Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-01-09, 19:32   #2056
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Nu sunt invidios deloc. Chiar nu stiu de unde ai tras tu concluzia asta. Chiar admir masina asta si urmaresc topicul de o vreme buna. Am intrebat daca nu o schimba pentru ca nu se prea potriveste cu stilul masinii.Mai degraba una simpla, rotunda, sau de ce nu una tronconica, la beetle erau, nu stiu daca stii la care ma refer. In fine, postu meu nu a fost scris din invidie. Nush ce va atacati asa de la orice.
BULLDOG is offline  
Old 05-01-09, 19:57   #2057
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Azi am mai intrat pe aici de la munca si am reusit sa citesc cam tot ceea ce s-a scris si ce s-a sters..
Haideti sa facem un exercitiu de imaginatie si sa ne dam seama ce s-ar intampla daca as baga finala mai la interior,adica sub bara sau la fata cu bara..nu cumva bara s-ar afuma si s-ar deteriora de la temperatura+umiditate..ba da,ca asa a patit si bara mea spate originala a masinii..era maro si cu nichelul f deteriorat in zona esapamentului

Oricum eu inteleg..e forum si fiecare e liber sa-si dea cu parerea..insa eu aleg

Ca planuri cu esapamentul vreau sa elimin intermediara si sa pun teava dreapta de inox pana putin dincolo de mijlocul masinii iar de acolo sa fac un cot si sa scot exact acest tips Borla de care il am sub pragul din dreapta chiar inainte de roata spate..cum a facut si TAF-ul,numai ca el a scos finala pe stanga parca..
In aceasta formula finala pe care o am acum este ideala,fiind aplatizata si orientata in sus
Si ca sa intelegeti de ce am ales o finala rectangulara este pentru ca e in ton cu multe elemente ale masinii..faruri,stopuri,proiectoare,lampi marsarriere, etc..sa nu mai vorbim de sunet

MariusARD,nu stiu la cati cai am ajuns ca nu am pus-o pe Dino..cat poti sa scoti dintr-un 1.4 cu traseele lustruite si luat cam 1,5mm din chiulasa..mai ajuta putin si volanta usurata pana a dat la strung zona periculoasa..dar important e ca-mi plac cum trage,sunt multumit deocamdata.

Bulldog,eu te-am inteles..nu are rost sa te superi si sa creem alte discutii..parerea ta e binevenita si iti multumesc
Nastase Bogdan is offline  
Old 05-01-09, 20:31   #2058
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Da finala aia cum o sa o scoti pe sub prag? ca sa arate ibne nu ar trebui sa fie capatul finalei in unghi? Daca nu esti nevoit sa faci cot de 90 de grade si mai rau faci Nu stiu daca m-ai inteles
Asa ceva zic eu k s-ar potrivi mai degraba ca forma pt finala in cazul tau
Attached Images
File Type: bmp untitled.bmp (870.8 KB, 125 views)

Last edited by BULLDOG; 05-01-09 at 20:39.
BULLDOG is offline  
Old 05-01-09, 20:52   #2059
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Nu,unghiul cotului va fi undeva la aprox. 120 de grade si finala va iesii ca atare inclinata inspre spate..mi se pare mai agresiva decat perpendiculara pe planul masinii
La aceasta pozitionare o finala "turtita" mi se pare cea mai inspirata,ca sa nu risti nici sa o lovesti..in fine,vad eu la momentul oportun ce si cum..pana una-alta ma chinuie scaunele ca trebuie sa le fac cateva adaptari ca sa pot sa le prind pe podea
Nastase Bogdan is offline  
Old 05-01-09, 20:58   #2060
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

cu un muffler ca in poza ar putea iesi frumo tare
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	S7MS-5255-E.jpg
Views:	691
Size:	39.0 KB
ID:	744583  
BULLDOG is offline  
Old 05-01-09, 22:45   #2061
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Bolidule chiar nu e vb. de invidie aici...e vb. de perfectionare si vezi ca Bogdan a zis ca are planuri cu ea (deci stie si el ca acolo se poate lucra). Oricum Bogdane cum ai zis...imi dau seama ca te uiti la ea si zici ca ai ajuns unde ai vrut Si ai dreptate...e o masina completa...(si stiu sentimentul...doar ca eu ma uit la a mea si imi spu ca mult mai este ) )...inca ceva...eu sunt adepat al simetriei si cred ca ar arata bine daca ai scoate tevile si pe stanga si pe dreapta imediat inainte de roata spate...nu doar pe o parte. Succes in continuare si astept pozne cu scaunele
morpheusmaster is offline  
Old 05-01-09, 22:47   #2062
TwentyOne
VW Driver

Stage 5
 
TwentyOne's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
eu sunt adepat al simetriei si cred ca ar arata bine daca ai scoate tevile si pe stanga si pe dreapta imediat inainte de roata spate...nu doar pe o parte
asta ar fi ceva interesant de vazut
TwentyOne is offline  
Old 06-01-09, 10:47   #2063
BTL-gordini

Stage 5
 
BTL-gordini's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,213
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Si zici ca tot muncesti mai Bogdane,asa-i cand ai pasiune mare .Astept sa vad scaunele puse si vad ca te pui pe munca cu referire la evacuare,spor la munca
__________________
BTL-gordini is offline  
Old 06-01-09, 12:10   #2064
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

daca tot pui toba pe lateral cum s-a mai spus si mai sus pune pe ambele parti!
P.S: sa vezi acu cati or sa-si puna tobe laterale.....=))))))))))))))))))
bolidu' is offline  
Old 06-01-09, 14:02   #2065
alex55
Banned

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 570
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by bolidu' View Post
unii care nuau de ce se lega s-au gasit sa se lege de toba!!!! ce oameni frate.........!!!!!!!!!!!
invidia asta ce face din om.......x(
bogdane toba e super faina si daca zici ca se si aude demential atunci nu te lua dupa orsicare.
daca tie iti zice cineva ca ceva nu se potriveste pe masina inseamna ca e invidios?...ar pe ce? nu ,inseamna ca se mai poate lucra la capitolu' ala
nig-u e repet,super dar toba aia nu se potriveste cu stilul masinii.....
alex55 is offline  
Old 06-01-09, 14:39   #2066
SlimSlick

Stage 3
 
SlimSlick's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 168
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Mie mi-ar fi placut ca evacuarea sa aiba doua tevi scoase in spate, identice cu cea care este acum pe masina, numai ca sa fie intoarse in jos. Pe langa sunetul lor mai intervine o rezonanta placuta pe turatie stabila si la revenire, din aerul care loveste asfaltul (cum se puneau mai demult alea de tractor, daca tineti minte...)..... Poti sa incerci si sa vezi cum da.... Eu zic ca nu ai ce pierde.
SlimSlick is offline  
Old 06-01-09, 17:45   #2067
B-81-TAF

Stage 5
 
B-81-TAF's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Da finala aia cum o sa o scoti pe sub prag? ca sa arate ibne nu ar trebui sa fie capatul finalei in unghi? Daca nu esti nevoit sa faci cot de 90 de grade si mai rau faci Nu stiu daca m-ai inteles
Asa ceva zic eu k s-ar potrivi mai degraba ca forma pt finala in cazul tau
cu ce ar afecta daca ar fi la 90 de grade? nu are acelasi diametru teava?
B-81-TAF is offline  
Old 06-01-09, 17:46   #2068
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

ba da, are acelasi diametru, dar gazele circula altfel
BULLDOG is offline  
Old 06-01-09, 17:48   #2069
B-81-TAF

Stage 5
 
B-81-TAF's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

crezi ca daca cotul este de 90 de grade e coltz acolo sau ce ? are cam 10 cm acel cot daca nu mai mult... la dacie, cum trece evacuarea peste punte, afecteaza cu ceva? eu zic sa te mai gandesti odata
__________________
'80 3-series bimmer
B-81-TAF is offline  
Old 06-01-09, 17:54   #2070
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

M-am gandit de mai multe ori, si au gandit si altii inaintea mea. Nu, nu e colt. "Haynes Definitive Guide To Car Performance" - citeste si acolo si vezi ce zice. Si nu stiu de ce punte vorbesti. Era vorba ca evacuarea sa iasa sub prag. Ce treaba mai are cu puntea?
BULLDOG is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -