Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-10, 00:07   #1171
mihaita2009

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 12
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

o iau si eu pe urma lui turbojack:"Citeste cu atentie celelalte 76 de pagini a topicului si te vei lamuri intrutotul. " ) nu vreau sa fiu rau, glumesc, da am pus banda d hartie...
mihaita2009 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 00:30   #1172
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Buna lucrare.
Acea suprafata odata uscata bine trebuie matuita cu un smirghel de P80-100 ,apoi o chituire superficiala cu chit fibra ,apoi tras la nivel cu chit poliesteric.
Foloseste pentru chituire un spaclu cat mai lat si pentru slefuire o scandurica de 30-40 cm.
smirghel auto nu e de p100 si de dat chit poate da direct cu fibra....multa bafta in continuare
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 08:18   #1173
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Nu exista smirghel auto , ci doar cu utilizare in auto.
P100 nu vei gasi la aprozar,dar exista la orice magazin cu vopsele auto.
Chitul de fibra este casant ,de aceea nu se foloseste in strat gros,in plus este greu de prelucrat.
Cine a lucrat profi,cunoastele limitarile pentru fiecare material utilizat.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 23:25   #1174
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

bv bv iese misto r5
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 10:52   #1175
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

sa nu radeti de mine..intreb pentru ca nu stiu

Pe spuma poliuretanica, (de aia care se pune la geamuri usi cand se monteaza) se poate prinde, adica prinde fibra de sticla? Vreau sa fac o cutie, sa o modelez din spuma apoi deasupra sa pun fibra de sticla dar fara sa o mai dau jos, sa nu o mai dezlipesc de foma facuta de spuma.

Sper sa nu radeti de mine, dar chiar nu stiu si vreau sa fac acasa ceva, de mana mea ca nu are rost sa ma duc la un service specializatsau cineva care lucreaza in fibra pentru ce vreau eu sa fac...
multumesc celor care imi raspund
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 11:10   #1176
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Nu exista smirghel auto , ci doar cu utilizare in auto.
P100 nu vei gasi la aprozar,dar exista la orice magazin cu vopsele auto.
Chitul de fibra este casant ,de aceea nu se foloseste in strat gros,in plus este greu de prelucrat.
Cine a lucrat profi,cunoastele limitarile pentru fiecare material utilizat.
'Cine a lucrat profi,cunoastele limitarile pentru fiecare material utilizat' prietene aici te contrazic ....chitul nu e casant casanta e sticla portelanul etc etc ))) nu are nicio treaba nu este greu de prelucrat ...nu ziceai de lucrari profi????uite iti fac o invitatie la mine in atelier sa vezi cum se lucreaza profi cu scule profi si cu materiale profi....a si aici nu se vb in stil beletristic nu mai cautati nod in papura si anacolucte in gaura de sarpe.....chitul de fibra e bun fratilor........numai bine bafta
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=fCKmbbsJscc
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 11:12   #1177
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by Victor_Is View Post
sa nu radeti de mine..intreb pentru ca nu stiu

Pe spuma poliuretanica, (de aia care se pune la geamuri usi cand se monteaza) se poate prinde, adica prinde fibra de sticla? Vreau sa fac o cutie, sa o modelez din spuma apoi deasupra sa pun fibra de sticla dar fara sa o mai dau jos, sa nu o mai dezlipesc de foma facuta de spuma.

Sper sa nu radeti de mine, dar chiar nu stiu si vreau sa fac acasa ceva, de mana mea ca nu are rost sa ma duc la un service specializatsau cineva care lucreaza in fibra pentru ce vreau eu sa fac...
multumesc celor care imi raspund
depinde ce cutie sa faci daca faci una dreapta nu e indicata spuma daca faci o incinta laterala iti atasez o poza sa vezi cam cum iese
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	jp%20is%20300%20234[1].jpg
Views:	403
Size:	56.9 KB
ID:	1376278  
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 12:25   #1178
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

nu, cutia nu va fi dreapta ci va avea mai multe "deformari" curbe . Dupa finalizare va fi acoperita cu o piele artificiala (sau material frumos de imitatie) sau doar dat un strat de vopsea. As opta pentru piele pentru ca (banuiesc) nu mai trebuie sa slefuiesc fibra sa-i dau o suprafata lucioasa ci pur si simplu lipesc acel material pe ea. De ce vreau fibra? pentru ca imi trebuie sa fie usoara dar destul de rigida.
Pana la urma, fibra de sticla face "priza" pe spuma? tine? specific ca "interiorul" va fi brut de spuma, nu va avea goluri de aer ca sa poate "oscila" (impropriu spus) .
Multumesc Kinderu pentru raspuns.
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 14:41   #1179
valyh
VW Driver

Stage 5
 
valyh's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,047
Member of:
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut.n-am apucat sa citesc tot threadul...deocamdata doar primele 35 de pagini..mai am de citit in mare am inteles care e treaba cu fibra de sticla...insa am nevoie de putin ajutor...am un golf 3 si vreau sa fac barile clean..adica sa infund santuletele,sa aduc la nivel locul pt numar,sa scot semnalele din bara fata si sa infund si capacelele de sub ele...imi poate spune cineva cum sa fac sa infund acolo,va rog?n-am mai lucrat niciodata cu fibra de sticla...si nu stiu cum as putea face acolo...ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat?

pun niste poze cum arata barile si cum vreau sa le fac
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF5237.JPG
Views:	188
Size:	1.65 MB
ID:	1376702   Click image for larger version

Name:	DSCF5104.JPG
Views:	139
Size:	1.54 MB
ID:	1376703   Click image for larger version

Name:	pepto1.jpg
Views:	277
Size:	83.3 KB
ID:	1376704  

Click image for larger version

Name:	pepto3.jpg
Views:	243
Size:	79.4 KB
ID:	1376705  
__________________
F*ck new model cars...I'm riding old school!!!


my mk3 under construction



ID Mess: mk3vip
valyh is offline   Reply With Quote
Old 20-03-10, 01:29   #1180
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by Victor_Is View Post
nu, cutia nu va fi dreapta ci va avea mai multe "deformari" curbe . Dupa finalizare va fi acoperita cu o piele artificiala (sau material frumos de imitatie) sau doar dat un strat de vopsea. As opta pentru piele pentru ca (banuiesc) nu mai trebuie sa slefuiesc fibra sa-i dau o suprafata lucioasa ci pur si simplu lipesc acel material pe ea. De ce vreau fibra? pentru ca imi trebuie sa fie usoara dar destul de rigida.
Pana la urma, fibra de sticla face "priza" pe spuma? tine? specific ca "interiorul" va fi brut de spuma, nu va avea goluri de aer ca sa poate "oscila" (impropriu spus) .
Multumesc Kinderu pentru raspuns.
depinde de rasina in unele cazuri da in altele nu topeste ......cel mai indicat ar fi chituita superficial sau acoperita cu banda de manuflare......dar daca vrei sa iasa ca in poza care am atasat-o e mult mai usor
.....da un add si iti pov cum :P
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 20-03-10, 19:58   #1181
mihaita2009

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 12
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

mai atasez si eu cateva poze cu lucrarea mea, in desfasurare
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20032010468.jpg
Views:	340
Size:	704.3 KB
ID:	1379370   Click image for larger version

Name:	20032010470.jpg
Views:	265
Size:	586.3 KB
ID:	1379371  
mihaita2009 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 10:22   #1182
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by kinderu_audio View Post
depinde de rasina in unele cazuri da in altele nu topeste ......cel mai indicat ar fi chituita superficial sau acoperita cu banda de manuflare......dar daca vrei sa iasa ca in poza care am atasat-o e mult mai usor
.....da un add si iti pov cum :P
Nu vreau sa ma dau mare tuner sau cunoscator, dar : ai putea sa ma indrumi si pe mine catre un chit auto , care nu topeste spuma poliuretanica? Am avut ceva MARI probleme cu treaba asta. Si mi-am cam luato in freza.. a trebuit sa refac matrita din spuma.

In alta ordine de idei, nimeni pe aici nu prea raspunde la intrebari. Petru a-ti face bara clean look foloseste spuma poliuretanica acoperita cu banda de hartie. Pune 2 straturi sa fii sigur, banda din comert nu prea se compara cu , cea 3m. La finisaj poti sa folosesti o masina de slefuit , dar pentru finisajul final trebuie sa-ti folosesti muschii . Este mult de munca , chiar si pentru atat. Eu de 3 ani tot experimentez cu fibra , si pot spune ca inca experimentez. Unele lucruri le-am aflat singur , iar altele foarte greu.
Spor la treaba.
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 10:47   #1183
valyh
VW Driver

Stage 5
 
valyh's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,047
Member of:
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by MaTzA View Post
Petru a-ti face bara clean look foloseste spuma poliuretanica acoperita cu banda de hartie. Pune 2 straturi sa fii sigur, banda din comert nu prea se compara cu , cea 3m. La finisaj poti sa folosesti o masina de slefuit , dar pentru finisajul final trebuie sa-ti folosesti muschii . Este mult de munca , chiar si pentru atat. Eu de 3 ani tot experimentez cu fibra , si pot spune ca inca experimentez. Unele lucruri le-am aflat singur , iar altele foarte greu.
Spor la treaba.
mersi pentru sfaturi.momentan imi reconditionez jantele..saptamana viitoare daca o sa tina vremea cu mine vreau sa ma apuc sa fac barile..daca nu dupa paste sper sa imi iasa bine,apoi o sa pun poze cu ele sa le vedeti si voi spor la treaba!
valyh is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 21:03   #1184
XtreZz
Renault Driver

Stage 5
 
XtreZz's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 615
Member of:
[RENAULT]
[Oltcit]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

As dori niste sfaturi in legatura cu un bad boy look la masina mea...am facut rost de fibra si rasina..dar imi trebuie niste sfaturi....cine poate sa ma ajute sa imi lase un pm sa ii dau o poza cu masina...sau sa lase aici niste detalii...masina este un renault 21...iar la final as vrea sa arate cam asa capota
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...5&d=1269446674

Multumesc anticipat.
__________________
EX-Renault 21 GTD 2068cmc 345.000->351.000 km->370.000->430.000-->tabla pe casa
EX-Oltcit Club 1.1 197000km-Abandoned

Volkswagen Golf MK3 1.6 ABU RED
www.xtrezz.tk
XtreZz is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 10:36   #1185
karl
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 35
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut, am citit mai demult paginile si acum nu mai am rabdare m-ar interesa si pe mine sa imi spuneti ce chit este acela gri(gen cum e cinemtu asa are culoarea) sau cu care sa dau primadata ca eu folosesc chit de fibra (are culoarea alba) si am observat ca multi dau cu dela gri primadata si dupaia cu alt chit dar nu stiu de care e ca am vazut in poze
karl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -