Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-12, 16:14   #31
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by floryn bmw View Post
fiat, ford, same ... toate s tractoare ok akum depinde de starea celui pe care il cumperi, daca a fost ingrijit etc. nu prea ai probleme mai trebuie studiat pretul pieselor la cele 3 modele dar nu cred sa difere foarte mult . numai bine
Merci de info.Am gasit in Italia un Same de 50 hp la 1700 de euro,si inca un fennder la 1500.Am sa ma hotarasc asupra unuia din astea 2.
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 10:26   #32
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Merci de info.Am gasit in Italia un Same de 50 hp la 1700 de euro,si inca un fennder la 1500.Am sa ma hotarasc asupra unuia din astea 2.
cel mai bn este sa te duci cu cineva care se pricepe. daca ai putea sa masori si compresia, ceva elemente sa vezi ca este in regula. trebuie pus la treaba tractorul inainte sa-l cumperi.

bafta cu noua ta achizitie
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 20:36   #33
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: tractoare...?

baieti, poate va pricepeti mai bine.
aveti idee ce inseamna "PS/CV 92" de pe seria aceStui tractor?
as vrea sa-l achizitionez si sunt curios daca e asta anul fabricatiei sau nu
8000 e pretul tractorului, ce ziceti? se merita?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ABCD0015.JPG
Views:	337
Size:	857.3 KB
ID:	2350948   Click image for larger version

Name:	ABCD0010.JPG
Views:	411
Size:	844.6 KB
ID:	2350949   Click image for larger version

Name:	ABCD0011.JPG
Views:	279
Size:	982.0 KB
ID:	2350950  

Click image for larger version

Name:	ABCD0013.JPG
Views:	219
Size:	911.7 KB
ID:	2350951  
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 10:15   #34
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

daca merge bine tractorasul se merita. cand vrei sa-l cumperi du-te cu un tractorist bun, care stie si ceva mecanica si a mers pe mai multe tipuri de tractoare.
cel mai bun pret este sa-l achizitionezi in perioada mai "moarta", cand pretul este mai mic.
ps/cv 92 cred ca este puterea. nu sunt sigur, dar cred ca asta reprezinta!
sa inteleg ca nu are nici un fel de act!?!
ca sa aflii anul, este de ajuns sa scrii pe google modelul si o sa iti apara intre ce ani s-a fabricat, ce putere are, cat consuma,ceva informatii generale...

la tractorul meu o sa-i fac marire de putere. nu vreau sa-i pun mai multe cormene, doar sa mearga mai usor. nu pot sa pun un plug prea greu pt ca tractorul nu este de dimensiuni mari. asta o sa ramana pt lucrari mai usoare, munca grea o sa o duca urmatorul tractor >200 cp!
mi s-a promis si un consum mai mic odata cu resoftarea. ramane de vazut ce si cum...

Last edited by TSC-Us; 10-03-12 at 10:20.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 11-03-12, 18:29   #35
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: tractoare...?

pe net zice ca s-a fabricat intre '79 si '85, dar un nene care vinde pise pentru el mi-a zis '82-'85, adevarul cred ca e undeva la misloc
tractorul merge bine, motorul e turbo, injectie cu pumpe duse, nush ce sa fac , nu sunt deloc hotarat
cine-ti face resoftarea? asta chiar suna interesant..
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 01:52   #36
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

azi am vazut pe camp un tataie la peste 77+ ani pe un tractor romanesc foarte vechi care facea treaba pe camp, cred ca era cu grapa, nu stiu sigur.
faza maxima sa vad un strabunic pe tractor care facea treaba, vezi foarte rar asa ceva, chiar ne-a salutat cu zambetul pe buze.
de aici... daca tractorul a fost ingrijit, piese au schimbate la timp si originale, poti cumpara un tractor bun.
nu ma pricep tare, dar cred ca un tractor cu electronica medie ar fii cel mai indicat. daca are electronica mult si pateste o avarie nu chiar asa de grava, se opreste si pana nu-l tractezi si-l duci la reprezentanta, nu poti afla,ce s-a intamplat, ceva de genul. mai ales sa fie si in garantie...
vb cu niste prieteni care au tractoare puternice si noi, care au pierdut f mult timp pretios, satand cu tractorul in service pe garantie.
toate's cu dus si intors.
eu am bagat motorina de la 2 mai, recomand tuturor sa ocoleasca benzinaria aia, si mi-a scris in bord sa schimb filtrele de motorina, 3 la numar. unul dintre filtre era transparent si se vedea mizeria, asta in conditiile in care un tractor este cu mult mai permisibil ca o masina din 2002.
daca era tractorul mai vechi, mergea de la galeata mai bine ca motorina euro6! daca ai unul dupa 2008, nu prea poti sa pui ulei in motorina sa consume mai putin cum fac unii. eu unul nu fac asa ceva, cred ca asi omora tractorul. cateodata ii bag motorina aditivata cu aditivi si-l mai scot pe nationala sa ii spal injectia!
daca stai intr-o zona unde faci rost de motorina "subventionata" cumpara un tractor mecanic mai vechi, cum vrei tu.

caut de 2 zile o cisterna sa cumpat, forez un put si imi trebuie apa multa, azi am dat pe 3 cisterne de apa din lac, nu stiu exact, aproape 250e si oricum trebuie sa imi cumpar si eu. vreau sa gasesc si eu o cisterna cu pompa sa pot lua apa din lac. cand te prinde cinva in nevoie trage pe tn in ultimul hal, daca stie ca doar tu poti sa-l ajuti.

de resoftare o sa se ocupe tcm-turbo. am lucrat cu ei de foarte multe ori si am fost multumit de fiecare data, recomand tuturor.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 16:47   #37
Alex902

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1
Default Re: tractoare...?

Salutare sunt nou in domeniu ...si as vrea sa stiu cum pot regla consumul de motorina la un U650 ...recent a sarit consumul si nu stiu de ce. Merci mult
Alex902 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 19:13   #38
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by Alex902 View Post
Salutare sunt nou in domeniu ...si as vrea sa stiu cum pot regla consumul de motorina la un U650 ...recent a sarit consumul si nu stiu de ce. Merci mult
mai trebuie si el segmentat, macar odata la 4-5 ani + acum este mai cald si aerul este mai sarac in oxigen. la temperaturi mai scazute <20 gr C consumul scade.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 22:18   #39
01_DOX

Stage 5
 
01_DOX's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 384
Default Re: tractoare...?

Buna seara! Vad ca nu mai scrie nimeni pe aici! As dori sa aflu niste pareri despre tractoarele David Brown! Stie cineva ceva de ele? cum stau la fiabilitate, consum, piese? Observ ca sunt mai ieftine decat Fiat sau Ford, din aceeasi categorie de CP. Stiu ca nu este cel mai potrivit forum pt intrebarea mea, dar nu stiu unde as putea intreba despre acest subiect
01_DOX is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 17:47   #40
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: tractoare...?

https://www.youtube.com/watch?v=fFmMA...eature=mh_lolz

reconditionare u650
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 09:40   #41
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by 01_DOX View Post
Buna seara! Vad ca nu mai scrie nimeni pe aici! As dori sa aflu niste pareri despre tractoarele David Brown! Stie cineva ceva de ele? cum stau la fiabilitate, consum, piese? Observ ca sunt mai ieftine decat Fiat sau Ford, din aceeasi categorie de CP. Stiu ca nu este cel mai potrivit forum pt intrebarea mea, dar nu stiu unde as putea intreba despre acest subiect
david brown...are nume de actor sau cantaret )
au avut parteneriat cu Harry Ferguson, īn 1936, 1350 Ferguson-Brown tractoare au fost construite. Parteneriatul curānd dizolvat, cu toate acestea, și Ferguson a plecat pentru Statele Unite ale Americii (mai tārziu, parteneriatul cu Ford). Primul tractor David Brown, VAK1, a fost prezentat īn 1939. Comenzi inițiale au fost de 3000 unități, īnsă al doilea război mondial a redus numărul real construit la doar 1000. Producția de tractoare Intreg reluată după război. Īn 1972, David Brown Tractoare devenit o filială a Tenneco și operate ca o divizie a cauza JI. Īn 1983, tractoarele nu au mai fost construite sub numele de David Brown. Fabrica MELTHAM, īn cazul īn care toate tractoarele David Brown au fost construite, a fost īnchis īn 1988.
25 30 50D
770 780 850
880 Implematic 880 Selectamatic 885
895 950 990
995 996 1200
1210 1212 1390
1410 1412 1490
3800 4600

modele david brown.

mai bine iti cumpreri un tractor la care sa se priceapa ceva mecanici, nu un "ozn" ca asta sa se uite mecanicii la el ca curca'n craci!
alegerea iti apartine, dar mai bine achizitioneazati unul mai des intalnit: jd, deutz-farr, hurlimann, new holland, class, fendt, mc cornick, belarus>fiabile+ la un pret bun, case, farmtrac, fiat, ford, jcb, kioti>calitate coreeana relativ bunicel, kubota, lamborghini(sunt si ferarri, dar foarte slabe) asa au aparut pe piata au facut tractoare si dupa aia supercaruri/hypercar-uri, landini, massey-ferguson(foarte bun), mercedes, renault(slabut), same, steyr, valtra, volvo, zetor, zimbru.


Quote:
Originally Posted by iuly_007 View Post
tu esti protagonistul reconditionarii?
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 10:52   #42
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: tractoare...?

da
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 18:43   #43
01_DOX

Stage 5
 
01_DOX's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 384
Default Re: tractoare...?

si ce ai recomanda pentru un incepator? nu vreau un tractor mare, nici nou! as avea nevoie de max vreo 50-60CP. mai mult pt cosit, balotat, arat si semanat putin.
01_DOX is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 09:46   #44
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by 01_DOX View Post
si ce ai recomanda pentru un incepator? nu vreau un tractor mare, nici nou! as avea nevoie de max vreo 50-60CP. mai mult pt cosit, balotat, arat si semanat putin.
La astea micute nu prea am informatii, dar un yanmar japonez te-ar coafa, au auzit numai de bine despre ele. Am vrut sa merg la indagra dar nu am avut timp, acolo aflii si vezi multe lucruri macar informativ.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 10:25   #45
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Exclamation Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by iuly_007 View Post
da
felicitari, ceea ce ai facut tu nu am mai vazut la nimeni, majoritatea le duc la remat, dar daca motorul mai are viata chiar nu este rau ca l-ai salvat.
cu hurlimann-ul ce ai facut?
TSC-Us is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -