Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

View Poll Results: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari?
Eu port cască, pentru că am ce să protejez ! 172 87.31%
Ochelarii de soare îmi protejează ochii ! 15 7.61%
Nu port nimic pe cap, în afară de gel, altfel nu ar şti lumea cine tocmai a trecut ! 10 5.08%
Voters: 197. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-09, 15:08   #46
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Acolo e alta viata.. Alta mancare de peste. Nu compara ce e acolo si ce e aici
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 15:10   #47
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Mi-a facut ca un fel de permis,cu poza cu tot. Stiu regulile de circulatie mai bine decat unii care au permis.
Si eu am la fel....timp de 4 saptamani....mai duceam o data pe saptamana si stateam cate 2 ore..si invatat...apoi chestionare..abea a 5 saptamana mi-a dat "hartia"......instructoru avea un teanc de chestionare....mi-am ales unu si l-am dat exact ca la sala....am facut 22 de puncte si abia atunci mi-a dat hartia
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 15:20   #48
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Nu mai bine de mine ca am dat 50 de lei si mi-a dat foaia fara sa mai fac cursuri fara nimic ... ?!?
dar stiam cateva reguli de circualtie .. ca inaitne sa imi dea foaia .. mi-a pus 6-7 intrebari ... generalitati in trafic sa nu dea foaia la unu care nici macar nu stie pe ce culoare se trece la semafor .. si i-am raspuns corect si mi-a dat foaia ...

@ norbi_bidi : nu am comparat ... dar am zis asa .. ca .. acolo sunt miii de scuteristi ... fara casca si nu mor asa de repede ... iar la noi ... cum nu si-a pus casca unu .. a si mierlit a doua zi ...
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 15:51   #49
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
@Adity: nu stiu de la cati ani o sa bage permisu' ala ... oricum .. eu cred ca e inutil ... ca oricum lumea o sa mearga si fara ...

On-topic :
daca la noi se da legi de permise .. in thailanda nu se poarta nici macar casti !!!



[IMG]http://farm2.static.***********/1175/632904444_3274b7cfff.jpg?v=0[/IMG]
api daca aia nu au nimica in cap ce sa protejeze), nu le trebuie)
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 02:03   #50
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

gandeste-te ca intr-o tara .. si un oras cum e de ex honkong sau cum mama dracu se scrie asa .. sau toki .. unde 80 % din trafic .. sau india .. este constituit de motoare mopede scutere ... si masini sunt mai putin .. nu prea le trebuie ... ca nu cred ca se intamla atatea accidente .. zic si eu )
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 02:28   #51
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Citi pana la capat ) e foarte tare

Nuvela scurta dupa romanul fluviu “Strania poveste a lui Tibi cu Y” tot de Mihai BENDEAC (inca nescris)…

Soarele apunea timid in spatele discotecii de manele. Orologiul a batut ora 7 pana a invinetit-o. Tibi cu “Y”, un baiat de 17 ani si comportament de 16 jumate, statea rezemat in scuterul cumparat din banii facuti intr-o combinatie cu un Ipod si doua Motorole. Privea melancolic acest apus minunat mangaind absent sigla de Harley Davidson furata acum cateva nopti si lipita pe farul scuterului. Venea acolo in fiecare seara. Tibi cu “Y” era un visator. Unul dintre ultimii visatori ai mileniului. Stia ca aici, seara de seara, putea privi gratis spectacolul grandios oferit de cei care veneau la discoteca. Masinile de peste 40000 de euro, negre dar mai ales albe ii taiau respiratia. Privirea i se lumina in bataia xenoanelor si frezura tunsa cu creasta “Cristiano Ronaldo” si suvite blonde ii flutura de emotie ori de cate ori un boss de boss cobora dintr-una din luxoasele masini parcate pe trotuar si spatiul verde.
Tibi cu “Y” ii privea cu admiratia unui invatacel. Stia ca mai are mult de acumulat pana sa ajunga si el printre ei, pana sa aiba si el masina de fitze… Burtile acoperite de tricouri mulate, pantofii albi transpirati, ceasurile de aur si ochelarii Armani, toate aveau asupra tanarului un impact comparativ cu impactul bombei americane asupra Hiroshimei.
Isi facuse un obicei sfant, aproape religios din a veni seara de seara aici si a se infrupta cu voluptate din panarama, pardon, panorama splendida oferita de acesti “sefi ai banilor”. In fine… Tibi cu “Y” nu stapanea genitivul asa de bine deci spunea “sefii LA bani” insa de dragul lui, autorul isi permite sa corecteze aceste mici scapari. Nu e vina lui ca profesoara de romana e o tolomaca si-i permite s-o scuipe si sa-i dea castane in timpul orei.
Totul a decurs normal pana in acea seara de 18 iulie care avea sa-i schimbe definiv viata. A venit ca de obicei pe inserat si a parcat scuterul in dreptul intrarii in parculetul pentru copii blocand-o total. Orologiul a batut ora 7. Ora 7 a ripostat… Probabil va intrebati de unde orologiu langa discoteca de manele… Nici autorul nu stie dar banuim ca patronul barului purta la mana o replica din aur a “Big Ben” – ului londonez. De fapt, nici n-are importanta in desfasurarea actiunii… Si cum statea Tibi cu “Y” mancand seminte de floare Nut Line, un Porshe Cayenne alb cu numarul de inmatriculare IF – 01 – SEF parcheaza in tromba peste cateva flori proaspat plantate de niste copii voluntari. Dar cum si cel care parcase locuia in Voluntari, putem trece cu vederea… Din masina isi facu aparitia camasa alba care transporta burta domnului de la volan. Aparu apoi burta. Dupa cateva minute, aparu si domnul. Era perfect. Lui Tibi cu “Y” ii cazura semintele Nut Line din mana. Freza proaspat tunsa si gelata, perciunii subtiati, ochelari de soare D&G, camasa Armani, curea Calvin, pantofi din piele de crocodil, pantaloni albi… Usa cealalta se deschide si de-aici totul se desfasoara in relanti pentru eroul nostru. O femeie asa frumoasa nu mai vazuse niciodata. Sigur ca toti veneau seara de seara cu cel putin cate o pitipoanca dar aici era altceva. Femeia asta ii luase mintile. Iubea totul la ea. Geanta Vuitton care se potrivea cu cizmele care se potriveau cu cureaua care se potrivea cu sutienul care se potrivea cu parul. Buzele ei carnoase si genele lungi ca un drum din Baneasa in Romana. Imediat ce ambii intrara in disco-manele-bar, Tibi cu “Y” incerca sa gandeasca. Nu reusi. Atunci, facu ce facea de obicei in situatiile in care era nevoit sa gaseasca o solutie. Il suna pe Robotzelu’, prietenul sau Emo. In 10 minute planul era gata. S-a urcat pe motoreta si a gonit cu mare zgomot (isi cumparase o evacuare puternica si daduse si o gaura cu surubelnita in ea) pana la Giani a lu’ Fotbalistu’. I se spunea asa fiindca il chema Giani si era unul din cei 7 copii ai lui Gogu Baban, fost fotbalist in Divizia a 3-a la Avantul Spermezeu si Prefabricate Modelu. Tibi cu “Y” l-a implorat pe Giani sa-i imprumute 500 de euro pana dimineata. Giani, om cu cu suflet, i-a scos din chiloti si i-a intins urandu-i drum bun : “Maine dimineata imi aduci 550 ca daca nu sa moara mama de nu vin dupa tine si-ti rup capu’ !”
Eroul nostru se intoarse la disco-bar si, pentru prima data, patrunse inauntru. Vrajit la auzul piesei “Miere si Venin” a lui Dorel de la Popesti, nici n-a remarcat-o pe fata visurilor, care vorbea la telefonul Vertu exact in holul de intrare. Cand in sfarsit o zari, simti ca picioarele nu-l mai asculta. Nu mai putu decat sa-i arate hartiile de 100 de euro. Sensibila si romantica, fata deveni brusc interesata. Ii facu semn sa iasa. Luna plina ii mangaia parul carliontat si vantul ii unduia tandru genele false.
- 500 mu…e si pi..a. Fara cur! Da’ repede, ca se scoala asta din betie si ne omoara! Unde mergem?
Tibi cu “Y” , al carui plan era sa-i atraga atentia doar ca sa-i vorbeasca, era in pragul infarctului. Cum ar fi putut spera la atat de mult in prima noapte cu femeia vietii lui. Asa cum statea in fata lui, mestecand guma si batand impacientata din picior, el o vedea ca pe o icoana. O icoana facatoare de minuni. Minunea asta avea sa-i schimbe viata! Dar ce sa faca? Banii trebuie sa-i inapoieze! Dar uitase asta! Dragostea si preaplinul de sentimente ii blocara mintea si-asa fragila! O invita sa se aseze pe scuter in spatele lui. Simti ca ia foc cand mainile ei il inconjurara ca intr-o imbratisare divina. Demara in tromba aproape plangand de fericire. Dar… in intersectie, un boss de boss cu BMW alb ca porumbelul iubirii lor le taie calea. Clipa fatidica. Scuterul scapa de sub control si amandoi sunt proiectati intr-un stalp. El se dezmeticeste si, inainte de a lesina, o vede pe ea lipita de asfalt, cu capul sfaramat si creierul pe afara. Iubirea lui curata! De ce?!?!? De ce?!?!?!
PENTRU CA TU PURTAI CASCA SI EA NU, BOULE!!!!!
The end
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 03:13   #52
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari



tare rau de tot psycho ...
cine e autorul ?!? ... hai spune .. ca sunt curios
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 09:25   #53
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Dacă ai învăţa să citeşti TOT, ai afla şi cine a scris "articolul" de mai sus.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 10:48   #54
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Ah ce mi-a placut... da, e tare finalul, şi nu se aştepta nimeni la el
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 13:52   #55
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Dacă ai învăţa să citeşti TOT, ai afla şi cine a scris "articolul" de mai sus.
Eram asa de entuziasmat ca nu am mai citit sus ... am inceput sa citesc direct "povestea" scuza-ma ...
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 15:22   #56
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
PENTRU CA TU PURTAI CASCA SI EA NU, BOULE!!!!!
The end
tare de tot
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 15:30   #57
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Foarte tare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 15:38   #58
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
Foarte tare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ca şi asta:
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 16:25   #59
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

frate..imi pare rau, dar la ce frica am eu de motoare...nu ma urc nici impuscata fara casca
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 16:27   #60
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Asa zic toate ...
nu ma refer si la tine ... zic in general ...
mai aud cate una .. doamne .. fataaa .. cum mergea aia cu motoru fara casca .. ce nebuna .. a 2-a zis ... hop si ea pe motor fara casca ...
scturoag is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -