Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-12, 02:24   #331
expres
Renault Driver

Stage 5
 
expres's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,026
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

s`a facut 5,7 ron dieselu !

treci pe GPL
expres is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 03:50   #332
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

Quote:
Originally Posted by expres View Post
s`a facut 5,7 ron dieselu !

treci pe GPL
ar fi cea mai mare ironie sa &%$ motorul cu gpl...si sa am si randament mai deloc...mi-am facut damblaua cu motorul asta, si momentan o sa stea in garaj langa celelalte motoare, un diesel clasic de 1.6 nu cred ca ar putea sa aiba un consum mai mare de 6, in plus de asta motorina mai gasesti
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 12:35   #333
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

Nu strici nimci cu GPL stai linistit... ca nu mergi in regim de taxi... plus GPL are mai nou filtre, are anumiti aditivi care se baga in GPL sa-l faca sa arda mai bine si mai putin uscat si mai ales merge la fel ca benzina... sa dezvoltat mult de tot GPL-ul, nu mai e asa de cacat precum cred unii.... Daca era asa prost precum zic unii de ce mari producatori auto introduc GPL din fabrica? Sa cumpere consumatoru produse proaste? Nu cred
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 13:24   #334
Ferny
Renault Driver

Stage 5
 
Ferny's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 813
Member of:
[RENAULT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Nu strici nimci cu GPL stai linistit... ca nu mergi in regim de taxi... plus GPL are mai nou filtre, are anumiti aditivi care se baga in GPL sa-l faca sa arda mai bine si mai putin uscat si mai ales merge la fel ca benzina... sa dezvoltat mult de tot GPL-ul, nu mai e asa de cacat precum cred unii.... Daca era asa prost precum zic unii de ce mari producatori auto introduc GPL din fabrica? Sa cumpere consumatoru produse proaste? Nu cred
a aparut un model de instalatie de gpl cu injectoare de se monteaza in admisie si trimite gazul in admisie in stare lichida nu cum este la instalatiile care inca mai au plaman si il trimite in stare gazoasa ...aditivi nu cred ca exista...probleme exista si la instalatiile astea noi dar in mai multi km fata de cele vechi...
mai bine o lasi pe benzina sau treci la diesel ... parerea mea
Ferny is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 15:11   #335
andishors

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 87
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

ai pile pe la vre-un fastfood si o sa folosesti ulei in loc de motorina...d-aia vrei tu 1.6...? )
andishors is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 15:34   #336
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

evident diesel... Cristi, una e sa ai masina dotata cu instalatie gpl..una e sa si mergi cu ea pe gpl, sa nu imi zici tu mie ca producatorul mercedes sau bmw iti da si gaz de buna calitate pt motorul tau=))....tata a lucrat la butan gaz de aici si porecla butelie)..si crede-ma ca si acolo se faceau chestii...gen cum ai baga apa in motorina sau benzina..rahaturi dastea...asa ca mai bine diesel. Plus ca se potriveste la fix pe suportii 1.8-ului
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 16:53   #337
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

Quote:
Originally Posted by Ferny View Post
a aparut un model de instalatie de gpl cu injectoare de se monteaza in admisie si trimite gazul in admisie in stare lichida nu cum este la instalatiile care inca mai au plaman si il trimite in stare gazoasa ...aditivi nu cred ca exista...probleme exista si la instalatiile astea noi dar in mai multi km fata de cele vechi...
mai bine o lasi pe benzina sau treci la diesel ... parerea mea
http://www.taniandragpl.ro/aditiv-special-gaz.php as vorbi eu din auzite stiu ca m-am documentat in privinta asta nu inteleg de ce toti o mare parte vad GPL-ul ca pe un distrugator de motoare cand nu este asa... Gandestete ca si motorina proasta poate sa strice motoru, sau benzina proasta.... de ce GPL-ul este asa "batjocorit"?
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 17:40   #338
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
http://www.taniandragpl.ro/aditiv-special-gaz.php as vorbi eu din auzite stiu ca m-am documentat in privinta asta nu inteleg de ce toti o mare parte vad GPL-ul ca pe un distrugator de motoare cand nu este asa... Gandestete ca si motorina proasta poate sa strice motoru, sau benzina proasta.... de ce GPL-ul este asa "batjocorit"?
...nu a zis nimeni ca este batjocorit, dar sincer de ce as fi asa idiot sa pun gpl pe motorul asta? asta nu e un motor cu care sa mergi ca un pensionar...si nici de pus pe gpl. si de cand s-a pus motorul pe masina..nu cred ca am facut mai mult de 1000 km... deci.
cred ca mai mult ma costa instalatia gpl decat dau pe motorul diesel...si ce ma avantajeaza este ca totul este plug & play, ce trebuie modificata este instalatia electrica a motorului, anulata pompa de benzina, si la evacuare trebuie lucrat putin, dar mai am o evacuare de gtt teava goala pe care sa o modific sa se "pupe" cu galeria dieselului, o sa ii pun o finala si aia este
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 22:44   #339
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
http://www.taniandragpl.ro/aditiv-special-gaz.php as vorbi eu din auzite stiu ca m-am documentat in privinta asta nu inteleg de ce toti o mare parte vad GPL-ul ca pe un distrugator de motoare cand nu este asa... Gandestete ca si motorina proasta poate sa strice motoru, sau benzina proasta.... de ce GPL-ul este asa "batjocorit"?
Ce ipocrit poti fi...acum 3 ani aveai aceeasi atitudine ca a lor...Cum schimba banii (foamea) omul!
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 10:06   #340
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

Quote:
Originally Posted by bolidu' View Post
Ce ipocrit poti fi...acum 3 ani aveai aceeasi atitudine ca a lor...Cum schimba banii (foamea) omul!
Nu nu, ne adaptam conditiilor sti bine ca am avut GPL si am avut probleme cu el... Acum a mai evoluat tehnologia
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 11:49   #341
isacfani
Renault Driver

Stage 5
 
isacfani's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 475
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
... Daca era asa prost precum zic unii de ce mari producatori auto introduc GPL din fabrica? Sa cumpere consumatoru produse proaste? Nu cred
cum au introdus instalatii GPL din fabrica, la fel de repede au renuntat la ele : peugeot 406, renault laguna 1, etc. daca erau atat de bune pe langa motorizarile pe benzina si diesel, apareau pe listele de optionale la producatori auto si aceasta optiune, ca si alimentarea cu biodiesel, etc. pana atunci exista OTTO, DIESEL si WANKEL la fel cum au fost proiectate.
__________________
what doesn't kill me, makes me stronger !

Last edited by isacfani; 06-01-12 at 11:54.
isacfani is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 14:29   #342
expres
Renault Driver

Stage 5
 
expres's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,026
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

deci ori ramai la benzina ( care e baza se stie ) ori treci la pacurina
expres is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 14:47   #343
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

Quote:
Originally Posted by expres View Post
deci ori ramai la benzina ( care e baza se stie ) ori treci la pacurina
se stie ca e baza, dar nu mai e treba ca acum doi ani...cand nu iti tremura mana la caserie cand faceai un plin... oricum luni ma duc sa vad motorul ala diesel sa vad ce si cum...daca are un pret rezonabil il iau.
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 19:22   #344
freestyle rider

Stage 3
 
freestyle rider's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 159
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

Sa va spun si eu o treaba cu GPL-ul... la mine in oras exista o statie GPL de la RBC, stiti ce masini au ei la firma??? Megan 1,5 dci!!! Oare de ce???
freestyle rider is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 22:24   #345
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Renault 5 GTTurb ( "o"-ul l-am pierdut pe drum)

e mai bine pa gepele
B XX ADI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -