Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale moto (https://forum.4tuning.ro/571-discutii-generale-moto.html)
-   -   Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari (https://forum.4tuning.ro/571-discutii-generale-moto/122588-cocalarii-mari-poarta-casti-ochelari.html)

Gabi 08-05-09 19:27

Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
Urmărind nişte discuţii pe alt forum, am găsit un topic care dezbătea acelaşi subiect ca cel din titlul topicului (eu l-am "coafat" puţin). Facem o dezbatere pe tema asta ? Sunt curios să aflu şi părerea voastră, pentru că ştiu că pe 4TuningRO sunt destui motociclişti / scooterişti !

aleks 09-05-09 14:33

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
Trecând peste faptul că-mi faci concurenţă la topicul coafat de mine :lol: ţin să te anunţ ca tocmai am trecut pe lângă un exemplar în pantaloni scurţi, mânecă scurtă, tenişi şi ceas, atât. Nu rămâne din el nici ra_at de analize dacă alunecă pe-o parte măcar...

norbi_bidi 09-05-09 17:30

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
Mda... Sunt destule exemplare care nu poarta casca din cauza "frezei"(de ce nu porti casca? rasp: poi vrei sa imi stric freza?), mai sunt unii care se cred mai "bazati" nepurtand casca si sunt altii care nu o poarta de fel. Acele "exemplare" nu sunt constienti de ce se poate intampla. Mai inteleg pe unii care vin in maneca scurta si pantaloni scurti dar macar au CASCA. Dar si ei au mult de suferit.
Daca punem altfel problema: (putina matematica)
1.Cat ti la viata ta? (o poti pierde foarte usor in pantaloni scurti si maneca scurta, fara casca)
2. Cat te coasta spitalizarea si drumurile in caz de nu ai "perit"?
3. Cat te coasta sa te ti in viata? (sa zicem asa: o geaca cu protectii iti iei la 250 lei, o protectie de spate la 70, genunchiere la 15-20, manusi sunt si la 50lei sa iti protejeze cat de cat mana cand o pui pe asfalt si o casca cat de cat buna sa nu "puste" cand dai cu capu' ala "frezat" te costa de la 200 in sus = in total vine cam 600 lei)

Dupa ce le-ai citit fa un calcul. Ca sa te plimbi in siguranta ai nevoie de 600 lei. In caz de spui ca acei 600 lei sunt multi, gandestete cat te va costa spitalizarea si drumurile in cazul in care nu patesti ceva grav ("mori").

Gabi 09-05-09 19:17

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
Acum aproape un an am avut de-a face cu un individ la aproximativ 45 de ani, care a venit cu fiu-său să-i cumpere un scooter.

Vede scooterele, se hotărăşte la marca, modelul şi culoarea preferată. Toate bune şi frumoase. Dialog:

Eu: "Dar o cască nu-i luaţi băiatului?"
El: "Păi... ar trebui să-i iau ! Cât costă !"
Eu: "Începănd cu 110 lei."
El: "Aaaa, păi e scumpă domne ! Mai bine-i dau casca mea de miner!"

End of story !

aleks 09-05-09 21:22

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
Păi e miner omul, ce să ştie el.... mda, asta e...

JuST_GiuGiu 12-05-09 21:27

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
mama frate cand ii vad pastia ca nu porta casti se mai cred si jmecheri ca au scuter,imi vine sa dau cu masina peste ei!Dupa parerea mea scuteristi sunt opriti din cauza acestor idioti!:D

maD_angel 15-05-09 19:01

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
In Botosani este un gabor (cat un bou) cu un R1 care nu poarta casca cand iese cu impresii pe bulevard.
E corect?

aleks 15-05-09 19:42

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
Îi urăm succes, rata de supravieţuire scade invers proporţional cu numărul protecţiilor pe care le porţi :lol:

negoitacata 17-05-09 17:28

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
la un pantalon scurt mai ies si eu cu scuteru dar fara casca niciodata.....e pt. mine nu o port pt altu;)

VladM 17-05-09 20:55

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
Pai vara cand ies cu scuterul,nu am cum sa imi iau echipament,si in plus nu ies din localitate ma plimb asa usor,ca doar e plimbare,dar fara casca nu ma urc aproape niciodata pe scuter,decat maxim 100 de metri sa probez un scuter,sau sa iau casca din alta parte.

norbi_bidi 17-05-09 21:37

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
Quote:

Originally Posted by VladM (Post 2327462)
Pai vara cand ies cu scuterul,nu am cum sa imi iau echipament,si in plus nu ies din localitate ma plimb asa usor,ca doar e plimbare,dar fara casca nu ma urc aproape niciodata pe scuter,decat maxim 100 de metri sa probez un scuter,sau sa iau casca din alta parte.

Nu cred ca e imposibil sa mergi vara fara echipament. Eu ulmblu toata vara cu el. Si casca mi-o iau in cap si daca trec drumu.

VladM 17-05-09 21:39

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
Eu merg numai prin oras,merg 10-15 minute si in rest stau ori la un suc,ori pe centru la o "samanta" dupaia mai fac o tura iar mai stau,si atunci mori de cald in pantaloni scurti si tricou,daca mai iei si echipament ai murit si n-ai simtit.

Sasha 17-05-09 21:48

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
domne YO cand ma plimb cu motou de 764892173 de cp cu o viteza de peste 300 km/h pe o roata nu-mi tree altceva domne decat gel in cap si ochelari :eyebrow:

VladM 17-05-09 22:37

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
Si iti faci creasta nu ?:))

Sasha 17-05-09 23:07

Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari
 
doua mai mici;)


All times are GMT +2. The time now is 11:32.

- Copyright 2024 4Tuning