Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-10, 18:48   #31
TheNillah

Stage 1
 
TheNillah's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 22
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Baieti, saptamana viitoare cumpar autocolantul, o sa fie un gri sobolan lucios (ca-n VT), am niste kit de fibra de sticla si m-apuc de capota. Acum intrebarea este: sa continui cu autocolantul si pe aripile din fata, conform desenului ?
Tot saptamana viitoare pun si folia pe luneta, intermediare si geamuri spate.
In prima poza cam cum ar iesi ce ai zis tu, iar in urmatoarele 2 inca o idee...
Partea buna la autocolant ca daca nu iti place ce iese l-ai dat jos imediat, pui iar altfel, pana iese cum trebuie...
Attached Images
File Type: bmp 0.bmp (2.25 MB, 128 views)
File Type: bmp 1.bmp (2.25 MB, 114 views)
File Type: bmp 2.bmp (2.25 MB, 90 views)
TheNillah is offline   Reply With Quote
Old 21-05-10, 20:08   #32
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Tico GR 26 ALE

In limita timpului liber si putin cate putin... iese.
Am cumparat niste covorase din cauciuc siliconat funny si am pus astazi folie pe geamurile intermediare pe spate. Celalalte... n-am autorizatie inca :D.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	210520102162.jpg
Views:	214
Size:	80.6 KB
ID:	1481923   Click image for larger version

Name:	210520102163.jpg
Views:	260
Size:	93.0 KB
ID:	1481924  
__________________
Ofer Diagnoză MultiMarcă pentru automobile cu dată fabricație pānă īn 2014 !
Ofer Diagnoză Profesională pentru Ford cu dată fabricație pānă īn 2013 prin IDS !
New => Me Ford Focus MK3 Black Mist!
Ex => Familie Ford Fiesta MK6 Blue Devil !
Ex => Familie Daewoo Tico SL Sleepy Beauty!
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 00:25   #33
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: Tico GR 26 ALE

Covorasele sunt universale?
SKR* is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 09:48   #34
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Da, sunt universale de o marime mai mica. 39 de lei.
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 13:07   #35
opia
Daewoo Driver

Stage 5
 
opia's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 458
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

or sa te deranjeze la ambreiaj... parerea mea... trebuia sa cauti originale de Tico, alea sunt subtiri si nu-s incomode. ce-ai facut cu bad-boy? a iesit? ziceai ca-l faci din chit de fibra sau asa ceva...

PS: cam mult deranj la tine in portbagaj acolo
opia is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 13:14   #36
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by opia View Post
or sa te deranjeze la ambreiaj... parerea mea... trebuia sa cauti originale de Tico, alea sunt subtiri si nu-s incomode. :twisted: ce-ai facut cu bad-boy? a iesit? ziceai ca-l faci din chit de fibra sau asa ceva...

PS: cam mult deranj la tine in portbagaj acolo :oops:
Si astea-s subtirele si momentan nu se simte la ambreiaj, pentru ca am mai strans piulita de la cablu si astfel tine mai sus. Legat de bad boy... nu am avut inca timp dar sa se termine perioada asta ploioasa si sa fac rost de banuti (pentru autocolant) si o fac si p-aia. Nu mai fac din fibra, ci am sa sudez placute din tabla de 1mm, ca am prin curte. Matritele le am facute dar chiar nu am avut timp...

Pai, in portbagaj.. am si trusa si extinctor si tot tacamul, ca la carte :D
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 22:08   #37
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
(...) pentru ca am mai strans piulita de la cablu si astfel tine mai sus.
explica-mi si mie cum se regleaza asta... pt ca la mine mi l-a reglat mecanicu, si tine extrem de jos si e deranjant, plus ca belesc ambreiaju repede daca il tin asa... zi-mi exact ce piulita (in caz ca sunt mai multe), si in ce sens se strange ca sa tina mai sus.
mersi!
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 22:16   #38
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Tico GR 26 ALE

Stai sub masina in timp ce pui un prieten sa apese ambreiajul. Nu ai cum sa nu vezi surubul (e unul singur). Dai de volan maxim dreapta (parca asa era) si bagi mana si poti sa il reglezi (e asemanator sistemul cu cel de la matiz; eu in 2 minute reglam ambreiajul )
banzay is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 22:28   #39
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Tico GR 26 ALE

frumos proiect ...bun ca ca ai incetat reconditionarea lui dupa ce ai patit cu zapada,mult succes in continuare cu ticozaurul
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 22:44   #40
GEO GR 01 NVN

Stage 5
 
GEO GR 01 NVN's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 644
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Tico GR 26 ALE

chiar frumos.....se vede ca tine la el,ca prin cate a trecut saracu alti nu mai faceau ce ai facut tumult noroc in continuare
GEO GR 01 NVN is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 09:15   #41
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
explica-mi si mie cum se regleaza asta... pt ca la mine mi l-a reglat mecanicu, si tine extrem de jos si e deranjant, plus ca belesc ambreiaju repede daca il tin asa... zi-mi exact ce piulita (in caz ca sunt mai multe), si in ce sens se strange ca sa tina mai sus.
mersi!
In primul rand ai nevoie de inca o pereche de maini :D. Ca sa iti fie mai usor, urmaresti cablul de ambreiaj care iese de sub volan si se duce pe sub baterie si apoi intra prin cutie, la ambrejaj.
In al doilea rand, cu o mica ranga, pe sub masina, pui un prieten sa iti traga de ambreiaj (nu din masina ca nu prea poti sa strangi piulita). Astfel piulita e libera si cu o cheie de 10 o strangi cam 5mm. Daca iti convine cum tine o lasi asa, daca nu... o mai strangi. Si ca sa fii sigur ca nu mai pleaca in timp, mai pune o piulita pe post de contra. Si cam asta e. Eu cel putin, asa am facut (plus ca intra in viteze mai bine)
Quote:
Originally Posted by valitataye View Post
frumos proiect ...bun ca ca ai incetat reconditionarea lui dupa ce ai patit cu zapada,mult succes in continuare cu ticozaurul
Pai, cred ca la banii care-i cheltuiam in repararea celui alb, duceam cel putin egal cu cei care i-am bagat in cel visiniu, diferenta constand ca acum am muuulte piese de rezerva... eh, tot raul spre bine. Multumesc.
Quote:
Originally Posted by GEO GR 01 NVN View Post
chiar frumos.....:Dse vede ca tine la el,ca prin cate a trecut saracu alti nu mai faceau ce ai facut tu;)mult noroc in continuare:D
Multumesc si... imi e si mie drag de ea... la fel ca fiecare care-si are un topic aici, nu-i asa?
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 29-05-10, 07:29   #42
ticosu'
Seat Driver

Stage 5
 
ticosu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 494
Member of:
[SEAT]
[2 Roti]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Am avut si eu un tico... jantele ii mai lipseau...
In ultima poza se vede cum era inainte de reconstructie.

Scuze ca ti-am invadat topicul, poate vezi ceva ce iti place. Pentru detalii iti stau la dispozitie. Am si manual de reparatii daca te intereseaza.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01391.jpg
Views:	115
Size:	403.5 KB
ID:	1493647   Click image for larger version

Name:	DSC01390.JPG
Views:	122
Size:	429.5 KB
ID:	1493648   Click image for larger version

Name:	DSC01389.JPG
Views:	146
Size:	479.1 KB
ID:	1493649  

Click image for larger version

Name:	DSC01388.JPG
Views:	90
Size:	475.5 KB
ID:	1493650   Click image for larger version

Name:	DSC00760.JPG
Views:	158
Size:	318.1 KB
ID:	1493651   Click image for larger version

Name:	DSC00759.JPG
Views:	84
Size:	420.3 KB
ID:	1493652  

Click image for larger version

Name:	DSC00758.JPG
Views:	73
Size:	365.5 KB
ID:	1493653   Click image for larger version

Name:	DSC00757.JPG
Views:	110
Size:	380.7 KB
ID:	1493654   Click image for larger version

Name:	DSC00754.JPG
Views:	147
Size:	334.3 KB
ID:	1493655  

Click image for larger version

Name:	DSCF3917.JPG
Views:	75
Size:	453.3 KB
ID:	1493656   Click image for larger version

Name:	DSCF3914.JPG
Views:	104
Size:	460.7 KB
ID:	1493657  
__________________
2006 Seat Altea, 1.6i, 102 CP
1960 Fiat 600, 32 CP
OldSchool IJ 56 Festival, 1961
ticosu' is offline   Reply With Quote
Old 29-05-10, 09:56   #43
B 79 D X R

Stage 5
 
B 79 D X R's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 379
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Smile Re: Tico GR 26 ALE

Felicitari in primul rand pentru munca depusa in salvarea acestei masini, pentru ambitia de a o mentine in circulatie... Probabil ca altii in locul tau o dadeau "dauna totala" si se reorientau catre altceva... Daca vrei parerea mea in legatura cu cele trei variante de colantare din postul #31, mie mi-ar placea varianta a doua...

Spor la treaba si multi km fara incidente nedorite...
__________________
==|B 79 D X R|==
B 79 D X R is offline   Reply With Quote
Old 29-05-10, 15:32   #44
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Quote:
Originally Posted by ticosu' View Post
Am avut si eu un tico... jantele ii mai lipseau...
In ultima poza se vede cum era inainte de reconstructie.

Scuze ca ti-am invadat topicul, poate vezi ceva ce iti place. Pentru detalii iti stau la dispozitie. Am si manual de reparatii daca te intereseaza.
Dar cred ca il stiu, nu cumva acest tico s-a dus tārāș in fundul unei masini mare? E posibil sa confund...

Si cred ca e ceva ce m-ar interesa... prelungirea de la bara, de pe fata... de unde as putea achizitiona una? Si legat de autocolant, ce fel de autocolant este si cam cat costa? :D

Quote:
Originally Posted by B 79 D X R View Post
Felicitari in primul rand pentru munca depusa in salvarea acestei masini, pentru ambitia de a o mentine in circulatie... Probabil ca altii in locul tau o dadeau "dauna totala" si se reorientau catre altceva... Daca vrei parerea mea in legatura cu cele trei variante de colantare din postul #31, mie mi-ar placea varianta a doua...

Spor la treaba si multi km fara incidente nedorite...
Multumesc... am si eu putina ambitie si sper ca in vara asta sa termin si cu VT-ul propus (sa vedem care variante voi alege). Dar pana la VT, mai sunt alte prioritati precum:
- imi da cu gaze pe la galeria de evacuare si pe la 110, simt gazele in masina :-s, o sa cumpar o garnitura pentru acolo
- imi bate pe spate, habar nu am pe unde... si tare e stresant
- schimbul de ulei si distributia...
- si alte maruntisuri prin interior...
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 20:51   #45
ticosu'
Seat Driver

Stage 5
 
ticosu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 494
Member of:
[SEAT]
[2 Roti]
Default Re: Tico GR 26 ALE

Sigur o confunzi... Masina circula si acum pe strazile Constantei. Am vandut-o unui tip in 2007 care lucra la ambasada, a inmatriculat-o pe "corp diplomat" si o foloseste zilnic si acum.

Prelungirea fata a fost facuta de mine insumi. Iti trebuie o fusta (prelungire) de Dacia 1310, o cutie de chit, niste smirghel de diferite granulatii si putina indemanare. Am taiat de la mijloc, adtfel incat sa incadreze bara de Tico (mai ingusta), apoi am taiat din lateral sa aiba aceeasi lungime cu a barei. Am prins fusta de bara cu holtsuruburi si sigurante. Am slefuit bine ambele suprafete la nivelul unde trebuia umplut cu chit, dupa care am chituit. A doua zi am smirgheluit la nivel iar dupa vreo 3 saptamani a intrat la vopsit. Grilele metalice le-am pus tot eu.

Capota a fost vopsita negru semi-mat, interior si exterior. Tipul care a luat-o a vopsit-o din nou alba. Eu am trecut si combinatia de culori in talon.

La portbagaj am folosit sistemul de deschidere din interior de Cielo (pret total - 80 lei), cu butonas original si actuator de forta. Butucul din exterior am astupat-o -> clean look .

Astept si alte indrumari, daca ai nevoie.
ticosu' is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -