Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

View Poll Results: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari?
Eu port cască, pentru că am ce să protejez ! 172 87.31%
Ochelarii de soare īmi protejează ochii ! 15 7.61%
Nu port nimic pe cap, īn afară de gel, altfel nu ar şti lumea cine tocmai a trecut ! 10 5.08%
Voters: 197. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-10, 22:30   #121
gaby_cr91

Stage 3
 
gaby_cr91's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 145
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

nuj cum mergeti voi dar eu nu am patit accidente de genu si nu merg k 10km/h sau k vreo chinezerie tot timpu nu mam echipat complet decat manusile si aparatorii la umar fara casca si alte cele.....vasi ruga sa nu va suparati pe mn sau sa ma luati in nume de rau
gaby_cr91 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 23:22   #122
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by gaby_cr91 View Post
nuj cum mergeti voi dar eu nu am patit accidente de genu si nu merg k 10km/h sau k vreo chinezerie tot timpu nu mam echipat complet decat manusile si aparatorii la umar fara casca si alte cele.....vasi ruga sa nu va suparati pe mn sau sa ma luati in nume de rau
Bine , dacă vrei să nu ne " supărăm " pe tine ...ai putea īncepe dānd un click la mine pe semnătură şi să vezi REGULILE de scriere pe forum ca să poţi avea un īnceput bun aici

Şi mai mult ...nu ne supărăm pe NIMENI că nu poartă cască etc...e alegerea fiecăruia ..." fiecare cum īşi aşterne patul aşa doarme " .

Pe mine sinceră să fiu nu mă deranjează cu nimic ...ba chiar mă amuză cānd văd prostie din partea unora ( altfel nu se numeşte ) ...crezi că te SCAPĂ un accident dacă ai doar apărători şi mănuşi ??? Unii zic Doamne Ajută că au avut plasticul ăla pe cap , casca aia care observ că pentru unii este un obiect atāt de greu şi de oribil ....pfff ...pānă cānd nu daţi ochii cu dracu nu vă potoliţi ...cel mai mult suferă familia
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 23:59   #123
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post
Era safe domle...dacă venea o maşină la ...." virajele " lui ...sau un tir ceva , nu contează ...şi intra īn el ... offf ce vă mai place să vă daţi " mari "
Lasa MDB,cu Dumnezeu inainte,casca e pentru prosti. Cel mai mult imi place ca el comenteaza la altii si spune ca aia nu e bine ca aia nu e bine,dar el e exemplul perfect de cocalar,Rossi asta micu'.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 11:11   #124
gaby_cr91

Stage 3
 
gaby_cr91's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 145
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

in primu rand cine vrea sa mearga k un echipament bv lui cine nu bafta lui e viata lui daca da si pateste ceva dhoamne fereste e treaba lui
gaby_cr91 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 12:01   #125
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

eMH : Văd că eşti foarte inconştient , treaba ta dar ...eu īţi zic pe propria experienţă şi pe propria cască crăpată īn două de la accident să-ţi pui naibi casca aia pe cap pānă nu o să ţi se īntāmple ceva de nu o să mai ajungi să postezi aici ( Sfat )


Nu contează că nu trec maşini nu ştiu cāt timp şi bla bla bla ....chiar trebuie să vă explic ca la copii mici , chiar nu sunteţi capabili să īnţelegeţi unii de aici anumite chestii ?? E chiar atāt de greu ?


- Poate să vină unul beat să piardă controlul şi īntr-o fracţiune de secundă să daţi colţul
- Pot să facă doi accident şi să fie aruncat unul dintre ei fix īn tine şi să te facă zob
- Noaptea , dacă vezi o gropiţă cāt de mică este ea ...te poate proiecta fix īn stālp sau perete sau ce o fii īn faţa sau lateralul tău


Eu cānd eram cu motorul am ieşit cu nişte prieteni ...tot cu motoarele , la nişte ture de magheru ...toate bune şi frumoase pānă cānd m-a furat şi pe mine mania vitezei ....ştii cum e să iei o pată de ulei la 140 km / h , să-ţi intre motorul īn goblaj şi să īncerci să-l redresezi ??? Dacă nu aveam un īngeraş sus acolo care să aibă grijă de mine , mă făceam praf īn stālpii de la MC


Sau mai rău ( asta cānd vrea să-ţi facă cineva rău ) aveţi MARE grijă cine vă repară Motocicleta sau scuterul ...
Nu am vrut să īi vānd unui mecanic motorul meu , am mai lăsat motorul o noapte la garaj şi cānd am venit să-l iau , am plecat frumos şi la Victoriei a īnceput să se īnece şi mi s-a oprit īn mers De ce ? Aveam ditamai pumnul cu nisip băgat INTENŢIONAT īn cutia de filtru nice nu ?

Mulţi prieteni mi-au zis că am avut mare noroc că nu aveam viteză că mi se putea bloca roata de pe spate frumos să mă arunce īn aer şi evident că mă făceam praf ...aşa că PE mine NU MĂ INTERESEAZĂ cum mergeţi voi DAR măcar nu mai scrieţi - povestiţi aici CUM MERGEŢi voi fără cască ...că mă faceţi să scriu romane şi să-mi pierd timpul meu preţios pe prostii mersi !

Last edited by Gabi; 14-06-10 at 18:32.
DTH is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 12:42   #126
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Baby, nu mă consider inconştient. Nu m-am lăudat că merg fără cască, pentru că o port.
La mine la ţară e o stradă lungă, dreaptă, fara gropi (unde am făcut filmul ăla cu rolele), pe unde nu trece nici dreacu. Nu are cine să facă accident, ce pată de ulei să iau, sau mai ştiu eu ce să se mai īntāmple. Strada e PUSTIE!

Hai ca te las, gata, că eşti frumoasă şi nu ţi-ar sta bine cu fire de păr albe!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 13:06   #127
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Baby, nu mă consider inconştient. Nu m-am lăudat că merg fără cască, pentru că o port.
La mine la ţară e o stradă lungă, dreaptă, fara gropi (unde am făcut filmul ăla cu rolele), pe unde nu trece nici dreacu. Nu are cine să facă accident, ce pată de ulei să iau, sau mai ştiu eu ce să se mai īntāmple. Strada e PUSTIE!

Hai ca te las, gata, că eşti frumoasă şi nu ţi-ar sta bine cu fire de păr albe!

Eu ţi-am zis şi ţi-am explicat că nu este bine ce faci tu acuma procedezi cum vrei . Īnţeleg că este drum de ţară necirculat şi că īl cunoşti bine dar mă refeream la faptul că atunci cānd nu te aştepţi se poate īntāmpla o nenorocire

Nu īmi ies fire albe că nu mă enervez , eu doar discut
DTH is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 02:04   #128
bbujica
VW Driver

Stage 3
 
bbujica's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 109
Member of:
[VW]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Imi plac bagaboţī de umblă cu pirandele pe scutăr si au doar o singura casca...:->...ghici cine o poarta? :-> inegalabilu cocalar suprem! ...asta in caz ca au casca...
__________________
Contact: Or: 0743404200 Cos: 0762321970 Y.M: bbujica Skype: bbujica

Car: Vw Golf III
bbujica is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 15:51   #129
Diana88

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 1
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

"Eu port cască, pentru că am ce să protejez !"
Asta ar trebui sa fie raspunsul dat de orice conducator moto responsabil.
Diana88 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 16:48   #130
Alex00

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 26
Member of:
[4Rally]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Vara asta am stat in Grecia in total 3 saptamani in doua ture si unde eram cazat era plin de baietasi cu motoare sport de ultima generatie si o ardeau cu 150+ pe un drum pe marginea marii drept de vreun kilometru, majoritatea la tricou si pantaloni scurti dar n-am vazut din peste 50-60 de persoane diferite pe unul care sa n-aiba casca in cap...O mana sau un picior se mai vindeca dar capul mai greu sau deloc si cei de acolo cam realizau asta, in schimb scuteristii la polul opus, rareori vedeam pe unul sau una cu casca...
Alex00 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 22:46   #131
levis1

Stage 1
 
levis1's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 21
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

frateeee daca nu purtati casca ca va stricati freaza luati-va frate asa zisa creasta si lipiti-o pe casca......de a-si fi fost militian de nu v-as fi dus la frizerie sa va tunda zero si pe urma va pun casca in cap......ca eu cred ca va vedeti in reclama aceea moartea la o bere.....
levis1 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-10, 13:38   #132
fastbiker

Stage 5
 
fastbiker's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,326
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Cam gresite opiniile dumneavoastra.
Fiecare este liber sa poarte casca sau nu,echipament sau nu dupa cum doreste.
In S.U.A. nu este obligatoriu purtatul castii de protectie(in multe state) si mai sunt tari in lume unde nu este obligatorie...este adevarat ca in caz de accident chiar si la viteze mici ramai fara scalp,dar trebuie sa fie alegerea mea.
Eu vara merg cu cea mai mare placere in pantaloni scurti si tricou,fara manusi,fara echipament ..doar cu casca deoarece este OBLIGATORIE,altfel as purta niste ochelari de soare generosi sa ma fereasca de musculite si praf.
Eu vad motociclismul ca pe un mod de viata,o stare de spirit..un mod de a te elibera de atatea reguli si legi..chiar daca este o teorie falsa,macar traiesti cu impresia ca esti liber cand mergi pe motor.
Voi chiar nu v-ati saturat de atatea legi,reguli,regulamente...sa iti spuna altii ce sa faci si cum sa faci de parca ei ar fi singurii care au dreptul sa gandeasca si o fac in numele tuturor!!??
Asa vad eu motociclismul..nu "invat" pe nimeni sa faca ca mine.
Sarbatori fericite pentru toti pasionatii de 2 roti!!!!!!!!
__________________
Reconditionari profesionale de jante auto/moto,tot ce tine de jante,Roluit,Sudura,Vopsit,Polishat,Prelucrari prin aschiere
tel.0766220909
https://www.facebook.com/ReconditionariJante
https://www.youtube.com/watch?v=W844nZBwD94
https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...ine-jante.html
fastbiker is offline   Reply With Quote
Old 20-12-10, 15:38   #133
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by fastbiker View Post
Cam gresite opiniile dumneavoastra.
Fiecare este liber sa poarte casca sau nu,echipament sau nu dupa cum doreste.
In S.U.A. nu este obligatoriu purtatul castii de protectie(in multe state) si mai sunt tari in lume unde nu este obligatorie...este adevarat ca in caz de accident chiar si la viteze mici ramai fara scalp,dar trebuie sa fie alegerea mea.
Eu vara merg cu cea mai mare placere in pantaloni scurti si tricou,fara manusi,fara echipament ..doar cu casca deoarece este OBLIGATORIE,altfel as purta niste ochelari de soare generosi sa ma fereasca de musculite si praf.
Eu vad motociclismul ca pe un mod de viata,o stare de spirit..un mod de a te elibera de atatea reguli si legi..chiar daca este o teorie falsa,macar traiesti cu impresia ca esti liber cand mergi pe motor.
Voi chiar nu v-ati saturat de atatea legi,reguli,regulamente...sa iti spuna altii ce sa faci si cum sa faci de parca ei ar fi singurii care au dreptul sa gandeasca si o fac in numele tuturor!!??
Asa vad eu motociclismul..nu "invat" pe nimeni sa faca ca mine.
Sarbatori fericite pentru toti pasionatii de 2 roti!!!!!!!!

Da nu a zis nimeni că sunt obligatorii părerile noastre Noi discutam doar cāt de inconştienţi pot fi unii Adevărat , dacă vrei să te protejezi bine dacă nu ...iarăşi bine ..
Nu , eu nu m-am săturat de " reguli " sinceră să fiu pe mine nu mă deranjează cu nimic , au şi ele scopul lor din moment ce au fost făcute şi nu sunt făcute fără cap ci cu , cap Că īl vezi pe nenea ţăranu cum vine de la cārciumă se apleacă la 120km/h după o ţigară şi intră īn ceva ( să fii norocos să nu fi tu ) sau nenea puştiu de bani gata , i-au luat mami şi tati bolid şi de la atātea fitze şi entuziasm se duce să bage piciorul īn pedale dar pe lāngă asta mai bagă şi nevinovaţi īn spital sau īn groapă

Tu zici că pe motor este un mod de relaxare şi mergi doar cu , cască ...tare mult aş vrea să ştiu unde mergi tu atāt de relaxat că eu stau īntr-un cartier destul de ....( nu vreau să mă laud ) dar este destul de scump şi totuşi merg cam īncordată să nu i-au vreo groapă sau să nu vină vreun dobitoc să mă facă praf ...

Oooo casca este Obligatorie , hmm dacă nu era ...şi vedeam pe vreunul fără cască īn cap ...intram intenţionat cu maşina īn el şi mă dădeam jos şi rādeam pānă nu mai puteam ...ce amuzant ar fi să văd un inconştient d-asta aşa pe astfalt cu creierul īmprăştiat pe jos ....nu ?


Apropo ...o ultimă chestie , ziceai mai sus că vara mergi doar cu , cască ...păi dacă Doamne fereşte dacă ti se īntāmplă ceva ...să mă bagi şi pe mine pe lista testamentului te rog ..


Astfalt uscat bikere !
DTH is offline   Reply With Quote
Old 20-12-10, 16:22   #134
fastbiker

Stage 5
 
fastbiker's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,326
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

In primul rand nu sunt biker,sunt motociclist
In al doilea rand nu merg prin oras..decat pana ies din el..iesim la munte sa ne dam pe curbe la sfarsit de saptamana,iar in timpul saptamanii la servici.Merg de 11 ani pe 2 roate si inevitabil am avut cazaturi si sigur o sa mai am deoarece ies in fiecare zi cu motoreta de primavara pana toamna tarziu.
Am trecut prin toate situatiile dificile prin care trece orice motociclist dar tu omiti un lucru,in afara gropilor si soferilor pe 4 roti motociclistii mai au un dusman..pe ei insisi.Multi nu stiu sa franeze in situatii de urgenta,nu au o pozitie corecta pe motoreta,nu stiu sa se lase pe curba,nu folosesc gume optime pentru stilul lor de pilotaj si desi nu stiu sa faca toate astea vor sa vada cat "baga" motoretele lor.
In al treilea rand in momentul in care te urci pe asa ceva te expui unui risc imens,indiferent ca ai echipament sau nu.
fastbiker is offline   Reply With Quote
Old 20-12-10, 16:30   #135
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by fastbiker View Post
In primul rand nu sunt biker,sunt motociclist
In al doilea rand nu merg prin oras..decat pana ies din el..iesim la munte sa ne dam pe curbe la sfarsit de saptamana,iar in timpul saptamanii la servici.Merg de 11 ani pe 2 roate si inevitabil am avut cazaturi si sigur o sa mai am deoarece ies in fiecare zi cu motoreta de primavara pana toamna tarziu.
Am trecut prin toate situatiile dificile prin care trece orice motociclist dar tu omiti un lucru,in afara gropilor si soferilor pe 4 roti motociclistii mai au un dusman..pe ei insisi.Multi nu stiu sa franeze in situatii de urgenta,nu au o pozitie corecta pe motoreta,nu stiu sa se lase pe curba,nu folosesc gume optime pentru stilul lor de pilotaj si desi nu stiu sa faca toate astea vor sa vada cat "baga" motoretele lor.
In al treilea rand in momentul in care te urci pe asa ceva te expui unui risc imens,indiferent ca ai echipament sau nu.
Tot aia e... Nu contează pe unde sau cāt mergi ...un accident se face īntr-o fracţiune de secundă
Trebuie să fi conştient ca să te urci pe un motor , un motor nu este o glumă ...acum te poate duce īn cele mai frumoase momente de adrenalină sau te poate băga īn pămānt ...
Eu una cānd am făcut accident la mine īn cartier să menţionez că era ( noapte ) deci nu era aglomerat dar totuşi am dat de o proastă...dacă nu aveam cască şi jachetă ...nu mai rămāneam cu o singură cicatrice pe picior ci poate cu mai multe chestii sau cine ştie ...poate nici nu mai scriam aici acum nici mie nu-mi place să port pe mine enşpe mii de chestii mai ales vara cānd sunt căldurile alea extreme dar nu am ce face ...şi eu mai renunţ cāteodată la echipament dar tot ca şi tine , pe riscul meu
DTH is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -