Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-09, 23:05   #121
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

Quote:
Originally Posted by iionnutgr View Post
aveti idee cam cati parai iti trebuie sa te inscrii in campionat+masina(ceva mai slaba).....
asa la o prima strigare 3500 euro
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 13:09   #122
Elvis445

Stage 2
 
Elvis445's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 62
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

Multumim pentru poze, vremea a tinut cu noi si au iesit superbe.
Elvis445 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 17:43   #123
iionnutgr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 43
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
asa la o prima strigare 3500 euro
banuiesc ca te referi doar la masina nu si la echipament, licenta etc...?
iionnutgr is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 18:07   #124
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

calculul facut de mine ar fi pentru o masina ieftina(dacie de exemplu) fara modificari,doar rollbar montat,si echipament achizitionat cat mai ieftin posibil(sh) dar cu omologari valabile+o scoala mai ieftina de pilotaj
adica totul cat mai ieftin doar ca ai ocazia sa te dai "cu acte in regula" la o etapa de vtm organizata de fras
desigur,masina facuta in regie proprie,nu prea "fancy" ,doar strictu necesar...
sau gasesti un sponsor bun si nu te mai intereseaza decat daca te incadrezi intr-un anumit buget
trebuie multa vointa
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 19:09   #125
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

si primul an la o clasa sub 200 de cp?sau sunt povesti?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 19:26   #126
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

Eu ma gandesc ca e mai putin important cat costa masina in sine. Pe mine m-ar interesa cati bani spargi la o etapa de viteza in coasta. Incepand de la cazare, benzina, licente, inscrieri .. si ce o mai fi. Asta ar fi cel mai bine de stiut. Ca daca vreau sa am slickuri incalzite pot afla cat ma costa. Dar cate chestii trebuiesc platite la o etapa nu stiu si mor de curiozitate si eu.
__________________
_________________________
KoKozula was here ...
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 19:38   #127
Elvis445

Stage 2
 
Elvis445's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 62
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

Daca nu te aberezi cu cheltuielile poti pune in calcul intre 300 si 500 de euro
Elvis445 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 21:27   #128
iionnutgr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 43
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
calculul facut de mine ar fi pentru o masina ieftina(dacie de exemplu) fara modificari,doar rollbar montat,si echipament achizitionat cat mai ieftin posibil(sh) dar cu omologari valabile+o scoala mai ieftina de pilotaj
adica totul cat mai ieftin doar ca ai ocazia sa te dai "cu acte in regula" la o etapa de vtm organizata de fras
desigur,masina facuta in regie proprie,nu prea "fancy" ,doar strictu necesar...
sau gasesti un sponsor bun si nu te mai intereseaza decat daca te incadrezi intr-un anumit buget
trebuie multa vointa
tu "te dai"?
iionnutgr is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 23:39   #129
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

nu,dar am luat parte la constructia oltcitului,si inevitabil stiu cam toate cheltuielile facute pentru a ajunge la vtm;
asa cum spune si Elvis(saracutu?) lasand la o parte masina,echipamentul,licenta etc...doar pentru a fi prezent la start
trebuie sa dai (sau asta a fost valabila doar anu asta,la anu cica se dubleaza) 75 de euro taxa de participare la etapa,daca e weekend cu doua etape(in genere asa e) platesti si vineri si duminica...
totusi,presupunand ca ai masina gata ,ai gumele potrivite pentru vremea din ziua cursei,stai aproape de traseu si deci nu ai cazare,as zice un minim 150 de euro,daca in schimb trebuie cazare,macare,platforma,benzina etc...lejer 300 la prima strigare
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 23:42   #130
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

pe mine teliu m-a costat undeva la 300-350RON, si asta numai ca spectator is in conditiile in care masina mea consuma undeva la 5L/diesel in medie. Aaaa .... si asta cu venire sambata si plecare duminica
Pt participare completa, cu venire de joi si plecare duminica numai cazarea se ridica la doua persoane undeva la 250RON + masa inca pe atat cel putin, deci numai asta la 500RON.........restul calculului il faceti voi.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 00:29   #131
iionnutgr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 43
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
nu,dar am luat parte la constructia oltcitului,si inevitabil stiu cam toate cheltuielile facute pentru a ajunge la vtm;
asa cum spune si Elvis(saracutu?) lasand la o parte masina,echipamentul,licenta etc...doar pentru a fi prezent la start
trebuie sa dai (sau asta a fost valabila doar anu asta,la anu cica se dubleaza) 75 de euro taxa de participare la etapa,daca e weekend cu doua etape(in genere asa e) platesti si vineri si duminica...
totusi,presupunand ca ai masina gata ,ai gumele potrivite pentru vremea din ziua cursei,stai aproape de traseu si deci nu ai cazare,as zice un minim 150 de euro,daca in schimb trebuie cazare,macare,platforma,benzina etc...lejer 300 la prima strigare
banuiesc ca voi o faceti ca pe un hobby, nu ca un mijloc de ati asigura traiul......

ps:ms pt explicatii
iionnutgr is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 00:38   #132
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

ce trai sa asiguri nene cand bagi o caruta de bani in masina,echipament ,si asta doar ca sa te dai la vtm,sa iesi pe ultimul loc de fiecare data...
crezi ca traieste cineva din asta?daca da,atunci ti-ai ales prost visul,sportul asta doar consuma,consuma,consuma :P
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 14:03   #133
AlecsM
Dream Squad Member

Stage 5
 
AlecsM's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[4Rally]
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

Pe mine cu loganul (il aveam deja nu mai pun preul lui ca ma fac de ras) ma costa benzina de deplasare aprox 10 l/100 km merg cu el pe roti ... Cazarea aprox 250-300 ron + 300 ron mansa in cele 3 zile astea daca te duci de joi (cel mai tarziu) benzina la cursa e ieftina aprox 10 litri rotile semislik uri te costa cam 1000 eur si cu putin noroc te tin tot anul (chiar si pe drum spre curse) si sa mai punem uleiul care il schimbi la 2-3 etape si acum inmultiti toate astea cu 8 (etape) la care se mai adauga licenta ~280 eur .... toate astea daca nu strici sau nu se strica nimic la masina !


Cu CLIO la cele de sus se mai adauga benzina masinii de antrenament, motorina dubei de asistenta (depinde pretul de unde e etapa), omul care vine cu duba .... mancare cazare etc... rotile tin cam 2 duble si costa 1000 eur 2 bucati ....

Aaaa am uitat sa pun inscrierile ... 325 ron x 16 etape ))) inca nu am inteles pt ce sunt banii aia (in afara de sinaia unde a fost top)

ma mai gandesc si revin :P sigur am scapat multe ... Revizie cutie etc .... Nu mai zic daca apelezi la cineva sa ti faca asistenta ....
__________________
AlecsM is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 14:11   #134
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

O "dubla low cost" e min 500 euro, 150 e numai inscrierea (100 daca esti junior), ai min 3 nopti de cazare, drum, combustibil, mancare etc... Nu cred ca daca pleci de la 0 te poate costa numai 3500 e sa ajungi la start (eu in 2008 la 3500 bagati doar in masina am oprit socoteala si ma bateam cu mare succes la ultimele locuri...), doar licentele pt un sezon sunt 230 euro...
Ce pana mea sa se mai dubleze pt la anu'?! Ati mancat stricat!?! Sau vreti sa imi creasca vanzarea la tricouri cu mesaj de protest?

Galeria video e VARZA - in urcarile de concurs etapa 13 apar Dode si Tomita care au venit doar duminica la etapa 14, eu apar intr-una de concurs de duminica desi n-am luat startul decat in antrenamente, am impresia ca sunt incurcate si recunoasteri pe alocuri (dupa ordinea masinilor vorbesc)... Pacat, ca de faina e faina, dar sunt amestecate urcarile ca dracu'!

Last edited by john17; 30-10-09 at 14:21.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 16:04   #135
AlecsM
Dream Squad Member

Stage 5
 
AlecsM's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[4Rally]
Default Re: VTM Teliu 23-25 Octombrie

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Galeria video e VARZA - in urcarile de concurs etapa 13 apar Dode si Tomita care au venit doar duminica la etapa 14, eu apar intr-una de concurs de duminica desi n-am luat startul decat in antrenamente, am impresia ca sunt incurcate si recunoasteri pe alocuri (dupa ordinea masinilor vorbesc)... Pacat, ca de faina e faina, dar sunt amestecate urcarile ca dracu'!

hai sa nu fim chiar asa rai si carcotasi ...am observat si eu ca sunt gresite denumirile insa m-am oprint in a posta pentru ca pana la urma cei de la 4tuning fac toate astea pe cheltuiala lor fara nici un venit !!!! spune multe treba asta si eu 1 ii respect enorm pentru asta ....doar stim cu totii lipsa de media din breasla !!!

chiar daca ne intereseaza in mod express pe noi cei care ne dam sa ca galeria video sa fie corect denumita .... totusi nu putem sa aruncam cu pietre ...

referitor la buget ...eu fara sa pun tote maruntisurile la socoteaza ...cred ca am ajuns undeva la 10.000 eur ....fara asistenta ....fara incalzitoare...fara revizii la cutie fara sa stric masina ! avand in vedere ca sunt din buzunarul propriu ....mi se pare mult prea mult ...si este singurul lucru care ma pune pe ganduri in ceea ce priveste anul 2010 ! ...ma macina intrebarea "oare merita ?"


felicitari inca odata 4tuning pentru tot anul ....si ca idee/ intrebare ...se poate pregati un cd/dvd cu toate urcarile filmate de voi pe parcursul anului contra cost ?!

pe mine 1 ma intereseaza daca nu este un cost aberant si cred ca nu sunt singurul !
AlecsM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -