Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-10, 20:55   #106
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: DB 06 TZW

Quote:
Originally Posted by Marian06tzw View Post
alea dupa marginea usilor o sa le dau jos cat si bandourile alea nichelate da "cacaturile" alea cum le spuneti voi de pe stergatoare nu le dau jos nici mort
dc nu dia alea de pe stergatoare jos?
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 20:57   #107
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: DB 06 TZW

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
dc nu dia alea de pe stergatoare jos?
cu alea are 5 cai in plus...) sincer sunt de prost gust plasticurile alea pe stergatoare! si si dungile laterale!!!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 21:20   #108
Marian06tzw

Stage 5
 
Marian06tzw's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 653
Member of:
[DACIA]
[BMW]
Default Re: DB 06 TZW

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
cu alea are 5 cai in plus...) sincer sunt de prost gust plasticurile alea pe stergatoare! si si dungile laterale!!!
mai dungile laterale le dau jos sigur
la stergatoare ma mai gandesc mie imi plac
Marian06tzw is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 22:30   #109
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: DB 06 TZW

fratilor.. am si eu o nelamurire.. defat.. 2...

1... a cui e masina? a lui sau a voastra? daca omului ii place .. dc il tot stresati cu .. fa aia.. fa aia.. fa aia...? exista suficiente dacii in romania asta mare.. si difera de la masina la masina... are de unde sa-si alega stilul si ideile pe care vrea sa le adopte....

si...

2... cei care au sarit in sus.. pt "alea" de pe stergatoare... stie careva pt ce au fost inventate? care este defapt folosul lor? ok.. sunt deacord.. poate nu sunt perfecte.. poate nu-si indeplinesc pe deplin indatoririle.. avand in vedere ca au dim care le au...(dupa parerea mea trebuiau mai lungi) ??
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 22:50   #110
Marian06tzw

Stage 5
 
Marian06tzw's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 653
Member of:
[DACIA]
[BMW]
Default Re: DB 06 TZW

2... cei care au sarit in sus.. pt "alea" de pe stergatoare... stie careva pt ce au fost inventate? care este defapt folosul lor? ok.. sunt deacord.. poate nu sunt perfecte.. poate nu-si indeplinesc pe deplin indatoririle.. avand in vedere ca au dim care le au...(dupa parerea mea trebuiau mai lungi) ??[/QUOTE]

alea sunt si ele folositoare caci in timpul mersului curentii de aer apasa pe acele aripioare si astfel stergatorul sterge mai bine .
astea chiar imi plac poate ca trebuiau negre nu albastre

Auziti cat o costa o luneta noua ca a mea are folia aia transparenta zgariata si nu pot sa pun folie peste ia

Last edited by Marian06tzw; 02-07-10 at 22:52.
Marian06tzw is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 09:35   #111
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Smile Re: DB 06 TZW

Quote:
Originally Posted by Marian06tzw View Post
2... cei care au sarit in sus.. pt "alea" de pe stergatoare... stie careva pt ce au fost inventate? care este defapt folosul lor? ok.. sunt deacord.. poate nu sunt perfecte.. poate nu-si indeplinesc pe deplin indatoririle.. avand in vedere ca au dim care le au...(dupa parerea mea trebuiau mai lungi) ??
alea sunt si ele folositoare caci in timpul mersului curentii de aer apasa pe acele aripioare si astfel stergatorul sterge mai bine .
astea chiar imi plac poate ca trebuiau negre nu albastre

Auziti cat o costa o luneta noua ca a mea are folia aia transparenta zgariata si nu pot sa pun folie peste ia[/QUOTE]

folia ceea zgariata se poate da jos, curatat bine, si pune alta folie! bafta!
si da, ai dreptate:aerul tine apasat stergatoarele, si sterge mai bine!dar cand vine un tir din fata, cu 110km/h, iti da un aer de iti pica stergatoarele cu tot cu plasticurile alea!)
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 10:50   #112
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: DB 06 TZW

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
fratilor.. am si eu o nelamurire.. defat.. 2...

1... a cui e masina? a lui sau a voastra? daca omului ii place .. dc il tot stresati cu .. fa aia.. fa aia.. fa aia...? exista suficiente dacii in romania asta mare.. si difera de la masina la masina... are de unde sa-si alega stilul si ideile pe care vrea sa le adopte....

si...

2... cei care au sarit in sus.. pt "alea" de pe stergatoare... stie careva pt ce au fost inventate? care este defapt folosul lor? ok.. sunt deacord.. poate nu sunt perfecte.. poate nu-si indeplinesc pe deplin indatoririle.. avand in vedere ca au dim care le au...(dupa parerea mea trebuiau mai lungi) ??
Eu doar l-am intrebat nu am dat in cap...usor incearca sa fi relaxat!
ON: Am avut si eu vreo cateva zile dinalea... dar exact ce zicea colegu cand trecea cate un tir imi ridica stergatoarele si era destul de enervant...daca iti plac pastreaza-le dar daca te plictisesti de ele incearca niste lame de stergatoare integral din cauciuc,se muleaza bine pe parbriz si nu o sa ai probleme..
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 17:46   #113
Marian06tzw

Stage 5
 
Marian06tzw's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 653
Member of:
[DACIA]
[BMW]
Default Re: DB 06 TZW

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
alea sunt si ele folositoare caci in timpul mersului curentii de aer apasa pe acele aripioare si astfel stergatorul sterge mai bine .
astea chiar imi plac poate ca trebuiau negre nu albastre

Auziti cat o costa o luneta noua ca a mea are folia aia transparenta zgariata si nu pot sa pun folie peste ia
folia ceea zgariata se poate da jos, curatat bine, si pune alta folie! bafta!
si da, ai dreptate:aerul tine apasat stergatoarele, si sterge mai bine!dar cand vine un tir din fata, cu 110km/h, iti da un aer de iti pica stergatoarele cu tot cu plasticurile alea!)[/QUOTE]

eu circul intr-o zona populata numai de camioane si nu am avut nici o problema
cum dezlipesc si eu folia aia ca am mai incercat si nu mere
Marian06tzw is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 18:12   #114
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: DB 06 TZW

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
fratilor.. am si eu o nelamurire.. defat.. 2...

1... a cui e masina? a lui sau a voastra? daca omului ii place .. dc il tot stresati cu .. fa aia.. fa aia.. fa aia...? exista suficiente dacii in romania asta mare.. si difera de la masina la masina... are de unde sa-si alega stilul si ideile pe care vrea sa le adopte....

si...

2... cei care au sarit in sus.. pt "alea" de pe stergatoare... stie careva pt ce au fost inventate? care este defapt folosul lor? ok.. sunt deacord.. poate nu sunt perfecte.. poate nu-si indeplinesc pe deplin indatoririle.. avand in vedere ca au dim care le au...(dupa parerea mea trebuiau mai lungi) ??

In primul rand de ce facem misto cand vedem masini "gatite" cu acareturi de genul asta,daca baiatu a intrat pe forum inseamna ca vrea sfaturi nu? Si ca s anu facem misto de el ii spunem " FA AIA SI FA CEALALTA " pentru ca se gaseste cate unu plin de viata care incepe cu mistoace despre felul in care arata masinuta.

Iar faza cu cacaturile alea de pe stergatoare care s-ar zice ca preseaza stergatorul pe parbriz si sterge mai bine......apa de ploaie.Nu face absolut nimic si arata si aiurea..mai mult te pot incurca.
__________________
REN-u' !
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 22:02   #115
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: DB 06 TZW

Quote:
Originally Posted by BlueAngel View Post
In primul rand de ce facem misto cand vedem masini "gatite" cu acareturi de genul asta,daca baiatu a intrat pe forum inseamna ca vrea sfaturi nu? Si ca s anu facem misto de el ii spunem " FA AIA SI FA CEALALTA " pentru ca se gaseste cate unu plin de viata care incepe cu mistoace despre felul in care arata masinuta.

Iar faza cu cacaturile alea de pe stergatoare care s-ar zice ca preseaza stergatorul pe parbriz si sterge mai bine......apa de ploaie.Nu face absolut nimic si arata si aiurea..mai mult te pot incurca.
io nu am facut misto de nimeni.. cu nimic... pur si simplu am observat ca toti ii sar baiatului in cap pe aceeasi chestie.. ok.. a inteles si el ca nu va plac.. dar daca lui ii plac.. e prob lui... nu?
si da. a intrat pe forum pt sfaturi.. dar sfaturile se dau si ele pe un "ton" anume.. si la urma urmei... ok.. dai si sfaturi.. multe.. bune.. rele.. nu conteaza.. dar daca vezi ca-ti racesti gura degeaba.. ce rost mai are?
... si.. repet.. gusturile nu se discuta.. nu-i frumos ce e frumos.. e frumos ce-mi place mie
daca ne-am face toti masinile dupa spusele din popor... ce ar iesi? nu le-am mai identifica decat dupa nr.. ca altfel ar fi identice.. (ex negru mat... s-a umplut tara de negru mat...) fiecare e aparte in felul lui....fiecare isi adopta stilul preferat... daca ceea ce vrei tu.. nu coincide cu ce vrea el..schimba frate "anturajul"...

iar faza cu alea de pe stergatoare... nu au fost create pt a presa stergatoarele de parbriz.. au fost initial altceva.. si apoi au devenit ceea ce sunt acuma... era pur si spl vb de un coeficient aerodinamic mai mic... dar s-au tot facut tot felul de modete si de tipuri.. si alea "adevarate" au disparut...

acum sa nu se inteleaga gresit.. nu am nimic nici cu el.. nici cu cei care i-au dat tot felul de sfaturi si si-au dat cu parerea... dar nici sa-l stresati toti cu aceeasi idee.. daca omu nu vrea.. pai asa ramane.. e masina lui.. scurt pe 2


salutare.. si bft tuturor!!!
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 21:36   #116
Marian06tzw

Stage 5
 
Marian06tzw's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 653
Member of:
[DACIA]
[BMW]
Default Re: DB 06 TZW

am reusit sa curat si dungile alea laterale am frecat o juma de zi si ma dor degetele de mor am aruncat si ochii aia de pisica
ma gandeam sa mai tai din arcuri la spate macar o juma de spira
si am o intrebare daca scot clapetele de la usi o sa am probleme cu RAR sa cu brotaceii
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	02012008327.jpg
Views:	286
Size:	794.3 KB
ID:	1555623  
Marian06tzw is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 21:54   #117
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: DB 06 TZW

bravo, ma bucur ca ai reusit, iaute ce frumoasa este!!! Din cate stiu eu , nu au de ce sa se lege ca n-ai tu clapete la usi...nu cred!!
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 21:56   #118
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: DB 06 TZW

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
bravo, ma bucur ca ai reusit, iaute ce frumoasa este!!! Din cate stiu eu , nu au de ce sa se lege ca n-ai tu clapete la usi...nu cred!!
e normal sa se lege...in caz de accident trebuie scoase cat mai rapid persoanele din masina..deci in caz de accident ai scoate greu persoanele din masina fara manere la usi..Se ia de tine politia dar am prieteni care nu au manere la usi de ani de zile si nu le-a facut nimic
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 22:34   #119
Marian06tzw

Stage 5
 
Marian06tzw's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 653
Member of:
[DACIA]
[BMW]
Default Re: DB 06 TZW

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
e normal sa se lege...in caz de accident trebuie scoase cat mai rapid persoanele din masina..deci in caz de accident ai scoate greu persoanele din masina fara manere la usi..Se ia de tine politia dar am prieteni care nu au manere la usi de ani de zile si nu le-a facut nimic
am un coleg care lucreaza la RAR si o sa il intreb pe el sa fiu sigur ca nu vreau sa ma feresc de politai si RAR
da dret sa spun ce sa fac cu clapetele de la usi ca ele oricum nu sunt bune de nimic. functioneaza doar cele din fata

Last edited by Marian06tzw; 06-07-10 at 22:40.
Marian06tzw is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 18:11   #120
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: DB 06 TZW

Quote:
Originally Posted by Marian06tzw View Post
am un coleg care lucreaza la RAR si o sa il intreb pe el sa fiu sigur ca nu vreau sa ma feresc de politai si RAR
da dret sa spun ce sa fac cu clapetele de la usi ca ele oricum nu sunt bune de nimic. functioneaza doar cele din fata
merg si intreabal.. sincer si eu din aceeasi cauza am vrut sa dau restu clapetelor jos..ca si asa nu am centralizata tre sa imi bag mana la toate usile pe rand...
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -