Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-12, 14:02   #181
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
Dani lasa tu busagul, nu am gasit pentru masina mea bara spate, daramite la masina ta!...o sa ma interesez unde este pe aici prin baia mare remat , si sa mergi acolo sa vezi ce-i sigur ii sigur!...sau poate gasesc ceva batranel ce are talbot!
Mi-ai fi de mare ajutor daca ai face asta
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 15:25   #182
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Inca 3 poze cu jantele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG0231.jpg
Views:	142
Size:	870.1 KB
ID:	2403721   Click image for larger version

Name:	IMAG0232.jpg
Views:	87
Size:	707.3 KB
ID:	2403722   Click image for larger version

Name:	IMAG0233.jpg
Views:	201
Size:	876.0 KB
ID:	2403723  

danny125 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 17:38   #183
dary762

Stage 5
 
dary762's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,091
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
Inca 3 poze cu jantele
Au meritat banii , schimba complet aspectul masinii!
Felicitari cu masina si cat mai multe "gropi"
dary762 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 17:49   #184
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Hmm mi se pare ciudat sa frece la 175 Ce ET au jantele ? M-as fi asteptat sa ii pui niste gume cat decat decente (175-185), ca astea-s cam (intre noi fie vorba) de roaba Pentru aripa (noua), vezi la unix, desii nu apare in catalogul lor, s-ar putea sa poata aduce
__________________
Lada 1500- under construction
Powered by 2xWeber DCOE 40 - Classic Power for Classic cars
Lada Club Romania
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 17:56   #185
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by k.lada View Post
Hmm mi se pare ciudat sa frece la 175 Ce ET au jantele ? M-as fi asteptat sa ii pui niste gume cat decat decente (175-185), ca astea-s cam (intre noi fie vorba) de roaba Pentru aripa (noua), vezi la unix, desii nu apare in catalogul lor, s-ar putea sa poata aduce
Da stiu 155 sunt roti de caruta ... dar ce sa ma fac daca asta scrie in Talon, au prostul obicei sa cam stea cei de la RAR la mine in oras si nu vreau sa am probleme, desi o sa imi gaseasca ei multe altele pe langa cauciucuri

Cand a fost facuta reparatia capitala a masinii prin 2005 nu mai stiu exact cred ca a fost beat sudorul si a sudat pasajele la aripile spate aiurea adica unul e mai sus si unul e mai jos si strambe pe deasupra...de aceea are plasticele acelea negre de vw G3 puse ca sa para cat de cat bine ... imi freaca pe partea dreapta chiar unde se imbina bara cu aripa acolo e un colt aiurea ... o sa vad ce pot sa ii fac...probabil o sa tai toata aripa ca oricum va trebui inlocuita si o sa astup taietura cu plasticul ala pana o sa o fac calumea...

Jantele sunt 6J si ET25 parca... oricum au iesit destul de mult inafara

Da am vazut ca nu au in catalog cei de la Unix si ma gandesc ca nu au deloc...
__________________
Masina mea:
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 18:06   #186
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Am inteles ! Pai eu vad ca in cateva cataloage, apare ca si dim. standard a rotilor 165/70 R13 Eu zic sa te duci la Rar, sa se uite ei in cataloage, sigur au ceva mai mare sau cel putin varianta corecta, ca masina asta a venit cu jante de aliaj, si nu cred ca si pe alea erau gume de 165. Pasaje de aripa gasesti la Unix (element reparatie aripa), le tai pe alea vechi si pui unele noi Merita sa intrebi de aripa, eu zic ca 80-90% sa aiba, sau sa poata aduce
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 18:31   #187
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by k.lada View Post
Am inteles ! Pai eu vad ca in cateva cataloage, apare ca si dim. standard a rotilor 165/70 R13 Eu zic sa te duci la Rar, sa se uite ei in cataloage, sigur au ceva mai mare sau cel putin varianta corecta, ca masina asta a venit cu jante de aliaj, si nu cred ca si pe alea erau gume de 165. Pasaje de aripa gasesti la Unix (element reparatie aripa), le tai pe alea vechi si pui unele noi Merita sa intrebi de aripa, eu zic ca 80-90% sa aiba, sau sa poata aduce
in 1993 cand a fost trecuta pe tata au fost niste probleme la RAR, nu stiu ce serii lipseau din cauza ruginei au disparut, sau au fost taiate si inlocuite cu tabla de aceea masina se credea furata ... noroc ca avea tata cunostinte la politie si au fost batute din nou alte serii si facut talonul asa dupa ureche (de exemplu motorul trecut in talon e de 1577cmc dar Talbot nu a avut motorare doar de 1442cmc si 1592cmc , la fel si cu puterea motorului in talon scrie 54kw adica aprox 72 cp , ,motoarele talbot aveau 74 cel de 1442 si 95 cel de 1592 ) si nici macar numele masnii nu e trecut calumea in talon , nu apare Talbot Solara ci este un cod...e nasol dar na atat i-a dus mintea pe cei de la RAR atunci
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 21:37   #188
red_fury

Stage 5
 
red_fury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 402
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Salut, frumoasa masina sa o stapanesti sanatos!
Acum ti-am descoperit topicul si l-am urmarit de la inceput...nu stiam ca ai o asa raritate (defapt nu stiam ca exista marca asta)! Bafta in continuare cu proiectul!
__________________
red_fury is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 21:21   #189
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

@red_fury - Mersi frumos


Am scos-o la plimbare putin astazi la un gratar

Click image for larger version

Name:	IMAG0245.jpg
Views:	58
Size:	1.30 MB
ID:	2416142 Click image for larger version

Name:	IMAG0242.jpg
Views:	95
Size:	1.90 MB
ID:	2416143

Click image for larger version

Name:	IMAG0248.jpg
Views:	48
Size:	1.51 MB
ID:	2416144 Click image for larger version

Name:	IMAG0250.jpg
Views:	68
Size:	1.53 MB
ID:	2416145

In ultima poza se poate vedea cat de joasa imi este partea din fata si cum mi-a frecat aripa in cauciuc cand a fost incarcata cu 3 oameni in spate

Click image for larger version

Name:	IMAG0246.jpg
Views:	168
Size:	2.45 MB
ID:	2416146
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 14:45   #190
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Foarte frumoase pozele:X..Si ce urma ti-a lasat pe cauciucu din spate))...Cam ce m-ai ai de gand sa ii faci?
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 17:03   #191
dary762

Stage 5
 
dary762's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,091
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
@red_fury - Mersi frumos


Am scos-o la plimbare putin astazi la un gratar

Attachment 2416142 Attachment 2416143

Attachment 2416144 Attachment 2416145

In ultima poza se poate vedea cat de joasa imi este partea din fata si cum mi-a frecat aripa in cauciuc cand a fost incarcata cu 3 oameni in spate

Attachment 2416146
gratar???fara mine?? cum sa faci asa ceva)

Frumoasa rau masina
dary762 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 19:49   #192
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by R.Equinox View Post
Foarte frumoase pozele:X..Si ce urma ti-a lasat pe cauciucu din spate))...Cam ce m-ai ai de gand sa ii faci?
Mersi...da a lasat o urma destul de urata, bine ca nu e adanca...s-a dus doar scrisul de la suprafata

Planuri de viitor ar fi multe:

-as vrea sa ii fac tablaria si sa o vopsesc
-imi sta in minte sa ii pun folie pe semnalizatoare si pe stopuri (nu tin neaparat sa le fac negre dar sunt trase de soare, crepate altele nu gasesc si asa cu folia le-as mai inoi)
-la bara din fata as vrea sa ii pun o prelungire de vw golf 3 gti sau normala...asta doar ca sa fie putin mai jos spoilerul (asta e discutabil, prima data vreau sa vad cum arata nu vreau sa fac nimic extravagant vreau sa fie subtil)
-i-as pune Xenon ... ca halogenele pe care le am momentan nu sunt prea bune
-as cauta sa vad de la ce masina as putea adapta o cutie de viteze in 5/6 trepte ...

Planuri sunt...bani sa fie


Quote:
Originally Posted by dary762 View Post
gratar???fara mine?? cum sa faci asa ceva)

Frumoasa rau masina
Mersi mersi...mai omule oricum nu mai aveam loc in masina...si nu vezi cum mi-a frecat aripa pe cauciuc?


Astazi am rezolvat si cu aripa...am taiat-o si am pus plasticul la loc...acuma inaltimea de la roata pana la aripa e aceeasi ca si pe cealalta parte...asta e doar pentru moment pana o sa ma apuc sa ii fac pasajele calumea

in prima poza se poate vedea cum arata pasajul fara plasticul acela negru...
iar in a doua poza cat am taiat ... am uitat sa fac poze si cum a iesit dar nici nu se vede ca am lucrat, acum e la fel ca si pe cealalta parte
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG0255.jpg
Views:	125
Size:	823.7 KB
ID:	2416936   Click image for larger version

Name:	IMAG0256.jpg
Views:	137
Size:	652.8 KB
ID:	2416937  
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-12, 12:48   #193
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

ce se aude nou sub soare? apropo despre rematuri sunt mai multe in oras, cand am timp fale vizite, am vazut la unul dintre ele un talbot dar nu modelul ala ce seamana bine cu primul model de opel kadett...sper sa ai noroc sa gasesti ceva!
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 26-05-12, 13:00   #194
danny125

Stage 5
 
danny125's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,076
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
ce se aude nou sub soare? apropo despre rematuri sunt mai multe in oras, cand am timp fale vizite, am vazut la unul dintre ele un talbot dar nu modelul ala ce seamana bine cu primul model de opel kadett...sper sa ai noroc sa gasesti ceva!

De sub soare nu se aude nimic nou ... e cam innorat acum afara

Nu am mai facut nimic la masina, doar spalat, benzina si kilometrii sunt ocupat cu BAC-ul, banchetul alea alea banii merg in alta parte momentan ... a da si am vorbit cu baiatul ala din Baia Mare de care mi-ai spus tu, ala cu confectionarile din plexiglas pentru semnale si stopuri, cand o sa am drum in Baia Mare o sa trec pe la el

Momentan trebuie sa rezolv cu evacuarea pentru ca mi s-a ars garnitura dintre galeria care iese din motor si teava de esapament si acuma face destul de urat parca e un tractor
danny125 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-12, 13:09   #195
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea Old School - Talbot Solara

Quote:
Originally Posted by danny125 View Post
De sub soare nu se aude nimic nou ... e cam innorat acum afara

Nu am mai facut nimic la masina, doar spalat, benzina si kilometrii sunt ocupat cu BAC-ul, banchetul alea alea banii merg in alta parte momentan ... a da si am vorbit cu baiatul ala din Baia Mare de care mi-ai spus tu, ala cu confectionarile din plexiglas pentru semnale si stopuri, cand o sa am drum in Baia Mare o sa trec pe la el

Momentan trebuie sa rezolv cu evacuarea pentru ca mi s-a ars garnitura dintre galeria care iese din motor si teava de esapament si acuma face destul de urat parca e un tractor
a deci tu sperii caini si gainile pe la Targu Lapus cu sunetul?) ti-a facut un pret din mare? poate daca ai bani reusesti sa faci farurile si stopurile calumea
bujuKYL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -