Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-11, 13:49   #16
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by Wilgax View Post
Zici ca e nou.Realoem scrie pe el.Good job!
ar fi bine sa fie asa, dar carburatorul este unul carfil brasov .*****ie pe el licenta solex bla bla..cat timp merge ok masina o sa il las pe asta peste juam de ora ma duc sa il pun sus sa vad ce si cum.

Quote:
Originally Posted by bilae21 View Post
salut daca iti trebuie ceva pentru masina sa-mi dai un pm k am ceva piese k am avut si eu 1.6 pe masina..
momentan nu am nici o problema cu motorul, piese de caroserie daca ai...sunt in cautare de bandouri..bare, semnale, grila si faruri stanga
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 16:25   #17
bilae21

Stage 5
 
bilae21's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 511
Default re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
ar fi bine sa fie asa, dar carburatorul este unul carfil brasov .*****ie pe el licenta solex bla bla..cat timp merge ok masina o sa il las pe asta peste juam de ora ma duc sa il pun sus sa vad ce si cum.


momentan nu am nici o problema cu motorul, piese de caroserie daca ai...sunt in cautare de bandouri..bare, semnale, grila si faruri stanga
am d toate vezi k ti-am dat un mesaj privat
bilae21 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 18:40   #18
BOGDAN_UWW

Stage 5
 
BOGDAN_UWW's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 864
Talking re: E21 - un nou inceput...

felicitari pentru masina adi sa dea dumnezeu sa iasa bmw`ul la fel de frumos cum a iesit si renaultul

bafta cu masina !
BOGDAN_UWW is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 23:07   #19
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default re: E21 - un nou inceput...

Astazi i-am facut micutului Butelie o vizita, masina merge, suprinzator bine avand in vedere ca merge in 3 pistoane o bujie a decedat urmeaza si schimbul bujiilor cu unele noi, in rest arata bine rechinu cu cateva mici defect, un prag copt, podea semi gaurita si alte zone cu rugina mica, dar daia sa luat masina, sa se restaureze

Gogaie, daca nu postezi pozele facute azi o sa ne suparam ai zis ca pui poze....

Bafta cu asta mica

p.s. mai frumoasa e cu 2 faruri decat cu 4
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 01:14   #20
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default re: E21 - un nou inceput...

doua trei poze facute la repezeala pana sa se lase intunericul, azi am montat carburatorul..cred ca turometrul este f**** mai mult de 3500 rpm pe ceas nu se duce, iar relantiul imi arata ca ar sta la 500 ceea ce banuiesc ca este imposibil, tot astazi am incercat sa ii dau o roata de pe spate jos..evident ca nu a mers nici cu vobre bune..mi-am bagat si piciorul la propriu si tot nu a iesit...am pus prezoanele la loc si asa am lasat-o pana o sa am timp sa ma ocup cum trebuie..si cred ca este bulita tulumba de la servo...ca ii tot fac pedale si tot moale ramane pedala.
legat de bujii am niste super 4 cu 4 electrozi le luasem pentru renault pe vremea cand aveam 1.4-ele, dar nu le-am pus...oare or fi bune pentru motorul asta?
iar legat de rugina si perfectiune, usor usor cu timpul o sa le rezolv...oricum nu am de gand sa o revopsesc prea curand, de podea si prag ma ocup imediat dupa ce termin cu franele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	03112011364.jpg
Views:	214
Size:	1.47 MB
ID:	2210714   Click image for larger version

Name:	03112011366.jpg
Views:	189
Size:	1.44 MB
ID:	2210715   Click image for larger version

Name:	03112011367.jpg
Views:	188
Size:	1.23 MB
ID:	2210716  

B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 07:27   #21
pgyy

Stage 2
 
pgyy's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 32
Default re: E21 - un nou inceput...

bravo domnu butelie so stapanesti sanatos.......

PS.berea..........cum e cu berea
pgyy is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 10:16   #22
bilae21

Stage 5
 
bilae21's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 511
Default re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
doua trei poze facute la repezeala pana sa se lase intunericul, azi am montat carburatorul..cred ca turometrul este f**** mai mult de 3500 rpm pe ceas nu se duce, iar relantiul imi arata ca ar sta la 500 ceea ce banuiesc ca este imposibil, tot astazi am incercat sa ii dau o roata de pe spate jos..evident ca nu a mers nici cu vobre bune..mi-am bagat si piciorul la propriu si tot nu a iesit...am pus prezoanele la loc si asa am lasat-o pana o sa am timp sa ma ocup cum trebuie..si cred ca este bulita tulumba de la servo...ca ii tot fac pedale si tot moale ramane pedala.
legat de bujii am niste super 4 cu 4 electrozi le luasem pentru renault pe vremea cand aveam 1.4-ele, dar nu le-am pus...oare or fi bune pentru motorul asta?
iar legat de rugina si perfectiune, usor usor cu timpul o sa le rezolv...oricum nu am de gand sa o revopsesc prea curand, de podea si prag ma ocup imediat dupa ce termin cu franele
nu e tulumba dusa sunt garniturile de la pompa k asa imi facea si mie...
bilae21 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 10:43   #23
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by pgyy View Post
bravo domnu butelie so stapanesti sanatos.......

PS.berea..........cum e cu berea
multumesc jamboane, nu o sa fie nici o bere..o sa mie mai multe "bere"

Quote:
Originally Posted by bilae21 View Post
nu e tulumba dusa sunt garniturile de la pompa k asa imi facea si mie...
, si ai idee daca gasesc garniturile la magazin? si un pret?
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 07-11-11, 21:16   #24
Sonny™
BMW Driver

Stage 5
 
Sonny™'s Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 4,864
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[DreamWorks Club]
[Competitor CNCA]
[BMW]
[SKODA]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: E21 - un nou inceput...

felicitari pentru masina si sunt convins ca o sa straluceasca atunci cand o sa termini cu el...
Sonny™ is offline   Reply With Quote
Old 07-11-11, 23:43   #25
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by Sonny™ View Post
felicitari pentru masina si sunt convins ca o sa straluceasca atunci cand o sa termini cu el...
nu stiu cat de bine o sa straluceasca ideea e ca o sa fie cat de cat placuta ochiuliu.

de vreo 4 zile ma gandesc ce tema sa adopt pentru masina, faza e ca nu am de gand sa o revopsesc, dar are imperfeciuni la vopsea...ma gandeam sa o fac plinaaaa de stickere, gen toata fusta fata( asta dupa ce o dau jos o curat pana la tabla si o indrept) un colt al capotei este putin ciudat si cam atat la exterior. la interior intervine problema bordului care are la crapaturi pe el de zici ca e mare le canion ma gandeam sa il imbrac si pe el in stickere, in rest spalata mocheta...scaune si bancheta schimbate cu unele neagre ( sper sa gasesc) acum pe masina am niste rupturi vai mama lor de culoare crem. si folie galbena sau neagra (cum am pe renault) pe faruri. astept o parere....un sfat orice, si saptamana asta sper sa apuc sa ii fac franele..de vreo saptamana ma tot tin dar nu este timp de nimic.
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 00:20   #26
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: E21 - un nou inceput...

nu ai spus ce planuri ai pe termen lung cu ea ... 100% original , tuning, sleeper, nimic anume?
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 08:55   #27
AccentAMR

Stage 3
 
AccentAMR's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 89
Member of:
[Hyundai]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
nu stiu cat de bine o sa straluceasca ideea e ca o sa fie cat de cat placuta ochiuliu.

de vreo 4 zile ma gandesc ce tema sa adopt pentru masina, faza e ca nu am de gand sa o revopsesc, dar are imperfeciuni la vopsea...ma gandeam sa o fac plinaaaa de stickere, gen toata fusta fata( asta dupa ce o dau jos o curat pana la tabla si o indrept) un colt al capotei este putin ciudat si cam atat la exterior. la interior intervine problema bordului care are la crapaturi pe el de zici ca e mare le canion ma gandeam sa il imbrac si pe el in stickere, in rest spalata mocheta...scaune si bancheta schimbate cu unele neagre ( sper sa gasesc) acum pe masina am niste rupturi vai mama lor de culoare crem. si folie galbena sau neagra (cum am pe renault) pe faruri. astept o parere....un sfat orice, si saptamana asta sper sa apuc sa ii fac franele..de vreo saptamana ma tot tin dar nu este timp de nimic.
Adopta tema OEM+, adica OEM cu mici modificari discrete dar de efect.

O masina ca asta nu merita sikere si nici ratlook. Este intr-o stare buna masina din toate punctele de vedere ca sa merite sa fie plina de stikere sau tunning "extrem" (sa zic asa). Eu am as face masina asta cat mai originala cu mici modificari, adica "tipla".
Un alt motiv pt. care merica sa fie cat mai OEM este facptul ca sunt din ce in ce mai putine E21 si multe din cele care au mai ramas sunt "praf" (masini de drift,de 402m, pline de improvizatii etc.).
Asta este parerea mea, dar tu o faci cum vrei. SPOR
__________________
Hyundai Accent 1.5 CRDI 2008
Ww Passat 1.9 TDI 2007
Matiz 2004
AccentAMR is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 09:49   #28
bilae21

Stage 5
 
bilae21's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 511
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
multumesc jamboane, nu o sa fie nici o bere..o sa mie mai multe "bere"

, si ai idee daca gasesc garniturile la magazin? si un pret?
sunt intre 25 si 30 de lei garniturile se gasesc in orice magazin dar vezi ce tip de pompa ai ate sau fag
bilae21 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 18:58   #29
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by AxYJamaicanu View Post
nu ai spus ce planuri ai pe termen lung cu ea ... 100% original , tuning, sleeper, nimic anume?
inca sunt in dubii

Quote:
Originally Posted by AccentAMR View Post
Adopta tema OEM+, adica OEM cu mici modificari discrete dar de efect.

O masina ca asta nu merita sikere si nici ratlook. Este intr-o stare buna masina din toate punctele de vedere ca sa merite sa fie plina de stikere sau tunning "extrem" (sa zic asa). Eu am as face masina asta cat mai originala cu mici modificari, adica "tipla".
Un alt motiv pt. care merica sa fie cat mai OEM este facptul ca sunt din ce in ce mai putine E21 si multe din cele care au mai ramas sunt "praf" (masini de drift,de 402m, pline de improvizatii etc.).
Asta este parerea mea, dar tu o faci cum vrei. SPOR
masina asta nu este chiar tipla, defapt nu este deloc..are nevoie de atentie...adica o revopsire..care inmomentul de fata nu mi-o permit..dar micile defecte care sunt acum ma innebunesc si ma gandeam sa le maschez intr-un fel sau altul adoptand metoda cu stickere..plus ca imi plac la nebunieee ...fusta fata stickerita, e cea mai evidenta chestie NEGATIVA a masinii(este valuri), ..ori o fac alba..sa vad, jante de tabla pe 15 dublate sau 14, si lasata cat se paote de mult cat sa nu raman fara toba

Quote:
Originally Posted by bilae21 View Post
sunt intre 25 si 30 de lei garniturile se gasesc in orice magazin dar vezi ce tip de pompa ai ate sau fag
am gasit la niste baieti de treaba pe lizeanu care oamenii sunt bine pe domeniu bmw...bmw e21. doar ca nu am avut timp sa le ridic..sper sa nu imi fi umplut frigiderul
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 20:48   #30
MON-u
Old School Cars

Stage 5
 
MON-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,074
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: E21 - un nou inceput...

spor la bani si la treaba..frumos rechinasul
MON-u is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -