Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-07-11, 14:16   #1321
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Va salut pe toti . Am reusit sa citesc tot topicul si am invatat o "galgaie" de lucruri noi si metode de aplicare a fibrei de sticla.Vad ca multa lume e cam nedumerita si nu stie ce sa puna peste spuma , polistiren inainte sa puna rasina ca sa nu se topeasca.In acest topic am vazut k se pune scotch de hartie ( 2-3 straturi), folie de aluminiu (cea din bucatarie) sau chit auto intr-un strat subtire (chitul fiind cel mai scump si singurul pe care poti sa il pui pe un spoiler intreg numai din spuma).Am un prieten care a lucrat cu fibra de sticla cativa ani buni in Italia, facea pozitivul din ciment sau polistiren spoi facea negativul adik matrita din fibra si apoi pozitivul final tot din fibra si mi-a spun ca peste polistiren se dadea cu o vopsea pe baza de apa dar nu stie numele pt ca se lucra acolo cu cantitati industiale sau se mai poate da si cu lavabil cu teflon in 4-5 straturi.Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1.Stie cineva ce fel de vopsea este cea pe baza de apa?
2.A mai dat cineva cu lavabil peste spuma sau polistiren si apoi cu rasina?
3.Pana la urma gelcoatul unde se foloseste si pt ce pt ca este singurul produs pe care nu l- am inteles.Ms mult

O sa ma apuc cu baiatul care a fost in italia si mi-a explicat in mare cum sta treaba cu fibra de sticla sa facem niste spoilere la masina mea si o sa fac cat mai multe poze si filmulete in care va arat cum se fac multe chesti.Dar pana atunci astept raspuns macar la intrebarea 3.
__________________

[B]
Dezmembrez cielo+motor

LIVRARE GRATUITA LA BUCURESTI SAU CALARASI
kowally is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 12:55   #1322
dice18

Stage 5
 
dice18's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 398
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut ... este prima data cand postez pe forum4tuning, deci sunt nou ... am si eu cateva nelamuriri legate de folosirtea fibrei de sticla ... eu am o laguna 2 , si vreau sa incep sa o modific, dar dupa cum bine vedeti k sunt roman vreau si eu ( mult bun si ieftin ) asa k m-am gandit la varianta fibra de stica ... vreau sa stiu un primul rand ce trebuie sa fac sa se prinda fibra de plastic , caaaa vreau sa incep cu bara de fata , adica daca tot stric ceva mancar sa fiu mandru k se vede )) ...
__________________

Laguna 2 -1.9dci 120hp
dice18 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 21:45   #1323
d&emy

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 15
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by kowally View Post
Va salut pe toti . Am reusit sa citesc tot topicul si am invatat o "galgaie" de lucruri noi si metode de aplicare a fibrei de sticla.Vad ca multa lume e cam nedumerita si nu stie ce sa puna peste spuma , polistiren inainte sa puna rasina ca sa nu se topeasca.In acest topic am vazut k se pune scotch de hartie ( 2-3 straturi), folie de aluminiu (cea din bucatarie) sau chit auto intr-un strat subtire (chitul fiind cel mai scump si singurul pe care poti sa il pui pe un spoiler intreg numai din spuma).Am un prieten care a lucrat cu fibra de sticla cativa ani buni in Italia, facea pozitivul din ciment sau polistiren spoi facea negativul adik matrita din fibra si apoi pozitivul final tot din fibra si mi-a spun ca peste polistiren se dadea cu o vopsea pe baza de apa dar nu stie numele pt ca se lucra acolo cu cantitati industiale sau se mai poate da si cu lavabil cu teflon in 4-5 straturi.Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1.Stie cineva ce fel de vopsea este cea pe baza de apa?
2.A mai dat cineva cu lavabil peste spuma sau polistiren si apoi cu rasina?
3.Pana la urma gelcoatul unde se foloseste si pt ce pt ca este singurul produs pe care nu l- am inteles.Ms mult

O sa ma apuc cu baiatul care a fost in italia si mi-a explicat in mare cum sta treaba cu fibra de sticla sa facem niste spoilere la masina mea si o sa fac cat mai multe poze si filmulete in care va arat cum se fac multe chesti.Dar pana atunci astept raspuns macar la intrebarea 3.
de ce nu folosesti hidro izolatie pt terase,am scris anterior cum folosesc eu si este ieftina o gasesti pe totate santurile(magazine).succes.(poze de la facerea lumi....(inceputurile mele timide..._
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Volkswagen-Jetta-1-8-gt-de-90-cp-VARIANTE original spate.jpg
Views:	177
Size:	72.2 KB
ID:	2117676   Click image for larger version

Name:	Volkswagen-Jetta-1-8-gt-de-90-cp-VARIANTE original.jpg
Views:	189
Size:	85.6 KB
ID:	2117677   Click image for larger version

Name:	Volkswagen-Jetta-2 02.jpg
Views:	219
Size:	89.8 KB
ID:	2117678  

Click image for larger version

Name:	Volkswagen-Jetta-2.jpg
Views:	400
Size:	86.6 KB
ID:	2117679   Click image for larger version

Name:	Volkswagen-Jetta-18-Cc 04.jpg
Views:	327
Size:	102.9 KB
ID:	2117680   Click image for larger version

Name:	Volkswagen-Jetta-18-Cc.jpg
Views:	218
Size:	89.6 KB
ID:	2117681  

Click image for larger version

Name:	Volkswagen-Jetta-2 03.jpg
Views:	178
Size:	78.6 KB
ID:	2117682  

Last edited by d&emy; 12-08-11 at 21:52.
d&emy is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 22:26   #1324
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Ai muncit ceva la consola aia,pacat ca intre display si schimbator a ramas prea simpla...poate trebuia pus lcd-ul mai jos o idee
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 22:34   #1325
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by d&emy View Post
de ce nu folosesti hidro izolatie pt terase,am scris anterior cum folosesc eu si este ieftina o gasesti pe totate santurile(magazine).succes.(poze de la facerea lumi....(inceputurile mele timide..._
Daca ii dadeai o culoare mata ii statea cel mai bine. Am o nelamurire.

La ce se foloseste gelcoatul ?
kowally is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 13:04   #1326
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

pentru a nu se lipi fibra de matrita.
daca matrita este bine finisata gelcoatul va face ca si produsul final sa fie cam la fel de finisat deci mai putin de munca la finisare
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 21:50   #1327
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Eu lucrez acum la spoilerul asta https://forum.4tuning.ro/657-fibra-st...ml#post4525308 si ma gandesc sa fac in felul urmator:

1.Sa termin de finisat spoilerul .
2.Sa dau cu vopsea sa fie lucios.
3.Sa dau vreo 5-6 straturi de ceara de parchet sau demulant dar tot la ceara cred ca raman.
4.Sa fac matrita.
5 apoi in matrita sa dau vreo 2-3 straturi de gelcoat ca sa nu se lipeasca fibra
6.sa torn spoilerul tot cu fibra de sticla.

e bine ce fac?
kowally is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 09:21   #1328
d&emy

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 15
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Ai muncit ceva la consola aia,pacat ca intre display si schimbator a ramas prea simpla...poate trebuia pus lcd-ul mai jos o idee
asta era treaba proprietarului si gustul lui,de muncit am facut acel int. in 2LUNI,DAR ziua aveam si alt servici,ca aveam familie de intretinut,bord panouri portiere, modificat frana de mina,modificat volan,schimbatorul de viteze, plafon nou cu fante pt monitoare,boxe,montaj scaune(ford cuga si la alea cind leam legat curentul mia explodat air bagul in cap de era sa fac diareie de spaima)consola spate ETC... deci absolut tot interiorulPozele nu sunt clare ,nu eu leam facut,acum leam gasit pe internet,findca proprietarul sa suparat ca nu iam facut si exteriorul deoarece am plecat in afara.da intradevar pacat ca baiatul mia adus doar tampenii sa montez si asta a stricat fffff mult la aspect(munca mea)Oricum comentariile de la tine ma fac sa fiu mindru.MULTUMESC

Last edited by d&emy; 14-08-11 at 09:44.
d&emy is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 09:23   #1329
d&emy

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 15
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by kowally View Post
Daca ii dadeai o culoare mata ii statea cel mai bine. Am o nelamurire.

La ce se foloseste gelcoatul ?
am scris era la inceputul LUMI...,daca iti vine sa crezi,am vopsit acel int. cu aspiratorul.....culorile si lea ales proprietarul....
d&emy is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 18:38   #1330
B-66-FYB
Banned

Stage 4
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 242
Member of:
[VW]
Wink Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by kowally View Post
Eu lucrez acum la spoilerul asta https://forum.4tuning.ro/657-fibra-st...ml#post4525308 si ma gandesc sa fac in felul urmator:

1.Sa termin de finisat spoilerul .
2.Sa dau cu vopsea sa fie lucios.
3.Sa dau vreo 5-6 straturi de ceara de parchet sau demulant dar tot la ceara cred ca raman.
4.Sa fac matrita.
5 apoi in matrita sa dau vreo 2-3 straturi de gelcoat ca sa nu se lipeasca fibra
6.sa torn spoilerul tot cu fibra de sticla.

e bine ce fac?
salut
nu se da cu gelcoat in matrita . gelcoatul se folosesste la crearea matritei
dupa ce ai pregatit piesa cu ceara si alcool plivinilic se dau doua ,trei straturi de gelcoat care dupa aia se armeaza cu fibra de sticla
la final dupa ce se decofreaza matrita va avea acelas luciu ca si piesa pe care s-a turnat
B-66-FYB is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 19:10   #1331
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Se poate si cu gelcoat dat in matrita si armat cu fibra sa iasa piesa finala. Sa nu uitam ca barcile (de unde a plecat turnatul in fibra) au strat de gelcoat la suprafata.

Ce zice kowally e putin ambiguu, la 5. In matrita se da cu demulant (ceara) ca sa nu se lipeasca fibra sau gelcoatul, sa se poata desprinde piesa finala.
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 20:21   #1332
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Se poate si cu gelcoat dat in matrita si armat cu fibra sa iasa piesa finala. Sa nu uitam ca barcile (de unde a plecat turnatul in fibra) au strat de gelcoat la suprafata.

Ce zice kowally e putin ambiguu, la 5. In matrita se da cu demulant (ceara) ca sa nu se lipeasca fibra sau gelcoatul, sa se poata desprinde piesa finala.
Ai dreptate, asa am vrut sa fac inainte sa imi spuna cristi_timidu "pentru a nu se lipi fibra de matrita. "

De ceara de parchet fac imediat rost pentru ca gasesc la orice magazin, dar alcool plivinilic de unde iau ca nu am auzit e asa ceva?Alcoolul asta il amestec cu ceara sa le dau separat?
kowally is offline   Reply With Quote
Old 21-08-11, 17:39   #1333
doragon

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 19
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salutare, as vrea si eu sa modific o bara de fabia in sensul ca vreau sa ii scot bandourile si sa il las putin mai "clean" asa. puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, cam ce imi trebuie? am vazut ca acele goluri care raman pot sa le umplu cu spuma dar de acolo ce trebuie sa mai fac si ce imi mai trebuie? multumesc anticipat
doragon is offline   Reply With Quote
Old 21-08-11, 17:49   #1334
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Chestia asta s-a mai explicat de 1000 de ori.Daca va trebui sa explicam la fiecare user care pune aceasi intrebare ce trebuie facut inseamna ca acest topic a avea 10000 d pagini.

https://forum.4tuning.ro/657-fibra-st...ra-sticla.html
kowally is offline   Reply With Quote
Old 21-08-11, 17:54   #1335
doragon

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 19
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

ok mersi si...scuze nu prea am timp sa caut scuze inca o data
doragon is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -