Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-08-12, 11:03   #496
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by montoya68 View Post
Am o rugaminte la dvs,nu ma mai jignii si nu ma contra ca esti inca la "pitici" fara laba ca zapada,esti tovaras cu fata morgana,ok!Este ultima data cind te mai rog...ok!Vezi ca nu stii cind te trezesti "impachetat",ok,(impachetat-bagat la beci unde iti este locul sigur,acolo poti sa o injuri si jignesti si pe mata,nu te deranjeaza nimeni,doar ca o sa ma injuri zilnic pe mine...pricepi copile?),chiar vrei sa ti traduc!Ignorama daca vrei sa ti fie bine...mai avem locuri la mititica,4-5 pe un pat...sub pat....jigneste in continuare ca stiu exact de unde sa te salt...e chestiune de timp...dar promit sa mi fac,si nu numai pt tine in mod special!Sa fac curatenie de"magrebieni" tip corcit in romania...e simplu,din 2-3 extemporale,te fac doctor in drept,ai dreptul la amenda si "n" ani sa te mai si gindesti!Noapte buna,sclavule,slugarnic de curte ce esti...curtea stie ea cine este!
am niste baieti, soferi de taxi, putin mai tatuati, care intra intr-o parte pe usa ca altfel n-au loc, care te asteapta sa le povestesti si lor cum e pistoanele alea din titan, daca merg si pe loganurile lor. unde sa te gaseasca ?!
on : Cam asa se da un kilometraj peste cap la un civic https://www.youtube.com/watch?v=oOqVj...eature=related

Last edited by fasso; 21-08-12 at 11:09.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 11:24   #497
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by montoya68 View Post
E greu de "agreat" faptul ca primele 12 masiniute sint japoneze,e o gluma proasta,as fi inteles 4-5 din primele 10 ,este clar ca este o facatura!Daca ar fii asa s ar vinde numai japoneze,"restul este proaste"....sa nu exageram totusi!
In opinia mea,care m am plimbat si cu...si cu,am avut si germane si japooneze pe mina,deci:
1.stabilitate si confort-germane
2.consum si intretinere-germane
3.costuri piese de schimb,manopera-germane...mai ieftinut
4.siguranta in accidente-germane-tabla nu "conserve de "morti vii" pe roti!
5.achizitii piese -se gasesc peste tot la germane,la japoneze..."nu avem domne,dureaza intre 7 si 15 zile!
6.design...-mai are sens sa vb...
7.la preturi japonezele sint mai ieftinute cind le cumperi de noi...dar nu cu mult!
8.germanii fac de cca 100-125 de ani masini,cind inca japonezii se bateau pe muntele fuji cu sabiile lor de samurai/ninja...deci traditia este in favoarea germanilor!
9.clasamentele astea sint cam exagerate,piata europeana spune tot,japonezele au coita de piata undeva spre 3-4 % din vinzari,germanele in jurul a 20-30%,sintem in europa nu in USA,poate acolo sint mai ok...cine stie!
10.din toti amicii si prietenii pe care ii cunosc,citiva au trecit prin "cosmarul japonez",i am "convins" sa nu si faca hara-kiri ca sint tineri si s destule femei nesatule care ii asteapta!
11.motoare japoneze peste cele germane...poate aud si eu de vreo masina japoneza cu 1,3-1,5 mil de km in 20-25 de ani fara segmentare sau RK la motor,de mercedes am vazut(finul mamei-mert bot de cal 300d),auzit ,laudat si chiar verificat de mine personal,inca avea compresie buna-la limita de jos dar buna!Am remarcat aici ca deja la 285k km este deja o performanta fara sa pape uleiul ca pe mere rosii,iar cind o mai si vinzi,esti deja un fericit!
12.japonezele ,poate ajung la 3-400 k km,la germane deja se vorbeste de la 6-700 k km in sus,iar in romania sint multe masini cu kilometrii astia,care sint facuti peste 40% IN ROMANIA,inca merg pe sosele chiar daca nu s intretinute corespunzator!
13.Japonezii ar dorii ei sa vinda bine si in europa dar nu prea e loc,nu au rupt inca gura tirgului cu nimik pe aici,piesele scumpe si greu de procurat sint motivul nr 1 pt care inca nu se vind bine in europa!
14.mecanici f rar buni in service pt japoneze,am un ex cu toyta LC diesel 3-3,5 l parca...nici in 2 saptamini nu i au dat de cap,la reprezentanta!La germanice,fiind totul asezat logic,eficient si usor "de dibuit unde e hiba"...sint destui mecanici poate nu f buni,dar rezolva problema uneori si in 30 min,la japoneze ...diagnosticarea este jale mare!Respect,montoya
Tot ce ai scris aici e adevarat. La o chestie am de comentat, si anume la Mertanu ala cu motor de 3 litrii cu 1 mil si ceva de kilometrii. Pai sti de ce nu vedem si japoneze la kilometrii aia ? Pt ca acum 12 sau 14 ani nu se prea vedeau japoneze pe strada, mai ales in Romania. Decit Dacii, Ople, Vw, Mertan Cobra, etc. Masini din astea erau pe vremuri. Asta ar fi un motiv. Al doilea motiv este ca orice masina care deja atinge sa zicem 500 de mii de kilometrii SE DAU KILOMETRII ( ceasu ) INAPOI. Cam asa sta treaba. Foarte rar vezi in ziua de azi o masina cu 1 mil si ceva de kilometrii. Din cauza ca se dau kilometrii inapoi. O alta chestie ar fi, ca orice japoneza cu un asa motor mare de 3 litrii, poate sa ajunga si ea la 1 mil si ceva de kilometrii, nu numai o nemteasca. Asta nu e lege ca o nemteasca poate, si o japoneza nu poate. Interesant e ca de fiecare data cind mi-am cumparat o masina germana, cum e Bmw, Vw, etc - dupa citeva zile sau saptamani, dupa cumparare, trebuia schimbat la ea, ba una, ba alta. La japoneza pe care o am, inca nu am schimbat nimic. Asta insemnind ca japonezele sint destul de bune. Asta am observat eu. Cine stie, poate am avut noroc la ea. IN REST la capitolul caroserie si restu lucrurilor ce le-ai enumerat - e adevarat. Nemteasca bate japoneza. Dar o japoneza nu se strica asa des ca si o nemteasca. Sau nu zic bine ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 11:41   #498
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by montoya68 View Post
Am o rugaminte la dvs,nu ma mai jignii si nu ma contra ca esti inca la "pitici" fara laba ca zapada,esti tovaras cu fata morgana,ok!Este ultima data cind te mai rog...ok!Vezi ca nu stii cind te trezesti "impachetat",ok,(impachetat-bagat la beci unde iti este locul sigur,acolo poti sa o injuri si jignesti si pe mata,nu te deranjeaza nimeni,doar ca o sa ma injuri zilnic pe mine...pricepi copile?),chiar vrei sa ti traduc!Ignorama daca vrei sa ti fie bine...mai avem locuri la mititica,4-5 pe un pat...sub pat....jigneste in continuare ca stiu exact de unde sa te salt...e chestiune de timp...dar promit sa mi fac,si nu numai pt tine in mod special!Sa fac curatenie de"magrebieni" tip corcit in romania...e simplu,din 2-3 extemporale,te fac doctor in drept,ai dreptul la amenda si "n" ani sa te mai si gindesti!Noapte buna,sclavule,slugarnic de curte ce esti...curtea stie ea cine este!
Ai avut o sansa, ai ratat-o lamentabil. La revedere.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 14:54   #499
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Tot ce ai scris aici e adevarat.
Cu doar cateva aspecte e adevarat. In rest , e ce a dedus el in necunostinta de cauza. Sunt o gramada de masinijaponeze ce au depasit 600-700.000km si functioneaza fara cusur. Daca el nu cunoaste, nu inseamna ca nu exista.

Japonezele nu au avut asa priza la cumparatorii romani datorita procurarii mai greu pe atunci a pieselor de schimb, mecanicilor prosti sau foarte prosti ce nu aveau habar cum arata un ECU ,ce erau in romania si a efectului de turma imediat dupa revolutie.

Cand la japonezi injectia electronica multipunct era de serie sau motoarele in patru supape erau de serie, nemtii le aveau doar pe modele foarte exclisiviste.. Sa nu mai spun de alte gadget-uri electronice unde japonezii au avut un mare cuvant de spus.

Cand Toyota avea de serie motoarele de 16V sau 24V nemtii inca mergeau pe injectie mecanica. Fac o paralela sa zicem...intre motorul Toyota 1,6 DOHC 16V lansat in 84 sau 3000 24V lansat in 86 , constructorii europeni foloseau aceasta tehnologie doar pe masinile de serie limitata. Mercedes si BMW au lansat aceste motoare in serie prin 90 . Nu mai aduc in discutie deja cunoscutele motoare Honda.

Last edited by 300zxtt; 21-08-12 at 15:03.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 18:12   #500
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Tot ce ai scris aici e adevarat. La o chestie am de comentat, si anume la Mertanu ala cu motor de 3 litrii cu 1 mil si ceva de kilometrii. Pai sti de ce nu vedem si japoneze la kilometrii aia ? Pt ca acum 12 sau 14 ani nu se prea vedeau japoneze pe strada, mai ales in Romania. Decit Dacii, Ople, Vw, Mertan Cobra, etc. Masini din astea erau pe vremuri. Asta ar fi un motiv. Al doilea motiv este ca orice masina care deja atinge sa zicem 500 de mii de kilometrii SE DAU KILOMETRII ( ceasu ) INAPOI. Cam asa sta treaba. Foarte rar vezi in ziua de azi o masina cu 1 mil si ceva de kilometrii. Din cauza ca se dau kilometrii inapoi. O alta chestie ar fi, ca orice japoneza cu un asa motor mare de 3 litrii, poate sa ajunga si ea la 1 mil si ceva de kilometrii, nu numai o nemteasca. Asta nu e lege ca o nemteasca poate, si o japoneza nu poate. Interesant e ca de fiecare data cind mi-am cumparat o masina germana, cum e Bmw, Vw, etc - dupa citeva zile sau saptamani, dupa cumparare, trebuia schimbat la ea, ba una, ba alta. La japoneza pe care o am, inca nu am schimbat nimic. Asta insemnind ca japonezele sint destul de bune. Asta am observat eu. Cine stie, poate am avut noroc la ea. IN REST la capitolul caroserie si restu lucrurilor ce le-ai enumerat - e adevarat. Nemteasca bate japoneza. Dar o japoneza nu se strica asa des ca si o nemteasca. Sau nu zic bine ?

mai este un motiv pentru care nu ajung unele niciodata la 1 milion de km, au cifrele pana la 99999 si apoi apare iar 00000, deci numai Dumnezeu si Al Bundy (scriu numele intreg sa nu ma mai critice religiosii extremisti ca nu am timp si pentru cele sfinte poate stii exact de cate ori s-a dat peste cap indicatorul.
la masinile mai moderne cu afisaj care permite si afisarea milionului, ori a) sunt date inapoi de samsari sa fie tot pe la 100k si ceva cum ii place romanului, ca si noua, ori b) nu ajunge omul sa mearga atat cu masina aia luata de noua ca o vinde si se aplica cazul de la litera a) sau direct o impacheteaza in vreun stalp/alta masina, dupa caz.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 12:08   #501
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 12:11   #502
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

fasso is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 15:22   #503
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
La poza asta chiar ca am ras ) Oare ce zice caprioara de germane vs japoneze ? Ca asa se uita ca si cum ar fi paralel cu subiectul ) Sau i se pare interesant subiectul ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 19:23   #504
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
La poza asta chiar ca am ras ) Oare ce zice caprioara de germane vs japoneze ? Ca asa se uita ca si cum ar fi paralel cu subiectul ) Sau i se pare interesant subiectul ?
Gazela e cu americanele... )
Champion is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 21:10   #505
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
La poza asta chiar ca am ras ) Oare ce zice caprioara de germane vs japoneze ? Ca asa se uita ca si cum ar fi paralel cu subiectul ) Sau i se pare interesant subiectul ?
BMW is da best mah!
Tibylica is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 21:43   #506
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Tibylica View Post
BMW is da best mah!
Daca Bmw-u este the best, de ce nu e pe primul loc la fiabilitate ? Sau de ce este the best ? Ca are tractiune pe spate, de aia ? Si Vw-u e nemtesc si totusi zici ca Bmw-u este the best. Tot nemteasca e si aia. Sau probabil fiecare a-si lauda ce are.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 22:14   #507
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Daca Bmw-u este the best, de ce nu e pe primul loc la fiabilitate ? Sau de ce este the best ? Ca are tractiune pe spate, de aia ? Si Vw-u e nemtesc si totusi zici ca Bmw-u este the best. Tot nemteasca e si aia. Sau probabil fiecare a-si lauda ce are.
Hai ma ca faceam o gluma! Adevaru-i ca Honda ii cea mai buna! Da' un fan alege cu inima, si daca ii unu cu Mercedes sau BMW, lasa-l in pace acuma NICI HONDA NU II PERFECTA~! Orice masina se mai strica! Si nam BMW apropo
Tibylica is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 23:21   #508
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Tibylica View Post
Hai ma ca faceam o gluma! Adevaru-i ca Honda ii cea mai buna! Da' un fan alege cu inima, si daca ii unu cu Mercedes sau BMW, lasa-l in pace acuma NICI HONDA NU II PERFECTA~! Orice masina se mai strica! Si nam BMW apropo
Eu is fan motociclete japoneze. Dar nevastamea nu suporta motocicletele. Nu s-ar urca pe ea pt nimic in lume. Asa ca am ramas la masini. Acuma eu inteleg ca se vorbesc de masini japoneze ca ar fi cine stie ce. Dar lumea a-si cumpara masina DUPA GUST, nu dupa cit e de fiabil, sau ca e japoneza sau nemteasca. Unu a-si ia masina ca ai place un model anume. Altu ca modelul respectiv are telescoape mai moi decit cealalta. Altu ca modelul asta e mai spatioasa decit cealalta. Sasmd. Nimeni, repet, NIMENI nu-si ia o masina dupa cit e de fiabil. Caaaa.... a-mi i-au japoneza ca e cea mai fiabila masina. Nimeni nu gindeste asa. Nici eu nu gindesc asa. Daca te duci la o reprezentanta de Bmw sau Vw sau Opel. Sau ca te duci la o reprezentanta de Toyota sau Mazda sau Honda. Sau te duci la reprezentanta Renault. Deci vreau sa zic ca la orice reprezentanta te-ai duce - fiecare DEALER sau VINZATOR , te abureste ca vaaaii ce masini bune si reusite sint. Si ca inca n-au avut probleme cu ele. Si ca sint masini foarte bune, multa lume cumpara de la noi ( de la reprezentanta respectiva ) si vrajeli din astea. Sau ca noi sintem o firma foarte serioasa. Fiecare a-si minte frumos clientu cu vrajeli din astea ca sa poate face vinzari. Cam asa sta treaba cu germane vs japoneze si restu marcilor. Fiecare reprezentanta a-si lauda marfa, pt ca asa sint ei instruiti. RECLAMA. Am cunoscut pe una pe internet ce avea o masina noua ( Renault Simbol ). Cind am intrebat-o de ce a ales marca respectiva, mi-a zis asa : Pt ca e o firma serioasa, si totusi e Renault. Asta ia fost raspunsu. N-am vrut sa ma contrazic cu ea pt ca se supara. Ca asa-s femeile. Daca nu le dai dreptate in cea ce zic, atunci se supara una doua. Ce stiu ele de masini. In fine. Japoneza pe care o am , cam troncane, si are un pic de rugina la aripa din spate. Bmw-u pe care l-am avut, nu avea nici un pic de rugina, si de troncanit mai putin. Daca meditez un pic mai adinc, a-mi dau seama ca nu este nici o diferenta intre masini. Ma refer la marci. TOATE-S FACUTE IN ASIA. Unde mina de lucru e ieftina. PUNCT. Toate-s la fel. Ca si melodia aia de la Parazitii : Toatee-s la feeell..... toatee-s la feeel
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 09:29   #509
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Eu is fan motociclete japoneze. Dar nevastamea nu suporta motocicletele. Nu s-ar urca pe ea pt nimic in lume. Asa ca am ramas la masini. Acuma eu inteleg ca se vorbesc de masini japoneze ca ar fi cine stie ce. Dar lumea a-si cumpara masina DUPA GUST, nu dupa cit e de fiabil, sau ca e japoneza sau nemteasca. Unu a-si ia masina ca ai place un model anume. Altu ca modelul respectiv are telescoape mai moi decit cealalta. Altu ca modelul asta e mai spatioasa decit cealalta. Sasmd. Nimeni, repet, NIMENI nu-si ia o masina dupa cit e de fiabil. Caaaa.... a-mi i-au japoneza ca e cea mai fiabila masina. Nimeni nu gindeste asa. Nici eu nu gindesc asa. Daca te duci la o reprezentanta de Bmw sau Vw sau Opel. Sau ca te duci la o reprezentanta de Toyota sau Mazda sau Honda. Sau te duci la reprezentanta Renault. Deci vreau sa zic ca la orice reprezentanta te-ai duce - fiecare DEALER sau VINZATOR , te abureste ca vaaaii ce masini bune si reusite sint. Si ca inca n-au avut probleme cu ele. Si ca sint masini foarte bune, multa lume cumpara de la noi ( de la reprezentanta respectiva ) si vrajeli din astea. Sau ca noi sintem o firma foarte serioasa. Fiecare a-si minte frumos clientu cu vrajeli din astea ca sa poate face vinzari. Cam asa sta treaba cu germane vs japoneze si restu marcilor. Fiecare reprezentanta a-si lauda marfa, pt ca asa sint ei instruiti. RECLAMA. Am cunoscut pe una pe internet ce avea o masina noua ( Renault Simbol ). Cind am intrebat-o de ce a ales marca respectiva, mi-a zis asa : Pt ca e o firma serioasa, si totusi e Renault. Asta ia fost raspunsu. N-am vrut sa ma contrazic cu ea pt ca se supara. Ca asa-s femeile. Daca nu le dai dreptate in cea ce zic, atunci se supara una doua. Ce stiu ele de masini. In fine. Japoneza pe care o am , cam troncane, si are un pic de rugina la aripa din spate. Bmw-u pe care l-am avut, nu avea nici un pic de rugina, si de troncanit mai putin. Daca meditez un pic mai adinc, a-mi dau seama ca nu este nici o diferenta intre masini. Ma refer la marci. TOATE-S FACUTE IN ASIA. Unde mina de lucru e ieftina. PUNCT. Toate-s la fel. Ca si melodia aia de la Parazitii : Toatee-s la feeell..... toatee-s la feeel
tare melodia aia lool cam asa e cum zici, ai dreptate.
Tibylica is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 00:37   #510
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

intotdeauna au existat masini bune germane si japoneze, aici avem un exemplu

https://www.youtube.com/watch?v=CF0L1YmcZIQ


https://www.facebook.com/Honda?sk=app_227510203942577
Toyboy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -