Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-13, 21:16   #4786
costi1901

Stage 1
 
costi1901's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 14
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

am reparat si eu trapa ca imi ploua in masina am desfundat canalele si uns sinele ceeva poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMGP3429.JPG
Views:	71
Size:	2.00 MB
ID:	2830501   Click image for larger version

Name:	IMGP3432.JPG
Views:	60
Size:	2.00 MB
ID:	2830502   Click image for larger version

Name:	IMGP3434.JPG
Views:	54
Size:	1.89 MB
ID:	2830503  

Click image for larger version

Name:	IMGP3436.JPG
Views:	47
Size:	1.88 MB
ID:	2830504  
costi1901 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-13, 13:09   #4787
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by Robotzel88 View Post
1) Carte talon si fiscal atat primesti
2) Dupa ce o cumperi conform noii legi trebuie sa platesti o taxa de prima inmatriculare la masina chiar daca este inscrisa in ro ( la 1.6 este 580 de euro la motorizari mai mari creste taxa)
3) Poti schimba motorul pe rechin spre exemplu:
1.6 - 1.8
2.0 - 2.3
2.3 - 2.5 pentru a omologa motoarele astea nu te va costa foarte mult dar daca vrei 1.6 - 2.5 nu se va putea omologa conform legii deoarece depaseste puterea initiala cu 40%. In al doilea rand pentru a omologa motorul trebuie sa fi propietar in carte talon etc toate actele sa fie pe numele tau cea ce trebuie sa faci la punctul 2
Ilegal poti monta orice motor pe e21 2.5 12v 2.5 24v 3.5 12v 4.4V8 si chiar 5.0 V12 costurile de montaj ridicanduse cu complexitatea lucrarii.
4) Evident ca poti pune inchidere centralizata pe rechin.
Majoritatea rechinilor sunt ruginiti rar gasesti unu in stare foarte buna si functional. Dupa achizitie este recomandat tinichigerie+vopsitorie apoi te gandesti la motoare. O caroserie de 30 de ani cu rugina nu iti va rezista la un motor de 2.5 neam la un momendat la ceda intr-un punct sensibil. Ca rugina unde poti gasi
- oale fata
- contra aripa fata/spate
- podelele au cea mai mare boala de a rugini
- Oalele spate posibil sa prezinte fisuri gauri depinde de gravitate
- podea portbagaj ruginita si cu gauri
Este extrem de munca la un e21 pt a fi readus la linia de plutire si depinde enorm de bugetul tau pentru ca va conta foarte mult lucrarea care se va face la el peticeala si chit de ochi lumi sau ceva mai profi pentru o durata de viata mai indelungata. Ia in calcul ca unele piese se gasesc destul de greu pe la noi si scumpe afara. Fa-ti un calcul mai bine iei un e30 din simplu motiv ca se dezmembreaza pe capete si nu-ti faci probleme cu piesele.Numai bine si bafta in cautarile tale.
Daca ai in cap sa faci cum ai zis sa alergi dupa piese sa iei unu copt si sa`l aduci pe linia de plutire uita de e21. La astfel de masini nu merge ca o iau si peste 5 ani o fac boboc ca atuncea fac eu rost de bani sau chesti de genu nu tine peste 5 ani o sa bagi de 2 ori bani pe care ii ai stransi in ea. Sfatu meu nu te baga in combinatii cu e21 decat daca ai urmatoarele lucruri stabile:
- un job stabil cu un salariu de minim 1500 ron (de ce atat? vei cumpara lunar piese pt el si vei dori sa iti mai ramana si bani pt tine nu doar piese piese piese acum depinde si de tine si cate sacrificii faci)
- un spatiu unde nu te ploua nu te ninge sa poti sa faci si tu anumite operatiuni la e21.
- ceva cunostiinte de mecanica iti vor prinde bine atat tie cat si buzunarului tau
Sunt 3-4 modele de bmw vechi care poti sa le faci pe la noi si poti sa te gandesti la ele
- E12(Seria 5): Destul de rar la noi in orice conditiie fie el copt fie el stare buna cu acte la zi etc este masina istorica dejea se poate inscrie fara taxa daca este in stare buna. Piese destul de rar la ele majoritatea le vei lua noi oem unele iar altele after
- E28(Seria 5): Mai apar cate 1 2 3 modele la vanzare pe net unele chiar in stare buna si la pret decent! Inca se gasesc piese mai greu dar vei gasi iarasi unele piese noi vor trebui oem sau after
- E21 (Seria 3 ): Cate 1 2 3 modele la vanzare piese dustl de greu ti-am zis despre acest model
- E23 (Seria 7) in general le vei gasi pe la cimitirele de masini au fost cu motoare destul de mari si de cand s-a bagat impozitul fenomenal multe au luat drumu ala. Mai sunt cateva ascunse dar intr-o stare jalnica
- E24 (Seria 6) Rar si la piese si mai rar
Pentru toate astea cauta pe google dezmembrez e21 e28.....etc si fa-ti o idee.Poate iti vei dori si elemente mai speciale fusta fata bbs de e21 rar sunt scoase la vanzare daca ai noroc le poti lua la preturi mici de la un om care nu prea stie exact ce vinde. Ia in calcul si intretinerea masinii la e21 intretinerea intradevar este ieftina chiar ff ieftina comparativ cu modelele enumerate mai sus, ca idee bratele la e28 costa 1100 RON ( sunt 2 brate pe 1 roata deci 4 fiare te-a usurat de o poala de bani acum depinde si de ce vrei sa pui pe masina ieftin si prost sau pret decent si mai calitativ) La motoarele m20 vei vedea ca este destul de scumpicel la intretinere fisele de la bujii costa 400-600 ron nu multi le schimba si cate si mai cate.Bafta la vanatoare.
Mersi mult de raspuns am sa ma mai gandesc nu este o dezamagire ce mi-ai spus tu ( cel putin nu mi-ai spulberat visele ) insa iti da de gandit ! Sincer daca as rezolva sa o trec pe numele meu si actele sa fie ok restul ar fi cancan ! Mersi inca odata de raspuns ( sst 06 )
shoby13 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-13, 15:19   #4788
pfrazvan2001

Stage 5
 
pfrazvan2001's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 511
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by Robotzel88 View Post
1) Carte talon si fiscal atat primesti
2) Dupa ce o cumperi conform noii legi trebuie sa platesti o taxa de prima inmatriculare la masina chiar daca este inscrisa in ro ( la 1.6 este 580 de euro la motorizari mai mari creste taxa)
3) Poti schimba motorul pe rechin spre exemplu:
1.6 - 1.8
2.0 - 2.3
2.3 - 2.5 pentru a omologa motoarele astea nu te va costa foarte mult dar daca vrei 1.6 - 2.5 nu se va putea omologa conform legii deoarece depaseste puterea initiala cu 40%. In al doilea rand pentru a omologa motorul trebuie sa fi propietar in carte talon etc toate actele sa fie pe numele tau cea ce trebuie sa faci la punctul 2
Ilegal poti monta orice motor pe e21 2.5 12v 2.5 24v 3.5 12v 4.4V8 si chiar 5.0 V12 costurile de montaj ridicanduse cu complexitatea lucrarii.
4) Evident ca poti pune inchidere centralizata pe rechin.
Majoritatea rechinilor sunt ruginiti rar gasesti unu in stare foarte buna si functional. Dupa achizitie este recomandat tinichigerie+vopsitorie apoi te gandesti la motoare. O caroserie de 30 de ani cu rugina nu iti va rezista la un motor de 2.5 neam la un momendat la ceda intr-un punct sensibil. Ca rugina unde poti gasi
- oale fata
- contra aripa fata/spate
- podelele au cea mai mare boala de a rugini
- Oalele spate posibil sa prezinte fisuri gauri depinde de gravitate
- podea portbagaj ruginita si cu gauri
Este extrem de munca la un e21 pt a fi readus la linia de plutire si depinde enorm de bugetul tau pentru ca va conta foarte mult lucrarea care se va face la el peticeala si chit de ochi lumi sau ceva mai profi pentru o durata de viata mai indelungata. Ia in calcul ca unele piese se gasesc destul de greu pe la noi si scumpe afara. Fa-ti un calcul mai bine iei un e30 din simplu motiv ca se dezmembreaza pe capete si nu-ti faci probleme cu piesele.Numai bine si bafta in cautarile tale.
Daca ai in cap sa faci cum ai zis sa alergi dupa piese sa iei unu copt si sa`l aduci pe linia de plutire uita de e21. La astfel de masini nu merge ca o iau si peste 5 ani o fac boboc ca atuncea fac eu rost de bani sau chesti de genu nu tine peste 5 ani o sa bagi de 2 ori bani pe care ii ai stransi in ea. Sfatu meu nu te baga in combinatii cu e21 decat daca ai urmatoarele lucruri stabile:
- un job stabil cu un salariu de minim 1500 ron (de ce atat? vei cumpara lunar piese pt el si vei dori sa iti mai ramana si bani pt tine nu doar piese piese piese acum depinde si de tine si cate sacrificii faci)
- un spatiu unde nu te ploua nu te ninge sa poti sa faci si tu anumite operatiuni la e21.
- ceva cunostiinte de mecanica iti vor prinde bine atat tie cat si buzunarului tau
Sunt 3-4 modele de bmw vechi care poti sa le faci pe la noi si poti sa te gandesti la ele
- E12(Seria 5): Destul de rar la noi in orice conditiie fie el copt fie el stare buna cu acte la zi etc este masina istorica dejea se poate inscrie fara taxa daca este in stare buna. Piese destul de rar la ele majoritatea le vei lua noi oem unele iar altele after
- E28(Seria 5): Mai apar cate 1 2 3 modele la vanzare pe net unele chiar in stare buna si la pret decent! Inca se gasesc piese mai greu dar vei gasi iarasi unele piese noi vor trebui oem sau after
- E21 (Seria 3 ): Cate 1 2 3 modele la vanzare piese dustl de greu ti-am zis despre acest model
- E23 (Seria 7) in general le vei gasi pe la cimitirele de masini au fost cu motoare destul de mari si de cand s-a bagat impozitul fenomenal multe au luat drumu ala. Mai sunt cateva ascunse dar intr-o stare jalnica
- E24 (Seria 6) Rar si la piese si mai rar
Pentru toate astea cauta pe google dezmembrez e21 e28.....etc si fa-ti o idee.Poate iti vei dori si elemente mai speciale fusta fata bbs de e21 rar sunt scoase la vanzare daca ai noroc le poti lua la preturi mici de la un om care nu prea stie exact ce vinde. Ia in calcul si intretinerea masinii la e21 intretinerea intradevar este ieftina chiar ff ieftina comparativ cu modelele enumerate mai sus, ca idee bratele la e28 costa 1100 RON ( sunt 2 brate pe 1 roata deci 4 fiare te-a usurat de o poala de bani acum depinde si de ce vrei sa pui pe masina ieftin si prost sau pret decent si mai calitativ) La motoarele m20 vei vedea ca este destul de scumpicel la intretinere fisele de la bujii costa 400-600 ron nu multi le schimba si cate si mai cate.Bafta la vanatoare.
Salut.....am citit postul tau si eu incerc sa o trec pe numele meu cu motor 2.0 12v si in acte avand 1.8 carburatie.....motorul final fiind 2.5 care este dat jos de pe masina acum si pana acum nu am reusit....si ca sa treci 2.5 in acte te sparge la impozit....daca ai niste pile pentru ce vreau sa fac eu....te rog sa imi zici si mie...bafta.
__________________
nu lasa nici un cauciuc in viata.
OPEL ASTRA F '93 1.4 MPI c14se
BMW E21 316 2.5 12v
0746105076

Last edited by pfrazvan2001; 05-08-13 at 15:21.
pfrazvan2001 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-13, 16:48   #4789
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

singura solutie legala e sa ii pui inapoi 1.8 o inscrii pe numele tau apoi ii pui 2.0 il omologhezi apoi ii pui 2.5 il omologhezi si aia e..arunci un sac de bani aiurea doar pt a avea masina omologata...
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 05-08-13, 17:23   #4790
pfrazvan2001

Stage 5
 
pfrazvan2001's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 511
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
singura solutie legala e sa ii pui inapoi 1.8 o inscrii pe numele tau apoi ii pui 2.0 il omologhezi apoi ii pui 2.5 il omologhezi si aia e..arunci un sac de bani aiurea doar pt a avea masina omologata...
Yo vreau pana la 2.0 sa fie legal....ca 2.5 il pun ca oricum e la fel cu 2.0 la estetic....are cineva un 1.8 motor cutie...de vanzare sau imprumut pentru a finaliza acest tam tam??
pfrazvan2001 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-13, 18:34   #4791
Robotzel88

Stage 5
 
Robotzel88's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 368
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Cand te prezinti la rar cu masina in vederea schimbarii de propietar toate seriile respectiv caroserie si motor trebuie sa corespunda altfel nu ai nici o sansa de a lua indentificarea legal. (Poti da o atentie etc etc si poate iti va scrie in carte fara serie motor si mai bine !). Asa ca stai linistit urca 2.5 si rezolva tabla.Cheltuii foarte multi bani aiurea cum a zis si Adi. Acelasi lucru si daca vinzi masina si noul propietar va dorii sa o treaca pe numele lui nu va putea deoarece seriile nu corespund ! intelegi ideea. Rezolvarea problemei pe caz legal este ca vechiul propietar din carte talon etc sa se duca cu masina la rar sa faca omologarea noului motor de 1.8 ca cel vechi s-a gripat atuncea vei putea trece masina pe numele tau legal si dupa aceasta vei omologa 2.0.
Robotzel88 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-13, 18:43   #4792
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

sauuu...vezi cum aci sa dispara seria de pe blocul nou....apa cu sare) acid de baterie dupa...si cand te duci la rar zici ca asa ai luat si tu masina....faci contract de vanzare cumparare intre tine si cine e pe acte...iti scoti fiscalul si restul e cancan daca ai bani de taxa ..omolgari...o sa faci un calcul mai pui inca 2000 si la 3000 cred ca iti iei o coaja de afara mult mai tipla decat gunoaiele de la noi...si pe aia de afara o faci original shit si o inscri prin acr retromobil blah blah blah, dar o sa ai o baza buna...dreapta completa...
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 05-08-13, 19:52   #4793
Robotzel88

Stage 5
 
Robotzel88's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 368
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by B XX ADI View Post
sauuu...vezi cum aci sa dispara seria de pe blocul nou....apa cu sare) acid de baterie dupa...si cand te duci la rar zici ca asa ai luat si tu masina....faci contract de vanzare cumparare intre tine si cine e pe acte...iti scoti fiscalul si restul e cancan daca ai bani de taxa ..omolgari...o sa faci un calcul mai pui inca 2000 si la 3000 cred ca iti iei o coaja de afara mult mai tipla decat gunoaiele de la noi...si pe aia de afara o faci original shit si o inscri prin acr retromobil blah blah blah, dar o sa ai o baza buna...dreapta completa...
Corect ! ce zice adi
Robotzel88 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-13, 20:43   #4794
pfrazvan2001

Stage 5
 
pfrazvan2001's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 511
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by Robotzel88 View Post
Cand te prezinti la rar cu masina in vederea schimbarii de propietar toate seriile respectiv caroserie si motor trebuie sa corespunda altfel nu ai nici o sansa de a lua indentificarea legal. (Poti da o atentie etc etc si poate iti va scrie in carte fara serie motor si mai bine !). Asa ca stai linistit urca 2.5 si rezolva tabla.Cheltuii foarte multi bani aiurea cum a zis si Adi. Acelasi lucru si daca vinzi masina si noul propietar va dorii sa o treaca pe numele lui nu va putea deoarece seriile nu corespund ! intelegi ideea. Rezolvarea problemei pe caz legal este ca vechiul propietar din carte talon etc sa se duca cu masina la rar sa faca omologarea noului motor de 1.8 ca cel vechi s-a gripat atuncea vei putea trece masina pe numele tau legal si dupa aceasta vei omologa 2.0.
Masina e rezolvata din punct de vedere al tablariei...fata comerciala are ...nu e problema...nu ma intereseaza sa fie la retromobil sau altceva....stiu cum e trb cu identificarea....posibilitate a fost sa pot sa il omologhez dar e cu cativa kw mai mult si nu am mai stat sa umblu ca a trebuit sa plec din tara....dasta intrebam de 1.8...ca aku sa ii fac doar trecerea in acte a moi....si motor fara serie....si restu...cand am timp..intelelegi??
pfrazvan2001 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 20:23   #4795
Robotzel88

Stage 5
 
Robotzel88's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 368
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by pfrazvan2001 View Post
Masina e rezolvata din punct de vedere al tablariei...fata comerciala are ...nu e problema...nu ma intereseaza sa fie la retromobil sau altceva....stiu cum e trb cu identificarea....posibilitate a fost sa pot sa il omologhez dar e cu cativa kw mai mult si nu am mai stat sa umblu ca a trebuit sa plec din tara....dasta intrebam de 1.8...ca aku sa ii fac doar trecerea in acte a moi....si motor fara serie....si restu...cand am timp..intelelegi??
Pai si cum faci tu omologarea motorului daca nu esti propietar in carte talon etc ? , stiu cum treci de indentificare cu seriile matrasite dar ai grija unde te duci sar putea sa-ti pierzi bani si timpu aiurea...si vei fi nevoit sa aduci niste hartii in plus de la cine ai luat motorul, daca servicul unde a fost montat este autorizat rar etc
Robotzel88 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 21:08   #4796
ff650

Stage 5
 
ff650's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 389
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

nu are nimeni grille?mai am nevoie si de sticle de stopuri..daca are cineva

vreau sa ies si eu pe strada

Last edited by ff650; 09-08-13 at 21:12.
ff650 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-13, 22:16   #4797
atb_160

Stage 4
 
atb_160's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 275
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Vand 6 inele cromate pentru jante de tabla, necesita reconditionare sa fie in stare perfecta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 001.jpg
Views:	30
Size:	2.25 MB
ID:	2837071   Click image for larger version

Name:	Picture 002.jpg
Views:	54
Size:	1.91 MB
ID:	2837072   Click image for larger version

Name:	Picture 003.jpg
Views:	31
Size:	2.10 MB
ID:	2837073  

Click image for larger version

Name:	Picture 004.jpg
Views:	30
Size:	2.54 MB
ID:	2837074  
atb_160 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-13, 19:17   #4798
RacingParts

Stage 3
 
RacingParts's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 79
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Salut! are cineva cuplajul de cauciuc dintre cutia de viteze si transmisie?
RacingParts is offline   Reply With Quote
Old 26-08-13, 17:14   #4799
MARY4N

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 138
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

azi am curatat un pic blocul motor si sa punem chiuloasa sa vedem ce iese !! cu Dumnezeu ininte
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotogr.0016.jpg
Views:	39
Size:	88.2 KB
ID:	2842757   Click image for larger version

Name:	Fotogr.0017.jpg
Views:	45
Size:	74.9 KB
ID:	2842758   Click image for larger version

Name:	Fotogr.0018.jpg
Views:	34
Size:	61.0 KB
ID:	2842759  

Click image for larger version

Name:	Fotogr.0019.jpg
Views:	48
Size:	57.7 KB
ID:	2842760  
MARY4N is offline   Reply With Quote
Old 26-08-13, 18:00   #4800
RacingParts

Stage 3
 
RacingParts's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 79
Default Re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

weekendul asta am facut si eu prima iesire cu masina dupa restaurare, pana la borsec. sincer sunt surprins de consum, cu carburatorul solex mi-a luat 7 la suta, dar se cam simte lipsa acceleratiei, in special in depasiri. i-am comandat o axa dbilas sport, weekendul viitor sper sa reusesc sa-i montez si doua dublu corpuri del lorto, asta daca fac rost de pompa de benzina si de regulator de presiune . las pozele sa vorbeasca
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01308.JPG
Views:	87
Size:	3.13 MB
ID:	2842774   Click image for larger version

Name:	DSC_0086.JPG
Views:	59
Size:	2.90 MB
ID:	2842775   Click image for larger version

Name:	DSC_0129.JPG
Views:	89
Size:	3.52 MB
ID:	2842776  

RacingParts is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -