Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-05-09, 17:50   #2956
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
Pai, nu cred ca o voi mai lasa vreodata fara bare; 1 la mana pentru ca imi place f mult cum vine cu ele pe pozitie si 2 la mana, azi daca aveam si lipsa bare cred ca nu mai scapam fara talon luat..ca m-a luat Politia in bot..au venit dupa mine

Bontan,ma bucur ca ai gasit

Robert, tampoanele spate sunt la locul lor cred ca ti s-a parut sau poate nu ai observat bine
Inseamna ca eram prea somnoros si nu am vazut bine
RobertRFG is offline  
Old 22-05-09, 17:52   #2957
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
Pai, nu cred ca o voi mai lasa vreodata fara bare; 1 la mana pentru ca imi place f mult cum vine cu ele pe pozitie si 2 la mana, azi daca aveam si lipsa bare cred ca nu mai scapam fara talon luat..ca m-a luat Politia in bot..au venit dupa mine

Bontan,ma bucur ca ai gasit

Robert, tampoanele spate sunt la locul lor cred ca ti s-a parut sau poate nu ai observat bine
Dar acuma au avut ceva de comentat referitor la masina ?
Relu_GTT is offline  
Old 22-05-09, 19:44   #2958
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Pai,motivul opririi a fost: ce aveti dom'le in portbagaj?..
- nu am nimic domnule,chiar nimic..nici macar roata de rezerva,cric sau manivela..sa va arat
- nu,nu e nevoie..dar centura de ce nu o purtati?..si eu chiar port mereu centura(deci nu a mers nici cu asta)
- dar folie pe geamuri de cand aveti..sa o dati jos,ca daca nu v-o zgarii eu acum
- domnule,sunt geamuri ionizate,cu documente de atestare(i le-am aratat, deci nu a mers nici asa)
- dar dungile astea albe de ce nu sunt trecute in talon?
- pentru ca nu depasesc 30% din suprafata masinii si la RAR a fost trecuta doar culoarea preponderenta( din nou insucces pt militian)
- dar cu cauciucurile dom'le, cu astea chiar nu sunteti in regula..
- da sefule, aici aveti dreptate, hai cum o rezolvam..
- pai domnule Nastase, de unde ne bagati si noua niste benzina?..

Cam asta a fost discutia in principal..interesant la final
Nastase Bogdan is offline  
Old 22-05-09, 20:04   #2959
1310

Stage 4
 
1310's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 183
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
Pai,motivul opririi a fost: ce aveti dom'le in portbagaj?..
- nu am nimic domnule,chiar nimic..nici macar roata de rezerva,cric sau manivela..sa va arat
- nu,nu e nevoie..dar centura de ce nu o purtati?..si eu chiar port mereu centura(deci nu a mers nici cu asta)
- dar folie pe geamuri de cand aveti..sa o dati jos,ca daca nu v-o zgarii eu acum
- domnule,sunt geamuri ionizate,cu documente de atestare(i le-am aratat, deci nu a mers nici asa)
- dar dungile astea albe de ce nu sunt trecute in talon?
- pentru ca nu depasesc 30% din suprafata masinii si la RAR a fost trecuta doar culoarea preponderenta( din nou insucces pt militian)
- dar cu cauciucurile dom'le, cu astea chiar nu sunteti in regula..
- da sefule, aici aveti dreptate, hai cum o rezolvam..
- pai domnule Nastase, de unde ne bagati si noua niste benzina?..

Cam asta a fost discutia in principal..interesant la final
) frumos
1310 is offline  
Old 22-05-09, 20:06   #2960
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

In Braila s-a intamplat asta? Cred ca ai dat peste aceiasi politai peste care a dat un prieten de-al meu. In fine, pe el l-a prins pe radar cu 160 la ora pe Buzaului. La final, aceiasi replica, "mergem pana aici la peco sa ne bagi niste benzina?"
Snapy_xxl is offline  
Old 22-05-09, 20:06   #2961
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

asta e cu rotile astea ei vor avea mereu dreptate...si de ce?! ca statul roman este infect si nu ne lasa sa omologam prinderea in mai multe prezoane sau alte gume...
Dar Bogdan pe noile taloane nu mai este specificata dimensiunea gumelor...asa ca incearca sa iti preschimbi certificatul de inmtriculare
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
Old 22-05-09, 22:08   #2962
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
asta e cu rotile astea ei vor avea mereu dreptate...si de ce?! ca statul roman este infect si nu ne lasa sa omologam prinderea in mai multe prezoane sau alte gume...
Dar Bogdan pe noile taloane nu mai este specificata dimensiunea gumelor...asa ca incearca sa iti preschimbi certificatul de inmtriculare
Da dar totusi aproape orice militian stie ce dimensiuni au anvelopele unei dacii
Relu_GTT is offline  
Old 22-05-09, 22:11   #2963
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by Relu_GTT View Post
Da dar totusi aproape orice militian stie ce dimensiuni au anvelopele unei dacii
Pai stie orice militian , dar teoretic cu noul talon nu prea mai ai limita la marimea jantei si a cauciucului.
Gresesc undeva? Asa vad eu situatia
shantzu is offline  
Old 22-05-09, 22:20   #2964
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by shantzu View Post
Pai stie orice militian , dar teoretic cu noul talon nu prea mai ai limita la marimea jantei si a cauciucului.
Gresesc undeva? Asa vad eu situatia
EXACT...si eu vad la fel situatia...FARA "docoment" la mana...politistul poate face decat simple speculatii si presupuneri.

P.S. Oricum eu vad ca pe o mare tampenie chestia asta cu marimea jantei sau grosimea cauciucului... nu vad la ce te poate afecta pe tine ca sofer sau pe restul pariticipantior la trafic daca tu ai jante mai mari si gume mai groase...ba dimpotriva...te ajuta oferind stabilitate
andi_cimpean is offline  
Old 22-05-09, 22:43   #2965
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Marimile trecute in talon sunt calulate de niste ingineri sicu ele masina ruleaza in parametri normali. Odata ce un individ schimba marimea jantelor (latime, diametru), este afectata negativ o mare parte din masina. Nu in foarte mare masura, dar este afectata.
BULLDOG is offline  
Old 23-05-09, 07:48   #2966
B-76-WOT

Stage 4
 
B-76-WOT's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 210
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Da cum ar fi consum mai mare o lecuta, care atrage dupa sine CO2 mai mare, si cu jante mai mari se duc si rulmentii care ar duce la o mare tragedie pe la vreo 100/h + ca prinzi si o lecuta mai multa viteza! Sunt multe variabile care sunt puse in cel mai rau scenariu si......... de-asta n-ai voie cu roate mai mari!
__________________
...........
1) Esti pe net
2) Esti pe 4tuning
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi
Sa ai o zi buna!
B-76-WOT is offline  
Old 23-05-09, 08:15   #2967
bz-04-uvx
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 259
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

probabil ai uitat de o mai buna stabilitate fiind mai late roatele, si de frane mai tzapene...nemernicii astia numai de dacii se leaga...dar sunt atatia cu masini straine care au alte dimensiuni...de aia nu prea am vazut sa fie luati la purificat!
pe mine cand m-a oprit politia se uita la roti si mi-a zis ceva de genul:
- Nu-i asa ca nu aveti certificatul la dvs?
__________________
bz-89-grs
bz-04-uvx is offline  
Old 23-05-09, 12:58   #2968
1300

Stage 5
 
1300's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 448
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Pe mine ma oprisera de curand pentru ca aveam jantele dublate pe fata si gume de 185 intinse pe ele .......si i-am dat mai intai permisul,i-am zis ca nu am restu de acte.......si el imi zice doar ca vrea sa vada daca masina are itp valabil la care i-am intins si restul de acte.In plus a zis ca ar mai merge si cauciucurile de 155\80 intinse pe jantele alea ca sa fiu "legal" si ca imi trebuie modelul ala de jante si pentru spate ca sa arate bine

Oricum vorba dulce mult aduce!!!! chiar si in cazul lor.
1300 is offline  
Old 23-05-09, 13:02   #2969
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
Pai,motivul opririi a fost: ce aveti dom'le in portbagaj?..
- nu am nimic domnule,chiar nimic..nici macar roata de rezerva,cric sau manivela..sa va arat
- nu,nu e nevoie..dar centura de ce nu o purtati?..si eu chiar port mereu centura(deci nu a mers nici cu asta)
- dar folie pe geamuri de cand aveti..sa o dati jos,ca daca nu v-o zgarii eu acum
- domnule,sunt geamuri ionizate,cu documente de atestare(i le-am aratat, deci nu a mers nici asa)
- dar dungile astea albe de ce nu sunt trecute in talon?
- pentru ca nu depasesc 30% din suprafata masinii si la RAR a fost trecuta doar culoarea preponderenta( din nou insucces pt militian)
- dar cu cauciucurile dom'le, cu astea chiar nu sunteti in regula..
- da sefule, aici aveti dreptate, hai cum o rezolvam..
- pai domnule Nastase, de unde ne bagati si noua niste benzina?..

Cam asta a fost discutia in principal..interesant la final
foarte tare,nu imi vine a credeasta e politistul roman
dog99 is offline  
Old 24-05-09, 13:31   #2970
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Marimile trecute in talon sunt calulate de niste ingineri sicu ele masina ruleaza in parametri normali. Odata ce un individ schimba marimea jantelor (latime, diametru), este afectata negativ o mare parte din masina. Nu in foarte mare masura, dar este afectata.
Ceea ce cred eu ca nu se intelege este faptul ca poti pune o janta mai mare dar sa scazi balonul cauciucului astfel incat DIAMETRUL TOTAL al rotilor sa nu-l depaseasca pe cel original..

De aceea exista tabele de echivalenta a pneurilor..de exemplu, pentru Dacie poti pune 3 dimensiuni de jante si cauciucuri si diametrul rotilor ramane acelasi:
- pneu 165/70 R13 echivalent cu 185/55 R14 echivalent cu 195/45 R15(ceea ce am eu acum pe masina)

In erorile de kilometraj sau afectarea demarajului important e sa se tina cont de diametrul rotii si nu in asa mare masura de latimea cauciucurilor, care te ajuta la stabilitate,franare avand si un talon mai mic(a nu se exagera totusi)
Eu o spun din proprie experienta si mai spun ca f importanta e greutatea jantelor..super usoarele Drag-uri pe care le am acum chiar fac diferenta fata de cele de Aro 10
Nastase Bogdan is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -