Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

View Poll Results: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari?
Eu port cască, pentru că am ce să protejez ! 172 87.31%
Ochelarii de soare îmi protejează ochii ! 15 7.61%
Nu port nimic pe cap, în afară de gel, altfel nu ar şti lumea cine tocmai a trecut ! 10 5.08%
Voters: 197. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-09, 00:31   #16
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Pai vara cand ies cu scuterul,nu am cum sa imi iau echipament,si in plus nu ies din localitate ma plimb asa usor,ca doar e plimbare,dar fara casca nu ma urc aproape niciodata pe scuter,decat maxim 100 de metri sa probez un scuter,sau sa iau casca din alta parte.
Am 2 prieteni scooterişti. Amândoi cu scootere de 49 cmc. Amândoi poartă cască. Unul dintre ei poartă şi protecţie de coloană; chiar şi vara, la 40*.
Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
domne YO cand ma plimb cu motou de 764892173 de cp cu o viteza de peste 300 km/h pe o roata nu-mi tree altceva domne decat gel in cap si ochelari
Daaaaa, eşti şi nebună tu
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 08:30   #17
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

gabi tocmai ce s-a petrecut aseara in craiova un accident de motor. din pacate amandoi prieteni de-ai mei au murit. nu aveau nici o protectie. poate daca aveau stateau altfel lucrurile. multi au gandirea aia: ,, E... lasa ca nu m-i se intampla mie....eu sunt atent, am grija." imi pare rau pt ei!
__________________
GR-02-ZMN Oltcit Club Rally Car
OT-56-MAG Opel Vectra A SFI Stance edition
DJ-10-BID VW GOLF III Daily driven
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 08:39   #18
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Am auzit de accidentul de aseară, de la Termo. Am văzut SMURDurile când au trecut, dar habar n-aveam ce s-a întâmplat.

Din păcate, se întâmplă din nou ! Din câte am înţeles, cel cu Dacia le-a întors băieţilor în faţă fără să se asigure (sursă).

Dumnezeu să-i ierte !
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 15:09   #19
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

[QUOTE=Gabi;2328050]Am 2 prieteni scooterişti. Amândoi cu scootere de 49 cmc. Amândoi poartă cască. Unul dintre ei poartă şi protecţie de coloană; chiar şi vara, la 40*.
Fara casca nu ies niciodata cu scuterul
VladM is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 17:25   #20
JuST_GiuGiu

Stage 5
 
JuST_GiuGiu's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,934
Member of:
[4Rally]
[Honda]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

mah ce sa zic eu cred ca nici politia nu prea patruleaza prin sate ca deobicei cei de la sat chear ca nu poarta deloc ,cat in oras nu prea se mai omoara sa ii opreasca pe scuteristi mai ales daca sunt la vro cafea!

P.S gbry imi pare rau de prietenii tai !Dar sa luam aminte din accidentele altora ca ni se poate intampla oricand si orcui!
__________________

Fotografiile mele - GiuGiu
JuST_GiuGiu is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 23:45   #21
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Depinde cum prind ... daca ma grabesc si stiu ca e pe distanta scurta(100,200 de metri) de ex: pana la magazin , sau pana la vecinu... nu mai pun casca .. daca ma duc in oras sa ma plimb , imi pun casca .
Daca imi propun sa ies din localitate , ma imbrac cat de echipat se poate , am 2 geci de motor , una din piele si una din material si papuci de motor am ... ma rog .. is adidasi , dar is plasticati la incheieturi si la varfuri , manusi , si pantaloni cat mai grosi ... cat despre protectie pentru coloana .. imediat cum ajung in tara am sa o cumpar ... de mult mi-am propus asa ceva ...
iar vara , Casca si protectie de coloana ... atat ... am pus odata un combinezon ... si am ajuns acasa oparit tot ... chiar si intre degete de la manusi ...
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 01:48   #22
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Nu m-am dat niciodata fara casca si nici nu am de gand sa ma dau

Recunosc m-am dat si ma voi da ca un cocalar la vara cand vor fii 35 de grade doar cu casca si cu pantaloni scurti si adidasi eventual o protectie de coloana , dar fara casca neevr ever

Sunt o gramada de scuteristi care se dau fara casti o cazatura si de pe loc , dat cu capul de asfalt poate fii fatala , nu va bazati ca e pe loc , purtati echipament cat mai mult si casca obligatoriu

Asfalt uscat !
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 06:37   #23
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

masuri se iau... la grozavesti se impart amenzi aproape zilnic la scuteristi/motociclisti fara casca...
eu cred ca ar trebui sa fie mai mari amenzile , poate asa i-ar impulsiona pe cei ce nu poarte, sa o poarte:d
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 12:35   #24
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Neah ... mai rau ar face !

- Deodata ce stiu ca amenzile is mari ... nu o sa mai opreasca la semnalul politistului si o sa fuga ...
Si de fiecare data cand fugi de politie se intampla ceva rau ... o stiu pe propria mea piele , am fugit de N ori de ei ... si de fiecare data ... ori am stricat motoru(rupt ambreiaj , supt pompele de frana etc.etc) , si de fiecare data , imediat dupa cum ma fugarea , il lasam acasa sau undeva , nu ma mai plimbam ca stiam ca se intampla ceva rau ....
cat despre altii , m-am saturat sa citesc Ziarul de Roman cu acelasi subiect odata la 1-2 satpamani "2 scuterisiti decedati in accident" , si stiti de ce au decedat ?!? pentru ca tampitii aia de la circulatie , ii fugaresc , ei incearca disperati sa fuga , politistie incearca disperati sa ii prinda , se baga in fata lor , ii fugarestea pe stradute , si mai rau faca , ca deodata ce sa baga in fata lor , sau ii fugaresc , cu siguranta ei nu or sa mai opreasca la semafor , nu o sa mai stea la stop , si cu siguranta la fiecare intersectie nu o sa se mai asigure indiferent ca are proritate sau nu !
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 13:40   #25
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Aseara am vazut un accident in care soferul motocicletei a scapat doar din "vina" castii ! Am postat pe "Accidente in Neamt" ! CASCA SALVEAZA VIETI !
VladM is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 18:22   #26
V1p3R
2 Roti

Stage 4
 
V1p3R's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 175
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

eu port casca tot timpu ...din propria experientza va spun purtatzi si voi ...si daca e 45*C afara..daca tzi`e cald cu ea in cap nu te plimba
__________________
vand piese F12 phantom
V1p3R is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 19:17   #27
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Eu am avut primul scuter de la 14 ani si tot atunci am cumparat si prima casca(inca o tin ca amintire). Mie personal mi s-a parut si inca am aceiasi parere ca arata mai bine(ansamblu motociclist -moto) cu casca pe cap!! Acum am si scuter si moto dar fara casca nu ma urc pe ele. Daca e timp frumos , casca e singura protectie pe care o port. Am facut si drumuri de 200 km doar in tricou si pantaloni scurti. Ochelari de soare nu port pentru ca am de vedere , si daca n-as avea nu as purta. Mai bine o viziera mai inchisa la casca(arata si mai bine). Am o cunostiinta care isi da cu o tona de gel ca sa nu strice freza cand pune si scoate casca!!!

Last edited by SAX1987; 20-05-09 at 19:21.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 19:27   #28
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Si eu am scuter de pe la 12-13 ani,dar nu mergeam prin oras cu ele,si mergeam fara casca. Dar acum am realizat pericolele,si de 3 ani merg numai cu casca.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 22:51   #29
adytzy


Stage 5
 
adytzy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 605
Member of:
[2 Roti]
[AUDI]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

hai ma la ce iti trebuie casca? vrei sa iti strici paru, daca mergi cu paru stricat si nu ai jdemii de tepi si creste nu o sa mai traga gagicile la tine, sau ce iti trebuie casca doar ai ochelari de la DG sau Gucci sau mai stiu eu ce natie.....
Purtati casca si protectii ca va ajuta foarte mult, daca nu vreti sa va numarati neuronii intinsi pe astalft purtati casca aia, si nu o duce`ti in mana sau prin alte parti si legatii centura aia ca sa nu va sara din cap in caz de accident....exemplu asta vara am mers acasa si vedeam copii care in loc sa poarte casca pe cap o tineau pe mana, si cand vedeau garda si`o puneau....casca salveaza vieti chiar daca nu va dati seama....
__________________


------ Nu e prost cine nu ştie, e prost cine nu întreabă------
adytzy is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 11:43   #30
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Cocalarii cei mai mari nu poartă căşti, ci ochelari

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Si eu am scuter de pe la 12-13 ani,dar nu mergeam prin oras cu ele,si mergeam fara casca. Dar acum am realizat pericolele,si de 3 ani merg numai cu casca.
Eu am casca in genu cum are politia.(B-SQUARE)..se ridica si ti se vede fata.....vara o mai port ridicata....ce protectie o oferi e desfacuta

Last edited by negoitacata; 27-05-09 at 11:55.
negoitacata is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -