Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-11, 21:27   #1
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default E21 - un nou inceput...

dupa vreo 4 ani de asteptari..cautari si injuraturi, am ajuns sa intru in posesia modelului de masina pe care mi-l doream cu mult inainte sa am permisul de conducere. masina este din 1983, are motor de 1.6 m10 carburatie, care merge ciudat, ciudat de tot, are un carburator dumblucorp CARFIL...cu un relanti de 800, dar la turatie maxima turometrul sta dabea la 3000-3500, iar cand incerc sa o turez brusc in mers da in nas..semne ca in carburator are pamant cred. maine o sa ma ocup de carburator, o sa ii schimb fisele...si sa vad daca mai intrerupe, sunt in cautare de un semnal de dreapta, si daca are idee cineva cum pot sa aflu ce grup are...unde gasesc un indice ceva.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	29102011323.jpg
Views:	190
Size:	1.24 MB
ID:	2203837   Click image for larger version

Name:	29102011322.jpg
Views:	195
Size:	1.49 MB
ID:	2203838   Click image for larger version

Name:	29102011321.jpg
Views:	244
Size:	1.72 MB
ID:	2203839  

Click image for larger version

Name:	29102011325.jpg
Views:	255
Size:	1.71 MB
ID:	2203840  
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 21:49   #2
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default re: E21 - un nou inceput...

In primul rand, sa-l stapanesti sanatos si spor la modificari
Pe unul dintre suruburile care prind capacul grupului trebuie sa se afle prinsa o tablita...curata bine acea tablita si pe ea vei vedea scris raportul grupului...este primul grup de cifre cum citesti de la stanga la dreapta cu o virgulitza inclusa..4,xx sau 3,xx

Succes

Ca un pont si ca o idee ce o aveam eu cu M10-le meu..i-am facut serpi si urma sa-i montez doua carburi orizontale..la tine va fi chiar mai simplu pentru ca il ai carburatie
Nastase Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 22:04   #3
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
In primul rand, sa-l stapanesti sanatos si spor la modificari
Pe unul dintre suruburile care prind capacul grupului trebuie sa se afle prinsa o tablita...curata bine acea tablita si pe ea vei vedea scris raportul grupului...este primul grup de cifre cum citesti de la stanga la dreapta cu o virgulitza inclusa..4,xx sau 3,xx

Succes

Ca un pont si ca o idee ce o aveam eu cu M10-le meu..i-am facut serpi si urma sa-i montez doua carburi orizontale..la tine va fi chiar mai simplu pentru ca il ai carburatie
mersi bogdan, dar momentan nu imi bat capul cu motorul asta...merge foarte ok, si il las asa..am masina cu care sa "alerg" daca vreau...pe asta nu vreau sa o modific ( momentan la partea de motor), vreau sa o readuc la starea ei originala, doar cu cateva modificari vizuale de efect, o suspensie mai joasa si jante ceva bling bling sa fie in tema cu barele si bandourile ( pe care sper sa le achizitionez cat mai curand, din simplul motiv ca cele ale masinii sunt prinse cu suruburi in stil COBANIA style), iar pentru siguranta mea...sunt in cautare de frane pe discuri ventilate pe fata si frane spate de 323.
astazi nu am apucat decat sa ii curat bujiile si sa ii fac o super spalare la exterior si motor.
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 22:31   #4
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default re: E21 - un nou inceput...

Bafta cu ea , o sa ai nevoie ....si eu am una si imi manc viata cu ea
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 22:34   #5
world cars

Stage 5
 
world cars's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 921
Member of:
[DACIA]
Default re: E21 - un nou inceput...

Cat ai dat pe el ?
Ce dotari are ?
Bafta cu proiectu
world cars is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 22:56   #6
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by catalanu View Post
Bafta cu ea , o sa ai nevoie ....si eu am una si imi manc viata cu ea
sunt obisnuit cu proiecte de genul, problema la mine este timpul, dar sper sa fie ok.

Quote:
Originally Posted by world cars View Post
Cat ai dat pe el ?
Ce dotari are ?
Bafta cu proiectu
pretul a fost ok la cum arata masina si la problemele pe care le are,...dotari antena electrica asta e singura chestie pe care pot sa ti-o spun, ah si toporul din portbagaj
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 23:54   #7
Jbwkzz

Stage 3
 
Jbwkzz's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 104
Default re: E21 - un nou inceput...

Bafta la modificari si ai grija de ea
Jbwkzz is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 00:01   #8
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default re: E21 - un nou inceput...

bine ai venit printre noi arata bine masina, s-o stapanesti sanatos. intr-un timp stiam majoritatea rechinilor din ct, pe asta se pare ca l-am scapat. de cat timp e in buc ? Noi ne-am strans mai multi aici https://forum.4tuning.ro/291-discutii.../page-186.html
__________________
1981 BMW 316 E21
Sharknose or no nose !
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 00:20   #9
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default re: E21 - un nou inceput...

Bafta cu ea. Cred ca am un semnal dreapta pt tine.. daca te intereseaza dami un pm.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 00:33   #10
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by AxYJamaicanu View Post
bine ai venit printre noi arata bine masina, s-o stapanesti sanatos. intr-un timp stiam majoritatea rechinilor din ct, pe asta se pare ca l-am scapat. de cat timp e in buc ? Noi ne-am strans mai multi aici https://forum.4tuning.ro/291-discutii.../page-186.html
e poveste lunga..masina a fost adusa prin 94 in romania din canada, si de atunci pana acum 10 ani a circulat in constanta...si de 10 ani pana acum vreun an masina a circulat in bucuresti, dupa care a ajuns la mine. stiu si de topicul respectiv...il urmaresc de o buna bucata de vreme.
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 23:00   #11
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default re: E21 - un nou inceput...

astazi am dat carburatorul jos si am gasit mizerie, mizerie si iar mizerie, imi era lene sa ma apuc de el , dar am zis sa ma ocup usor usor de ea. asa ca am am dat carburatorul jos l-am facut bucati, sper sa imi mai amintesc sa il fac la loc l-am spalat cu motorina...apoi l-am bagat in spalatorie l-am umplut de niste spuma activa mai neconentrata si a iesit aproape ca nou, iar acum pe seara l-am lasat sa zaca in benzina de elicopter are o cifra octanica de te ustura ochii zici ca e nitro diluant, iar maine dupa facultate sper sa am timp sa il reasamblez si sa vad cum merge acum, iar urmaotarea chestie pe lista o sa fie franele, apoi scos interiorul afara pentru peticele de la podea. sunt in cautare de jante de 323 nu stiu exact cum se numesc, dar cred ca stiti despre ce vorbesc.
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 15:35   #12
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
astazi am dat carburatorul jos si am gasit mizerie, mizerie si iar mizerie, imi era lene sa ma apuc de el , dar am zis sa ma ocup usor usor de ea. asa ca am am dat carburatorul jos l-am facut bucati, sper sa imi mai amintesc sa il fac la loc l-am spalat cu motorina...apoi l-am bagat in spalatorie l-am umplut de niste spuma activa mai neconentrata si a iesit aproape ca nou, iar acum pe seara l-am lasat sa zaca in benzina de elicopter are o cifra octanica de te ustura ochii zici ca e nitro diluant, iar maine dupa facultate sper sa am timp sa il reasamblez si sa vad cum merge acum, iar urmaotarea chestie pe lista o sa fie franele, apoi scos interiorul afara pentru peticele de la podea. sunt in cautare de jante de 323 nu stiu exact cum se numesc, dar cred ca stiti despre ce vorbesc.

Multa bafta in restaurarea lui, sa-l stapanesti sanatos si fara incidente!Poze Poze si iar Poze asta vrem cu orice pas de-l faci la el!Keep up the good work!!
__________________

E36 318i BMW sport package.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 23:23   #13
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default re: E21 - un nou inceput...

mersi , azi pe la 9:30 m-am apucat de carburator...mi-am luat manusi, pensula dastea de doctori si dai si freaca-l pana pe la 10, iar de la 10 pana la 10:20 l-am reasamblat in legea mea acolo, maine vreau sa il pun sus pe masina, si tot maine sper sa ma apuc si de frane.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	02112011363.jpg
Views:	232
Size:	1.46 MB
ID:	2209499   Click image for larger version

Name:	02112011360.jpg
Views:	222
Size:	1.43 MB
ID:	2209500  
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 07:13   #14
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
mersi , azi pe la 9:30 m-am apucat de carburator...mi-am luat manusi, pensula dastea de doctori si dai si freaca-l pana pe la 10, iar de la 10 pana la 10:20 l-am reasamblat in legea mea acolo, maine vreau sa il pun sus pe masina, si tot maine sper sa ma apuc si de frane.
Zici ca e nou.Realoem scrie pe el.Good job!
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 12:50   #15
bilae21

Stage 5
 
bilae21's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 511
Default re: E21 - un nou inceput...

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
mersi , azi pe la 9:30 m-am apucat de carburator...mi-am luat manusi, pensula dastea de doctori si dai si freaca-l pana pe la 10, iar de la 10 pana la 10:20 l-am reasamblat in legea mea acolo, maine vreau sa il pun sus pe masina, si tot maine sper sa ma apuc si de frane.
salut daca iti trebuie ceva pentru masina sa-mi dai un pm k am ceva piese k am avut si eu 1.6 pe masina..
bilae21 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -