Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-08-05, 16:53   #136
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default

TUFY inca eleronul nu l`am luat.... e in jur de 1.5 miliones + inca vreo 990000 de mii modificarile care o sa i se aduca.... deci pun poza doar cand e gata modificat :wink:
CJ-44-MAT is offline  
Old 15-08-05, 18:29   #137
TufY

Stage 5
 
TufY's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,002
Default

ok astept si eu o pozna!!
TufY is offline  
Old 16-08-05, 09:12   #138
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default

stie cineva cam cat ar costa sa pun discuri pe spate si daca se simte intr`adevar vreo diferenta majora la franare !
CJ-44-MAT is offline  
Old 16-08-05, 13:55   #139
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"maskt\"
tot legat de logan...mi-a zis un prieten ca cei de la dacia au in proiect Dacia Logan Sport...stie careva ceva sau aveti proiecte?sunt tare curios
am citit undeva, nu-mi aduc aminte sursa, era vorba despre un model destinat tinerilor (deci ieftineala) si se baza pe linia veche de productie pentru solentza
aleks is offline  
Old 16-08-05, 14:14   #140
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Acum vrei discuri pe spate si plastic colorat agatat de masina,dar te-ai zgarcit la 400 EURO pentru motorul de 1.6.Genial,n-am ce zice !
Oameni ca tine creeaza prototipul posesorului de Logan...
Race is offline  
Old 17-08-05, 21:53   #141
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default

daaaaa, vreau discuri pe spateeeeeeeee !!! vreauuuu si plasticuri lipite.... sper sa gasesc si o sfoara sa agat niste badoage de GoldenBrau dupa ea... ups, mai intai trebuie sa`mi cumpar carlig ?!?!?!?!
zicetimi si mie, carligul e accesoriu de tuning, ceva ? :roll:
:lol: :lol: :lol:
!!! posesori de logan, in curand prototipul masinilor voastre va fi apt de munca !!! :wink:
:lol:
SEMNEAZA: un`zgārcit
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
CJ-44-MAT is offline  
Old 17-08-05, 22:40   #142
NEo007RX4

Stage 5
 
NEo007RX4's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 330
Default

degeaba pui carlig...nu e tuning...doar daca ai si remorca cu eleron.
NEo007RX4 is offline  
Old 17-08-05, 22:48   #143
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default

mersi, m`ai lamurit :lol:

si totusi si intrebarea precedenta cum ramane ?
CJ-44-MAT is offline  
Old 22-08-05, 01:24   #144
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default

Salut,

Vreau sa zic si yo cateva chestii dak se poate.
In primul rand pt proprietarul loganului,la cati bani vrei u sa bagi in mashina,iti luai lejer full optionu-ul cu tot cu masca vopsita cum vrei u si motoru de 1.6.
In al doilea rand,am vazut si yo jantele de pe prima pagina care vroiai sa tii le pui.Tine cont ca alea care ni le-ai prezentat tu sunt in 5 prezoane si ai mult de munk ca sa le montezi si dimensiunea de 16\" sau 17\" influentzeaza cu f putin demarajul.
In al treilea rand,dupa parerea mea motoru de 1.4 pt logan mi se pare slabut la ce dimensiuni are loganu.
In al patrulea rand,faza ca vrei sa schimbi discurile pe spate,iarasi spun ca ajungi cu banii la ultima versiune full option si aveai ABS-ul si nu cred ca mai simteai nevoia sa schimbi tamburii de pe spate.
In ultimul rand,yo unu n-am auzit nik de o noua motorizare pe logan si anume 1.8,poate 1,6 16v de la megan dar 1.8 asta park e prea mare pt loganu nostru.Yo zic ca 1.6 16v dak apare pe modelul sport care ati zis ca poate apare,e perfect.

Astea au fost parerile mele,dak nu e bine ceva,criticati-ma

Bafta in continuare proprietarului cu modificarile.

V-am atashat o poza sa vedeti o Dacie a dreaq rau .Desen normal
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacie_suparata_879.jpg
Views:	95
Size:	465.5 KB
ID:	38067  
George_P. is offline  
Old 22-08-05, 11:19   #145
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default

sa nu ne mai lovim de discutii inutile !!!

probabil motorul de 1,4 e slab pt aceasta masina, dar masina initial a fost cumparata cu un anumit scop... drumuri scurte prin centrul orasului, deci nu era nevoie de un motor mai performant... masina fiind cumparata acum 8 luni !
intr`o seara din martie mergeam lejer zic eu (70 - 80 km/h) prin centrul orasuli. ajuns la periferie mi`am rezolvat problemele si am vrut sa ma intorc spre casa. am ajuns sub un pod (pt clujeni, podul din marasti, a vlaicu) unde aveam in fata o curba de 90gr. bulangii care se ocupau cu dezapezitul strazilor iarna au fost si au aruncat nenumarate basculante de nisip, pietris si sare... iarna a trecut dar nimeni nu a mai curatat soselele ajungand sa se faca un strat suficient de gros pe margine. ajuns in fata curbei cu vreo 100 de metrii am incercat sa reduc viteza (de la vreo 70 la 30-40) am apasat o singura data pe pedala scurt dupa care am luat piciorul de pe ea dar roata din stanga a inceput sa sacadeze !!!!!!!!! piciorul fiind luat de pe pedala !!!!!!!!! dupa vreo 30 de metrii roata respectiva s`a blocat de tot si masina a tras stanga. eu am tras tare de volan dreapta dar a intrat pe pietrisul . masina a inceput sa se balanseze si sa`i pierd controlul. in final am reusit sa o scot de acolo sa o redresez si am calcat frana fiind pe asfalt curat!!!! nu stiu din ce motiv roata din stanga s`a si \"rupt\"....nemaiputand lua curba am intrat in bordura din plin, bordura care avea peste 20 de cm inaltime. rotile fiind blocate socul a fost foarte puternic. daunele au fost pe masura... de la cutie de viteza sparta, catalizarot rupt, baie de ulei praf, directierupta, frane rupte la spoiler fata si aripa stanga praf... si lista poate continua...
am tras niste crize in masina pt ca avea doar 2500 de km si 3 luni... am incercat sa ma dau jos prin stanga dar aripa intrase peste usa si nu am putut sa o deschid suficient sa ma dau jos, am coborat prin drepta... m`am uitat la masina si nu mi`am dat seama ca e asa lovita, ma gandeam ca doar roata, directia si spoiler + aripa. (o faza asemanatoare a patit un prieten dar din neatentie si viteza axcesiva in curba cand a zburat cu un seat leon de pe sosea intr`o curba si da dat pe calea ferata cu o viteza de peste 100 la ora... si lui i`a fatat masina dar a traso de pe calea ferata a schimbat roata fata stanga si a venit pe roti pana acasa).... dau niste telefoane si vine police. ne uitam la urme.... urme de franare pe roata stanga 19 metrii pe dreapta vreo 12m.... am inteles ca urma stanga a fost mai lunga pt ca roata se blocase si doar apoi am franat si eu restul rotilor... dar in cei 12 m de frana al ambelor roti urmele nu erau paralele.... roata dreapta franase aproape drept dar roata stanga oarecum serupit (de aici am tras concluzia ca roata stanga s`a \"ars\") .... apoi am mers la casco unde m`au purtat aia de mi`a venit acru.... in service mare scandal.... casco,\" nu ca e din cauza masinii nu a soferului deci nu noi o reparam\", servisul \"nu se putea rupe roata asa din senin, alea alea asa ca noi nu santem curiosi deci voi o faceti\"... intr`un final masina a fost facuta....
apoi m`am tot gandit \"ba dao`n pixu meu de masina ca stiu exact ce s`a intamplato... poate oi fi avut eu viteza prea mare da la 60 la ora luam curba avand in vedere ca am schimbat in treapta a doua.... si oricum nu eram categoric pe pietris in momentul franarii\".... si asa am ajuns sa`mi doresc sa o modific \"niste suspenii sport, niste pneuri mult mai performante, frana pe spate pe disc, de ce nu.....\"

deci acum sper sa intelegeti de ce am vrut eu sa`i aduc asemenea modificari, sa nu ne mai batem de indiscutabilele discutii \"ba da la banii care vrei sa`i investesti puteai sa`ti iei full... cu ABS si nustiuce...\" ....
inca odata... CAND AM COMANDAT MASINA NU STIAM CE MA VA ASTEPTA, PROBLEME TEHNICE VREAU SA ZIC !
CJ-44-MAT is offline  
Old 22-08-05, 11:41   #146
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"george_smiley05\"
In primul rand pt proprietarul loganului,la cati bani vrei u sa bagi in mashina,iti luai lejer full optionu-ul cu tot cu masca vopsita cum vrei u si motoru de 1.6.
In al doilea rand,am vazut si yo jantele de pe prima pagina care vroiai sa tii le pui. dimensiunea de 16\" sau 17\" influentzeaza cu f putin demarajul.

V-am atashat o poza sa vedeti o Dacie a dreaq rau .Desen normal
unu: tocmai ai copiat post-ul de mai sus, ala cu plasticele
doi: cine va tot baga voua in cap ca jante mai mari = demaraj mai slab? exista cauciucuri cu talon mai mic, so... diametrul total e identic => demaraj identic
bonus: poza: hmm... ai muncit la ea, dar desenul ne prezinta un superb... KITSCH
aleks is offline  
Old 22-08-05, 12:08   #147
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default

inca ceva !!!
jantele nu ma interesau in mod deosebit (marimea) doar sa intre niste pneuri mai late.... dar am zis ca daca dau un ban macar sa`l dau pe ceva care sa arate bine, logic. jentile de pe prima pagina erau luate de pe siteul unui producator ! pozele erau intr`adevar cu 5 prezoane dar acele modele erau pe stoc si cu 4 prezoane x 100 !
normal ca luasem pe 4 nu pe 5 ca doar nu`s tampit sa ma complic cu flanse si mai stiu eu ce.....

sper ca m`ai inteles prietene !
CJ-44-MAT is offline  
Old 22-08-05, 15:44   #148
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

hmm... mama prietenei mele oscila intre cielo si logan, acum cred ca o s-o conving sa-si ia cielo
m-ai bagat in sperieti
aleks is offline  
Old 22-08-05, 15:51   #149
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default

ba hai sa fim seriosi acum, clar ca nu am vrut sa te bag sau stiu eu ce.... da`i bine sa se stie clar problemele masinii.... masina ii de kakako si nu avem ce face ! crezi ca eu daca stiam de la bun inceput despre ce e vorba ma bagam ?
masina asta`i buna sa mergi cu 60 ! si sincer sant convins ca testul ala de la nemti nu a fost o combinatie aiurea.... chiar e real !
CJ-44-MAT is offline  
Old 22-08-05, 16:18   #150
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

la banii astia, masina noua, si cu asemenea dimensiuni...
asta e, o s-o faca si mai buna, s-a intamplat si la case mai mari
aleks is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -