Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-12, 20:35   #91
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

am o foarte mare nelamurire...adica defapt sunt doar indecis, vreau sa sudez diferentialul, pareri pro-contra?
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 21:25   #92
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
am o foarte mare nelamurire...adica defapt sunt doar indecis, vreau sa sudez diferentialul, pareri pro-contra?
parerea mea este ca o tiganesti inutil
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 21:44   #93
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
parerea mea este ca o tiganesti inutil
stiu ca atunci cand arunci o vorba ...trebuie sa si argumentezi...ce am tiganit pana acum la maisna? si de ce crezi ca e inutila treaba cu sudatul diferentialului?...crezi ca intreb de fraier doar ca sa mai adaug inca un post?...nu
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 22:06   #94
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
stiu ca atunci cand arunci o vorba ...trebuie sa si argumentezi...ce am tiganit pana acum la maisna? si de ce crezi ca e inutila treaba cu sudatul diferentialului?...crezi ca intreb de fraier doar ca sa mai adaug inca un post?...nu
nu ma intereseaza post count-ul tau si nu ma refeream la ce ai facut pana acum, argumentul meu impotriva a ceea ce vrei sa faci tu cu diferentialul este ca este o tiganie ordinara care nu isi are rostul decat daca faci masina de drift. cu diferentialul sudat o sa poti sa mergi pe strada doar cu morcovul adanc infipt si o sa fii un mic pericol pe drumurile publice daca iesi pe exterior sau doar mergi cu viteza pentru ca e riscul mare sa iti plece de spate in special pe drum denivelat. in plus in timp uzeaza planetarele si cauciucurile
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 22:24   #95
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
nu ma intereseaza post count-ul tau si nu ma refeream la ce ai facut pana acum, argumentul meu impotriva a ceea ce vrei sa faci tu cu diferentialul este ca este o tiganie ordinara care nu isi are rostul decat daca faci masina de drift. cu diferentialul sudat o sa poti sa mergi pe strada doar cu morcovul adanc infipt si o sa fii un mic pericol pe drumurile publice daca iesi pe exterior sau doar mergi cu viteza pentru ca e riscul mare sa iti plece de spate in special pe drum denivelat. in plus in timp uzeaza planetarele si cauciucurile
multumesc de explicatie, in sfarsit o explicatie COMPLETA. pt cei de pe forum care citesc acest topic, masina asta nu este o masina pe care o folosesc zilnic...este o masina care va avea destinatia unei masini de distractie... si cam asta caut sa alunece bine, daca era o caroserie care sa imi permita sa o fac un oltimer veritabil mai ziceam, dar sunt destule detalii...si piesele mici care fac diferenta ( gen bandouri, bare si alte rahaturi) ma demoralizeaza cand vad ca sunt lipsa sau nu sunt accesibile pentru bugetul alocat acestei masini. cu alte cuvinte nu prea ma intereseaza cum arata..doar sa isi faca treaba. iar chestiile caraghioase gen pringles si faza cu markerul de pe vopsea si geam o sa dispara...o sa i reconditionez vopseaua de pe praguri si fusta fata si spate, si o sa mai dau un negru mat pe bare si cam atat.
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 18:45   #96
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: E21 - un nou inceput...

mai era un tip pe forum care vroia e21 pentru distractie.treaba e ca o sa faci masina de boala cu gargaunii care ii ai in cap,de distractie... sa alunece bine... masina totusi este o baza buna pentru restaurat,ar fi pacat sa iti bati joc de ea ,mai bine las-o cuiva care sa o aduca la forma initiala daca nu ai buget pentru masina asta pentru ca o sa te apuci de ea,ii faci cine stie ce ii faci,mergi cu ea pana pica si intr-un final o sa ajunga de piese sau la fier cum au ajuns masinile altor useri care au avut vise desarte cu masini.modelul asta e si-asa destul de rar la noi,sau a devenit rar din cauza celor care le duc la fier ca sa isi cumpere logan, vrei alunecus? i-ati un e36 neinmatriculat si faci pe ala ce vrei,piese sunt cacalau.nu trebuie sa te superi referitor la ce ti-am zis si nici la ce a punctat colegul de mai sus,are dreptate.ai cerut pareri,iata pareri
daman is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 22:05   #97
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

da prietene asa e, am gargauni in cap...este o baza buna, chiar foarte buna, imi permit sa ridic masina pe cric fara sa imi treaca prin podea, oalele sunt chiar intacte toate, am si precizat unde au fos probleme la caroserie as putea sa zic ca stau destul de bine in coparatie cu alte tomberoane de e21..chiar si e30. Daca eu sunt cocalar incercand sa fac din masina asta ceva mai deosebit ( chiar in mode positiv sau negativ, depinde de viziunea fiecaruia ) asta nu insemna ca am gargauni, nu vad ce e rau in a elimina elemente nefolositoare din interior ( care si la masina mea buna sunt scoase unele si vor mai fi scoase ), tu ce preferi sa ti un jeg de fata de usa care te-ar face de ras sau sa il elimini? atat timp cat tabla de sub elemente este curata si vopsita frumos, chiar nu vad care e problema cu gargaunii, si da nu pot sa bag bani in 2 masini, pt mine bmw-ul asta e un rahat de masina, caruia i-am facut strictul necesar din punct de vedere mecanic. Din punct de vedere estetic masina este vopsita si are luciu, are tot, DAR pt pretentiosi ca mine nu este destul, am si bandouri de schimb nu e problema, dar pt astia cu gargauni in cap care cer de la o masina DETALII( adica eu) bmw-ul asta nu e bun. Tu ce preferi sa dai 600 de dolari pe un diferential autoblocant? Sau sa il sudezi, iti zic eu ca ai face la fel. Ma rog am facut ditamai comentariul, nu stiu daca ati inteles ceva, azi nu prea sunt EU, mai bine tac si o sa pun poze doar cu modificarile pe care le fac nu mai comentez nimic. Sau cel mai bine cine o vrea? O scot la vanzare.
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 22:13   #98
b-09-tvg

Stage 5
 
b-09-tvg's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 393
Default Re: E21 - un nou inceput...

daca o sa ajunga la piese norocul vostru o sa aveti de unde sa luati piese dar ceea ce nu o sa se intample...de distractie ne facem ce masini vrem noi nu ne comanda nimeni...cerem pareri dar nu cu luat la misto...pareri decente...asa ca mai abtinetiva din comentarii inutile...o seara buna
__________________
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, lucrari fibra de sticla, si sudura cu argon
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
https://forum.4tuning.ro/609-exterioa...bucuresti.html
CONTACT 0765348543 sau 0761444386 PRETURI AVANTAJOASE
b-09-tvg is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 23:35   #99
Sent18

Stage 3
 
Sent18's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 158
Default Re: E21 - un nou inceput...

"Pt.mine bmw-ul asta e un rahat de masina" tu habar nu ai prietene sa apreciezi o astfel de masina nu mai zic ca de meritat nici atat,chiar nu inteleg de ce iti bati joc de masina asta,ai fi putut daca tot zici ca bugetul nu iti permite sa bagi bani in ea sa o pastrezi asa cum e cu mici retusuri nu sa ii pui toba aia care nu are nici o treaba cu masina,repet chiar nu inteleg cum unii oameni isi pot bate joc de astfel de masini>Pacat de ea.
__________________
Bmw 318i
Sent18 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 00:03   #100
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by Sent18 View Post
"Pt.mine bmw-ul asta e un rahat de masina" tu habar nu ai prietene sa apreciezi o astfel de masina nu mai zic ca de meritat nici atat,chiar nu inteleg de ce iti bati joc de masina asta,ai fi putut daca tot zici ca bugetul nu iti permite sa bagi bani in ea sa o pastrezi asa cum e cu mici retusuri nu sa ii pui toba aia care nu are nici o treaba cu masina,repet chiar nu inteleg cum unii oameni isi pot bate joc de astfel de masini>Pacat de ea.
asa e cand ai e36 verde...bara de iem..dastea, prietene in primul rand asa pt cunostinta ta...si nu vreau sa fiu cu nasul pe sus si nici nu sunt,dar cine ma cunoaste, ma cunoaste cine nu..sa stiti ca sunt un baiat de treaba, bani am cat sa fac destule ghene ca asta, daca merit eu masina?( doar arunca o privire pe topicul renaultului ca sa iti dai seama cum lucrez eu si ce vreau de la o masina care chiar merita ceva, si dupa sa iti faci o mica parere despre gandirea mea asupra unei masini) vino maine la mine ca ti-o dau gratis, tu zici de mine ca imi bat joc de masina cu toba aia care nu are loc pe masina, dar se aude mai placut decat tipsul tau...dar ce e prea mare sau ce? in primul rand e teava goala nu stiu care e problema ta. ai vrea si tu teava goala......nu zice nu ca nu te cred. iar eu la cei 20 de ani pe care ii am ma pot lauda ca am avut parte de mai multe proiecte decat ai avut tu pana acum...nu am refer la schimbat o cutie de viteze sau cacaturi...facut masini bucati..pus la loc..dastea...m-am PLICTISIT de reconditionat. etrieri vopsiti banda cromata rahaturi...astea sunt inutile. eu masini am stai calm... daca o masina o numesti " masina de distractie" asta nu insemna ca iti bati joc de ea, inseamna ca o imbunatatesti, cel putin eu asa am in plan cu masina asta, degeaba ii pui motor mai mare daca ai tot diferential open....ma rog..deja ma lungesc aiurea la comentarii pe care NU vreau sa le spun. inca o data precizez ca ma deranjat faptul ca mi-ai zis ca nu merit eu masina asta si ca pacat de ea....de parca as fi luat un stalp cu ea...
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 07:30   #101
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: E21 - un nou inceput...

nu trebuia sa iei foc asa.daca crezi ca esti bun ,nu ai nevoie de sfaturi si nu iti convine ce iti zic baietii nu mai scrie ca vrei pareri si sfaturi
daman is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 11:26   #102
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

cand ai zis-o pe asta cu luat foc deja aveam in cap melodia aia '' ard in flacaaariii!'' nu am nimic cu tine, nu te-am vazut in viata mea..imi pari un baiat de treaba , nu ma intereseaza cine esti ce faci....ce masina faci..nu ma intereseaza nimicdefapt stiu ceva si despre tine, daca sunt nou pe sectiunea asta, nu inseamna ca nu stiu nimic, doar ca nu imi place sa vorbesc, tu mai dezmembrezi masina..sau?.
Tot ce pot sa iti zic ca tu ai inceput sa comentezi aiurea inca din primul post de pe pagina asta, daca ai CITI cu ATENTIE fix postul 91, am cerut parere doar despre treaba cu sudatul diferentialului, si am primit o parere cu tot cu ARGUMENTATIE de la riddletheriddle, caruia ii multumesc inca o data ca m-a lamurit, si mi-a dat de gandit daca o sa il sudez sau nu. Daca ma cred bun?....sunt un om normal care stie ce vrea de la masina lui,pana acum am facut aproape tot ce am vrut la r5-ul meu, ti-am zis altii numesc modificari cand dau cu silicon pe bord sau pun huse pe scaune)...dar asa e cand se creeaza efectul de turma daca unu da cu batu' dati toti....deja am inceput sa ma plictisesc sa scriu posturi dastea, dar o sa le scriu atat timp cat este nevoie.
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 22:36   #103
pfrazvan2001

Stage 5
 
pfrazvan2001's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 511
Default Re: E21 - un nou inceput...

vad ca este lumea incinsa pe aici...eu gasisem un site unde iti spune exact unde sa sudezi...dar nu il mai am ca am reinstalat win....iti spunea exact punctele unde sa sudezi...aku nush daca o fi vreo diferenta...adik...daca sudezi cum zic aia sau daca sudezi cum vrea fiecare

ce carb ai pe a ta ?
__________________
nu lasa nici un cauciuc in viata.
OPEL ASTRA F '93 1.4 MPI c14se
BMW E21 316 2.5 12v
0746105076
pfrazvan2001 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 22:38   #104
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by pfrazvan2001 View Post
vad ca este lumea incinsa pe aici...eu gasisem un site unde iti spune exact unde sa sudezi...dar nu il mai am ca am reinstalat win....iti spunea exact punctele unde sa sudezi...aku nush daca o fi vreo diferenta...adik...daca sudezi cum zic aia sau daca sudezi cum vrea fiecare

ce carb ai pe a ta ?
nu exista "sudezi cum vrea fiecare" am fost si eu indrumat de catre altcineva catre un site unde iti spune exact cum trebuie sa sudei si unde..
, iar carburatorul este unul carfil dublucorp, licentiat solex.
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 22:51   #105
pfrazvan2001

Stage 5
 
pfrazvan2001's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 511
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
nu exista "sudezi cum vrea fiecare" am fost si eu indrumat de catre altcineva catre un site unde iti spune exact cum trebuie sa sudei si unde..
, iar carburatorul este unul carfil dublucorp, licentiat solex.
e bn bn ca ai gasit...ca si eu navigam si am dat de el dar...din cate imi amintesc era unu pe fundal negru si vreo 3-4 poze pe el cu dif sudat si incercuite sudurile exact unde trebuie sa sudezi...in orice caz nu era pe romania site-ul...eu am un pierburg 2b4 pe masina si imi face zile fripte...nu vrea deloc sa mearga bine si are si un consum extraordinar....
pfrazvan2001 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -