Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-11, 17:48   #61
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

ieri seara am finalizat si cu suspensia si franele, adica au fost schimbate garniturile, multumiri domnului jambon ca a facut pedala , mai trebuie aerisit sistemul de franare inca o data si capitolul frane si suspensie este incheiat. ce ma bate pe mine acum este mersul motorului, i-am pus bujii super 4 si merge tot ca un cur, probabil este si de la fise..are 4 fise de 4 feluri, aseara imi venea sa ii dau foc in ce hal mergea.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	17122011470.jpg
Views:	201
Size:	1.42 MB
ID:	2265094   Click image for larger version

Name:	17122011472.jpg
Views:	209
Size:	1.58 MB
ID:	2265095  
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 11:25   #62
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: E21 - un nou inceput...

De ce te complici cu bujii cu 4 ploturi? De ce nu merge pe bujii care erau destinate motorului? De ex la Dacie daca nu mergi cu Sinterom, motoru nu va merge cu absolut nimic!!!! incearca totusi niste buji simple si modelul care a fost pe motorul asta din fabrica Si eventual cumpara 4 fise noi
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 15:14   #63
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
De ce te complici cu bujii cu 4 ploturi? De ce nu merge pe bujii care erau destinate motorului? De ex la Dacie daca nu mergi cu Sinterom, motoru nu va merge cu absolut nimic!!!! incearca totusi niste buji simple si modelul care a fost pe motorul asta din fabrica Si eventual cumpara 4 fise noi
pai cum sa iti zic domnule cristi, am intrebat la un magazin, unde baietii sunt pasionati de modelele astea, si mi-au zis ce bujii se potrivesc printre care si astea, o sa incerc sa ii iau alte bujii si fise noi....DESI nu stiu daca o sa ramana motorul asta pe masina, macar sa il fac cat de cat pt itp..dupa incepe alta poveste.
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 15:17   #64
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: E21 - un nou inceput...

si ce modele se potrivesc ? eu am luat fise beru, ptr modelul asta, iar bujiile sunt prea mari si trebuie desfiletat capacelul ala ca sa intre fisa pe bujie
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 15:27   #65
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by AxYJamaicanu View Post
si ce modele se potrivesc ? eu am luat fise beru, ptr modelul asta, iar bujiile sunt prea mari si trebuie desfiletat capacelul ala ca sa intre fisa pe bujie
sincer nu am retinut exact codurile, dar erau cele doar cu un singur electrod, si cele cu 4, dar cred ca o sa ii pun tot cu un singur electrod, iar fisele, da intradevar au capacelul ala in ele acolo, si trebuie desfacut cel de pe bujie.
am inceput sa ma gandesc serios la o injectie, motorul este 1.5, exista injectie pt blocul si internele astea? sau e mai simplu sa schimb tot motorul?
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 22:21   #66
b-09-tvg

Stage 5
 
b-09-tvg's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 393
Default Re: E21 - un nou inceput...

prima iesire pe strada a masini
putin dezamagitoare dar vedem pe parcurs
https://www.facebook.com/photo.php?v=...comment_tagged
b-09-tvg is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 19:32   #67
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

o mica poze de la iesirea din seara asta....am pus si vreo doua filmulete pe fb de la invarteala..pt un 1.5 sincer sunt putin uimit..am reusit sa fac un fum de nu ma mai vedeam , oricum trebuie schimbat motorul NEAPARAT, nu pentru ca nu merge...pt ca mic
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	25122011500.jpg
Views:	120
Size:	1.17 MB
ID:	2272750  
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 17:04   #68
pfrazvan2001

Stage 5
 
pfrazvan2001's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 511
Default Re: E21 - un nou inceput...

auzi dar ai ceva ai ceva in portbagaj???ca parca e prea lasata.... app stii cumva un cardan de 5 trepte de m10???
pfrazvan2001 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 18:45   #69
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by pfrazvan2001 View Post
auzi dar ai ceva ai ceva in portbagaj???ca parca e prea lasata.... app stii cumva un cardan de 5 trepte de m10???
am ceva in portbagaj... prelata ei...si jumatate de mecanica de renault 5 oricum o sa se egalee fata cu spatele dupa ce o sa schimb motorul, sper
, tu de ce tot cauti cardan ? taie-l su sudeaza-l pe al tau, te duc eu la un strungar bun daca e...
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 15:22   #70
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

stie cineva de unde pot cumpara si eu un semnal alb de fata pentru partea stanga?
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 13:36   #71
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

a intervenit o problema la masina, m-am jucat si eu putin cu ea si a inceput sa se auda ceva pe partea dreapta ca si cum ar fi fier pe fier asa , se aude din zona tamburului. cel mai probabil ar fi de la vreun sabot...sau in cel mai rau caz sa se fi spart rulmentul???
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 03:46   #72
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

am mai facut cate ceva la masina, am taiat portiunile putrezite din podea, si am vopsit podeaua unde s-a putut vopsii, intre podea si asfapt mai avem cam 10 cm maxim...iar toba de mijloc atinge la fiecare limitare de viteza de pe asfalt, am rupt cablurile de la frana de mana..sau unul sau mama naibii ca nu m-am bagat sa ma uit, ma mai termina psihic electromotorul care cred ca are bendixul varza pentru ca nu tot timpul invrte la prima apasare de buton, ca sa nu mai zic ca nu stiu cum dreacu intr-o zi iesise o mufa de la delcou aia cre vine din modululde aprindere..la relanti mergea masina ok..dar cand incercam sa o accelere se balbaia ca naiba si scotea niste flacari de toata frumusetea cu ocazia asta am vazut si eu unde mai am toba sparta, ce crezi? peste tot ma rog chestii relemediabile, dar timpul asta nu prea exista. aveam un gand sa o dau pe un urs diesel dar m-am razgandit , o sa ii fac itp si asigurare si bagata la munca!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	09012012530.jpg
Views:	132
Size:	1.27 MB
ID:	2288594   Click image for larger version

Name:	09012012538.jpg
Views:	87
Size:	1.34 MB
ID:	2288595  
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 07:33   #73
bilae21

Stage 5
 
bilae21's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 511
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
am mai facut cate ceva la masina, am taiat portiunile putrezite din podea, si am vopsit podeaua unde s-a putut vopsii, intre podea si asfapt mai avem cam 10 cm maxim...iar toba de mijloc atinge la fiecare limitare de viteza de pe asfalt, am rupt cablurile de la frana de mana..sau unul sau mama naibii ca nu m-am bagat sa ma uit, ma mai termina psihic electromotorul care cred ca are bendixul varza pentru ca nu tot timpul invrte la prima apasare de buton, ca sa nu mai zic ca nu stiu cum dreacu intr-o zi iesise o mufa de la delcou aia cre vine din modululde aprindere..la relanti mergea masina ok..dar cand incercam sa o accelere se balbaia ca naiba si scotea niste flacari de toata frumusetea cu ocazia asta am vazut si eu unde mai am toba sparta, ce crezi? peste tot ma rog chestii relemediabile, dar timpul asta nu prea exista. aveam un gand sa o dau pe un urs diesel dar m-am razgandit , o sa ii fac itp si asigurare si bagata la munca!
am eu electromotor daca te intereseaza
bilae21 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 16:49   #74
pfrazvan2001

Stage 5
 
pfrazvan2001's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 511
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
am ceva in portbagaj... prelata ei...si jumatate de mecanica de renault 5 oricum o sa se egalee fata cu spatele dupa ce o sa schimb motorul, sper
, tu de ce tot cauti cardan ? taie-l su sudeaza-l pe al tau, te duc eu la un strungar bun daca e...
stie exact cat sa taie??/ca akolo cam trebe la fix asa taiat ...ca nu are culisanta....zii ca daca e il dau jos de pe masina si il rezolvam....te cinstesc
__________________
nu lasa nici un cauciuc in viata.
OPEL ASTRA F '93 1.4 MPI c14se
BMW E21 316 2.5 12v
0746105076
pfrazvan2001 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 17:07   #75
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by pfrazvan2001 View Post
stie exact cat sa taie??/ca akolo cam trebe la fix asa taiat ...ca nu are culisanta....zii ca daca e il dau jos de pe masina si il rezolvam....te cinstesc
pai daca ai cotele exacte ale unui cardan pt 5 viteze mergem cu dimensiunile cu cardanul il lasi acolo la om..iti spune cat iti ia, daca vrei iti dau chiar si numarul sa vorbesti direct eu am cutie cu 5 deci dimensiunea putem sa o luam de la mine..doar ca e foarte joasa masina si iti jur ca nu am nici un cric pe care sa il bag sub masina ultima oara am mers pe pana vreo 200 metri pana la vulcanizare.
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -