Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-12, 21:18   #241
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by R.Equinox View Post
La silicon transparent m-am gandit si eu dar am scris altceva)....Ti-am zis sa te razgandesti cu semnalizarile din cauza politiei...Dar faci cum vrei))....Chiar sunt curios cum va arata....bafta!
Da va fi o "mica" problema si cu politia ... auzeam pe undeva nu stiu sigur daca e adevarat, dar daca ai ceva nereguli la masina si acele nereguli pot fi reparate in 5 minute atunci scapi de amenda respectiv suspendarea talonului...e adevarat?

Quote:
Originally Posted by VectrA nFs View Post
Am citit tot topicul de la prima pagina pana la ultima,foarte ingrijita masina,arata bestial trantita
Multi km fara incidente
la motor nu te-ai gandit sa umblii?
Mersi, ma bucur ca iti place
La motor nu m-am prea gandit, adica m-am gandit sa ii pun un carburator dublu corp dar fiind o masina de zi cu zi nu cred ca s-ar merita din cauza consumului mai mare ... motorul e ok, merge bine are compresie buna ,e mai puturos el dar la o turatie mai mare simti ca trage binisor
__________________
Masina mea:
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 21:22   #242
dary762

Stage 5
 
dary762's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,091
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
Da va fi o "mica" problema si cu politia ... auzeam pe undeva nu stiu sigur daca e adevarat, dar daca ai ceva nereguli la masina si acele nereguli pot fi reparate in 5 minute atunci scapi de amenda respectiv suspendarea talonului...e adevarat?



Mersi, ma bucur ca iti place
La motor nu m-am prea gandit, adica m-am gandit sa ii pun un carburator dublu corp dar fiind o masina de zi cu zi nu cred ca s-ar merita din cauza consumului mai mare ... motorul e ok, merge bine are compresie buna ,e mai puturos el dar la o turatie mai mare simti ca trage binisor
Roaba prea tare batranica dupa cum ti-am zis bate majoritatea masiinlor de prin anii 90`
dary762 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 01:46   #243
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
auzeam pe undeva nu stiu sigur daca e adevarat, dar daca ai ceva nereguli la masina si acele nereguli pot fi reparate in 5 minute atunci scapi de amenda respectiv suspendarea talonului...e adevarat?
Ai auzit tu ceva, dar nu corect in totalitate. Daca neregulile pot fi remediate pe loc, se anuleaza NUMAI suspendarea talonului, urmand sa platest doar amenda. Era pe undeva postat pe aici legea luata direct din regulament, dar nu o mai gasesc...
Bafta in continuare!
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 01:56   #244
radu_cainamisir

Stage 5
 
radu_cainamisir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,440
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

danny arata foarte bine masina...se putea buza aia putin mai mica dar e ok. Va arata si mai bn cand o sa faci bara din fata in culoare cu buza, cand vei face asta ai putea sa te ocupi si de ornamente is bara spate ca sa fie toate la fel in legatura cu farurile e super! as vrea si eu un talbot
__________________
VW Passat B6 1.9 TDI Comfortline

VW Polo 1.4 TDI
radu_cainamisir is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 21:10   #245
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by radu_cainamisir View Post
danny arata foarte bine masina...se putea buza aia putin mai mica dar e ok. Va arata si mai bn cand o sa faci bara din fata in culoare cu buza, cand vei face asta ai putea sa te ocupi si de ornamente is bara spate ca sa fie toate la fel in legatura cu farurile e super! as vrea si eu un talbot
Ramai la plastic)))...Noi ls fier)....Eu abia astept semnalizarile alea "albe"...

Last edited by R.Equinox; 23-07-12 at 21:15.
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 10-08-12, 17:13   #246
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Nu prea am mai lucrat la masina, am cumparat doar un cablu de frana de mana pentru ca nu avea deloc si un filtru de aer "sport" celalalt vechi fiind deodata cu masina si nu am gasit unul original asa ca am zis ca nu cred ca are vreo problema daca pun vreun filtru dintrasta "sport" no-name de la magazinele auto, sa isi faca treaba doar nu urmaresc performanta aici

In rest doar spalat, benzina si kilometrii

Cateva poze mai noi:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG00057-20120810-1636.jpg
Views:	84
Size:	1.36 MB
ID:	2519266   Click image for larger version

Name:	IMG00055-20120810-1635.jpg
Views:	46
Size:	1.22 MB
ID:	2519267   Click image for larger version

Name:	IMG00060-20120810-1638.jpg
Views:	92
Size:	1.27 MB
ID:	2519268  

Click image for larger version

Name:	IMG00061-20120810-1640.jpg
Views:	121
Size:	1.37 MB
ID:	2519269  
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-12, 21:20   #247
edwscho

Stage 4
 
edwscho's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 213
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Am o boală cu pozele astea ”la unghi”. Ține dom-le aparatul drept că fac febra musculară la gât)
edwscho is offline   Reply With Quote
Old 10-08-12, 21:43   #248
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by edwscho View Post
Am o boală cu pozele astea ”la unghi”. Ține dom-le aparatul drept că fac febra musculară la gât)
Ei na, vroiam sa fie pozele mai "artistice"
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-12, 23:03   #249
radu_cainamisir

Stage 5
 
radu_cainamisir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,440
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
Nu prea am mai lucrat la masina, am cumparat doar un cablu de frana de mana pentru ca nu avea deloc si un filtru de aer "sport" celalalt vechi fiind deodata cu masina si nu am gasit unul original asa ca am zis ca nu cred ca are vreo problema daca pun vreun filtru dintrasta "sport" no-name de la magazinele auto, sa isi faca treaba doar nu urmaresc performanta aici

In rest doar spalat, benzina si kilometrii

Cateva poze mai noi:
nu raschetezi tot ce iti iese in cale cu buza aia?)
mi-se pare mie sau bara e putin "dezlipita" de la locul ei. Adica e distanta prea mare de unde se termina aripa la bara. Asa e ea sau asa e doar in coltul ala?

equinox- razi tu de plasticele mele dar cu amandoua te fac si in linii si si in curbe
radu_cainamisir is offline   Reply With Quote
Old 11-08-12, 14:21   #250
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
Nu prea am mai lucrat la masina, am cumparat doar un cablu de frana de mana pentru ca nu avea deloc si un filtru de aer "sport" celalalt vechi fiind deodata cu masina si nu am gasit unul original asa ca am zis ca nu cred ca are vreo problema daca pun vreun filtru dintrasta "sport" no-name de la magazinele auto, sa isi faca treaba doar nu urmaresc performanta aici

In rest doar spalat, benzina si kilometrii

Cateva poze mai noi:
fa o poza cu filtrul ala no mane:P la 120 ron ii luai monza! oricum trebuie curatat din cand in cand filtru, nu prea des ca din cate stiu eu nu prea folosesti tu masina zilnic, si faza a doua aici te cert!!! ma omule da jos hazania aia de rama de la placuta de inmatriculare, si ultima faza cumparati un tips la toba si sudeazal sa arate cat de cat frumusel, ori simplu ori dublu dar sa fie cu gust! bafta!!!
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 11:46   #251
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by radu_cainamisir View Post
nu raschetezi tot ce iti iese in cale cu buza aia?)
mi-se pare mie sau bara e putin "dezlipita" de la locul ei. Adica e distanta prea mare de unde se termina aripa la bara. Asa e ea sau asa e doar in coltul ala?

equinox- razi tu de plasticele mele dar cu amandoua te fac si in linii si si in curbe
de la mine de la bloc pana in centrul orasului raschetez cam de 3 ori , acuma depinde cat sunt si de atent...de multe ori raschetez si pe drum drept din cauza denivelarilor din asfalt...e bine ca e din plastic moale si se indoaie usor, trebuie totusi sa ii strang surubele cu care am prinso cam o data pe saptamana

In legatura cu bara...gandeste-te ca masina are 32 de ani, suportii de care e prinsa bara s-au mai deplasat de la locul lor si am traso eu la loc cat am putut dar mai mult nu pot, intradevar am vazut si eu ca la colt unde se uneste cu aripa s-a marit putin distanta, probabil s-a slabit din surube, o sa vad ce are

Si in legatura cu plasticele, Equinox are dreptate, masinile noi nu mai au "suflet" ca cele vechi ... sunt doar masini ... nu toate bineinteles sunt si masini noi care vor ramane in istorie

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
fa o poza cu filtrul ala no mane:P la 120 ron ii luai monza! oricum trebuie curatat din cand in cand filtru, nu prea des ca din cate stiu eu nu prea folosesti tu masina zilnic, si faza a doua aici te cert!!! ma omule da jos hazania aia de rama de la placuta de inmatriculare, si ultima faza cumparati un tips la toba si sudeazal sa arate cat de cat frumusel, ori simplu ori dublu dar sa fie cu gust! bafta!!!
E un filtru luat de aici din magazinul de piese auto ... o sa ii fac si poza

Hazania aia de rama o sa o dau jos, nu e prioritara dar o dau jos in curand ... tu mi-ai promis ca imi aduci folie galbena pentru proiectoare unde e? Am cautat in tot orasul folie galbena si nu am gasit nicaieri...

Iar cu tips-ul de la toba ce ai? ... ala e sudat acolo, asa am luat finala de pe un Ford, e intradevar putin oxidat dar e simplu si nu sare in ochi ... probabil va urma o finala sport :> ... dar totusi nu vreau ceva care sa urle, vreau ceva discret, un sunet gros si discret care sa nu trezeasca vecinii dimineata



Ma gandesc sa ridic putin masina de fata, sa fie la nivel cu spatele, sa dau jos prelungirea de la bara pentru ca nu ar mai arata bine daca s-ar inalta masina dar daca o ridic imi trebuie neaparat jante mai mari, pe 15 eu zic ca ar arata bine...ce parere aveti?

A da si sa nu uit...am gasit in sfarsit aripi fata ca sa le inlocuiesc pe astea ruginite, problema e ca sunt in Franta...transportul din Franta in Romania nu ar fi o problema, dar problema e ca aripile sunt in Beaulon si eu am un prieten in Paris, curieratul intre aceste 2 orase spunea el ca ma duce undeva la 200-250e ceea ce e foarte mult tinand cont ca aripile ma costa 50e ambele...
Nu stiu ce sa fac inca, mai caut, sper sa gasesc ceva mai aproape de Paris, sau mai aproape de Romania
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 13:36   #252
radu_cainamisir

Stage 5
 
radu_cainamisir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,440
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
de la mine de la bloc pana in centrul orasului raschetez cam de 3 ori , acuma depinde cat sunt si de atent...de multe ori raschetez si pe drum drept din cauza denivelarilor din asfalt...e bine ca e din plastic moale si se indoaie usor, trebuie totusi sa ii strang surubele cu care am prinso cam o data pe saptamana

In legatura cu bara...gandeste-te ca masina are 32 de ani, suportii de care e prinsa bara s-au mai deplasat de la locul lor si am traso eu la loc cat am putut dar mai mult nu pot, intradevar am vazut si eu ca la colt unde se uneste cu aripa s-a marit putin distanta, probabil s-a slabit din surube, o sa vad ce are

Si in legatura cu plasticele, Equinox are dreptate, masinile noi nu mai au "suflet" ca cele vechi ... sunt doar masini ... nu toate bineinteles sunt si masini noi care vor ramane in istorie



E un filtru luat de aici din magazinul de piese auto ... o sa ii fac si poza

Hazania aia de rama o sa o dau jos, nu e prioritara dar o dau jos in curand ... tu mi-ai promis ca imi aduci folie galbena pentru proiectoare unde e? Am cautat in tot orasul folie galbena si nu am gasit nicaieri...

Iar cu tips-ul de la toba ce ai? ... ala e sudat acolo, asa am luat finala de pe un Ford, e intradevar putin oxidat dar e simplu si nu sare in ochi ... probabil va urma o finala sport :> ... dar totusi nu vreau ceva care sa urle, vreau ceva discret, un sunet gros si discret care sa nu trezeasca vecinii dimineata



Ma gandesc sa ridic putin masina de fata, sa fie la nivel cu spatele, sa dau jos prelungirea de la bara pentru ca nu ar mai arata bine daca s-ar inalta masina dar daca o ridic imi trebuie neaparat jante mai mari, pe 15 eu zic ca ar arata bine...ce parere aveti?

A da si sa nu uit...am gasit in sfarsit aripi fata ca sa le inlocuiesc pe astea ruginite, problema e ca sunt in Franta...transportul din Franta in Romania nu ar fi o problema, dar problema e ca aripile sunt in Beaulon si eu am un prieten in Paris, curieratul intre aceste 2 orase spunea el ca ma duce undeva la 200-250e ceea ce e foarte mult tinand cont ca aripile ma costa 50e ambele...
Nu stiu ce sa fac inca, mai caut, sper sa gasesc ceva mai aproape de Paris, sau mai aproape de Romania

sa vezi suflet pe plasticul meu la 200 km/h
radu_cainamisir is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 20:58   #253
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

uitasem de ele in sensul ca vorbisem pentru ele dar mia zis tipul ca inca nu are si cand primeste ma anunta, sau sa-l mai sun eu din cand in cand in caz ca uita! deci nu te-am uitat alea o sa fie cadou daca dai jos rama aia de la placute arata ca dracu sincer!...de ridicat chiar ca ar trebui e joasa rau de tot nu stiu in poze cum se vede dar in realitate e jale...iarna nu cred ca o sa circuli tu cu ea cu buza aceea....pai tot la magazine de piese auto sunt ceva tipsuri la bani marunti sa-i schimbi totusi aspectul pana cand o sa-ti pui o finala mai variabila si pe masura ei!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 21:14   #254
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
uitasem de ele in sensul ca vorbisem pentru ele dar mia zis tipul ca inca nu are si cand primeste ma anunta, sau sa-l mai sun eu din cand in cand in caz ca uita! deci nu te-am uitat alea o sa fie cadou daca dai jos rama aia de la placute arata ca dracu sincer!...de ridicat chiar ca ar trebui e joasa rau de tot nu stiu in poze cum se vede dar in realitate e jale...iarna nu cred ca o sa circuli tu cu ea cu buza aceea....pai tot la magazine de piese auto sunt ceva tipsuri la bani marunti sa-i schimbi totusi aspectul pana cand o sa-ti pui o finala mai variabila si pe masura ei!
Aha...ok nici o problema nu e nici o graba
Il dau jos cat de repede, sa vad daca am banda dublu-adeziva si poate chiar pe maine il rezolv

Iarna oricum am de gand sa il dau jos ca nu pot sa circul asa cu ea...numai daca nu o sa ma plateasca astia de la primarie pentru deszapezire

Iar tips-ul ti-am spus ca si asta care il am e sudat de toba nu pot sa il dau jos...e bun si asta momentan, o sa incerc eventual sa il lustruiesc putin
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-12, 11:40   #255
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Pozele promise cu filtrul de aer ... nimic special

Cred ca o sa ii schimb pozitia pentru ca nu prea imi place cum arata acolo, am sa il aduc undeva in spatele farului sau intre far si radiator...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG00064-20120813-1157.jpg
Views:	75
Size:	457.8 KB
ID:	2521697   Click image for larger version

Name:	IMG00066-20120813-1157.jpg
Views:	70
Size:	457.1 KB
ID:	2521698   Click image for larger version

Name:	IMG00065-20120813-1157.jpg
Views:	40
Size:	530.8 KB
ID:	2521699  

danny125 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -