Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-10, 12:43   #346
AdySoLenZa

Stage 5
 
AdySoLenZa's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 468
Member of:
[FOTO]
[VW]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

In curand o sa ajungi sa alergi decat tu si cu motorul in brate...
AdySoLenZa is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 14:48   #347
Victor_WRC
VW Driver


Stage 5
 
Victor_WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,607
Member of:
[4Tuning International]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

in poza a 2 a ce masina e aceea cu parasolar Midnight Racers ?
Victor_WRC is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 17:46   #348
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

:
Quote:
Originally Posted by Victor_WRC View Post
in poza a 2 a ce masina e aceea cu parasolar Midnight Racers ?
Masina "directorului de achiziti la companiei Luca Motorsport "

-- Ford Sierra Cosworth 2.9 V6 + Turbo + Ecu Standalone + Interne motor + ETC.........

https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...ab/page-9.html
__________________

Drag Race Car - E34 M5 engine Turbo by BFC
SuperStreetCar - SBC 427 TwinTurbo by BFC
https://youtu.be/aAVagNqaT7I
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 21:21   #349
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Ca tot ai pomenit de expo , ar fi frumos in starea care este acum sa faci un efort sa o aduci la tuning days .Eu unu m as bucura sa o studiez mai de aproape , oricum de apreciat si acesta prezentare a proiectului destul d detaliata .
http://www.4tuning.tv/ZGFIP1oBJxR/4T..._1_000_CP.html
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 22:11   #350
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Rock it! ;x
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 05:53   #351
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Nu stiu cati realizeaza adevarata valoare a acestui proiect.Felicitari echipei si mai ales tie G.
Prin prisma acestui proiect se "reinvie" cursele de drag care au cam fost lasate deoparte in favoarea driftului si eu,personal,va multumesc pt asta.
Intrebarile pe care le pun nu sunt legate de masina in sine,ci sunt curios care este pregatirea profesionala a echipei.Si asta nu pt a face critici sau a comenta,din contra,pt a va lauda.Sunteti ingineri,ati terminat facultate de profil?
Spor la treaba in continuare,mai aveti destule de facut intr-un timp relativ scurt.

Banuiesc ca o data cu finalizarea acestui proiect Luca Motorsport va avea multi clienti..intrebarea mea este o sa faceti in continuare masini pt drag?Sunteti specializati pe motoare BMW sau lucrati si cu alte marci?
__________________
Audi S2
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 10:18   #352
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
Nu stiu cati realizeaza adevarata valoare a acestui proiect.Felicitari echipei si mai ales tie G.
Prin prisma acestui proiect se "reinvie" cursele de drag care au cam fost lasate deoparte in favoarea driftului si eu,personal,va multumesc pt asta.
Intrebarile pe care le pun nu sunt legate de masina in sine,ci sunt curios care este pregatirea profesionala a echipei.Si asta nu pt a face critici sau a comenta,din contra,pt a va lauda.Sunteti ingineri,ati terminat facultate de profil?
Spor la treaba in continuare,mai aveti destule de facut intr-un timp relativ scurt.

Banuiesc ca o data cu finalizarea acestui proiect Luca Motorsport va avea multi clienti..intrebarea mea este o sa faceti in continuare masini pt drag?Sunteti specializati pe motoare BMW sau lucrati si cu alte marci?
Multumesc si eu personal fac lobby pe langa Gratian pentru a dezvolta si aceasta parte de drag race ........ personal am incredere ca in timp se vor rezolva problemele de organizare si locatie.

Echipa nu este formata din ingineri ...... suntem pasionati de performanta mecanica si asta ne uneste. Avem intradevar si un coleg inginer care face desene tehnice pentru executia pe CNC sau in ateliere de prelucrari mecanice.
In ultimul an am invatat foarte multe din studiu si greseli propri si sper ca in viitor asta sa ne foloseasca foarte mult. Am mers la extrem din toate punctele de vedere sperand sa facem cea mai rapida si fiabila masina din Romania proiectata si construita 100% in Bucuresti.

Dupa finalizarea proiectului co. Luca Motorsport in principiu se ocupa in continuare de proiecte PROFESIONALE de drag /drift /off-road/super-street indiferent de marca. IN paralel vrem sa dezvoltam si un magazin on-line pentru furnizarea de piese de performanta (in urma experintei acumulate putem face recomandari de furnizor si tip) ca turbo/injectoare/ECU standalone si pentru unele marci chip/galeri evacuare/admisie/reg. presiune/rezervoare/westgate/anvelope drag race/ jante/grup/punte/cardan/etc.
Nu am promovat asta pana acum pentru ca EU personal consider ca daca nu ai o masina performanta pentru DEMO ........................................bip

ps. am vazut semnatura ta superba masina......... in paralel de cca 1 luna sunt proprietarul unui Audi C4 S6 4.2 V8 quatrro pentru care am inceput sa facem studiu de upgrade - motor /supercharger sau 2 turbo /ecu standalone/ upgrade cutie 1/2/ etc
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 13:39   #353
RAZVAN E21

Stage 5
 
RAZVAN E21's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 367
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

CE RECHINII MEI SE INTIMPLA PE AICI NENE.......PE 4200M IN POIANA NU MAI FACE NIMENI CURSE ???...."vb si eu asa ca opinia publica"by GOGU STERIADE.....din BD......bafta.....pt......MOST POWERFULL LETTER IN THE WORLD.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	shark.jpg
Views:	109
Size:	40.5 KB
ID:	1337892  
__________________
RAZVAN E21 GTR & E34 TOURING
RAZVAN E21 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 16:30   #354
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Multumesc si eu personal fac lobby pe langa Gratian pentru a dezvolta si aceasta parte de drag race ........ personal am incredere ca in timp se vor rezolva problemele de organizare si locatie.

Echipa nu este formata din ingineri ...... suntem pasionati de performanta mecanica si asta ne uneste. Avem intradevar si un coleg inginer care face desene tehnice pentru executia pe CNC sau in ateliere de prelucrari mecanice.
In ultimul an am invatat foarte multe din studiu si greseli propri si sper ca in viitor asta sa ne foloseasca foarte mult. Am mers la extrem din toate punctele de vedere sperand sa facem cea mai rapida si fiabila masina din Romania proiectata si construita 100% in Bucuresti.

Dupa finalizarea proiectului co. Luca Motorsport in principiu se ocupa in continuare de proiecte PROFESIONALE de drag /drift /off-road/super-street indiferent de marca. IN paralel vrem sa dezvoltam si un magazin on-line pentru furnizarea de piese de performanta (in urma experintei acumulate putem face recomandari de furnizor si tip) ca turbo/injectoare/ECU standalone si pentru unele marci chip/galeri evacuare/admisie/reg. presiune/rezervoare/westgate/anvelope drag race/ jante/grup/punte/cardan/etc.
Nu am promovat asta pana acum pentru ca EU personal consider ca daca nu ai o masina performanta pentru DEMO ........................................bip

ps. am vazut semnatura ta superba masina......... in paralel de cca 1 luna sunt proprietarul unui Audi C4 S6 4.2 V8 quatrro pentru care am inceput sa facem studiu de upgrade - motor /supercharger sau 2 turbo /ecu standalone/ upgrade cutie 1/2/ etc
Viitorul suna f bine din ce spui tu acolo.Sunt convins ca daca va puneti in cap o sa iasa ceva superb si din s6.Piese se pot lua din multe locuri,pe s2forum puteti gasi link la cateva magazine gen Wagner Tuning, 034efi, Pogea Racing (patronulo este roman plecat in Germania,are vreo 3 rs2-uri ascunse prin garaje in RO) dar probabil v-ati documentat deja.

Eu insist pe faptul ca datorita acestui proiect se va naste o concurenta foarte benefica drag racing-ului romanesc care ne impinge automat la next level.M-as bucura foarte mult sa stiu ca as avea incredere in niste romani pentru a lucra la motorul masinii mele,sincer!In afara de Anglia si Germania,si Ungaria,toti posesorii de 2.2 20v turbo se plang de chestia asta..

Nu pot spune ca stau foarte bine la partea mecanica,dar am o intrebare: cu cardanul ce se intampla,banuiesc ca nu a ramas cel stock..Nu?
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 16:46   #355
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
Viitorul suna f bine din ce spui tu acolo.Sunt convins ca daca va puneti in cap o sa iasa ceva superb si din s6.Piese se pot lua din multe locuri,pe s2forum puteti gasi link la cateva magazine gen Wagner Tuning, 034efi, Pogea Racing (patronulo este roman plecat in Germania,are vreo 3 rs2-uri ascunse prin garaje in RO) dar probabil v-ati documentat deja.

Eu insist pe faptul ca datorita acestui proiect se va naste o concurenta foarte benefica drag racing-ului romanesc care ne impinge automat la next level.M-as bucura foarte mult sa stiu ca as avea incredere in niste romani pentru a lucra la motorul masinii mele,sincer!In afara de Anglia si Germania,si Ungaria,toti posesorii de 2.2 20v turbo se plang de chestia asta..

Nu pot spune ca stau foarte bine la partea mecanica,dar am o intrebare: cu cardanul ce se intampla,banuiesc ca nu a ramas cel stock..Nu?
Never..... cardanul nu este cel stock......este un cardan din otel proiectat si executat dupa noile necesitati de lungime si cuplu. In stage 2 fata de stage 1 schimbam crucile cardanice standard cu unele forjare ... un plus de cca 40 % rezistenta la rupere.

Cum spuneam in posturile anterioare CONCURENTA este foarte benefica si chiar daca piezi trebuie sa te bucuri ca cineva a lucrat mai bine ca tine

In principiu nu conteaza ce motor este (BMW/AUDI/OPEL/FORD/etc)...... legile sunt aceleasi ...lucrurile de care un tuner trebuie sa ti cont raman neschimbate

Om vedea ce ne rezerva viitorul important este sa terminam acest proiect de start si sa fie ceea ce trebuie. Ideea de sasie tubulare o cochetez de mult timp si sper sa prinda si in Romania.

Sper ca in viitor sa gasim si clienti pentru cat mai multe proiecte pe sasiu tubular ..... dupa niste poze trimise la FFR suntem deja in discuti avansate cu acest furnizor pentru care vrem sa facem o reprezentanta in Romania pentru asablarea si livrarea pe piata din Romania a masinilor din link-ul de mai jos / GTM / " 33 Hot-Rod / Coupe 65 / MK4 Roadster....

http://www.factoryfive.com/gtmhome.html
http://www.factoryfive.com/gtm/perfo...perfchart.html

Last edited by gollum_; 28-02-10 at 16:49.
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 00:12   #356
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Astazi sasiul ne-a parasit .... .. a plecat la coafor pentru vopsirea parului in camp electrostatic ...... Inainte de plecare a mers si pe cantar 149 kg ... speram sa fie la fel de suplu si la intoarcere


ps. ce ciudat ne-au privit colegi de la vopsitorie .......

G.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vopsitorie.jpg
Views:	684
Size:	185.4 KB
ID:	1340905  

Last edited by gollum_; 02-03-10 at 00:15.
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 00:25   #357
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Cam cand estimezi sa fie gata?
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 01:28   #358
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Este greu de estimat un termen exact. Mai avem multe de facut
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 03:51   #359
B 89 WRC
Registered

Stage 5
 
B 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

sunt curios cate zile iti ia asamblarea presupun ca la expozitie va veni ca o masina nefunctionala sau este timp pentru montaj ?
B 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 12:58   #360
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Vopsitoria este gata. Masina intra in faza de asamblare si executie finala a unor subansamble. Estimativ pana la performante finale cred ca mai trec vreo 40-60 de zile.
La Expo o sa ajunga in faza in care se afla in acel moment. Estimativ cca 65% gata.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF0299.jpg
Views:	916
Size:	212.1 KB
ID:	1342913  
gollum_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -