo 2006 nou

Schimba uleiul, filtrele de ulei si aer, apoi verifica rulmentii pe spate (poate schimba vaselina, dar nu cred) si eventual etrierii fata sa vada daca ai joc in ghidaje. Si gata revizia.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 14:30   #40
YELLOW

Stage 2
 
YELLOW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 31
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

nu costa mai mult de 300 ron toata revizia si cu ulei Mobil1 full syntetic
YELLOW is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 15:10   #41
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

m-am programat pt marti la Auto Center, sa vedem cum o fii la ei.
Ulei baga doar 'uleiul recomandat de producator" adica "ulei Daewoo" (care de fapt nu e Daewoo, ca ei nu fac si uleiuri). Cica nu mai ai voie sa bagi alt ulei, ca pierzi garantia. daca ar baga un ulei full sintetic asi fi foarte multumit, dar nu prea cred.

acum mai am si eu o intrebare, poate stiti: eu mai am diverse mici probleme la masina. si mecanice si estetice. Si asi vrea sa le rezolv pe garantie, ca doar de aia am, nu? Am de schimbat ornamentul de pe usa stanga fata, care se cojeste si arata oribil, un difuzor fata dreapta care distorsioneaza si vreau sa se uite la motor, ca nu merge rotund si la cutia de viteze, care are momente cand intra foarte greu (am eu o mica banuiala ca nu ar avea ulei, dar poate nu o fii asa). Vreau sa o bage si pe tester, sa se uite la parametrii motorului.
Toate astea oi putea sa le fac fara sa ma coste? Adica....pe garantie=moka. Asa ar fi normal. fac revizia cu tot ceea ce inseamna schimbat ulei si filtre si platesc. dupa care le zic si de garantie...

@ YELLOW : nu costa mai mult de 300??? pai eu ce tot zic aici? la Autonet mi-au spus cam 600 ron, o colega i-a sunat si ea (pusa d emine) si ei i-au spus 450-500 ron. La Radacini e 350 ron si la Auto center e 250 ron maxim (asa mi-au zis). la toate iti ofera aceleasi chestii: schimb de ulei si filtru ulei, schimb filtru benzina (pe care l-am cumparat eu deja) si verificari frane, motor...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 11:11   #42
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

Gata, m-am intors de la revizie!
Sunt foarte multumit de Auto Center. Il recomand!
Ca sa incep cu ce-i mai important, m-a costat 207 ron(+20 ron berica). Schimb de ulei si filtru ulei, schimb filtru benzina (pe care il aveam eu), verificat frane fata spate + curatat tamburi, discuri, placute..., verificat lichide (frana, servo...), verificat joc roti fata+spate si rulmenti. Uns cu sfanta vaselina siliconica rulmentii si balamalele usilor (ca ma scartaiau pe creier) si suflat filtrul de aer.
Uleiul e Daewoo, sintetic. Filtrul...nu m-am uitat. Dar ambele au fost desfacute in fata mea.

Probleme pe garantie (care nu s-au taxat in nici un fel): schimbat difuzor fata dreapta care distorsiona. Nu m-au intrebat nimic de casetofon, unde e montat...Bandoul de pe usa fata stanga, care se cojeste, se schimba tot pe garantie, dar cand va fii mai cald, fiindca se lipeste, nu e pe cleme. Verificat tremurul pe care l-am semnalat eu la ralanti, cu consumatori: alternatorul incarca foarte bine, instalatia electrica e ok. Verificat cu testerul la mufa din bord (nu stiu cum ii zice, daca e OBD sau nu), totul ok. Verificat cureaua care mai scartaie, e ok. Proba de drum cu 2 mecanici, ambii au fost de acord cu mine ca intra cam greu in viteze..."agata". Proba de drum cu seful de service care trebuia sa-si dea ok-ul pt reparatiile pe garantie: trebuie schimata placa de presiune, care e "moale". Cica dupa schimbare va disparea si tremurul, va "trage" mai bine si va intra bine in viteze. Nu aveau piesa pe stoc, vine saptamana viitoare.

Per ansamblu, mecanicii foarte de treaba si cu "mana buna" (cel putin cei 2 pe care i-am nimerit eu, exceptie facand unul de la rampa vecina care a ciocanit juma de ora un capac gresor la o dacie pana l-a facut romb :P si logic ca nu a reusit sa il puna la loc. Oare o fii de vina ciocanul de aprox 3 kg si "meseria" lui? ) ). Seful de service foarte ok, preturi bune.

recomand acest service si ma voi mai duce si cu alte ocazii. Acum astept placa de presiune...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-03-07, 11:18   #43
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

Am fost iar in service azi, tot la Autocenter, aceeasi 2 mecanici, foarte ok.
Problema era ca nu-mi intra bine in viteze. Au constat ei ca e placa de presiune, pe care au si schimbat-o azi, in 2 ore (felicitari lor). Chiar se simte o schimbare in bine: intra in viteze mult mai bine, ambreiajul nu mai tine asa de sus si - culmea - a disparut tremurul pe care il aveam la ralanti. Ori e efectul placebo, ori asa o fii, dar acum parca se si infige mai bine.
Si totul pe garantie, fara nici un cost. Bine-nteles, berica de rigoare pt cei doi mecanici, care au facut o treaba f buna 2 X 20 ron.
Recomand in continuare acest service.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-03-07, 11:19   #44
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

AAA, am uitat asta: cei de la Auto Net, cand am fost la prima revizie si le-am zis ca nu e ok cu vitezele, mi-au zis "e de la ambreiaj, asa fac toate, e normal..." nesimtirea e in floare...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 13:13   #45
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2006 nou

Asa...sa revenim la probleme: dupa 2 revizii (cea de 1500 si 10000 km) nu a observat nimeni ca filtrul meu de aer era stramb pe o latura, si tragea aer pe langa (nefiltrat, normal). Am gasit mizerie in admisie, la clapeta de acceleratie, am curatat cu o carpa curata si azi schimb si filtrul de aer.
Bujiile nu am reusit sa le desfac, voi folosi o cheie cu tija mai lunga (sa vedem unde oi gasi) sa le verific. In viitorul apropiat o sa le schimb cu NGK BPR6ES si fisele cu....nu stiu, probabil Tesla siliconice. recomanda cineva alte fise?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -