Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 18:14   #211
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default UN PROTEST ADEVARAT!!

Se pare ca nenumaratele incercari de a ne sustine punctul de vedere in ceea ce priveste pretul conbustibilului nu au fost bagate in seama si mai mult ca sigur este luat in ras de cei mai mari de la putere!
Pentru a putea fi luati in seama numarul nostru va trebui sa fie mai mare toti in acelasi loc si intr-o zona importanta nu in benzinari, pt ca ce facem este sa ii enervam pe angazati care nu au nicio vina.As vrea o adunare generala o strangere de min 1000 de masini din toata tara si min 2500 de pers pt a protesta impotriva combustibilului si a taxe auto,care este o aberatie totala!
Daca mai exista pers ca mine care cred intr-o reusita doar daca ne unim toata tara va rog sa postati aici si voi da mai multe detalii despre CEA MAI MARE ADUNARE LA BRASOV!
__________________

Last edited by 450yfz; 08-01-11 at 18:27.
450yfz is offline  
Old 09-01-11, 03:17   #212
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot Benzinărie

Am dat de un articol incredibil
Titlul lui este urmatorul
Cum câştigă Petrom de patru ori mai bine decât anul trecut dacă produce şi vinde mai puţin?

http://wall-street.md/view_art.php?view_sub=56189651

"La nivel de piaţă vânzările totale de carburanţi au săzut cu 12%, iar cele din retail s-au contractat cu 6%. Noi am scăzut mai mult pentru că în 2009 am avut multe vânzări de păcură. Oricum, la nivel de piaţă cred că până la sfârşitul anului vom avea pe partea de retail o scădere de 10%, iar pentru 2011 este dificil să fac o predicţie pentru că evoluţia va depinde foarte mult de măsurile de relansare care vor fi luate şi de efectul acestora", a mai precizat Mariana Gheorghe, CEO al Petrom

În contextul în care compania nici nu a produs mai mult şi nici nu a vândut mai multă motorină şi benzină, rezultatele bune sunt explicate în mare parte prin creşterea preţurilor atât la petrol, cât şi la carburanţi.

"Iniţial, concurenţa pe client a dus la o scădere a preţurilor, dar apoi au intervenit mai mulţi factori independenţi de noi care au dus la majorarea acestora cum ar fi creşterea TVA sau creşterea cotaţiilor internaţionale", explică Gheorghe.

Producţia, mina de aur

Pe partea de explorare şi producţie, care reprezintă practic bogăţia Petrom, compania a raportat un profit operaţional (EBIT) de 1,7 miliarde de lei (427 de milioane de euro), aproape dublu comparativ cu perioada similară a anului trecut, chiar şi pe fondul unei scăderi de 3% a producţiei.

Daca cititi printre randuri veti realiza ca astia fac profituri imense si pe timp de criza si toate pe seama noastra...daca lor le scad vanzarile ei cresc preturile pentru ca noi suntem slabi si mergem in continuare sa le cumparam benzina...cand in orice stat civilizat astfel de practici nu isi au locul caci sunt taxate imediat de consumatori prin actinui multiple de protest in care se mobilizeaza toata populatia.
OAMENI BUNI NU LE MAI CALCATI PRAGUL BENZINARIILOR SA AI INVATAM MINTE,REDUCETI CONSUMUL SI MERGETI LA LUK OIL SI ROMPETROLtrebuie sa le reducem vanzarile la maxim astia sunt atat de nesimtiti
dany12epz is offline  
Old 09-01-11, 14:17   #213
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot Benzinărie

Am vazut aseara la realitatea declaratia Dl Adrian Vasilescu consilierul guvernatorului Bnr Mugur Isarescu si a deputatului PDL Daniel Oajdea
Datorita acestor boicoturi atragem atentia si unor oameni importanti din viata economica si politica a Romaniei.
Vreau sa va spun ca intr-o discutie neoficiala cu un demnitar din arcul guvernamental,am fost felicitati si mi s-a spus franc ca foarte bine facem si sa continuma sa punem o presiune cat mai mare pe benzinari caci numai atunci guvernul are o justificare pentru a intervenii.
"Cunoaşteti poziţia Băncii Naţionale, care a fost exprimată prin vocea guvernatorului, nu întelegem ce se întamplă pe piaţa carburanţilor şi de unde vin aceste scumpiri. Este de neînţeles această dinamică a preţurilor la benzină şi motorină, în condiţiile în care avem încă extracţii interne şi faţă de anii trecuţi un preţ mai rezonabil pe piaţa internaţională la ţiţei", a declarat Adrian Vasilescu.

"Avem de-a face cu un monopol privat care nu e bine gestionat de stat, de Consiliul Concurenţei. Românii sunt consumatori captivi. Nu putem cere oamenilor să meargă pe bicicletă ca să nu mai crească preţurile. Cei din Consiliul Concurentei ar trebui traşi la răspundere, poate chiar ar trebui să fie trimis la plimbare şi să fie puşi alţii în loc. Categoric nu îşi fac treaba", a declarat Daniel Oajdea, deputat PDL

Ei nu ne pot obliga sa mergem cu bicicleta insa noi ca si consumatori avem dreptul de a o face numai noi putem sa iesim din captivitate....haideti sa facem noi ceva inainte sa asteptam ca altii sa se implice pentru noi.
dany12epz is offline  
Old 09-01-11, 16:03   #214
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Boicot Benzinărie

atunci in data de 14 ian . vineri la ora 17 facem iara protest. sa facem o lista sa vedem in principiu cati suntem
vladutzu is offline  
Old 10-01-11, 00:17   #215
mariusika_jak

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 40
Default Re: Boicot Benzinărie

prezent % la % sa ma anuntati si pe mine k un pm la ce ora si in ce data ,k si ultima data am mers doar asa nici macar nam stiut k vine televiziunea,dar am dat un interviu beton,am fo k seatu galben
mariusika_jak is offline  
Old 10-01-11, 00:24   #216
LeviGRT

Stage 2
 
LeviGRT's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 50
Default Re: Boicot Benzinărie

da`te mare Scartzule))
LeviGRT is offline  
Old 10-01-11, 00:56   #217
sLi4bmw

Stage 4
 
sLi4bmw's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 290
Default Re: Boicot Benzinărie

mai am un rand de numere rosii , daca reusesc sa le scot pana in 14 , 100 % voi fi prezent. Daca nu incerc sa fac rost de o masina si vin si daca nici asta nu se poate jur ca vin cu plosca de 2 l )) .
sLi4bmw is offline  
Old 10-01-11, 01:14   #218
Bik3rBoy

Stage 5
 
Bik3rBoy's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,238
Default Re: Boicot Benzinărie

Taximetriştii independenţi nu vor mai cumpăra carburant joi din cauza creşterii preţulului

Asociaţia pentru Drepturile Taximetriştilor Independenţi informează că, joi, niciun taximetrist nu va cumpăra carburant din nicio staţie Peco, în semn de protest faţă de creşterea preţului la carburanţi.




"Considerăm că singura formă de protest pentru stoparea creşterii excesive a preţului la carburant este un boicot al benzinăriilor la nivel naţional. Asociaţia pentru Drepturile Taximetriştilor Independenşi (ADTI) a cerut în nenumărate rânduri Guvernului şi Parlamentului României implicarea în oprirea creşterii preţurilor la carburanţi", se arată într-un comunicat transmis, duminică, de asociaţie si citat de Mediafax.

Prima formă de protest a taximetriştilor independenţi a început, după 1 ianuarie, când aceştia au început să plătească cu mărunţiş preţul carburantului blocând în acest fel staţiile Peco.

ADTI avertizează că, dacă după aceste forme de protest, Guvernul, Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorului şi Consiliul Concurenţei nu iau atitudine împotriva creşterii excesive a preţului la carburant, activitatea va fi oprită la nivel naţional, din martie, după modelul transportatorilor greci.

Sursa:http://www.clon.ro/taximetristii-ind...10109-06543706
__________________
My YOUTUBE Channel! PEUGEOT 306 Rally videos
https://www.youtube.com/user/bik3rut...view_as=public


Vand produse YELLOWSPEED Racing (suspensii profesionale, kituri frana, frana de mana hidraulica, camber kit) - Calitate si pret foarte bun! http://www.yellow-speed.com/index.php

Tel:0749065897 - Maduta Adrian[/B]

Bik3rBoy is offline  
Old 10-01-11, 09:30   #219
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Boicot Benzinărie

tinand cont ca sunt cam 2500 de masini... )
werwceul is offline  
Old 10-01-11, 13:05   #220
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Boicot Benzinărie

http://agenda.ro/news/news/37909/de-...a-benzina.html
RA_2fast4u is offline  
Old 10-01-11, 13:09   #221
CristianD
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 599
Member of:
[Honda]
Default Re: Boicot Benzinărie

Unui produs bine vandut, nu o sa ii scada pretul niciodata ba dimpotriva ar putea sa ii creasca. Dovada cea mai clara este benzina. Consilul Concurentei este format din oameni care sincer nu cred ca sunt prea capabili. Ganditi-va ce bine au gestionat si difuzarea drepturilor TV pt Liga nationala de Fotbal. S-au sesizat doar dupa 1 an ? sau deja is 2 ...
Au crescut astia treptat pretul benzinei ca atunci cand o sa intre majorarea aia de 3%, acesti 3% sa se aplice la o suma mai mare.
CristianD is offline  
Old 10-01-11, 21:14   #222
andrei_fab

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Default Re: Boicot Benzinărie

voi fi cu voi vineri la 17,00
andrei_fab is offline  
Old 10-01-11, 23:34   #223
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Boicot Benzinărie

Votati aici de la cine nu vom cumpara nimic in luna Februarie
vot
cangri is offline  
Old 11-01-11, 10:38   #224
podaraurell

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 5
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by andrei_fab View Post
voi fi cu voi vineri la 17,00
unde are loc intalnirea as vrea sa vin si eu
podaraurell is offline  
Old 11-01-11, 10:50   #225
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Boicot Benzinărie

http://www.romanialibera.ro/bani-afa...ui-212679.html


Uitati un articol FOARTE interesant(vedeti ca are 3 pagini.


Sunt niste puncte foarte bine atinse in articol, care ar trebui sa ghideze actiunile ce vor urma.


Quote:
Originally Posted by RomaniaLibera
Şanse minime, cred sociologii

Dacă boicotul îşi propune să scadă preţul carburanţilor atunci acesta are şanse minime, spune profesorul de sociologia Comunicării, Alfred Bulai. „Orice acţiune de genul acesta are efecte doar dacă există o organizare serioasă, dacă organizatorii reuşesc să dea o dimensiune. cum ar fi acţiunile organizate de sindicate. De aceea în cazul de faţă nu vor exista efecte spectaculoase însă taximetriştii vor reuşi să impună pe agenda publică problematica preţului la carburanţi", explică profesorul.[.quote]
Foarte drept, si am gandit lucrul acesta de la inceput. Aceste actiuni spontane nu vor duce niciodata la niste rezultate bune. Trebuie ceva mai agresiv, mai hotarat. Un protest adevarat sustinut de niste organizatii puternice(reunirea soferilor cu taximetristii si transportatorii )

Mai jos in articol o sa gasiti niste exemple dintre care cel mai interesant si eficient si pe care il sugerez sa il adoptam si noi este acesta:
Quote:
Originally Posted by RomaniaLibera
2011: Carburanţii, boicotaţi în Marea Britanie

Îndemnuri de boicotare a principalilor furnizori de carburanţi din Marea Britanie au apărut la începutul acestui an pe site-ul de socializare Facebook. „Plătim 1,1 lire pe litru în anumite zone, curând va trebui să plătim 2 lire sterline", spune iniţiatorul acţiunii. El propune şoferilor nu atât să nu cumpere carburanţi într-o anumită zi a anului, „deoarece companiile vor râde de noi ştiind că ne rănim pe noi înşine refuzându-le carburanţii", ci să cumpere carburanţii de la câţiva furnizori, boicotând principalele două companii de pe piaţa britanică, anume Esso şi BP. Logica este că acestea nu vor mai avea clienţi şi vor fi obligate să scadă preţurile, fiind urmaţi de celelalte benzinării. Iniţiatorul propune fiecărui participant să trimită câte zece e-mailuri cu îndemnul său la cunoştinţe, astfel numărul celor implicaţi urmând să crească până la 3 milioane de clienţi Esso şi BP.
Mi se pare o idee mult mai buna decat cea a noastra. Boicotul trebuie orientat catre cineva... daca nu cumparam(precum se scrie) ne abtinem noi de la un drept/placere/privilegiu cum vreti sa il luati. cu efecte minime pentru producatori.

Eu propun boicotarea a 2 companii! Cea mai logica alegere ar fi petromul, care ar trebui sa dicteze preturile pentru ca este producatorul national. Am citit multe articole(vedeti multe mai sus) care sustin faptul ca petromul a ridicat nejustificat preturile. Conform articolelor acelea vad justificata boicotarea statiilor companiei Petrom, prin evitarea TOTALA a acestora.

SI pentru ca acest boicot sa nu fie chiar atat de dur doar pe o companie ar mai trebui aleasa inca una. Rompetrol? OMV ? as opta eu. Dar nu ma pricep si nu sunt documentat de unde isi fac ei rost de rezervele de petrol si care este profitul/litru /tona.

Last edited by RA_2fast4u; 11-01-11 at 10:54.
RA_2fast4u is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -