Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-10, 21:50   #76
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Pustiu... eu nu am proiectoare și nu as pune 6000k īn faruri... am cerut și eu părerea multora și majoritatea consideră că 5000k este ideal... cel puțin pentru tico... Īn orice situație, eu nu am nimic de pierdut ci numai de cāștigat, pentru că faptul e consumat deja...
__________________
Ofer Diagnoză MultiMarcă pentru automobile cu dată fabricație pānă īn 2014 !
Ofer Diagnoză Profesională pentru Ford cu dată fabricație pānă īn 2013 prin IDS !
New => Me Ford Focus MK3 Black Mist!
Ex => Familie Ford Fiesta MK6 Blue Devil !
Ex => Familie Daewoo Tico SL Sleepy Beauty!
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 21:51   #77
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by pustiu_FUG View Post
sincer? NU, raspunsul meu v-a fi contestat mai mult ca sigur dar 5000k in faruri nu, eu am 6k faruri 5k proiectoare, absolut ideal in zilele astea care a plouat mai mereu, cu proiectoarele afara vedeam si musca..

fiecare face ce vrea, cred a o sa pun chiar 8k in faruri si las 5 k in proiectoare pentru zile umede sau chiar sa le schimb cu 4300 dar 5000 sunt perfecte..
Da-i ma drumu cu 8k ale tale (glumesc). Desigur, eu sunt impotriva la ce spune pustiu, si total de acord cu Alex. Asta pt ca pe ploaie vezi un mare... pardon, nu vezi nimic cu ceva mai puternic de 5000k. Momentan nu am xenon pe masina, dar am observat ca asa spun toti, ca 4300 maxim 5000 e alegerea cea mai buna! Acum poate ca la Matiz difera situatia, si tu vezi bine, dar stiu ca si Robert avea probleme cu vizibilitatea din cauza la puterea prea mare (sa ma contrazica daca gresesc).

@Pustiu: sper sa nu te superi pt parere si/sau exprimare, n-am facut-o ca sa te denigrez pe tine, e doar punctul meu de vedere.

@Alex: e pe ambele faze sau doar pe scurta? zi-mi si mie de unde l-ai luat si cat ai dat... dupa ce termin si eu cu buba la masina mea poate ii fac un cadou d-asta
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 21:57   #78
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
@Alex: e pe ambele faze sau doar pe scurta? zi-mi si mie de unde l-ai luat si cat ai dat... dupa ce termin si eu cu buba la masina mea poate ii fac un cadou d-asta :oops:
De aici:
https://forum.4tuning.ro/313-discutii...e/page-15.html
Iar ce am cumparat eu, este:

Quote:
Originally Posted by serban_pc View Post
Clasa A calitate:

Kit Bixenon H4 ultraslim digital 35W - H4(un singur bec pt ambele faze) = 300lei fara montaj

Montajul se poate face in Titan - pe linga supermarcket Auchan de luni pina vineri intre 09:00 si 19:00 sau sambata intre 10:00 si 15:00.Toate kiturile au garantie 12luni si instructiuni de montaj in limba romana.
Are xenon si pe faza scurta si pe cea lunga = bi-xenon .

Last edited by aXXo; 30-06-10 at 22:03.
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 22:03   #79
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

nu ma supar stati linistiti, spuneam din experinte, la fel cum si xenonele de 6000k difera intre ele, am 3 bucati, nici unul nu bate la fel(culoarea)

despre vazut, va garantez eu, cu 6000k sus si 5000k jos( daca nu aveti proiectoare se pot pune) vedeti absolut orice. intradevar am mers chiar aseara decat cu farurile am vrut sa vad cum este, defapt sa nu vad si asa era, dar cand am dat drumu la proiectoare deja alta viata. Dasta spuneam chiar si 8000k sus in cazul in care exista jos 5000k.

Repet asa am eu 6k sus 5k jos si este absolut perfect, si look si vedere buna si utilitate am absolut orice, deci nu vorbesc din povesti sau stiu eu ce si nu am xenon doar pe o singura masina...

bafta!
__________________
De vanzare
Fibra de sticla cu rasina pentru proiecte tuning
Kit-uri xenon
Alarme
Leduri
Faruri, stopuri, lupe faruri
Neoane
Anvelope noi dimensiuni rare
Vopsea Cameleon, Perlate, Flip-Flop, Orice vopsea
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 22:06   #80
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

ai facut alegerea buna
5000 sunt bune 6000 sunt ok diferenta dintre ele doua is foarte putin sesizabila si comparatie intre matiz si tico la xenoane nu se poate face pentru ca unu are sticla fara unu nu pe deasupra conteaza si arhitectura oglinzi. referitor la proiectoarele de ceata daca sunt originale ii mai bine sa nu le modifici. cand au fost proiectate culoarea lor si arhitectura lor nu a fost aleasa la intamplare. asa ca daca folosesti proiectoarele de ceata in adevaratul lor scop lasa-le asa daca le folosesti pentru design si mergi cu ele aprinse prin oras seara cand ii senin sau mai rau in amiaza mare atunci pui xenon cu cat mai colorat sa vada cetateanu ca ai xenoane
... doar o simpla parere
__________________

Contact: performancetuning2000@yahoo.com
STREET is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 22:10   #81
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by STREET View Post
ai facut alegerea buna
5000 sunt bune 6000 sunt ok diferenta dintre ele doua is foarte putin sesizabila si comparatie intre matiz si tico la xenoane nu se poate face pentru ca unu are sticla fara unu nu pe deasupra conteaza si arhitectura oglinzi. referitor la proiectoarele de ceata daca sunt originale ii mai bine sa nu le modifici. cand au fost proiectate culoarea lor si arhitectura lor nu a fost aleasa la intamplare. asa ca daca folosesti proiectoarele de ceata in adevaratul lor scop lasa-le asa daca le folosesti pentru design si mergi cu ele aprinse prin oras seara cand ii senin sau mai rau in amiaza mare atunci pui xenon cu cat mai colorat sa vada cetateanu ca ai xenoane
... doar o simpla parere
nu il folosesc ziua, absolut doar pe ceata sau ploaie, absolut necesar, cat despre proiectoare originale pe matiz( dalea am) dar daca nu le pui xenon degeaba ai, crede-ma + ca daca vroiam doar de look le puneam 8-10k cum vroiam prima oara dar cand le-am vazut adevarata intrebuintare le-am facut special pentru vreme urata

p.s. uitati trei poze, eu cred ca este o diferenta destul de vizibila intre 6k si 5k.. in ultima poza se vede clar lumina produsa de el
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag089.jpg
Views:	91
Size:	238.8 KB
ID:	1545437   Click image for larger version

Name:	Imag091.jpg
Views:	133
Size:	308.7 KB
ID:	1545438   Click image for larger version

Name:	Picture 370.jpg
Views:	92
Size:	770.2 KB
ID:	1545451  


Last edited by pustiu_FUG; 30-06-10 at 22:18.
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 22:14   #82
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by pustiu_FUG View Post
nu il folosesc ziua, absolut doar pe ceata sau ploaie, absolut necesar, cat despre proiectoare originale pe matiz( dalea am) dar daca nu le pui xenon degeaba ai, crede-ma + ca daca vroiam doar de look le puneam 8-10k cum vroiam prima oara dar cand le-am vazut adevarata intrebuintare le-am facut special pentru vreme urata
sa faci te rog o poza daca o sa poti vreodata cu proiectoarele de ceata 5000k dar pe ceata is curios cum se vede altul pe "gri"
STREET is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 22:20   #83
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
stiu ca si Robert avea probleme cu vizibilitatea din cauza la puterea prea mare (sa ma contrazica daca gresesc).
:
Nu gresesti deloc, asa e cu 6000k la Matiz in far pe ploaie nu am vazut nimic compromisul este 5000k aspect/vizibilitate ai facut alegerea perfecta, felicitarile mele!
Pustiu nu stiu cat de mult te ajuta proiectoarele alea de SE originale pentru ca bat slab oricum ca sunt micute si conteaza mult unde mergi, ca in oras e una si afara e alta...in afara trebuie sa vezi mai mult decat o pata de trei metri in fata...desigur daca iti pasa de tine si ceilalti! E doar parerea mea, sa nu se sipere nimeni!

LE: Mi-a adus colegul Street aminte....6000 k pe ceata= un zid alb in fata, mai bine vedeam doar cu pozitiile

Last edited by Robert_MNW; 30-06-10 at 22:22.
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 22:24   #84
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by pustiu_FUG View Post
nu il folosesc ziua, absolut doar pe ceata sau ploaie, absolut necesar, cat despre proiectoare originale pe matiz( dalea am) dar daca nu le pui xenon degeaba ai, crede-ma + ca daca vroiam doar de look le puneam 8-10k cum vroiam prima oara dar cand le-am vazut adevarata intrebuintare le-am facut special pentru vreme urata

p.s. uitati trei poze, eu cred ca este o diferenta destul de vizibila intre 6k si 5k.. in ultima poza se vede clar lumina produsa de el
asa cum bate in poza a doua, eu ti-as umple frigideru daca as da peste tine intr-o seara si mi-ai baga alea in ochi. cred ca sunt utile si in proiectoare, dau fain si la design, dar nu merge cu ele decat la nevoie, altfel ii spargi p-aia din fata la ochi! si daca pui in faruri 8000 la fel, o sa te ia toti la ****... parerea mea... acu faci cum crezi.

Alex, scuze de offtopic. Pustiu daca vrei putem continua discutia despre ce ai pe masina, pe topicul tau. Pana una alta, Alex sa le aprinzi cu placere Si sa pui o poza dupa ce le montezi.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 22:25   #85
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

in fine numai comentez nimic... eu am spus doar parerea mea si cum se comporta la mine...ca doar nu il tineam si intram in pom mai ales ca eu merg 90% din timp numai noaptea...

robert, xenonul in proiectoarele de matiz face minuni nici mie nu imi venea sa cred cat pot sa bata, dar fiecare cu parerea lui...

SAA: au fost aprinse doar pentru poze nu merg cu ele aprinse, stiu ca ard la retina

Last edited by pustiu_FUG; 30-06-10 at 22:29.
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 22:30   #86
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Nu gresesti deloc, asa e cu 6000k la Matiz in far pe ploaie nu am vazut nimic compromisul este 5000k aspect/vizibilitate ai facut alegerea perfecta, felicitarile mele!
Pustiu nu stiu cat de mult te ajuta proiectoarele alea de SE originale pentru ca bat slab oricum ca sunt micute si conteaza mult unde mergi, ca in oras e una si afara e alta...in afara trebuie sa vezi mai mult decat o pata de trei metri in fata...desigur daca iti pasa de tine si ceilalti! E doar parerea mea, sa nu se sipere nimeni!;)

LE: Mi-a adus colegul Street aminte....6000 k pe ceata= un zid alb in fata, mai bine vedeam doar cu pozitiile :-)
+1 și de la tine, mă faceți să mă "bucur" 100% de achiziție :D

Abia aștept ziua de sāmbătă, unde:

- dau jos farurile, să le sigilez cu silicon (că unul prinde brumă) și să mai aranjez puțin ochelarii lor.
- schimb garnitura de la galeria de evacurare (dă cu gaze īn mașină, de la 110-120km/h īn sus, sau la turații mari)
- folie pe lunetă (am găsit pe Maica Domnului, pastă cu pilitură de argint, dar costă 60lei, motiv pentru care m-a determinat să pun folia peste lamelele alea, așa cum sunt ele, īntrerupte... pānă la iarnă cānd voi schimba luneta cu totul)
- și... bi-xenoanele ! 8->
Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Pana una alta, Alex sa le aprinzi cu placere :D Si sa pui o poza dupa ce le montezi.
Sāmbătă e "marea ieșeală" :)

Last edited by aXXo; 30-06-10 at 22:55.
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 22:41   #87
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post

Sāmbătă e "marea ieșeală"
RECLAMA MASCATA
BAN!!!
STREET is offline   Reply With Quote
Old 01-07-10, 09:39   #88
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by STREET View Post
RECLAMA MASCATA
BAN!!!:lol::lol::lol:
La meeting, va dau breloace cu Vodafone :))
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 01-07-10, 15:31   #89
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
La meeting, va dau breloace cu Vodafone )
si cartele sa o pot suna pe Cristina sa o invit in oras, poate vin si prietenele ei
STREET is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 15:22   #90
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Nu-i perfect... dar e făcut de māna mea!
:D
Urmează restu' ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	020720102300.jpg
Views:	153
Size:	163.7 KB
ID:	1548300   Click image for larger version

Name:	020720102301.jpg
Views:	175
Size:	135.2 KB
ID:	1548301  
aXXo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -