Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-06-05, 21:20   #1
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default Dacia Logan

salut.
asta e noua mea achizitie pe care in curand vreau sa o modific !
puteti sa-mi dati va rog ceva sugestii ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dsc04000_304.jpg
Views:	188
Size:	54.0 KB
ID:	30057   Click image for larger version

Name:	dsc03997_284.jpg
Views:	194
Size:	69.3 KB
ID:	30058   Click image for larger version

Name:	dsc03995_302.jpg
Views:	246
Size:	74.0 KB
ID:	30059  

Click image for larger version

Name:	dsc03996_289.jpg
Views:	163
Size:	82.9 KB
ID:	30060   Click image for larger version

Name:	dsc03991_956.jpg
Views:	111
Size:	51.4 KB
ID:	30061  
CJ-44-MAT is offline  
Old 10-06-05, 21:25   #2
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

ce motor si model e?

Posibilitati sunt, depinde de cati bani dispui
pimp_lex is offline  
Old 10-06-05, 21:35   #3
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

in primul rand pune niste jante... pe `16 cred ca sunt destule de bine cu gume care au balon mic , din Logan mai mult de 110 Cp nu scotzi daca are motorul de 1,6 in fine punei evacuare din inox ( traseul de la galerie pana la evacuare) , un filtru cu debit mai mare de aer, bujii si fise mai smechere... ( cunoscatorii stiu)... si eu cred ca mai mult nu are rost sa mai investesti.. poate in spoilere, praguri da nu prea se merita luand in considerare drumurile noastre... si inca ceva sa o stapanesti sanatos
DRooPY is offline  
Old 10-06-05, 21:38   #4
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default

DroopY, mersi mult pentru gandurile bune...

are motor de 1,4 a doua varianta (geamuri fata electrice, servo...)
zicetimi si mie care din gentile de mai jos ar arata mai bine... imi recomandati cele pe 15 cum sant cele originale sau pot pune pe 16 ?
pretul este de aprox. 70eu/buc... e bun ?
Attached Images
File Type: gif janta_5_306.gif (15.0 KB, 251 views)
File Type: gif janta_4_286.gif (15.7 KB, 170 views)
File Type: gif janta_3_221.gif (14.3 KB, 176 views)
File Type: gif janta_2_310.gif (14.6 KB, 161 views)
File Type: gif janta_1_106.gif (15.2 KB, 174 views)
CJ-44-MAT is offline  
Old 10-06-05, 21:56   #5
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default

nu am nimic cu loganul sau cu tine deci zic de acum ca nu e nimic personal numai ca mi se pare prea tare melodia asta
Attached Files
File Type: rar conduc_dacia_logan_132.rar (746.0 KB, 402 views)
baghy83 is offline  
Old 10-06-05, 22:11   #6
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

votez pt jantele numaru 3 , pe 16\"
pimp_lex is offline  
Old 10-06-05, 23:04   #7
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default

cred ca pe acelea le voi lua pentru ca si mie imi plac cel mai mult din ceea ce am la dispozitie.
vreau sa`i mai pun un eleron, o priza de aer pe capota si pleoape pe care saptamana viitoare le voi cumpara. (voi pune poze cu ele)
ma gandesc la niste sopilere si niste praguri doar ca peste tot pe unde am fost nu au matrita pentru logan....
as vrea sa`i mai schimb masca din fata cu plasa neagra, avand in vedere ca si priza de aer are aceeasi culoare de plasa si as vrea ca si spoilerele sa aiba plasa de aceeasi nuanta !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fata_859.jpg
Views:	443
Size:	103.0 KB
ID:	30070   Click image for larger version

Name:	spate_358.jpg
Views:	382
Size:	42.7 KB
ID:	30071  
CJ-44-MAT is offline  
Old 10-06-05, 23:29   #8
alexutzu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
alexutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,128
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

la aia din spate cu DACIA cred ca ramane gaura
dar totusi nu strica sa o lasi acolo.......

ai putea sa ii micsorezi garda la sol cu 3-3,5 cm , arata total diferit, dar te si costa ceva bani.
daca ai drum prin bucuresti sa sti ca sunt destui care iti pot face diverse spoilere/praguri/eleroane dupa o simpla poza, deci ai putea sa ti le schimbi
__________________

Daca ai ceva de zis, zi cu voce tare. Daca vrei sa taci, taci sa auzi numai tu.


alexutzu is offline  
Old 10-06-05, 23:35   #9
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Eu ti-as sugera jante pe 15, oricum si cele din fabrica sunt cam mari pt puterea Loganului, dar daca ii mai pui si de 16...adio demaraj!!!
Acum depinde ce fel de tuning vrei sa-i faci, daca te intereseaza doar aspectul atunci merita mai mult sa ii pui jante pe 16, dar daca mai vrei si performante.....
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline  
Old 10-06-05, 23:45   #10
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default

sincer, nu cred ca o sa am drum la Bucuresti si ma multumesc cu ceea ce am pe aici prin zona.... din pacate totusi optez pentru jenti pe 15 (cu toate ca arata mult mai bine pe 16 si chiar de 17 cred ca ar intra) esti a treia persoana care-mi recomanda jentile pe 15...celelalte doua fiind importatori si ma gandesc ca daca vroiau doar sa-mi bage marfa pe gat imi recomandau cele de 16.

am gasit 3 poze care mi se par relativ OK, bine nu vreau ceva identic...
dar spoilerul din spate este turnat din nou sau este adaugat pe el ? spoilerul meu din fata nu-l pot modifica fara sa-l schimb ? pragurile cum vi se par ? vreau sa-i pun un eleron mai sport, sa aiba un aer putin mai agresiv...sa se potriveasca cu priza de aer de pe capota.

cum vi se pare ideea mea de tuning ? chiar nu as vrea sa investesc banii astia si sa iasa un mare ***. sper ca nu va stresez prea tare dar sant incepator in domeniu !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	spoiler_spate___eleron_229.jpg
Views:	325
Size:	56.4 KB
ID:	30076   Click image for larger version

Name:	spoiler_fata_103.jpg
Views:	328
Size:	40.5 KB
ID:	30077   Click image for larger version

Name:	praguri_748.jpg
Views:	295
Size:	30.9 KB
ID:	30078  

CJ-44-MAT is offline  
Old 10-06-05, 23:53   #11
alexutzu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
alexutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,128
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

acea Dacie Logan AM, am vazut-o la S.A.B. M&S, vreau sa va spun ca am o parere deosebit de buna despre ea, arata total diferit, este impresionant ce se poate scoate dintr-un Logan atunci cand ai fonduri si bun gust (cum au avut cei de la Zender). scurt rezumat despre Logan AM: un Bodykit mai sportiv format din spoiler fata/spate, praguri si eleron, garda la sol micsorata cu 3,5cm, jante de aliaj pe 17\", la interior tapiserie de piele, volanul este imbracat in piele, maneta schimbatorului de viteze schimbata (ce aiurea suna), un sistem de navigatie (PALM-TOP), anumite piese au vost vopsite pentru a da o aliura mai sportiva, atat imi vine acum in minte. s-a facut o investitie destul de majora in acest proiect dar tineti-va tare cand o sa cititi in continuare: GEAMURILE SUNT PE MANIVELA

parerea mea: se merita din plin sa iti faci Loganul tau macar sa arate ca Loganul AM
alexutzu is offline  
Old 11-06-05, 00:15   #12
ZanDer

Stage 5
 
ZanDer's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,913
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

se pot face bari si in cluj numa tra sa sjtii unde sa cauti si nu, nu este necesar sa iti pui alte spoilere le poti modifica pe care le ai bafta
__________________
Race the strip, not the street!
ZanDer is offline  
Old 11-06-05, 00:17   #13
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default

totul o sa fie facut in timp nu de pe o zi pe alta pentru ca nu dispun de fonduri prea mari... dar vreau sa am o idee de la bun inceput despre ceea ce fac pentru ca altfel pe parcurs cumpar un eleron, o priza de aer.... imi tot schimb ideile, planurile si ajung sa cumpar din fiecare cate ceva si la bun final sa nu se potriveasca una cu alta....

SHADOW
Eu ti-as sugera jante pe 15, oricum si cele din fabrica sunt cam mari pt puterea Loganului, dar daca ii mai pui si de 16...adio demaraj
cred ca teoretic asa e. sa zicem ca merg cu jenti de 15 sau de 16 (cred ca pt cele de 15 optez in final) pe strada... condus fin, fara prea multe turatii; vine vorba de o liniuta si pun genti de 13 (cred ca exista si asa ceva care sa se poata potrivi) --> teoretic demarajul ar fi considerabil mai bun, nu ?(garda la sol mult mai mica)... daca incerci varianta 13 pe fata si 14 spate ar fi si mai bun avand in vedere ca botul masinii nu ar mai avea forta sa se ridice si teoretic rotile fata ar avea o mult mai buna aderenta ? dar ma gandesc ca in momentul in care franezi exista riscul sa dai cu spoilerul pe jos mai ales daca prinzi o groapa ceva...

ZanDer, am cautat pe plevnei ca acolo stiam eu ca fac dar au zis ca momentan nu au matrita pt logan... la spider de 3 zile au matrita pt pleoape... cred ca in curand vor face si spoilere... dar zi si tu te rog un loc in care sa merg, o adresa web, un nr de mobil ceva...
CJ-44-MAT is offline  
Old 11-06-05, 10:37   #14
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

parerea mea.. este sa renunti la priza de pe capota ( la ce folos numai pentru aspect), ya jantele pe `15 sa ai totusi demaraj, fa ecvacuarea , admisia , bujii+fise, scoate de pe masina toate logourile cu Dacia ,punei pleoape si grila ( cu plasa neagra) pt un contrast super .. si nu te arunca la un kit de spoilere cu grada prea joasa, pune ceva asa subtil si placut care sa imbine armonios liniile masinii si care bineinteles sa nu se sparga ( sa fie intretzinut mai usor) si apoi la interior pune un volan de la MOMo , cap de schimbator+rama, cap de frana de mana + masoane , pedaliere , in loc de presuri cumpara tabla striata si taia dupa foma unui covoras.. si poate sa ii pui si folie dar nu Super Darck Balck ( cea mai inchisa ca nu mai vezi si te iau politzistii la rost) pune decat Black ( luneta , laterale spate si laterale fata)... aaa si inca ceva daca tot investesti atat punei si niste oglinzi mai misto..sincer cele stock nu prea o caracterizeaza
DRooPY is offline  
Old 11-06-05, 13:23   #15
CJ-44-MAT

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 91
Default

sincer nu as renunta la priza de aer de pe capota pentru ca vreau sa`i pun un eleron relativ mare.... si as vrea sa fie cat de cat echilibrata !
logoul de pe spate cu DACIA nu am idee cum sa`l scot sa nu ramana urma !!!
CJ-44-MAT is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -