Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 21-05-07, 15:02   #46
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

habar nu am .....kiar pana la urma DCI e sau nu turbo???,k asa am citit si eu pe o brosura de la Logan......
platon911 is offline  
Old 21-05-07, 15:42   #47
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

dCi E TURBO
crezi ca doar super turismul de 1,7 DTI e turbo?
feryboy is offline  
Old 21-05-07, 16:02   #48
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

aaaa....da mah eu asa credeam k ala e singuru motor Diesel turbo...ntz ntz ntz....si TDDI ce dreaq inseamna k am vazut la Focus?
platon911 is offline  
Old 21-05-07, 16:04   #49
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

min, sa nu fi fost radiatorul... sau ala de clima

fery...sigur e turbo?

Last edited by bogdan_wrc; 21-05-07 at 16:06.
bogdan_wrc is offline  
Old 21-05-07, 16:08   #50
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

caruciorul meu de cumparaturi e turbo
feryboy is offline  
Old 21-05-07, 16:09   #51
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

Quote:
Originally Posted by platon911 View Post
aaaa....da mah eu asa credeam k ala e singuru motor Diesel turbo...ntz ntz ntz....si TDDI ce dreaq inseamna k am vazut la Focus?
la ford poate ai vazut TDCi
feryboy is offline  
Old 21-05-07, 16:29   #52
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

neah..............lasa-ma cu Turbo Diesel Common Rail Injection........eu zic de TDDI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
platon911 is offline  
Old 21-05-07, 16:40   #53
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

TDDI este vechea generatie de motoare diesel de la ford...un fel de SDI de la VAG fata de TDI...
TDCI fata de TDDI este o evolutie in performante rafinament si consum de carburant
__________________
feryboy is offline  
Old 21-05-07, 17:05   #54
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

poi nu e acelasi lucru k SDI fatza de TDI e Diesel aspirat...iar TDDI fatza de TDCI ar fi tot cu turbo nu!!?!?! "T".........
platon911 is offline  
Old 21-05-07, 18:41   #55
PH86MIN

Stage 5
 
PH86MIN's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,408
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

Loganul de 1.5 dci nu are turbo,doar cele de la 80 cp in sus au torbo park (si aici ma refer la renault nu la logan) dupa cate am citit, loganul de 1.5 dci are decat compresor(eu asa stiu) iar masina aia avea si intercooler,e vb despre loganul acela cameleon culoare albastra,deci dak are intercooler inseamna k acum persoana aia i a montat si turbo??
P S :acum are in jur de 85 cp,poate chiar mai mult,cu intercooler,dar asa se auzea pe forum
__________________
Kia Pro_Ceed 1.6GSL,Facelift,White. https://forum.4tuning.ro/591-masina-m...ml#post3454299
Renault Symbol 1.5 Dci
Honda CBR 600F

Vand becuri cu leduri SMD: https://forum.4tuning.ro/460-faruri-s...ml#post5250005
PH86MIN is offline  
Old 21-05-07, 19:36   #56
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

pt shanztu:

Intercooler-ul este montat (si necesar) doar pe masinile cu admisie fortata de aer. Cele 2 principale moduri de admisie fortata de aer sunt folosirea unei turbine sau a unui compresor mecanic (mai exista si alte moduri cum ar fi solutii hibride, multi-turbina samd)

Deoarece aerul este comprimat de turbina (sau compresor) si deoarece turbina (compresorul mai putin) este incinsa aerul comprimat se incalzeste puternic (peste 100 de grade celsius) si are tendinta de a se decomprima micsorand sau chiar anuland aproape efectul. Pentru a preveni acest lucru se monteaza un radiator aer-aer numit si intercooler, charge-air-cooler sau in Germana Ladeluft-kuhler.

Pozitiile de montaj standard sunt 3, in ordine descrescatoare a preferintei producatorilor:

a. In fata, lateral (SMIC = Side Mounted InterCooler)
b. In fata, central (FMIC = Front Mounted InterCooler)
c. Cu priza de aer sub capota (in general SUV-uri)

Cea mai eficienta pozitie pentru racire este FMIC.

Cu cat aerul admis este mai rece, randamentul motorului termic va creste, si in plus cu cat aerul este mai rece cu atat temperatura postcombustie este mai mica si stresul intern al pieselor interne ale motorului este mai mic ducand la o fiabilitate mai buna.

Din pacate un intercooler este o piesa scumpa si de aceea o vreme nu s-au montat pe turbo-diesel-uri sau s-au montat intercooler-e mici si montate lateral.

Ideal este ca un intercooler sa aiba suprafatele scaldate de gaze (cea interioara si cea exterioara) cat mai mari dar si volum cat mai mic si cadere de presiune cat mai mica. Aceste tendinte sunt antagoniste si de aceea trebuie gasit cu grija compromisul ideal.

Suprafetele mari permit schimbul cat mai eficient de caldura, volumul cat mai mic micsoreaza turbo-lag-ul dar duc inerent la o cadere de presiune mai mare micsorand randamentul de supra-alimentare.

Prezenta intercooler-ului sau chiar a unui intercooler mai mare decat cel din fabrica mai poate avea si o utilitate de salvare a motorului de la un dezastru hidraulic. Mai exact situatii in care turbina "se face praf" si se pierde o cantitate mare de ulei in admisia de aer (cantitate mare = 1,5L - 2L de ulei) ar insemna moarte sigura a motorului fara intercooler pentru ca ar ajunge direct in motor gripandu-l si indoindu-se biele etc. etc. S-au intamplat cazuri cand intercooler-ul a retinut (impreuna cu tubulatura aferenta) acest ulei.

Tot legat de intercooler trebuie spus ca eventuale neeteanseitati la intercooler sau la tubulatura lui (post turbo cel putin), la TDI cel putin, se pot observa si prin usoare scurgeri de ulei. Multi necunoscatori atunci cred ca intercooler-ul este un racitor de ulei ceea ce nu este. Uleiul este de fapt doar un film subtire depus pe interiorul traseului de aer. Uleiul acesta provine din 2 surse:

a. CCV
b. Turbina

Sunt pierderi naturale (normale) de ulei si nu trebuie sa ingrijoreze decat daca gasiti ceva gen 50-100 ml de ulei in intercooler sau mai mult. Atat CCV-ul (recircularea gazelor de carter - inevitabil cu vapori de ulei) cat si lagarele turbinei sunt imperfecte si "pun" ulei putin in tubulatura si intercooler.


mai exact
http://en.wikipedia.org/wiki/Intercooler


Intercooler marit singur nu mareste puterea nici raspunsul la acceleratie. Daca are volum intern mai mare atunci chiar intarzie raspunsul la acceleratie. Este necesar sa se upgradeze cand nu mai este suficient aer pentru a putea arde motorina injectata, la fel ca turbo marit.

Daca puneti turbo mai mare si/sau IC mai mare si nu mariti cantitatea de motorina injectata (doar prin chip custom se poate face decent lucrul asta) atunci nu castigati absolut nimic la capitolul performanta. Poate la fiabilitate generala.

si daca tot am extras de pe forumul vw, uite un link mai exact
http://vwforum.vwforum.ro/index.php?...hl=intercooler
despre Influenta FMIC-ului asupra temperaturii motorului
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline  
Old 21-05-07, 21:34   #57
Vibe
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
Vibe's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,508
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

dciu de 1.5 de 65 are turbo... platoane tddi .. inseamna turbo diesel duratorque ... eu cunosc pe cineva are are un focus cu motorul asta puterea este 90 de cp... ( nu stiu ce puteri mai are motorul )
__________________
In the Shadows.
Vibe is offline  
Old 21-05-07, 21:43   #58
PH86MIN

Stage 5
 
PH86MIN's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,408
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

dci dupa logan de 65 (mai nou vad k ei ii dau 70 )) nu are turbo,ci compresor,nu ai mers cu unul,sa vezi k nu "fluiera" nik la motor
PH86MIN is offline  
Old 21-05-07, 23:43   #59
Vibe
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
Vibe's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,508
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

"direct common rail cu turbocompresor si schimbator aer - aer" sursa www.dacia.ro
Vibe is offline  
Old 21-05-07, 23:45   #60
Vibe
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
Vibe's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,508
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Cum se face cu adevarat.

"directa common rail + turbo cu geometrie variabila " 1.5 dci 82 cp 100 cp... sursa www.renault.ro
Vibe is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -