Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Old School (https://forum.4tuning.ro/647-masina-mea-old-school.html)
-   -   Masina mea Old School - Talbot Solara (https://forum.4tuning.ro/647-masina-mea-old-school/273486-masina-mea-old-school-talbot-solara.html)

danny125 12-08-11 20:13

Masina mea Old School - Talbot Solara
 
13 Attachment(s)
Salutare tuturor...Dupa o lunga perioada in care am tot citit thread-urile cu masinile altora si modificarile aduse am decis sa imi prezint si eu masina sau mai bine spus viitoarea mea masina pentru ca sunt inca pieton pentru inca vreo 2-3 luni .

Pasiunea mea pentru masini a inceput inca de mic tata fiind sofer de autobus si mergand cu el in curse am prins acest microb fara leac dar , nu imi pare rau desi este un microb destul de costisitor :lol:

Masina este un Talbot Solara din anul 1980 , motor de 1.6 , 72 cp (nu stiu cati au mai ramas) ...Nu este o masina prea cunoscuta , fabrica Talbot ne mai existand din anul 1986 ... A fost cumparata de tatal meu in anul 1993 an in care m-am nascut si eu deci pot sa zic ca am imbatranit odata cu masina :lol: .

Modificarile masinii au inceput in urma cu vreo 5-6 ani .Copil fiind vedeam pe la TV sau pe internet masini cu spoilere si eleroane supradimensionate am incercat sa fac acest lucru si pe masina asta nestiind eu atunci ce este tuningul cu adevarat si am esuat (era ceva normal) poze nu prea mai am doar cateva cu ce a fost atunci masina:

Attachment 2117556 <<lemnul acela era "frana de mana" :oops: Attachment 2117557

Attachment 2117558 :oops: Attachment 2117559

Din fericire am terminat cu nebuniile acelea si acum masina am adus-o intr-un stadiu cat mai apropiat de stock

Poze recente

Attachment 2117560 Attachment 2117561

Attachment 2117562 Attachment 2117563

Attachment 2117564 Attachment 2117565

Attachment 2117566 Attachment 2117567

Attachment 2117568

Modificari ce vor urma daca permit fondurile:
-refacere tapiserie
-coborarea suspensiei ( cat ne permit drumurile )
-schimbare jante
-tinichigerie (nu are prea multa rugina dar aripa din partea dreapta e afectata mai rau)
-Si altele care apar pe parcurs si bineinteles sa iau permisul ca daca nu nu mai fac nimic :lol:

Vreau sa aiba un aspect cat mai clean/stock ceva in genul German look adica jante late si culcata pe burta :lol:

Mai sunt multe de spus despre masina , are o istorie destul de lunga dar o voi impartasi cu voi pe parcurs ;)

KrYpToN 12-08-11 20:29

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
parca ar fi oltcit in fata :D bafta sa ai grija de ea :)

danny125 13-08-11 10:29

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
Quote:

Originally Posted by KrYpToN (Post 4523683)
parca ar fi oltcit in fata :D bafta sa ai grija de ea :)

Poate putin seamana ;)

Mersi , DA o sa am grija de ea si sper sa iasa o masina mai frumoasa decat este pana acum :-)

raduku 13-08-11 11:13

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
Bafta cu reconditionarea,foarte bine ca ti-au trecut nebuniile si o lasi stock.E o masina destul de rara si foarte interesanta.Am avut placerea in copilarie sa ma plimb cu asa ceva.

dary762 13-08-11 21:45

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
Daca nu mergi cu ea degeaba:))gluma..
Masina arata super,daca sunt finante poate ii iei incaltarile alea noi:lol:

cata_golf 13-08-11 21:45

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
Quote:

Originally Posted by KrYpToN (Post 4523683)
parca ar fi oltcit in fata

si volanul seamana cu cel de dacia 1310 :)),interesanta marca prin oras la mine stiu ca a existat mai demult un talbot(nu mai stiu modelul) dar a disparut...cu piesele de schimb cred ca te descuri destul de greu...de unde faci rost?

danny125 14-08-11 11:12

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
Quote:

Originally Posted by cata_golf (Post 4525310)
si volanul seamana cu cel de dacia 1310 :)),interesanta marca prin oras la mine stiu ca a existat mai demult un talbot(nu mai stiu modelul) dar a disparut...cu piesele de schimb cred ca te descuri destul de greu...de unde faci rost?

Piese ce tin de mecanica si electrica inca se mai gasesc si unele sunt chiar la preturi foarte mici (bine sunt si piese mai scumpe) . Cu piesele de caroserie ma descurc mai greu si trebuie tot timpul sa improvizez ... Multumesc lui Dumnezeu ca a ferit-o de accidente , a avut doar unul minor (un far spart si un pic aripa indoita partea stanga :rolleyes2 era o matusa la volan si de atunci nu a mai pus mana pe masina :lol:)

florin_cars 15-08-11 19:18

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
daca vrei una, as putea sa-ti fac rost, inmatriculata si functionala, de 1.4 cred, macar din 2 ai alege-o pe cea mai buna, si cealalta ai radia-o si ai tine-o pt piese :wink:
sunt 2 sau 3 chiar in Tm...pacat ca sunt asa de rare, am vazut in UK una cu 4-5.000 lire..incredibil ce bine arata :shock:

danny125 15-08-11 20:09

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 4528524)
daca vrei una, as putea sa-ti fac rost, inmatriculata si functionala, de 1.4 cred, macar din 2 ai alege-o pe cea mai buna, si cealalta ai radia-o si ai tine-o pt piese :wink:
sunt 2 sau 3 chiar in Tm...pacat ca sunt asa de rare, am vazut in UK una cu 4-5.000 lire..incredibil ce bine arata :shock:

Da sunt destul de multe pe dincolo (Germania, Franta , UK) si au preturi destul de mari aici in tara din pacate masinile vechi nu sunt prea apreciate doar de adevaratii pasionati :???:

Deocamdata nu dispun de bani pentru alta dar mersi oricum...Si oricum daca as lua alta tot pe asta as face-o pentru ca nu m-ar tine inima sa o dau la remat :-P
Am gasit si eu una in apropiere dar batranul vroia 1200 euro pe ea si arata destul de rau...

Maine sper sa incep lucrul la ea...va tin la curent ;)

Visul meu e sa o fac sa arate ca si a lui Fernando Macias sau mai bine daca se poate

danny125 16-08-11 19:51

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
7 Attachment(s)
Azi am inceput sa desfac interiorul si maine il duc la tapiter ... sper sa nu ma amane prea mult pentru ca are reputatia asta :lol: ... Din pacate nu am poze si cu materialul care va fi pe scaune dar este imitatie de piele ("piele ecologica") de culoare alba iar chederele de la scaune vor fi maro (sa se asorteze cu vopseaua)

Poze din timpul dezmembrarii...zilele urmatoare vor urma mai multe poze ;)

PS:Al naibii francezu' a pus o gramada de surube si unde trebuie dar mai ales unde nu...m-am plictisit de la desfacut surube :-P

jimmy_rph 16-08-11 20:46

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
Sa stapanesti sanatos masina, si bafta cu permisul ca s-o poti plimba cu placere.
E prima data cand vad un astfel de model de Talbot,si tin sa mentionez ca la o prima vedere al tau arata f bine.
Ai grija sa nu o dai in kitsch, pentru ca ar fi pacat!
Bafta in continuare cu proiectul!

danny125 17-08-11 15:46

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
Quote:

Originally Posted by jimmy_rph (Post 4530720)
Sa stapanesti sanatos masina, si bafta cu permisul ca s-o poti plimba cu placere.
E prima data cand vad un astfel de model de Talbot,si tin sa mentionez ca la o prima vedere al tau arata f bine.
Ai grija sa nu o dai in kitsch, pentru ca ar fi pacat!
Bafta in continuare cu proiectul!

Mersi ... stai linistit ca am terminat cu kitsch-ul :lol: stiu ce inseamna o masina clasica si cum ar trebui sa arate una si asa va arata ;)

danny125 20-08-11 14:18

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
1 Attachment(s)
Am avut timp astazi impreuna cu tata si am coborat suspensia pe spate ... A coborat aproximativ 3 cm (de la 21,5 cm la 18,5 + -) nu sunt foarte multumit de cat a coborat dar deocamdata este destul :D Oricum tata zice ca sunt nebun si ca de ce nu o pot lasa asa cum este dar era prea inalta de spate :lol:

Acum urmeaza fata sper sa reusec astazi...acolo este mai usor ca se coboara din barile de torsiune pentru ca nu are arcuri pe fata doar telescoape si bari de torsiune (ca si pe spate la Oltcit daca nu ma insel)

O poza (am uitat sa fac si inainte de coborare):oops:

danny125 20-08-11 18:06

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
3 Attachment(s)
Am reusit sa coboram si fata de la masina cu 5 cm se putea mai mult dar ma gandesc ca la gropile de pe aici e prea mult oricum...au mai ramas 10 cm in fata (la axa din fata ca ea e cel mai jos) si 18 cm in spate la axa ... sta putin masina ridicata de fund dar ma gandesc ca la o incarcatura mai mare se va lasa prea tare...

Cateva poze...nu se vede prea tare dar in realitate e lasata destul de tare :lol:

Deocamdata e destul o sa vedem cum se comporta la drum oricum de fata nu o sa o las mai tare jos

lord_wader 20-08-11 22:21

Re: Masina mea Old School - Talbot Solara
 
Faina masina, exista una rosie si in Iasi, am ramas surprins cand am vazut-o, pentru ca nu era nici ford nici fiat nici audi, nici macar vw :D Cand colo Talbot, era prima oara cand auzeam de marca asta.


All times are GMT +2. The time now is 07:54.

- Copyright 2024 4Tuning