10-05-07, 10:15
|
#1021
|
|
PARTICIPANT CURSE
 Stage 5
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [BMW] [4Rally]
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by tre
deci eu m-am uitat aici, http://silverstone.fortunecity.com/s...tra/index.html si cica:
GT | 2.0i 115hp, 2.0i 129hp | Sport version. Black grille, sport seats etc. Until 1990 129 hp (without catalytic converter).
mai jos in tabelul cu motorizari nu zice nimic de SEH asa ca am presupus ca exista doar NE, NE fara cat fiind la optionale ca sa zic asa. asadar, explicati-mi si mie, ca la prosti, la un NE daca dai jos cat/sonde/whatever cam ce putere se poate obtine, e apropiata de 130 sau nu?
din cate tin eu minte vectra ta se ducea mult mai bine (vorbesc dupa ce s-a stricat cutia si ai pus una normala... sau?) decat vectra gt a lui nebunu (pana sa puna XE evident).
|
Pai fostul BON avea scos catalizatorul, avea la inceput cutie de 1.6 si dupa ce a cedat am pus una de 2.0i C20XE - SFI foarte buna de altfel, avea tzeava de inox cap coada fara sherpi, avea cauciucuri super shmekere, (actualmente puse pe VR6) care o ajutau mult la plecare, ma gandeam cu Sucitu intr-o zi ca s-ar putea ca masina aia sa aiba cip pus de nemtzi fiindca totusi, pentru un C20NE era mult prea shmekera. Ne gandisem intr-o vreme sa dam jos sonda lambda, dar nu mai stiu de ce ne-am razgandit.
Cu prima cutie a facut furori. Urca in ture ca o motocicleta. Pe Nebun l-am facut la inceput cand era cam varza motorul SEH. Apoi l-a adus la caii lui si ma facea, oricum stateam aproape de el...
Le-am demonstrat si lui si lui CIP ca masina mea (fosta) pleaca mai bine decat ei si intr-adevar in treptele 1 si 2 ii tzineam in spate.
Cu a doua cutie era motorul mai lejer, urca in ture la fel de bine, dar o simtzeam ca e mai elastica..., parca nu mai avea cuplul ala de dupa F13...
__________________
If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: [email protected]
Last edited by DONU'; 10-05-07 at 10:19.
|
|
|
10-05-07, 10:32
|
#1022
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,699
|
Re: Discutii despre masini
a fakut ravagii mashinutza aia cu F13`le pe ea....si a tzinut cutia....destul de mult....pana in seara aia ufff...
|
|
|
10-05-07, 10:45
|
#1023
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
|
Re: Discutii despre masini
si cutia de XE cum are rapoartele fata de NE?
|
|
|
10-05-07, 10:51
|
#1024
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,699
|
Re: Discutii despre masini
sunt rapoartele diferite....in mare shtiu k are treptele mai lungi cutia dupa XE!!
Una din mashinile in care s-a patruns cel mai greu a fost, spre surprinderea multora, Dacia logan(15:24,56 min), fiind depasita numai de Volkswagen Fox(15:37,31 min) si Toyota Yaris(21:19,34 min).Modelul romanesc a surclasat masini precum Mercedes E Class(3:57.00 min) si BMW X5(8:30,32 min).
"Auto bild a efectuat un test al sistemelor de franare cu 15 modele diferite din toate clasele. Testul a constat in probe de franare pana la oprire cu mashina incarcata la vitezele de 100km/h si 130km/h si proba µ-split(franare de la 100km/h pana la oprire cu torile de pe o parte pe suprafata uscata si cele de pe cealalta parte pe ud). Sapte din cei 15 protagonisti s-au remarcat negativ, unii pentru distanta de franare la cald foarte mare(mai ales la 130km/h),altii pentru distante mari de franare in testul µ-split,combinate cu instabilitate mare de franare! S-au remarcat pozitiv Ford S-Max 2.0 TDCI, BMW 550i si Audi Q7 4.2 FSI quattro.
Dacia logan s-a aflat pe locul al treilea dupa BMW si Ford la distanta de franare in testul µ-split!
Calificative foarte slabe au primit: Jeep Commander 5.7, Honda Accord Tourer 2.4, Hyundai Terracan 2.9 CRDi, Mitsubishi L200 2.5 DI-D, Suzuki Grand Vitara 1.9 DDiS, Citroen C1 HDI 55 si Volskwagen T5 Multivan 2.5 TDI"
|
|
|
10-05-07, 13:09
|
#1025
|
|
PARTICIPANT CURSE
 Stage 5
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [BMW] [4Rally]
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by tre
si cutia de XE cum are rapoartele fata de NE?
|
Sunt mai lungi treptele 1 si 2, treaptele a 3-a si a 4-a sunt mai agresive, iar a 5-a treapta este de consum. Se poate merge cu a 5-a (pe C20NE) in oras la 60 la ora fara nici un fel de problema...
|
|
|
14-05-07, 20:00
|
#1026
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,699
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by PH86MIN
dar mai bine pui si turbo si kompresor..de exemplu vw gt,1.4l si 170 cp 
|
nush dak merg amandoua...sau poate or merge pe unele mashini......
|
|
|
14-05-07, 20:03
|
#1027
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,406
Member of: [2 Roti] [4Rally]
|
Re: Discutii despre masini
a aparut de ceva timp gof 5 gt(sa nu se confunde cu GTI  ) si are motorul de 1400 cc si 170 cp,are si compresor si turbina,si cred k are si consumul undeva la un 8 % deci e petarda masina
|
|
|
14-05-07, 20:05
|
#1028
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of: [Opel]
|
Re: Discutii despre masini
da zice k tehnologie combinata intre Diesel si Benzina......
|
|
|
14-05-07, 20:08
|
#1029
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,406
Member of: [2 Roti] [4Rally]
|
Re: Discutii despre masini
vw ala gt e pe benzina,si am vazut si unul pe la munte acu 2 sapt
|
|
|
14-05-07, 21:42
|
#1030
|
|
Audi Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of: [AUDI]
|
Re: Discutii despre masini
deci hai sa o luam usor.
GT are si turbo si compressor. e si 1.4 benzina-170 cai 1.4 TSI si va aparea si 2.0 tdi cu 170 de cai.
am mers acum 3 sapt cu asa ceva si cu DSG. e motor premiat mult cel de 1.4 tsi, dar fiind sceptic din fire am facut niste masuratori cu un amic la el. si turbina e cam trasa de par in sus.
motorul de 1.8T are din fabrica 0.8 boost si cu cip are 1.4. golf GTI are 0.9 din fabrica si cu cip 1.4. deja la 1.5-1.6 incepe sa suiere turbina. GT are deja 1.1 din fabrica. si inca nu s-a bagat nimeni la el sa il modifice...inca...
ce ai vrut sa spui cu tehnologie combinata TDi cu benzina????
__________________
Objects in the mirror tend to disappear
It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
|
|
|
14-05-07, 23:10
|
#1031
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,406
Member of: [2 Roti] [4Rally]
|
Re: Discutii despre masini
oricum bogdan e de apreciat acel motor,un 1.4 sa aibe 170 cp,cand cu multi ani in urma nu cred k visam asa ceva,si ma gandesc,k are cu aprox 100cp mai multi decat a mea
|
|
|
14-05-07, 23:25
|
#1032
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
|
Re: Discutii despre masini
motoarele aspirate fortat in general au peste 100 cp/litru.
|
|
|
15-05-07, 00:04
|
#1033
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of: [Opel]
|
Re: Discutii despre masini
Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc
ce ai vrut sa spui cu tehnologie combinata TDi cu benzina????
|
adik consuma f putzin si e al dreaq de putrenic .....bine asta de ceva teoretic k practic nu are relevantza ceea ce am zis eu
|
|
|
15-05-07, 00:24
|
#1034
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
|
Re: Discutii despre masini
deci te-ai prins singur.
|
|
|
15-05-07, 02:03
|
#1035
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,699
|
Re: Discutii despre masini
deci se poate si turbo si kompresor....yo m`am lamurit
bogdane...ce tot ati masurat duminica la sala cu laptopu`...sau doar cautati o melodie anume in winamp?
|
|
|
|
|