Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > 4TuningDAYS 2010

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-03-10, 22:30   #46
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

@player77: tu inca nu realizezi ceea ce e esential - esti singurul responsabil pentru ceea ce ti s-a intamplat. Cei care au pus la punct tombola au fost acolo doar sa profite de naivitatea ta, iar pe cei de la 4tuning nu ar trebui sa-i intereseze. Nu mai cauta vinovati, data viitoare fii mai precaut si nu mai arunca banii pe iluzii.
Repet: nu e obligat nimeni sa-ti poarte de grija pentru viata, integritatea si sanatatea ta, cu atat mai putin pentru buzunarul tau.
Ti-a spus-o Fabi mai sus pe scurt, eu doar am detaliat... de 2 ori chiar... e bine ca ai deschis topicul, dar numai pentru viitor si... pentru ceilalti. In legatura cu ce-a fost, las-o asa cum e si no offence, ca am patit-o si noi cu altele, de-asta poate suntem acum mai suspiciosi din fire.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline  
Old 22-03-10, 22:42   #47
Opportunity

Stage 5
 
Opportunity's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Moderators]
[SKODA]
[FOTO]
[Opel]
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

Asta e, pana la urma cel care da greseste..
Opportunity is offline  
Old 22-03-10, 23:07   #48
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

Ar cam fi cazu sa se inchida threadu' asta ca is aceleasi chestii on & on & on...si...e meanless. Eventual redeschiderea lui cu un comunicat oficial in urma "anchetei" 4tuning si apoi reinchiderea lui si gata.
morpheusmaster is offline  
Old 23-03-10, 00:45   #49
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

noi am cam finalizat...
dar e "tare" rau de tot
nu e problema noastra, dar de distractie am intrat in amanunte...
merita sa facem un articol funny pe faza asta
Gratzian is offline  
Old 23-03-10, 03:31   #50
MARIORAR

Stage 2
 
MARIORAR's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 57
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Mie imi miroase a teapa gen ”Delfinul”. Pentru cine nu stie despre ce e vorba, este (sau era) un joc de tip piramidal in cadrul caruia se organizau adevarate show-uri, cu aplauze, cu poezii, cu laude, cu rasete, glume etc., organizate in 4-5 ”acte”, pentru ca la ultimul act sa afli ca poti cumpara o carte in valoare de 2000 si ceva de euro, care sa-ti deschida ochii despre cum sa faci bani ”si viata ta nu va mai fi niciodata la fel” (in unele cazuri chiar au avut dreptate, pentru ca unii au ajuns sa le ia bancile casele, altii chiar s-au sinucis datorita datoriilor acumulate...)

Nu asta e important, ceea ce vad eu asemanator cu aceasta tombola este probabilitatea ca ei sa fie ACOPERITI d.p.d.v. legal, prin vanzarea acestui CD sau ce spuneati voi acolo. La fel a fost si in cazul ”Delfinul”: teapa perfecta! Multi s-au gandit sa-i dea in judecata pentru despagubiri ori sa le faca plangeri penale pentru inselaciune, au si facut-o, iar acoperirea celor de la Delfinul era una dureros de simpla si reala: ”noi n-am inselat pe nimeni, noi doar am vandut o carte la pretul de 2000 euro” (suna teribil de amuzant, pe mine ma bufneste rasul si acum cand scriu ). Si, din pacate, zicala romaneasca ”nu e prost cine cere, e prost cine da” are si un fundament legal la noi in tara (in sensul ca pana de curand nu au fost interzise astfel de activitati). Bine, am inteles ca intre timp s-au interzis aceste activitati, dar gasesc ei intotdeauna noi portite sa profite la maxim, la limita legalitatii, cum cred ca e cazul in situatia de fata. Eu sper sa ma insel si poate am fortat putin comparatia, dar sfatul meu e sa nu mai fiti atat de naivi, nimeni nu va vrea binele atat de tare incat sa va dea un Viper la 50 ron

Si daca tot ati comis-o si ati cumparat bilet de tombola, fiti barbati si nu incercati s-o aruncati tot pe spinarea 4tuning, nu e nimeni obligat sa va dadaceasca pe voi pana cand va maturizati suficient incat sa nu mai puneti ”botul” la astfel de basme. Din punctul lor de vedere, 4tuning n-a facut altceva decat sa expuna - in cadrul unui eveniment de profil - o masina aratoasa, modificata si care (probabil) ar fi putut fi castigata la o tombola. Nu cred ca era 4tuning in masura sa verifice legalitatea si corectitudinea lor, CU ATAT MAI PUTIN SA GANDEASCA PENTRU VOI.

E bine, totusi, ca s-a creat acest topic ca sa ridice semne de intrebare celor ce se vor mai intalni cu acesti indivizi, pe viitor. Poate chiar sa le ceara ceva lamuriri suplimentare.

Imi cer scuze ca am fost putin mai ”din topor”, insa, mai ales acum in vremurile grele ce le traversam, intr-o lume in care soarta unor meciuri decisive - intre echipe de mare calibru - se schimba in mod inexplicabil in functie de cotele pariurilor sportive, intr-o tara in care se arunca in vazul lumii saci intregi cu bilete la Bingo/Loto etc. inainte de extrageri, poate ca ar trebui sa fiti ceva mai prudenti, poate chiar sa ganditi INAINTE de a face o prostie.

Toate bune tuturor!

Foarte bine zis!
Cine are de priceput,sa priceapa,cine nu...sa plateasca!
Ai fost cat se poate de explict,pe intelesul romanului'din topor'!
Bravo quick_5hifter
MARIORAR is offline  
Old 23-03-10, 10:07   #51
player77

Stage 5
 
player77's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 477
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[2 Roti]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

[QUOTE=Gratzian;3210593]noi am cam finalizat...
dar e "tare" rau de tot
nu e problema noastra, dar de distractie am intrat in amanunte...
merita sa facem un articol funny pe faza asta...
se vede ca nu ai nici o treaba ....repede v-ati scos voi...prost e ala care plateste....ai dreptate...
dar,ca sa stii domnule gratian ,ca din pdvd legal suntetzi legat de tot ce se intampla acolo...indiferent..securitate,paramedici,legalita te,moralitate...ca daia atzi incasat niste banutzi la intrare...ma zicea un destept in alt post ce daca murea cineva acolo nu eratzi rasp.
total greseala ...daca era un accident acolo in incinta si nu aveatzi medici sau ambulanta o beleatzi rau....crede-ma stiu ce zic...daca prin intermediul showului vostru se pacalesc oameni e aceasi treaba.
In momentul in care luatzi niste banutzi la intrare suntetzi raspunzatori de ceea se plateste...vezi c p.
__________________
FORD CAPRI MK1 V6 2300 GTO 1969-THE WHITE DREAM
Ford Capri: the car you always promised yourself"Gone in 8 sec's...
player77 is offline  
Old 23-03-10, 11:17   #52
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

Player77, legat de tombola cu pricina, e cam si cum o firma vinde la expozitie piese de masina defecte. 4Tuning este de vina? Nu... Asa si cu Viperul, care vindea un produs, adica talonul de tombola. Nu are absolut nicio legatura organizatorul cu produsele expozantilor. Exagerez cand zic asta?

Si referitor la ce spui tu, ai dreptate, insa tot ce zici tu asa a si fost. A existat ambulanta, securitate, etc. Deci au fost toate astea, responsabilitatea organizatorului a fost deplina in masura si in limitele clare. 4Tuning insa, chiar daca a luat bani la intrare, nu e raspunzator de firele de par din ciorba restaurantului... Tu cam asa vezi problema si nu ai dreptate.

Deci data viitoare vino cu ceva postari mai coerente, eventual si cu ceva argumente, ca la aruncat cu noroi, pe nedrept, am vazut ca te pricepi. Bafta!
Hondarul is offline  
Old 23-03-10, 11:50   #53
warlock9

Stage 2
 
warlock9's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 65
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

Pai si .. pe cand articolul despre "viper" ?
warlock9 is offline  
Old 23-03-10, 12:49   #54
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

Quote:
Originally Posted by player77
...ma zicea un destept in alt post ce daca murea cineva acolo nu eratzi rasp.
total greseala ...daca era un accident acolo in incinta si nu aveatzi medici sau ambulanta o beleatzi rau....crede-ma stiu ce zic...daca prin intermediul showului vostru se pacalesc oameni e aceasi treaba.
La cum ai pus problema in postul respectiv exemplul tau era prost. Daca dezvoltai cum ai facut acum ti-as fi dat dreptate. Oricum, mersi pentru aprecierile cu desteptaciunea.. dar pe viitor ar fi bine ca atunci cand dai un exemplu sa-l duci pana la capat caci nu e vina organizatorilor in cazul in care un vizitator are probleme de sanatate si tocmai cand viziteaza i se face rau si moare..
Chiar la aceasta editie a fost un caz de genul, unui vizitator i s-a facut rau in fata standului nostru facand o criza de epilepsie. Daca nu eram noi (membrii Anonymous MotorSport) putea sa si moara caci romanul de rand se uita la el cum se zbatea si il arata cu degetul... nu a miscat nimeni sa-l ajute doar se imbulzeau gura casca. In maxim 5 min au fost si paramedicii prezenti si l-au luat la salvare. In cazul acesta, cine ar fi fost vinovat daca se intampla ceva cu acea persoana? Organizatorul ca nu putea sa se imparta in 100 de directii sa vada ce se intampla in orice colt al expozitiei sau romanii care se uitau si aratau cu degetul in loc sa incerce sa-l ajute? Tin sa precizez ca mobilizarea organizatorului la acel caz a fost foarte rapida din momentul in care am sesizat problema... iar membrii Anonymous MotorSport au dat un exemplu de comportament fata de toti gura casca (au tinut animalele departe, i-au tinut limba sa nu se inece, i-au eliberat pieptul si ce se mai face in caz de epilepsie).
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline  
Old 23-03-10, 14:48   #55
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

Cred ca organizatorul are obligatia de a se asigura ca participantii la eveniment nu desfasoara activitati ilegale. Daca aia cu tombola se afla in legalitate, atunci aceasta obligatie a fost indeplinita.
Partea cu profitatul de pe urma naivitatii, a legaturii de imagine, a promovarii de catre 4tuning, astea mi se par probleme ce tin strict de organizarea 4tuning, si nu au nici o obligatie fata de publicul larg sa ofere explicatii. Riscul e al lor, pentru ca pot avea prejudicii de imagine in momentul in care cineva face publica teapa. Atata timp cand au facut publicitate tombolei respective, brand-ul 4tuning devine legat de cel promovat (nu legal, ci la nivel de opinie publica), mai ales cand ai un brand ce inspira incredere, iar acest aspect este capitalizat si de cei ce se asociaza lui prin intermediul advertising-ului. Pana la urma voi nu le vindeti doar spatiu publicitar, le oferiti si o parte din capitatul de imagine. Partea urata e ca "beneficiati" de reciprocitate, iar imaginea lor negativa va poate aduce prejudicii la nivel de imagine.
In concluzie, acceptati sau nu asocierea cu tombola, aceasta exista oricum la nivel de "consumator". Pe viitor mai multa atentie la selectionarea participantilor.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline  
Old 23-03-10, 15:45   #56
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

Degeaba tot discutati pe (langa) subiectul asta... 4tuning nu are nici o legatura cu aceasta tombola. 4tuning a fost organizatorul unui eveniment in cadrul caruia a aparut si aceasta firma, expunandu-si "produsul"... in cazul asta, TOMBOLA, nu masina in sine.
Iar partea de promovare... a fost simpla publicitate acordata de catre 4tuning pe site-ul si forumul sau unui client. Un client oarecare... ca orice altul pe care il vedem in bannere. Daca produsele unui client, care are o campanie (un banner/link) pe 4tuning, sunt de proasta calitate si nu se respecta garantia... 4tuning e de vina? Sau firma care vinde acele produse?
Nici in tv sau pe alte medii de publicitate nu se verifica clientul de catre statie. Se verifica spoturile, machetele, bannerele etc, pt a corespunde reglementarilor CNA... si atat, din pdv. legal.
Site-ul si forumul 4tuning ofera spatiu publicitar... clientul il "inchiriaza" si aia e... bussines si nimic mai mult.
Moral... sa zicem ca 4tuning pierde la capitolul incredere/imagine, fiindca unii il asociaza cu aceasta tombola... fiindca asta e mentalitatea omului, sa dea vina pe altul mereu.
Asa ca nu mai spuneti ca 4tuning sau Gratzian (Vali a scapat ) sunt de vina... principalul "vinovat" este respectiva firma care a organizat tombola... iar celalalt vinovat este participantul, ca nu a "cascat ochii". Asta din pdv. moral... ca legal am inteles ca e totul ok, oamenii s-au asigurat Daca e cineva in domeniu (juridic-comercial, contencios... ceva cu legatura) se poate documenta daca se poate depunde plangere contra firmei organizatoare a tombolei.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline  
Old 23-03-10, 19:09   #57
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

Si pana la urma sa autosesizat militia?sa luat vreo masura sau iar xx pagini de discutii pe langa?luati problema`n mana pe romaneste ce mai atatea pagini de discutii
Sa inteles,lumea mai trage tepe pe fatza si`n locuri publice,cine e in spatele operatiunii viper?
dreaq si cu copii lui :-j
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline  
Old 23-03-10, 19:27   #58
Fabi.

Stage 2
 
Fabi.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 36
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

Voi credeti ca daca era o teapa atat de incredibila precum spuneti voi, erau atat de prosti incat sa o mediatizeze atat de mult si mai ales aratandu-se ? Sa fim seriosi ...
Au ei o baza acolo.
Fabi. is offline  
Old 23-03-10, 23:01   #59
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

nu e vorba de o teapa legala...
oamenii s-au acoperit legal
este vorba de intrebari in legatura cu starea tehnica si incadrarea masinii
v-am povestit cum am avut primele intrebari cand masina s-a defectat dupa 20 de secunde in mana lui tengu
o masina din asta e facuta sa tragi de ea fara grija multi kilometri...
asta inseamna ca "premiul" de la tombola nu are valoare prea mare

iar in legatura cu incadrarea...
se pare ca taxele de platit pentru inscrierea masinii ajung la valoarea ei...

repet ca asta este o cercetare strict din amuzament, nu e treaba noastra, dar va tin la curent...
Gratzian is offline  
Old 24-03-10, 15:15   #60
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: dodge viper-cred o mare teapa!mare atentie!

Oricum.. formularea este: Cumperi un DVD si obtii doua bilete la tombola.. legal nu ai ce sa le faci, voi ati cumparat DVD-ul )) iar ca bonus ati primit si doua bilete la Tombola. Nu v-au cerut banii pe biletele la Tombola ca sa puteti zice ca ati fost inselati... Daca erati putin vigilenti, v-ati fi prins... In josul afisului mai apare si MTV-ul, ProFM-ul... Oare si ei ar trebui trasi la raspundere?

Concluzia... orice discutii sunt vorbe in vant.. oamenii sunt acoperiti.
B|shOp-VR6 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -