Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning > Racing Code

Reply
 
Thread Tools
Old 27-03-11, 10:16   #1
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default RACEVOLUTION - multiple map


MITSUBISHI LANCER EVOLUTION GSR
“ RACEVOLUTION ”







Lista de modificari nu este foarte lunga, pentru simplu fapt ca este masina mea de casa si pentru necesitatile familiare este mai mult decat suficient.
Reuseste foarte bine sa imbine utilul cu placutul, fara a avea pretentia ca este cea mai rapida, dar functioneaza corect.

Modificari mecanice:
  • Motor
- sistem de evacuare Invidia
- admisie HKS
- bov HKS
- tubulatura intercooler HKS
- actuator wastegate JUN
- bujii HKS
- capac motor din carbon
  • Transmisie
- inlocuit mici piese pentru intarirea transmisiei
- kit de ambreiaj 685Nm (inca nemontat)
  • Exterior
- cateva elemente de aerodinamica si design ce pot fi vazute in imagini
- jante WedSport 9J
  • Tren de rulare
- arcuri H&R
  • Electronica
- “multiple maps” cu posibilitate de selectare de la bord (prima din Romania)
- setare strada
- setare circuit
- setare 402m
- optiune Knock Alarm, becul galben care indica aparitia codurilor de eroare de pe bord clipeste intermitent, cu intensitati diferite, in timpul de functionare al motorului, daca cumva apar detonatii. Clipeste foarte usor la doua detonatii ceva mai des de la patru detonatii in sus. Aceasta optiune ajuta sa monitorizati online aparitia inamicului cel mai inversunat al acestui tip de motor.
Anulare LC pe viitor de la buton.
In acest moment nu este setata perfect optiunea pentru start LC, aceasta urmand a fi ajustata atunci cand temperatura exterioara creste si cand voi putea testa pe o suprafata de rulare foarte aderenta.

Pentru setarea de strada performantele estimate sunt urmatoarele:
Accelerare:
- 0…100km/h cca. 4 secunde
- 0…402m cca. 12.5 secunde
- Viteza maxima 275km/h .
Consumul de combustibil a scazut comparative cu cel de serie insa consumul real este dictat de traffic si stilul de condus, oricum nefiind un capitol la care o masina de acest gen poate sa exceleze.







https://www.youtube.com/watch?v=qQuv7DlFVNw
https://www.youtube.com/watch?v=wm1ka0o0ojc

Simulare stradala pentru monitorizari parametrii motor.
https://www.youtube.com/watch?v=IpdFwoSjptU
Deasemenea o mica simulare de drum pentru utilizarea setarii in care mananca jar si scoate flacari ca un balaur.
https://www.youtube.com/watch?v=CF6m9h5Pr1w


In cursul zilei de ieri a fost si incaltata pentru sezonul de primavera-vara cu o pereche din noua colectie.


Seara trecuta am facut si o plimbare pe strada, folosind setarea de strada , iar realitatea a confirmat ceea ce standul dyno expune atat de sec.

__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731


Last edited by SEBASTIAN; 25-12-12 at 17:41.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 17:33   #2
Raz

Vicepresedinte Anonymous MotorSport

Stage 3
 
Raz's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 157
Member of:
[Mitsubishi]
[Anonymous Motorsport ]
Talking Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

A fost o seara interesanta..
Nu pot spune decat felicitari si ca nu-mi pare rau ca EVO X blue este mai rapid decat EVO X RAZ..
Raz is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 18:14   #3
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

Datorita tuturor celor care au fost prezenti seara a fost frumoasa.
Razvan eu as situa masinile in acelasi plan spunand ca sunt aproximativ egale. Oricum asta nu e atat de important, este mai important sa ne bucuram de ele si sa ne simtim bine.
Pentru a ma bucura, a ma simti bine si confortabil am facut toate modificarile, banuies ca e lafel ca la multi altii.

Sigur in versiunea de curse masina poate ceva mai mult insa cu totii ne petrecem in compania masinilor noastre 99,9999999999999999999 % din timp pe drumurile publice, fapt care face mai putin importanta o setare de curse.
Asa arata pe scurt procedura standard de schimbare a hartilor.
https://www.youtube.com/watch?v=I92oOrQ_jU4
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 23:34   #4
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

Doresc sa va atrag atentia asupra modalitatii de schimbare a hartilor, felul in care ele pot fi comutate printr-o explicatie ceva mai ampla. Pentru asta va rog sa urmariti urmatorul filmulet:
https://www.youtube.com/watch?v=F0b__oa4zxA

Aici se poate vedea setarea pentru suspensie si un start eficient.
Atat suspensia cat si setarea softului pentru demaraj sunt importante pentru un start rapid si eficient.
Cand spun eficient ma refer la faptul ca masina trebuie sa prinda foarte bine aderenta si sa descarce momentul pe roti trasformandu-l in forta de tractiune.
Daca o suspensie descarca aberant o punte si incarca excesiv pe cealalta sansele sa obti o plecare eficeinta sunt minime.
La o masina 4x4 pentru a folosi eficient tractiunea este important ca repartitia maselor sa fie corect distribuita.
Nu trebuie sa ramana incacrcata doar fata care este mai grea datorita motorului si cutiei, nu trebuie sa incarce prin inclinare sper spate violenta doar spatele, ramanad pe fata o aderenta precara.
Masina fiind 4x4 trebuie sa dispuna masa pe punti astfel incat sa poata creea o forta de apasare echilibrata.
Launch control-ul trebuie setat astfel incat sa aduca la roti atata cuplu cat este necesar imprimarii unei micari de rotatie a rotii, fara ca aceasta sa se miste vre un moment cu viteza de rotatie constanta. Masina trebuie sa accelereze cursiv roata sa se invarta atat de repede cat permite aderenta.
Daca incepe sa se invarta in gol excesiv, forta de incarcare scade obtinem caldura si fum la roti, efecte speciale dar inaintare...
Pentru a seta LC se folosesc diferite metode in functie de necesitate.
In primul rand se stabileste o turatie de plecare 4000rpm de exemplu, daca cuplul nu este suficient si motorul ar "da in nas" la debraiere se poate seta un ALS, care creeaza presiune in turbo cand masina sta pe loc.
Daca pleci cu 8000rpm sansa ca rotile sa se transforme in fumigene este mare.
Asa ca se cauta in functie de aderenta posibilitatea de a obtine la debraiere cuplul ideal pentru un demaraj corect.

Revenind la aceste starturi si transmisie este important de stiut ca repartitia maselor face mult pentru fiabilitatea transmisiei mai ales in astfel de conditii.
Axele planetare, grupurile, cutiile de transfer, diferentialele sunt concepute sa lucreze impreuna si nu separat.
Daca mutam efortul pe o roata sau pe o punte este clar ca o supunem la suprasolicitari pe cea incarcata dar nu o protejam nici pe cea descarcata.
Ce zice el diferentialul central, cutia de transfer cand vede ca rotile pe fata sunt in aer si spatele vrea tot cuplul ca sa se urneasca, oare nu sufera deloc?
Dar axele extrem de incarcate intr-o apasare violenta? Nu vor sa cedeze pe la capete?
Poate pare biizar dar se rup si partile descarcate datorita forfecarilor ce apar in schimbarea brusca de unchi a planetarelor ce doresc a se invarti violent in gol...
In concluzie suspensia protejeaza si transmisia pe langa restul avantajelor.
Un demaraj nu poate fi corect fara suspensie competenta.
https://www.youtube.com/watch?v=F0b__oa4zxA

Last edited by SEBASTIAN; 28-03-11 at 23:45.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 21:15   #5
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

XModV1 ?
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 07:53   #6
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

In momentul in care voi avea mai multe materiale le voi expune.
Deocamdata este perioada de inceputului de sezon competitional la raliuri asa ca nu prea mai ramane timp de nimic altceva.
Activitatea firmei imi ocupa foarte mult timp pe parcursul acestor zile.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 20:41   #7
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

Imi place le nebunie cum arata
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 21:48   #8
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

Pregatim o sedinta foto pentru joi daca vremea e buna.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 19:40   #9
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

Felicitari Sebastiane . O intrebare pusa mai multor firme competente [ sa fiu sincer ] acest gen de setari se pot face si pe un ecu de motor de 3.0 biturbodiesel varianta de 286 de cai? se pot face modificari in softul cutiei de viteze? [ este o cutie automata ZF in 6 trepte aka steptronicul sport ] , inca mai fac documentare asupra intaririi cutiei , pentru ca stiu ca nu suporta mai mult de 700 de nm dupa resoftare ]
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 22-04-11, 07:46   #10
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

Probabil ca ti-ai pierdut timpul, nu ai intrebat unde trebuie pana acum.
Da sigur ca se poate modifica softul cutiei de viteze.
Dar daca vrei sa ne vizitezi foloseste adresa de mail a firmei office@racngcode.ro si putem sa programam o intalnire.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 08:04   #11
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

Cine doreste o setare cu doua softuri poate sa ne contacteze la Racing Code si se rezolva.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 30-05-11, 15:40   #12
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default CEL MAI RAPID EVO X CRONOMETRAT IN ROMANIA

RACEVOLUTION - timp cronometrat pe pista de drag de la Tulcea:
12.328 s / 402m


Masina s-a comportat excelent atat pe drum cat si la cursa alternand intre 270km/h si demaraje 0...402m.
Nu a fost cea mai rapida acolo si nici nu am avut aceasta pretentie insa s-a descurcat mai mult decat onorabil in cursa castigand detasat clasa S5.
Personal am incercat sa obtin in conditiile date tot ce se poate si sa prestez cat de bine pot. Consider ca am reusit sa ma mentin la un nivel bun si pe viitor imi doresc ceva mai multa concurenta din pdv calitativ.
Pe drum Bucuresti- Tulcea - Bucuresti masina a functionat ireprosabil fiind realmente o placere calatoria la volanul ei.

A fost un test real in care asa cum am mai spus au alternat tronosanele de viteza maxima si cele de condus normal cu cele de demaraj in forta si conditii extreme pe pista de drag.

Am vrut sa testez masina in conditii de trafic si de competitie, asa cum functioneaza ea pe strada cu echiapamentul complet, fara a da jos din ea nimic.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 30-05-11, 15:58   #13
C T 19 K R A

Stage 5
 
C T 19 K R A's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 737
Member of:
[SKODA]
[Inferno Motorsport]
Default Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

Ai luat vreun premiu la S5?
C T 19 K R A is offline   Reply With Quote
Old 30-05-11, 16:08   #14
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

Felicitari!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	s44.jpg
Views:	452
Size:	2.00 MB
ID:	2024108   Click image for larger version

Name:	daad.jpg
Views:	560
Size:	1.76 MB
ID:	2024109   Click image for larger version

Name:	ss.jpg
Views:	444
Size:	1.48 MB
ID:	2024110  

Geox` is offline   Reply With Quote
Old 30-05-11, 16:26   #15
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: MITSUBISHI LANCER EVOLUTION - multiple map

Quote:
Originally Posted by C T 19 K R A View Post
Ai luat vreun premiu la S5?
Daca s-a decernat cupa si diploma pentru locul unu a fost luata in numele meu de ocupantul locului doi, urmand sa-mi parvina.
Premii efectiv nu stiu sa fi existat si oricum nu acesta a fost motivul pentru care am fost la start.


Quote:
Originally Posted by Geox` View Post
Felicitari!
Iti multumesc!
Frumoase imagini si mai ales BMW-ul care pentru mine ramane cea mai masina dintre toate.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -