Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte Hobby-uri si Pasiuni (https://forum.4tuning.ro/654-hobby-uri-pasiuni.html)
-   -   tractoare...? (https://forum.4tuning.ro/654-hobby-uri-pasiuni/287793-tractoare.html)

TSC-Us 10-11-11 20:36

tractoare...?
 
mai este vreun tractorist pe aci' ca mine?
mai vb de una alta, ca intre tractoristi...:))

ps: sunt incepator, m-a invatat unu sa merg pe tractorul meu 1 minut si a plecat, atat!!!!!

iuly_007 11-11-11 15:06

Re: tractoare...?
 
hai sa-ncepem :)) tractorist si eu :twisted:

TSC-Us 11-11-11 20:53

Re: tractoare...?
 
Quote:

Originally Posted by iuly_007 (Post 4707045)
hai sa-ncepem :)) tractorist si eu :twisted:

salutare tractoristule...

acum am venit de la arat, sunt plecat de azi de dimineata. nu chiar asa de dimineata cum ar trebuii sa plece un tractorist adevarat, dar de pe la 10 am tot bagat.
am arat cam 12 ha si am ars' vreo ~80 l.
nu este chiar asa de usor precum pare.

eu am un new holland t4050f 2010 fab. de 97 cp, 4500 cm diesel.
acum 3 zile cand a fost prima mea zi de tractorist, am avut un plug reversibil cu 3 cormane, dar ghinion am dat cu plugul intr-o gura de teava pt irigatii si am faramat plugul. teava de irigatii era sub nivelul taranei, mai corect nu prea aveai cum sa o vezi. chiar ma uitam cate tevi de irigatii sunt pe campuri si nu suntem in stare sa le reparam, atat. am vb cu unii sa imi foreze si vor 130 e/m. cum era sa fii avut apa moca, cum lasase ceausescu!? pe zi ce trece imi dau seama ca dupa atata timp unele lucruri sunt sub anii 89 si este pacat, dar nu avem ce face!
un plug nou cu 3 cormane este vreo 6-7000 euro fara tva. ma doare capul si acum, dar il repar, desii este indoit si rupt in 2 locuri.
de 2 zile ma chinuii cu unul cu 2 cormane. saracia asta de plug ma dispera, cand ma uit in spate cat fac...ma apuca dracii, dar lucram cu ce avem.
ieri am vb cu cnv de la cluj pt un plug reveribil cu 3 cormane, disc cu 24 de talere care merg pana la 30 cm si o semanatoare. sunt la sh, la un pret bun, daca este sa facem un vs cu cele noi, care se apropie usor de 9000 euro/bucata.

ma uitam la "concurenta" ce tractoare de 200-300 cp cum lucreaza cu ele si parca m-ar tenta sa-l vand sa i-au unul de peste 200 cp, sa merg cateva randuri linistit, nu cu roata pe rand(stii la ce ma refer).

acum povesteste-mi despre tine...

iuly_007 13-11-11 20:00

Re: tractoare...?
 
hmm..din tot ce ai scris nu-mi dau seama daca lucrezi pentru tine sau la vreun patron, tind sa cred ca prima varianta.:D
eu nu am decat 3 amarate de U650, cu pluguri normale de 3 brazde. tanjesc macar dupa un reversibil, ca de tractor mai mare n-am bani deocamdata, na' sunt si eu la inceput.
prima "urcare" pe tractor a fost cu prea mult timp in urma sa-mi mai aduc aminte cu exactitate, cred ca prin '97, eram mic, dar eram tinut sub supraveghere stricta de tata.
acum ca au trecut anii, merg si pe 650, si pe un fiat dt(care nu e al meu), iar de vreo 2 ani m-am urcat si pe combina(laverda 3550 si 3350).

de prin ce zona a tarii esti? a plouat pe la voi? cum se ara? aici la mine, in judetul braila, se ara greu tare, eu cel putin, am arat doar cat sa seman graul. astept sa dea vreo mila de ploaie sa dau drumul la treaba. :-)

app: scula new holland-urile astea, admiram unu' asta vara cand ma duceam cu recolta la baza de achizitie. cat te-a ajuns?

TSC-Us 14-11-11 21:50

Re: tractoare...?
 
Quote:

Originally Posted by iuly_007 (Post 4711805)
hmm..din tot ce ai scris nu-mi dau seama daca lucrezi pentru tine sau la vreun patron, tind sa cred ca prima varianta.:D
eu nu am decat 3 amarate de U650, cu pluguri normale de 3 brazde. tanjesc macar dupa un reversibil, ca de tractor mai mare n-am bani deocamdata, na' sunt si eu la inceput.
prima "urcare" pe tractor a fost cu prea mult timp in urma sa-mi mai aduc aminte cu exactitate, cred ca prin '97, eram mic, dar eram tinut sub supraveghere stricta de tata.
acum ca au trecut anii, merg si pe 650, si pe un fiat dt(care nu e al meu), iar de vreo 2 ani m-am urcat si pe combina(laverda 3550 si 3350).

de prin ce zona a tarii esti? a plouat pe la voi? cum se ara? aici la mine, in judetul braila, se ara greu tare, eu cel putin, am arat doar cat sa seman graul. astept sa dea vreo mila de ploaie sa dau drumul la treaba. :-)

app: scula new holland-urile astea, admiram unu' asta vara cand ma duceam cu recolta la baza de achizitie. cat te-a ajuns?

este tractorul meu si lucrez pt mine. daca era sa fii lucrat la cineva, luna asta nu prea luam salariu, avand in vedere cum am arat. sunt incepator iar randurile sunt ca pisatul de bou, imprastiat stanga dreapta...
acum am terminat de arat doar o parte 21 ha. mai am la primavara vreo 280 ha, dar trebuie sa i-au unul de peste 200 cp sa aiba peste 6-7 cormene sau mai mult. cand o sa imi cumpar urmatorul tractor o sa ma interesez cat poate sa are max. am vazut pe unii "colegi" ca aveau la tractor 12 cormene...si mi-ar place si mie asa ceva. termini imediat, sau relativ repede.

am vazut ca americanii nu mai ara, baga discu pana la 62 cm in pamant!!!!! aratul este inutil, nu? o sa ma interesez mai bine, poate o sa pot face si eu asa, este mai usor, folosesti mai putina motorina. cel mai greu lucru pt un tractor este aratul. asta il omoara, la disc, semanat... merge relax. daca il folosesti doar la astfel de munci cred ca te tine o viata. merg u650 bine dupa atatea ani, nu?
la noi a plouat acum vreo 3 saptamani 3 zile incontinu. pamantul era bunicel(cand m-am apucat de treaba), dupa parerea mea de incepator.

tractorul l-am luat cu lumanare aproape. are 1 an si 648 de ore de functionare, 0 km :)), cu tot cu plug reversibil cu 3 cormene, la 20.000 euro. numai tractorul nou din 2011 era vreo 63.000 euro. deci am facut afacere cu el. are ac, casetofon cu cd, este caterinca+ plugul nou vreo 9000e. nici plugul nu era nou, dar era relativ nou. acum o sa-l repar.
este frumos sa mai mergi si cu un prieten ceva sa mai faci cu schimbul.
prima data cand m-am suit in tractor eram ciupit si nu mergea. chiar eram uimit ce mama draq are de nu merge are are "fiola" si nu merge daca este sub influenta zeului bahus!

am scapat o pomana acum 2 zile. era cineva strans cu usa, avea un JOHN DEERE din 94 cu tot cu remorca hidraulica la 2500 euro. tractorul era functional. trebuia sa ma intalnesc cu omu dimineata la 10, dar a venit altul cu o seara inainte, pe la 23 si i-a dat banii. ce rau mi-a parut, era ocazie rara, pomana curata. asta e poate o sa am noroc sa mai gasesc ceva bun.
mai gasisem in bg 2 tractoare fendt 2005 cu 9800 ore de functionare de 285 cp la 54.000 euro amandoua, dar mi-a fost frica ca's furate. era posibil sa raman cu dauna totala.
sunt din jud cta.

sa te vad in asa ceva!: https://www.youtube.com/watch?v=NeLws...feature=fvwrel

iuly_007 14-11-11 22:00

Re: tractoare...?
 
doar 20.000 de mii? :shock: de unde? :))
hmm.. incepator si lucrezi aproape 300 ha, nu-i rau deloc :rolleyes2
ai luat ceva subventie pt toamna asta?
legat de 650, merg saracele, am mai luat in vara asta unu cu 30 mil, i-am facut rk si merge frumusel acum :D revin cu cateva poze inainte/dupa sa vezi ce am cumparat si ce am scos din el :twisted:

TSC-Us 14-11-11 22:28

Re: tractoare...?
 
Quote:

Originally Posted by iuly_007 (Post 4714755)
doar 20.000 de mii? :shock: de unde? :))
hmm.. incepator si lucrezi aproape 300 ha, nu-i rau deloc :rolleyes2
ai luat ceva subventie pt toamna asta?
legat de 650, merg saracele, am mai luat in vara asta unu cu 30 mil, i-am facut rk si merge frumusel acum :D revin cu cateva poze inainte/dupa sa vezi ce am cumparat si ce am scos din el :twisted:

l-am luat de la cineva lovit, avea nevoie de gloante rapid. miroase a nou, de fapt este cu rodajul facut atat!
vreau sa fac o asociatie si daca ma ajuta dumnezeu, in primavara ma apuc sa fac un siloz. de fapt am multe in cap, dar sa vad ce o sa iasa.

tu cat pamant lucrezi?

iuly_007 14-11-11 23:03

Re: tractoare...?
 
vreo 35 ha :sad:

TSC-Us 14-11-11 23:20

Re: tractoare...?
 
Quote:

Originally Posted by iuly_007 (Post 4714951)
vreo 35 ha :sad:

foarte bine. este o gramada de pamant. poti face lucruri bune cu atata pamant.
iei fonduri europene? daca da cat ai luat?
vreau sa i-au si eu, pt mai multe chestii, dar nu prea stiu ce "drepturi" am.
o sa ma interesez mai bine!

iuly_007 14-11-11 23:21

Re: tractoare...?
 
n-am luat si nici n-am de gand. sunt prea multe conditii..

TSC-Us 15-11-11 00:36

Re: tractoare...?
 
Quote:

Originally Posted by iuly_007 (Post 4714993)
n-am luat si nici n-am de gand. sunt prea multe conditii..

cum ar fii...?

cristianic 15-11-11 14:22

Re: tractoare...?
 
tractorist ocazional si eu!

iuly_007 15-11-11 15:09

Re: tractoare...?
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by TSC-Us (Post 4715143)
cum ar fii...?

vezi atasamentul, e doar un exemplu

Quote:

Originally Posted by cristianic (Post 4716002)
tractorist ocazional si eu!

prezentare mai pe larg te rugam

cristianic 15-11-11 17:32

Re: tractoare...?
 
cand mai au ai mei nevoie de anumite servicii prin gospodarie luam tractorasul unchiului meu, un mic U445V de care ne serveam. eu nu-s cu aratul si pamantul, mai mult cu caratul.

TSC-Us 16-11-11 19:50

Re: tractoare...?
 
U445V consuma mult? nu de alta dar u650 ar cam halii cam 30l/ora!

si cu fondurile astea europene, am inteles ca la 1 tractor trebuie sa ai 6 angajati, 2 tractoare vreo 12. sunt niste cerinte cel putin absurde. ce draq sa faci cu 6 oameni pe un tractor? sa ii folosesti ca la montare/demontarea unui bec cu 4 politisti!?

oricum nu vreau sa imi fac firma, pt ca m-am saturat sa dau atatea bani statului asta imputit. am o firma care a platit impozite...destule si care inca plateste, macar in agricultura sa fiu mai relaxat!

caut un tractor mare de peste~200 cp, dar caut si un pret bun.

cu ingrasamant dati? daca da, cand? bagati azot?
am vazut la viata satului ca erau unii din arges care dadeau cu namol, care avea proprietati de ingrasamant. stiti ceva despre asta?


All times are GMT +2. The time now is 09:38.

- Copyright 2024 4Tuning