Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

View Poll Results: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari?
Eu port cască, pentru că am ce să protejez ! 172 87.31%
Ochelarii de soare îmi protejează ochii ! 15 7.61%
Nu port nimic pe cap, în afară de gel, altfel nu ar şti lumea cine tocmai a trecut ! 10 5.08%
Voters: 197. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-09, 12:38   #31
dj_luchian

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

o scena remarcabila: un om care dupa haine parea mai modest, dupa nr scuterului era de la tara si a avut casca, pe cand limbricii astia din oras in loc sa dea bani pe o casca isi cumpara un rahat de toba "sport"(nu pacalesti pe nimeni)
toba sport nu ar fi asa mare problema daca ar stii ca se mai schimba si vitezele
__________________
Nu exista intrebari tampite, ci doar raspunsuri
dj_luchian is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 17:32   #32
chino

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 53
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

in 15.000 km cred ca de doua ori am mers fara casca si distante de max 1 km ... iar vara cand sunt 40 grade, respectiv vreo 50 la semafor si intre masini, port geaca de piele si transpir ca dracu

desi si eu ma uit ciudat la aia care nu poarta casca (poarta ochelari sa fie "ciumegi" ) mi se rupe fix in doua de ei ... sa isi rupa capatzana din partea mea
chino is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 02:53   #33
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

spuneau la tv ca vor sa bage permise pentru scuteristi .. ar fii o treaba buna . dupa parerea mea
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 10:22   #34
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
spuneau la tv ca vor sa bage permise pentru scuteristi .. ar fii o treaba buna . dupa parerea mea
da frate sa le bage, ar fi bine ca nu toti cocalarii s`ar mai plimba cu scuteru, dar si politia sa faca controale mai dese....si sa`i amendeze pe aia care sunt fara...
__________________


------ Nu e prost cine nu ştie, e prost cine nu întreabă------

Last edited by adytzy; 31-05-09 at 11:29.
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 10:38   #35
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Adica eu pentru ***u asta de 49 cmc sa iau permis ? Am dat bani la legislatie nu mai dau si la permis. Si crezi ca daca baga permise nu o sa se mearga fara ? Sunt f multi care merg cu motoare/masini fara permis ce i-ar impiedica sa mearga fara permis cu un ***** de scuter ?
VladM is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 11:31   #36
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Adica eu pentru ***u asta de 49 cmc sa iau permis ? Am dat bani la legislatie nu mai dau si la permis. Si crezi ca daca baga permise nu o sa se mearga fara ? Sunt f multi care merg cu motoare/masini fara permis ce i-ar impiedica sa mearga fara permis cu un ***** de scuter ?
la ceea ce ai facut tu ti`a dat o hartie cum ca ai facut cursu? sau ceva la mana? pt ca sunt cocalari care merg cu ele si nici macar nu stiu regulile de circulatie, dar alta ii cand faci scoala(legislatie)....
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 12:55   #37
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Mi-a facut ca un fel de permis,cu poza cu tot. Stiu regulile de circulatie mai bine decat unii care au permis.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 13:24   #38
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Mi-a facut ca un fel de permis,cu poza cu tot. Stiu regulile de circulatie mai bine decat unii care au permis.
poi chestia aia e de ajuns.....ala e ``permis``...tu nu mai ai treaba:P...
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 09:15   #39
rinzou

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 736
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Cum sa nu aiba treaba? Atata timp cat chestia aia cu poza , e o preferinta scolii de soferi sa nu se falsifice sau eu stiu.. , nu poti numi acea foaie un permis.

Parerea mea este ca le ia mai ia vreo 2 ani pana sa bage permis de-asta.
__________________
Agentie turism Bacau
rinzou is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 09:35   #40
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by rinzou View Post
Cum sa nu aiba treaba? Atata timp cat chestia aia cu poza , e o preferinta scolii de soferi sa nu se falsifice sau eu stiu.. , nu poti numi acea foaie un permis.

Parerea mea este ca le ia mai ia vreo 2 ani pana sa bage permis de-asta.
NU are foaie, VladM are un plastic roz ... e identic ca un permis ... a si specificat in post-ul lui de mai sus ...
de ce toti comenteaza inainte sa citeasca postul cu atentie(in caz de stie sa citeasca)
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 12:45   #41
rinzou

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 736
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Si e Eliberat de Politie sau de Scoala de soferi?
rinzou is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 12:55   #42
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by rinzou View Post
Si e Eliberat de Politie sau de Scoala de soferi?
ala care il are el trebuie sa fie cum e si in italia, il faci la scoala de soferi da ti`l elibereaza aia de la transporturi(in romania de la politie)....
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 13:18   #43
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by rinzou View Post
Si e Eliberat de Politie sau de Scoala de soferi?
Nu conteaza daca ii eliberat de scoala de soferi sau de politie ... ca tot aceeasi ii .. ca ti-l da politia sau scoala de soferi tot acealeasi cursuri le faci ...
Si cu siguranta .. daca va fi legea cu permis pentru scutere ... nu o sa fie prea curand .... oricum o sa fie degeaba .. pentru ca legea spune ca permisul pentru scuter se poate obtine de la 16 ani ... si tot la 16 ani poti sa dai pentur A1 ... deci nu o sa se mai complice lumea cu permisele de scutere si o sa dea pentru A1 ... eu cel putin asta as face ... si cu siguranta si ceilalti .. daca dau aceeais bani , daca invat atata timp ... nu mai bine dau pentru A1 ca sa pot sa conduc si 125 cc .. doar tot aia e ... acelasi examen ...
eu cel putin asta fac ... eu nu am dat de A1 ... ca am avut foaie de la scoala de soferi .. dar daca baga astia cu permise ... dau direct pentru A1 ...
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 13:55   #44
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
Nu conteaza daca ii eliberat de scoala de soferi sau de politie ... ca tot aceeasi ii .. ca ti-l da politia sau scoala de soferi tot acealeasi cursuri le faci ...
Si cu siguranta .. daca va fi legea cu permis pentru scutere ... nu o sa fie prea curand .... oricum o sa fie degeaba .. pentru ca legea spune ca permisul pentru scuter se poate obtine de la 16 ani ... si tot la 16 ani poti sa dai pentur A1 ... deci nu o sa se mai complice lumea cu permisele de scutere si o sa dea pentru A1 ... eu cel putin asta as face ... si cu siguranta si ceilalti .. daca dau aceeais bani , daca invat atata timp ... nu mai bine dau pentru A1 ca sa pot sa conduc si 125 cc .. doar tot aia e ... acelasi examen ...
eu cel putin asta fac ... eu nu am dat de A1 ... ca am avut foaie de la scoala de soferi .. dar daca baga astia cu permise ... dau direct pentru A1 ...
permisu de scuter mai mult ca sigur se va putea obtine de la varsta de 14 ani si se va putea conduce maxim 49 cc cu el, pt permisu de scuter faci doar teorie nu faci practica, in schimb ptr a1 poti conduce motoare de 125 cc sau maxim 11 kw, dar la el faci practica pe motor.
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 14:04   #45
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

@Adity: nu stiu de la cati ani o sa bage permisu' ala ... oricum .. eu cred ca e inutil ... ca oricum lumea o sa mearga si fara ...

On-topic :
daca la noi se da legi de permise .. in thailanda nu se poarta nici macar casti !!!



[IMG]http://farm2.static.***********/1175/632904444_3274b7cfff.jpg?v=0[/IMG]
scturoag is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -