Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cititi specificatiile si alegeti-o pe cea care merita:
Dodge Magnum SRT8 52 52.00%
Mercedes-Benz E55 AMG 48 48.00%
Voters: 100. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-05, 16:25   #61
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"pimp_lex\"

Pai adica cine conduce un 300 are \"pretentii de gangstuh\"? Se vinde destul de bine si tind sa cred ca nu-s chiar toti cu pretentii de wankstas. Pana acum sincer sa zic nu prea am vazut in ele decat oameni trecuti de 30 de ani, majoritatea la costum.

Pe o linie dreapta depinde de pilot? Pai un SRT face 13.0-13.3. Pe cand un Legacy GT e low-14. Tu inca nu l-ai dus la pista deci e greu de spus cat face. Dar cu un chip si un intake sigur nu ai scazut 1-1.2 secunde pe 400m.
Pai nici la Stage 1 nu mai sint de ceva vreme. Nu cred ca trebuie sa dau raportul nimanui...asa-i ? Poate m-am intors la stock, poate m-am dus Stage 1.5, Poate Stage 2... Mi-a luat 4 luni sa recunosc ca am facut ceva la masina...Cred ca imi va mai lua alte 4 ca sa va pun la curent cu performantzele masinii la Craciun. Probabil daca ai fi fost aseara cu noi in Schaumburg (club meeting)...ai fi vazut, intzeles mai multe. In special cind am plecat pe autostrada cu 8 masini - spre bowling....

Quote:
Pe traseu sinuos nu as fi asa sigur ca-l mananci de viu.
La 4031 lbs (pt V comparat cu 3365 lb (Subaru) cred ca iese 700 lbs care isi spun si ele cuvintul in curbe. Normal ca este o masina EXTREM DE CAPABILA...dar este totusi la categoria YACHT TERESTRU cind le pui una linga alta. Ce cistiga la start pierde in curbe... - parerea mea.

Iar cu chestia ca vezi numai insi la costum in Chrysler 300C pai nu cred ca comparam Montreal-ul cu Chicago. Voi acolo sintetzi mai rafinatzi o leaca...La noi fiecare cioroi cu tendintze de pimp merge la costum alb, cu camasa neagra si cravata alba, palarie pe cap si atitudine de \"domn\"... Pot spune ca in unele probleme, a inlocuit cu success Cadillac-ul Escalade ca masina preferata a celor care poarta pantaloni de camuflaj, lantzuri de aur, cizme (boots) neinchise la sireturi, asculta rap si au palaria de baseball intoarsa (sau fes pe cap vara)...Si nici nu stau intr-o astfel de zona...
__________________
Schumi drive it like you stole it !
Think.Feel.Drive.
f1anatic is offline   Reply With Quote
Old 08-01-06, 20:04   #62
ShinyG

Stage 3
 
ShinyG's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 134
Default

Cred ca e foarte greu de ales, dar ma gandesc la saracul om care este presat (nu vreau sa spun de sotie pt ca as avea dreptate) sa cumpere o masina de familie desi el vrea ceva sport. Asfel va ajunge sa vrea un asemenea compromis...
Mertzanu e clar mult mai practic pt ca Dodge-ul e break doar de dragu de a fi...
Ambele sunt rapide doar in linie dreapta pt ca greutatea suplimentara de pe spate nu are cum sa ajute masina in curbe...
Dintre cele 2 as alege 2 masini diferite care adunate ca pret sa dea ceva de genul Mercedesului (Porsche Boxster + Ceva banal diesel break)
__________________


The one and only!
ShinyG is offline   Reply With Quote
Old 14-01-06, 14:47   #63
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default

fara drept de apel MERCEDES
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 14-01-06, 19:12   #64
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ShinyG\"
Cred ca e foarte greu de ales, dar ma gandesc la saracul om care este presat (nu vreau sa spun de sotie pt ca as avea dreptate) sa cumpere o masina de familie desi el vrea ceva sport. Asfel va ajunge sa vrea un asemenea compromis...
Mertzanu e clar mult mai practic pt ca Dodge-ul e break doar de dragu de a fi...
Inainte de toate trebuie sa te fi urcat intr-un Dodge Charger pentru a-ti da astfel cu parerea. In al doilea rand uiti ca \"saracul om\" trebuie sa scoata de doua ori mai multi bani pentru mertzan, plus costul ridicat cand vine vorba de intretinere. Asadar, compromisul, daca exista, este unul minor atunci cand e vorba de achizitionarea unui Dodge.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 15-01-06, 02:40   #65
Ick

Stock
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 6
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

si totusi, daca te uiti ca , 1. ii mercedes, 2. AMG , parca isi merita pretu` nu ? si nu degeaba are renumele si performantele alea. * parerea mea *
Ick is offline   Reply With Quote
Old 15-01-06, 16:13   #66
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Ick\"
si totusi, daca te uiti ca , 1. ii mercedes, 2. AMG , parca isi merita pretu` nu ? si nu degeaba are renumele si performantele alea. * parerea mea *
Si parca totusi pot sa iau un Charger, ma chinui cu el - in comfortul lui de scaune de campanie - si asa incet cum este cred ca nu dau pe imbunatatziri ca sa o aduc la nivelul Mertz-ului ...diferentza de bani intre Mertz si Dodge. Parerea mea.
f1anatic is offline   Reply With Quote
Old 15-01-06, 19:18   #67
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

Ick, eu zic sa te urci intr-un Charger si sa te bazezi mai putin pe nume.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 16-01-06, 02:24   #68
NOS

Stage 5
 
NOS's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 381
Default

Dodge Magnum... 1. pretul de achizitie mult mai mic, 2. nu vezi un model asemanator pe toate strazile (asta pentru cine isi doreste o masina mai putin populara) 3. design agresiv... si lista poate continua
__________________
Norocul este mult in lumea asta mare... s-a impartit egal, dar nu la fiecare
NOS is offline   Reply With Quote
Old 16-01-06, 18:54   #69
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default

legat de Dodge - sunt curios cum e cu intretinerea ptr ca e o masina care nu se prea comercializeaza in Europa, personal sacrific \"exclusivitatea\" pentru siguranta, performantele si renumele MERCEDES BENZ.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-06, 08:51   #70
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"fishbone\"
uiti ca \"saracul om\" trebuie sa scoata de doua ori mai multi bani pentru mertzan, plus costul ridicat cand vine vorba de intretinere.
ai dreptate in rest, dar aici cu intretinerea, nu cred ca americana e mai ieftin de intretinut decat mercedesul...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-01-06, 00:44   #71
Ovidiu

Stage 4
 
Ovidiu's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 184
Default

Cand spui Mercedes, te gandesti la o masina de familie, luxoasa si greu de intretinut; nicidecum la un AMG (AMG e doar un moft)
Cand spui Dodge iti zboara gandul la un V8 cu un cuplu si sunet de invidiat
Chiar credeti ca diferenta de aproape 50.000$ este justificata de mica diferenta de performante? doar renumele e de el...
O supraalimentare in valoare de maxim 15.000$ cred ca ar face Mercedesul sa se inece de fumul din cauciucurile Dodge-ului
Ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 25-01-06, 10:14   #72
slkamg

Stage 4
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 247
Default

Mercedes am considerat ca e mai bun.
slkamg is offline   Reply With Quote
Old 31-01-06, 19:21   #73
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default

Quote:
Cand spui Dodge iti zboara gandul la un V8 cu un cuplu si sunet de invidiat
nu urmaresc un dialog absurd dar ..... dar sunt cuvinte mari pentru o masiana care imprumuta tehnologie de la MERCEDES - nu uita ca apartine trustului DAIMLER - Chrysler ...... AMG nu este un moft - este tunerul ofcial ..... inseamana putere si stil (asta daca si permite bugetul ) .... revenind la TOPIC - numele, calitatea, performantele justifica pretul (este parerea mea). MERCEDES - BENZ 4 EVER
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 14:58   #74
ICE_golf4
VW Driver

Stage 3
 
ICE_golf4's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 135
Member of:
[VW]
[SKODA]
Default

mmm... as alege Dodge....doar pt k e mai ieftin....k dak aj avea 100.000 d euro....1. i-ash baga`n amg.. sau.... 2. mi-ash lua dodge`ul, aj mai baga ink 15000 in el... ajung la 50.000 shi d restu imi mai iau o mashina pana`n 20.000 shi mai bag ink 30.000 in tunning. asa am 2 mashini, tunate periculos....
ICE_golf4 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-06, 09:30   #75
Mantra

Stage 4
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 246
Default Re: 2006 Dodge Magnum SRT8 Vs. 2005 Mercedes-Benz E55 AMG

ce misto arata dodgeu,pacat ca ii mai naspa la performante.mertu arata ca ceapa
Mantra is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -