Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-13, 15:47   #61
George Rusu

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 19
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by TSC-Us View Post
daca lucrezi doar 8 ha, trebuie sa faci ceve care sa ai profit cat mai mare. costa mai mult sa semeni, lucrarile aferente decat sa semeni grau, dar eu asa asi face.
Pana acu,cu tot cu surventie,am avut un profit bunicel.
George Rusu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 13:52   #62
sorecaru

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 3
Default Re: tractoare...?

referitor la tractoare....am si eu nevoie de un sfat: am un tractor utb445 simpla tractiune...si vreau sa mi cumpar un pluc pentru acesta...dar nu stie care e cel mai potrivit...nemtesc..italian...romanesc...pamantul din zona e tare..fiind zona de deal... multumesc anticipat
sorecaru is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 13:52   #63
sorecaru

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 3
Default Re: tractoare...?

referitor la tractoare....am si eu nevoie de un sfat: am un tractor utb445 simpla tractiune...si vreau sa mi cumpar un plug pentru acesta...dar nu stie care e cel mai potrivit...nemtesc..italian...romanesc...pamantul din zona e tare..fiind zona de deal... multumesc anticipat
sorecaru is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 14:09   #64
sorecaru

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 3
Talking tractoare...?

salutare tractoristi...da ti mi si mie un sfat cu privire la un plug pentru utb445 simpla tractiune...ce marca m ar interesa in special....pt pamant de deal...
sorecaru is offline   Reply With Quote
Old 13-01-13, 09:02   #65
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by sorecaru View Post
referitor la tractoare....am si eu nevoie de un sfat: am un tractor utb445 simpla tractiune...si vreau sa mi cumpar un plug pentru acesta...dar nu stie care e cel mai potrivit...nemtesc..italian...romanesc...pamantul din zona e tare..fiind zona de deal... multumesc anticipat
pai daca-i romanesc, plugul romanesc este perfect.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 13-01-13, 17:19   #66
George Rusu

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 19
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by sorecaru View Post
salutare tractoristi...da ti mi si mie un sfat cu privire la un plug pentru utb445 simpla tractiune...ce marca m ar interesa in special....pt pamant de deal...
Pamantul fiind tare iti recomand unul romanesc,cu cadrul sudat,nu pe sine,cu 3 trupite din care iei jos 1.Daca vrei sa iti intre in pamant trebuie sa fie greu,dar un U445 nu va avea forta sa traga 3 trupite.
George Rusu is offline   Reply With Quote
Old 14-01-13, 19:19   #67
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: tractoare...?

La cat de tare a fost pamantul toamna asta eu nu am vazut plug care sa intre suficient de mult in pamant.(cel putin in zona mea aici)
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 14-01-13, 21:23   #68
George Rusu

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 19
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
La cat de tare a fost pamantul toamna asta eu nu am vazut plug care sa intre suficient de mult in pamant.(cel putin in zona mea aici)
Noi nu am avut probleme,a intrat adanc.Doar ca la un consum cu 25% mai mult.
George Rusu is offline   Reply With Quote
Old 15-01-13, 20:34   #69
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: tractoare...?

La noi a fost jale.Pluguri mari reversibile cu 6 brazde numai cat zgariau umpic asa la suprafata
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 19-01-13, 19:57   #70
gabitzu22

Stock
 
gabitzu22's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 4
Default Re: tractoare...?

Salut si eu sunt tractorist,il conduc de la 9 ani,detin un tractor top 454 cab 4 wd,o remorca de 3,5 basculabila pe spate,un plug 3 brazde,freza de sol 1,8 m,o remorca de 1,5-2t(actual de vanzare) si inainte de acest tractor am avut un tractoras chinezesc(singura probl e ca se strica discul de ambreaj l-am avut cam 5 ani si am stricat vreo 2 discuri dar pe al 3-lea l-a facut o ruda la munca si n-am mai avut probleme)..
gabitzu22 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 19:13   #71
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

adevarul ca 2012 a fost cam secetos. viitorul agriculturii este imperativ: IRIGATIILE!

Quote:
Originally Posted by gabitzu22 View Post
Salut si eu sunt tractorist,il conduc de la 9 ani,detin un tractor top 454 cab 4 wd,o remorca de 3,5 basculabila pe spate,un plug 3 brazde,freza de sol 1,8 m,o remorca de 1,5-2t(actual de vanzare) si inainte de acest tractor am avut un tractoras chinezesc(singura probl e ca se strica discul de ambreaj l-am avut cam 5 ani si am stricat vreo 2 discuri dar pe al 3-lea l-a facut o ruda la munca si n-am mai avut probleme)..
bine ai venit.
stii ca trebuie sa gresezi discurile, sa le verifici din cand in cand la o tigare si cel mai mult conteaza cum se prezinta ogorul, sa nu aibe pietre, sarme...ce nu ar trebuii sa existe pe nici un pamant arabil.

asa si un prieten cu care eram la arat intr-o seara si beam o "cafea" jamaicana, nu a vazut o gura de canal de irigatii si mi-a rupt iremediabil un plug de 9000 euro... sheets happen!
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 06:44   #72
gabitzu22

Stock
 
gabitzu22's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 4
Default Re: tractoare...?

Hmmmm aici nu e vorba de gresat sau altceva ca tractorul o ducea bine,adica trageam de el la arat si la tras(ca saracu avea 18cp si puneam in remorca si cate 2t mai mult nu) dar mereu a fost gresat,curatat,cand schimban uleiul ii puneam ulei nou-nout,si dupa ce mi s-a stricat ultima oara discu,am cumparat 2 si unul cum spuneam mi l-a facut o ruda,iar dupa am vandut tractorul si se pare ca noului propietar nu ii s-a mai strica ca nu ma sunat sa i le dau si pe celelalte...
gabitzu22 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-13, 22:50   #73
SORINE

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 10
Default Re: tractoare...?

salll am si eu un massey ferguson 3095 de 115cp din 93 imi puteti spune daca duce plug cu 4 brazde? ms mult
SORINE is offline   Reply With Quote
Old 06-02-13, 22:59   #74
George Rusu

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 19
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by SORINE View Post
salll am si eu un massey ferguson 3095 de 115cp din 93 imi puteti spune daca duce plug cu 4 brazde? ms mult
Depinde de pamant.
George Rusu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-13, 01:12   #75
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by SORINE View Post
salll am si eu un massey ferguson 3095 de 115cp din 93 imi puteti spune daca duce plug cu 4 brazde? ms mult
se calculeaza 30 cp la cormeana. duce 3 lejer, daca pui 4 il omori, de fapt nici nu o sa poata sa faca ceva. 3 duce usor si este maximum. chiar daca avea 120 cp nu avea rost sa ii pui 4 ca-l omoara. trebuie sa fie si o rezerva de min 15-20 cp sa fie fiabil.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -