Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 17-03-09, 22:57   #61
cami19ro

Stage 3
 
cami19ro's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 120
Member of:
[4Rally]
[Accelarate Club]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by ady` View Post
astept poze cu pista si spectatorii...masinile si fumu le bagam noi in PS
Taxa mare,reguli proaste..sunt curios daca o sa fie maxim 30 de masini din oras doar asa ca sa sufere ca au fost la curse.
Daca participam la curse si platim taxa nu inseamna ca suferim de curse....inseamna ca iubim ceea ce facem
cami19ro is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 23:00   #62
p0mpi

Stage 3
 
p0mpi's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 135
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

[QUOTE=iamfamous;2158153]1. p0mpi ... subaru tau e cam cea mai tare masina din tara de ai impresia ca nu ai cu cine sa te dai ?

nu e frate, dar nu vad ca se anunta nici o masina mai tare .. nu vreau sa bat drumul aiurea
p0mpi is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 23:42   #63
cami19ro

Stage 3
 
cami19ro's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 120
Member of:
[4Rally]
[Accelarate Club]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Daca merge cineva din Brasov la Sibiu sa ma anunte,poate ne strangem mai multi si mergem impreuna
cami19ro is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 00:24   #64
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by p0mpi View Post
nu e frate, dar nu vad ca se anunta nici o masina mai tare .. nu vreau sa bat drumul aiurea
ai invatat in sfarsit ce inseamna masina tare?
zGb is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 00:35   #65
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

cred ca o sa fie cea mai prost organizata cursa din ormania...ever...politia romana..ce sa le faci...sunt cu capu...la fel ca si cei de la ACR ca au grupele la fel dupa capcitatea cilindrica...
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 00:44   #66
BogdanWRC

Stage 5
 
BogdanWRC's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 394
Member of:
[VW]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

buna initiativa..proasta organizare.. sunt de parere ca mai bine cereau o taxa de intrare la spectatori,decat la cei care merg sa se deie..si mai ales de la cei care bat o anume distanta sa ajunga acolo.. bafta si distractie
__________________
Das auto ...
BogdanWRC is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 01:26   #67
HardWorker

Stage 5
 
HardWorker's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 683
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by BogdanWRC View Post
buna initiativa..proasta organizare.. sunt de parere ca mai bine cereau o taxa de intrare la spectatori,decat la cei care merg sa se deie..si mai ales de la cei care bat o anume distanta sa ajunga acolo.. bafta si distractie
dar tu ce vrei sa faci la sibiu..sper sa nu aud ca ai fost la sibiu si nu ai venit in ungaria ca iti blochez rotile)
HardWorker is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 01:50   #68
BogdanWRC

Stage 5
 
BogdanWRC's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 394
Member of:
[VW]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

nu merg la sibiu..dar din pacate nici in ungaria nu pot venii..dar asta la alt topic..sry de off-t, am problema cu banii de taxa de poluare momentan , nu pot inscrie honda sa ies cu ea din tzara..feel me
BogdanWRC is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 02:20   #69
11KPO
Mercedes Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,398
Member of:
[MERCEDES]
[2 Roti]
[LANCIA]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by kimi View Post
Adica eu pentru ca sunt TDI o sa mi se aplice coeficientul ?? si o sa urc in grupa ??
asta ma intreb si eu ....am un CRD de 2988 cc si 218 cp se va mai aplica acest coeficient ? .....turbo meu e din fabrica....
11KPO is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 07:57   #70
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by 4TuningRO View Post


Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie 2009

Serviciul Poliţiei Rutiere Sibiu, împreună cu Asociatia Sportiva AS Tuning Organizeaza in premiera la Sibiu o cursa de viteza pe 402m.


Amatorii curselor de viteză sunt aşteptaţi sâmbătă, între orele 9 şi 17 pe Aeroportul Sibiu la o liniuţă organizată de AS Tuning în colaborare cu Poliţia Sibiu.
Întrecerea se va derula pe o distanţă de 402 de metri. Competitia va consta pentru inceput in 3 treceri cronometrate, dintre care una de încălzire. În semifinale şi finale se vor califica piloţii cu cei mai buni patru timpi ai clasei din care fac parte.

Înscrieri până vineri ora 13.00

Formularul de inscriere se descarca de la adresa:
http://sb.politiaromana.ro/comunicate.html
Formularul completat se trimite la faxul: 0269 – 224292, sau la adresa de email fcristi79@yahoo.com
Pentru a respecta masurile de securitate ale aeroportului, vor fi luate in consuderare doar cererile de inscriere venite pana vineri 20 martie la ora 13.00.


Clase de participare:

Concursul se va desfăşura după toate regulile impuse de o competiţie automobilistică, în care timpii concurenţilor vor fi luaţi cu celule.
Maşinile vor fi împărţite în următoarele categorii:
1 - motoare mai mici de 1300 cmc
2 - motoare cuprinse între 1301 şi 1600 cmc
3 - motoare cuprinse între 1601 şi 2000 cmc
4 - motoare cu o putere între 2001 cmc şi 3000 cmc
5 - motoare de peste 3.000 cmc.
Pentru maşinile dotate cu turbo, se va aplica un coeficient de 1,7 faţă de cilindreea motoarelor.

Taxa de participare este de 100 de lei
Intrarea spectatorilor va fi liberă.

Extras de pe situl sb.politiaromana.ro:
””Este primul concurs de acest gen la care Poliţia este partener, iar locul în care se va desfăşura reprezintă şi el o premieră. Organizatorii şi-au exprimat dorinţa ca acest concurs să nu rămână singular, urmând a fi organizate şi alte concursuri de acest gen. ””


Pentru mai multe informatii
Cristi FLOREA - 0744681090
Fara suparare dar cine a gandit atat de "inteligent" grupele astea?
grupele se fac pe cai putere, nu pe capacitati cilindrice, asa mai bine se faceau curse libere si aia era....
__________________
Contact:
radu.hergheligiu@gmail.com 0723705915
mrkane is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 08:17   #71
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Frate lasati in plm taxa ca nu asta e problema cea mai mare..
Acel coeficient de 1,7 este o aberatie..
Ex: Seat Ibiza 1.9TDIx1,7 = 3.23 => Eu intru in cea mai mare grupa, unde intra si aspiratele si turbatele de la 3000 in sus...

Deci clar astept la start EVO, STI, M3, AMG, etc..
EU sincer vreau sa vin la aceasta legala dar mai ganditi-va frate un pic la grupe..
Faceti grupele LR piramide.

Ganditi-va ca nu va vin oameni, deoarece toti care au 1,9 sau 2,0 fie tdi fie tfsi gandesc ca mine ca vor ajunge la linia de start langa vreun STI de 400 cai...Si nu o sa dea nimeni 1 mil taxa plus drumul 3 mil ca sa i se faca o poza la start langa un STI..
kimi is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 08:24   #72
stef2000

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 507
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

nu stiu de ce este asa de intrigata lumea din cauza claselor in functie de capacitate cilindrica?? mie personal mi se pare cel mai corect, nu? si la vtm si raliuri se face clasificarea dupa capacitatea motorului plus coeficientul de supraalimentare... - aici ar trebui detaliat, deoarece sunt masini care sunt supraalimentate cu compresor mecanic si altele cu turbo.
Si nu toate autoturismele sunt facute sa faca si liniute nu? Mai ales ca clasificarea dupa puterea motorului ii empirica, cum iti masoara puterea la motor sa stie sa te clasifice???? - ma refer la masinile supraalimentate, la care variaza foarte mult puterea motorului in functie de anumite reglaje si setari, nu???
Nu mai vorbim ca si un motor aspirat atent lucrat ii poate fi marita puterea cu 30-40 de procente, nu?? si doar nu o sa fie dyno-test pe aeroport sa masoare puterea fiecarei masini, nu?
si totusi o cursa de accelerare pina la urma este destinata masinilor sport, cu tenta sport si masinilor de curse, nu? sper ca nu avem pretentia sa participam la curse de accelerare cu orice masina....mai ales ca publicul asteapta si el un pic de spectacol....masini care fac 400m in jumate de minut cred ca nu mai incinta pe multi dintre noi....
referitor la taxa de inscriere,da sunt de acord ca este prea mare, si mai ales nu vorbeste nimeni de premii...cred ca cei care vin de departe si au o sansa la podium, ar fi altfel motivati sa stie ca ar putea sa-si recupereze(macar o parte) din cheltuiala...

Last edited by stef2000; 18-03-09 at 08:27.
stef2000 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 08:32   #73
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Sibiu - capitala europeana
In cazul acesta te astepti ca oamenii sa fie mai dezghetati..

stef2000@ daca tu gandesti ca liniutele sunt ptr masini sport, de curse, etc ce mai cauta grupa sub 1.3?? Oltcitul ti se pare o masina sport cu pretentii ???

Iti mai dau un exemplu: Camaro (masina sport nu poti sa contesti acest lucru) 5.7 aspirat 280 cai vs 997 TURBO

Cine crezi ca va castiga ??

cred ca oltcitul, nu ??
kimi is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 08:36   #74
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Multi au dat 50 ron ca sa iasa din prima mansa intr-un sistem piramidal si sa nu mai apuce nici "libere". Pentru 3 curse garantate de om, 100 ron pare rezonabil in acest caz. Plus ca se ofera prin timpi o pozitionare generala a fiecaruia. Corect, pentru cine conteaza titulatura e mai greu. Dar intr-un final, practic, tot pe locul xx te-ai afla, dintre toti ceilalti concurenti. Daca s-ar face si premierea la clasamentul general, ar fi chiar foarte ok dupa parerea mea. E mai bine sa conteze cat de rapid esti pe cei 402 metri decat fata de cine esti mai rapid (si ai toate sansele sa afli prematur ca nu esti decat fata de unul) intr-o lupta directa si legala.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 08:48   #75
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Ok...lasam piramida deoparte..
Dar tie clasele ti se par corecte?..Fii obiectiv..Gandeste-te ca ai un 2.0 TFSI (FR,CUPRA,GTI,etc)
kimi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -