Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-08, 23:31   #61
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
Nu stiu la ce motor te referi tu dar iti zic FOARTE SIGUR ca doar ce mia picat pompa de injectie la Vectra 2.0 DTI......costa 1200 de Euro....plus manopera.....in alte locuri este si 1500.....si acest lucru poate fi confirmat si la sectiunea Opel unde era o dezbatere ¨care e mai bun intre 1.7 DTI si 2.0 DTI¨ si cineva spunea acelasi lucru ca mine (ca, costa enorm).....si iti pot arata si pe Forum-ul oficial Vectra din Spania ,sa vezi.... deci mi se pare enorm in conditiile in care masina valoreaza in jur de 6000 mii.....si am fost la mai multe service-uri si am intrebat, bineinteles ca la casa Opel e cel mai scump....in fine nu cred ca la un dCi pompa de injectie e 1200 de Euro....a******
Numai bine.
Pai si de ce nu-ti iei Logan? La Vectra poti schimba o pompa de injectie in 10-15 ani, la Logan deja au inceput sa cada dupa 2-3 ani. Deci fa o socoteala cate schimbi in aceiasi perioada. Cate alte piese schimbi in timp ce la opel nu schimbi nimic?
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next

Last edited by aleks; 07-06-08 at 15:15.
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 23:31   #62
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

1.7 dti - cel mai des se duce" calculator injectie" care ..ori te tepuiesc in service de 300 de euro si iti merge 2 luni, ori dai la un electrician bun 1 milion si merge brici!

2.0 dti - cel mai des se duce pompa de injectie care costa intotdeauna 350 euro ( cel putin in romania ) - lucruri PATITE !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 23:32   #63
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
Pai si de ce nu-ti iei Logan? La Vectra poti schimba o pompa de injectie in 10-15 ani, la Logan deja au inceput sa cada dupa 2-3 ani. Deci fa o socoteala cate schimbi in aceiasi perioada. Cate alte piese schimbi in timp ce la opel nu schimbi nimic?
n-as fi asa sigur ! la 2.0 dti daca ai ghinion schimbi pompa din 3 in 3 luni LUCRU PATIT
dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 23:37   #64
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
n-as fi asa sigur ! la 2.0 dti daca ai ghinion schimbi pompa din 3 in 3 luni LUCRU PATIT
Si sa inteleg ca tu ai platit din 3 in 3 luni cate 1200 de euro sa inlocuiesti pompa de injectie. Repet de ce nu vinzi Vectra sa-ti iei un Logan nou? ca te costa intretinerea mai putin si e o masina foarte buna. Treziti-va la realitate fratilor.******

Last edited by aleks; 07-06-08 at 16:18.
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 23:43   #65
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

****** AM SCRIS DE 10 ORI ca o pompa costa 350 EURO !****** APROPOS: eu nu am avut 2.0 dti, am avut 1.7, insa un prieten f bun avea 2.0 si schimba pompa din 3 in 3 luni !

Last edited by aleks; 07-06-08 at 15:17.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 23:47   #66
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Uite Dolb sa nu zici ca vorbesc prostii:

https://forum.4tuning.ro/showpost.php...9&postcount=44

Uite si unul spaniol:

http://www.clubvectrab.com/modules.p...ewtopic&t=3574

Deduci si tu unde vezi reparacion si preturi (in jur de 1200) si vezi care e treaba.......daca era 350 de Euro ma apucam de afaceri....in fine nici sa o repari nu costa asa putin....

Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 23:52   #67
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
Nu stiu la ce motor te referi tu dar iti zic FOARTE SIGUR ca doar ce mia picat pompa de injectie la Vectra 2.0 DTI......costa 1200 de Euro....plus manopera.....in alte locuri este si 1500.....si acest lucru poate fi confirmat si la sectiunea Opel unde era o dezbatere ¨care e mai bun intre 1.7 DTI si 2.0 DTI¨ si cineva spunea acelasi lucru ca mine (ca, costa enorm).....si iti pot arata si pe Forum-ul oficial Vectra din Spania ,sa vezi.... deci mi se pare enorm in conditiile in care masina valoreaza in jur de 6000 mii.....si am fost la mai multe service-uri si am intrebat, bineinteles ca la casa Opel e cel mai scump....in fine nu cred ca la un dCi pompa de injectie e 1200 de Euro....******

Numai bine.
Quote:
Originally Posted by dolb View Post
****** AM SCRIS DE 10 ORI ca o pompa costa 350 EURO !****** APROPOS: eu nu am avut 2.0 dti, am avut 1.7 insa un prieten f bun avea 2.0 si schimba pompa din 3 in 3 luni !
Daca o ia de la dezmembrari mi se pare normal sa o tot schimbe, ca altfel nu-mi explic. Este noua 350 de euro? Daca da inseamna ca are garantie cel putin 1 an de zile si nu ar trebui sa-si faca probleme asa mari.******

Last edited by aleks; 07-06-08 at 15:17.
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 04-06-08, 00:00   #68
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by sandueugeniu View Post
******Nu VW i-a chemat pe proprietari sa le dea cu zmecleu pe la aripi, daca sunt asa buni de ce nu au dat la logan garantie de Kia 7ani?
******vw sau alte marci de renume din europa nu ar putea sa dea garantie de 7 ani?
garantia aia e facuta ca timp de 7 ani sa fi obligat sa faci reviziile la ei in service, deci timp de 7 ani din 30 000km in 30 000km tu te duci ****** si dai o gramada de bani la ei.....
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz

Last edited by aleks; 07-06-08 at 15:22.
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-08, 00:31   #69
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by sandueugeniu View Post
******Loganu e cea mai cea masina nu mai exista alta ca ea.******tu ai condus un GOLF?
******ca sa explic mai pe larg eu ma refer la vw ca sunt proaste inspecial ca motorizari si mai ales cele noi fsi
nu mi se pare normal ca dupa 40-60.000 sa ai deja mari pb la motor cu schimbat turbine (la cine are) sau injectoare si multe altele
eu am logan am deja aproape 140.000 km cu el si nu am bagat mai nimic in el deci consider ca e o masina fff buna pt banii care ii dai pe ea
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!



Last edited by aleks; 07-06-08 at 16:20.
SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 06:41   #70
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: Top cele mai proaste masini

Bey ce ziceti de noul logan pick-up?? Cum e? eu nu am avut inca ocazia sa conduc unul... dar am mers cu logan van si se simtea ca esti intr-o cutie de conserve. Scaunul nu ai cum sa il dai prea in spate ca lovesti chestia aia de plastic care "cica" desparte partea din fata a masinii de partea din spate. Am vazut ca noul pick-up e ridicat de cur rau de tot. oare are capacitatea de carare mai mare? a si una buna... au facut si ei pana la urma suspensiile pe arcuri sau pe foi? cred ca tot pe arcuri, ca doar imparte aceeasi minunata platforma cu restul gamei dacia. deci cine a condus un logan pick- up sa impartaseasca si cu noi experienta
__________________
Soferul prudent se uita in ambele sensuri inainte de a trece pe rosu...
Dacia SuperNova,1.4i clima,73cp ...ce holograma?? noi aici lucram pe incredere !!
Maskatu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 09:24   #71
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Top cele mai proaste masini

Pickup-ul e asa de inteligent facut, incat nu iti intra o bicicleta in bena
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 10:09   #72
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
[...] la audi de ex am condus o sapt un a4 cu climatronic bizona si ma dispera ca atunci cand schimbam temperatura trebuia sa fac aceiasi operatie de doua ori si in stanga si in dreapta......dra gata cu offtopicul
asta se poate schimba din setari sa sincronizeze....cand schimbi la sofer sa se schimbe automat si la pasager
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 00:21   #73
A X U

Stage 1
 
A X U's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 18
Default Re: Top cele mai proaste masini

noul pick-up esti foarte frumos si cred k il prinde mai bine la aspect decat un logan berlina.
A X U is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 07:24   #74
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: Top cele mai proaste masini

Eu nu vad cum sa bagi in "noul" pick up ce bagau taranii in vechiul pick up.... eu cred ca au mers mai mult pe design decat pe utilitate.

Si pana la urma are foi sau arcuri???????????????????????????????????? ca asta e unul dintre cele mai importante lucruri... dar avand in vedere ca e copiat dupa minunata platforma a loganului......... probabil arcuri
Maskatu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 11:02   #75
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by Maskatu View Post
Eu nu vad cum sa bagi in "noul" pick up ce bagau taranii in vechiul pick up.... eu cred ca au mers mai mult pe design decat pe utilitate.

Si pana la urma are foi sau arcuri???????????????????????????????????? ca asta e unul dintre cele mai importante lucruri... dar avand in vedere ca e copiat dupa minunata platforma a loganului......... probabil arcuri
Nu este pe foi Deci nu e prea rezistenta avand in vedere ca mai mult de 800 kg nu poti sa pui. Tot vechiul papuc e mai strajnic.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -