Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cititi specificatiile si alegeti-o pe cea care merita:
Dodge Magnum SRT8 52 52.00%
Mercedes-Benz E55 AMG 48 48.00%
Voters: 100. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-05, 10:56   #16
TheMagicPenguin

Stage 3
 
TheMagicPenguin's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 161
Default

Pentru $50.000 prefer sa ajung cu 1 secunda mai tarziu la finish Pe langa pretz sincer designu' de la dodge imi place mai mult...
TheMagicPenguin is offline   Reply With Quote
Old 15-11-05, 15:44   #17
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default

da,mercedesul e mercedes
oriunde ai fi,fie america sau europa
de multe ori nu cumperi masina pt performante,ci de cum te simti in ea....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 15-11-05, 15:44   #18
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default

da,mercedesul e mercedes
oriunde ai fi,fie america sau europa
de multe ori nu cumperi masina pt performante,ci de cum te simti in ea....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 15-11-05, 22:00   #19
sevi

Stage 4
 
sevi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 185
Default

JKW-ule mai traiesti?
sevi is offline   Reply With Quote
Old 16-11-05, 08:28   #20
JKV

Stage 5
 
JKV's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 422
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"sevi\"
JKW-ule mai traiesti?
Depinde cine-ntreaba...
JKV is offline   Reply With Quote
Old 16-11-05, 16:23   #21
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default

As alege Mertz-ul.
Dodge-ul parca e o cutie sau o masina din anii 50 .
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-05, 22:51   #22
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default

Pretzul lasat deoparte....Mertzul e mai iute.
Daca pui la socoteala si pretzul...orice om mai cu cap ar lua Dodge-ul.

Motor Trend sau Road&Track - nu mai tzin minte care - a avut aceasta comparatzie asta vara - numarul din August.

Sa vedem daca fac un Impala SS wagon acum...Ca vad ca vor scoate si un nou Camaro. Nu intzeleg moda retro...Asa ca...nici una din astea nu e pt. mine...Chrysler 300C, Magnum, HHR, Charger 'n shit.
__________________
Schumi drive it like you stole it !
Think.Feel.Drive.
f1anatic is offline   Reply With Quote
Old 24-11-05, 18:15   #23
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

Pretul este factorul decisiv. Stoc Dodge-ul si-o ia, dar la diferenta enorma de bani faci un tuning si-ti bati joc de acel AMG cum vrei tu.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 25-11-05, 08:32   #24
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"fishbone\"
Pretul este factorul decisiv. Stoc Dodge-ul si-o ia, dar la diferenta enorma de bani faci un tuning si-ti bati joc de acel AMG cum vrei tu.
bai frate da ma spargeti cu faza asta ...

masina aia costa 1M de euro si ailalta 100k ... pe care sa o cumpar oare? pai NORMAL ca o iau pe aia de 100k de euro si MAI BAG IN TUNING nustiucat si O FAC MUCI ... ... doamne ce imbecili astia din industria auto care au facut masini ca McLaren F1 s.a.m.d. ... voi tot v-ati fi cumparat o Toyota Supra si de inca cativa bani i-ati fi facut tuning

cred ca v-ati jucat prea mult NFS...

bai cat de prosti sunt oamenii astia care isi cumpara AMG ... si sunt multi de tot ...

cumparati-va fratilor cu totii Trabant faceti-le rachete
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 25-11-05, 22:52   #25
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

Morro, eu zic sa o lasi mai usor cu insulta si luatul la misto si sa mai aprofundezi putin situatia.
Haide sa-ti pun problema altfel. Masinile acelea sunt foarte apropiate la performante si totusi diferenta in pret este enorma. Pentru ca?
Ai ras de mine cand am spus ca-ti bati joc de acel M-AMG dupa ce investesti in tuning. Afla ca pana si un \"amarat\" de Chevy Camaro cu bani bagati in el atinge suta in 3 secunde si un pic. Iar la diferenta de pretz enorma intre cele 2 masini, in final ai avea un buget generos pentru a investi in piese A/M.
Da, se fac si masini exotice ca McLaren F1 care costa milionul fluierand. Ideea este ca acele performante pot fi atinse si cu bani mai putini, iar masinile acelea costa cifre astronomice si din alte motive. Editii limitate, manopera, reputatie, si asa mai departe.
Sa sti ca n-am jucat in viata mea NFS si daca tu spui ca a tuna acel Dodge SRT8 e ca si cand ai face o racheta dintr-un Trabant eu te acuz de elitism acut. Cu alte cuvinte, te arunci direct ca scrie Mercedes si AMG pe ea.
Eu inca astept ca restul lumii sa produca o masina cu performantele unui, sa zicem Corvette la aceiasi bani.

Deci inca odata, nu te mai arunca la bagatul a 5-6 smiley-uri si mai gandeste-te putin.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 25-11-05, 22:56   #26
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

Inca un argument.
A ignora total factorul pretz din argumente este cel putin hilar, sa va spun de ce.
Cand eu discutam cu un prieten din Europa in legatura cu noul Ford Mustang si ii spuneam ca ma incanta noile cifre mai ales caii putere, el ce mi-a spus. Oricine poate scoate fortza multa daca se trantesc multi cilindri si o capacitate mare. Desi a spus-o ca sa discrediteze tehnologia americana, are dreptate.
Haide sa extrapolam acest argument. Oricine poate sa scoata fortza multa daca se tranteste o cifra enorma de bani in research and development.
Am sau nu am dreptate. Gasiti-mi o singura masina scoasa din uzinele nemtesti care se da cu un Vette C6, la 60 de mii de dolari.
Cu alte cuvinte, in exemplul de fata americanii le-au dat-o celor de la AMG prin faptul ca au scos performante similare cu un sfert de bani.

De ce nu vreti sa admiteti. Mentineti masinile europene si cele americane la standarde complet diferite.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 26-11-05, 07:02   #27
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default

he he ... nu tre sa te superi ... n-am vrut sa te jignesc ... idee e ca daca iti iei AMG nu iti iei (doar) pentru ca prinde suta cu 1 sec mai repede ... este clar ca la banii aia poti sa ai o masina mai rapida ... daca ne gandim asa, vorba ta, sunt destule exemple de masine americare, DAR AMG este un Mercedes in primul rand ...
ideea e ca gasesc comparatia cam fortata ... targetul celor 2 masini este foarte diferit ... hai sa comparam Subaru STI cu RollsRoyce Silver Phantom ... au suta cam tot pe la 5.5 ... oare se merita diferenta de pret? ce ziceti?

si P.S. mi se pare ca ti se pare ca am ceva cu masinile americane ... nu e adevarat ... chiar imi plac

peace
Morro is offline   Reply With Quote
Old 26-11-05, 10:55   #28
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Ii dau dreptate lui Morro ! Cineva acum multi ani zicea ca in lumea masinilor exista citez : \"Mercedes si restul masinilo\" ! Deci si eu merge tot pe mercedes
Skma is offline   Reply With Quote
Old 26-11-05, 17:24   #29
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

Mai, replicile astea de genul \"masina x si apoi restul masinilor\" de la multi le aud, fiecare cu fanboy-ismele lui. Inlocuiti X cu BMW, Mercedes Benz, Lexus si asa mai departe. Aici deja e chestie de gust. Ridicatul masinilor in slavi spunand \"apai da, dar aia e X sau Y, nu orice masina\" mi se pare . Fiecare cu problemele ei, de exemplu e stiut ca seria AMG nu este nici ea lipsita de problemele ei.
Morro eu n-am zis ca ai ceva cu masinile americane, eu ziceam doar de pretz. Urca-te intr-un Benz si apoi intr-un Cadillac care e mult mai ieftin si spune-mi daca tu pricepi de ce acel Benz e mai scump ...
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 26-11-05, 22:59   #30
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Aici nu e vb de fanboy ! Dupa cum vezi nu sunt fan Mercedes ! Semnatura si avatarul spun totul insa consider ca mercedes este cea mai fiabila si eleganta masina cel putin din europa daca nu din lume ! CIne e impotriva sa ridice mana sus
__________________
::ex: Opel Vectra A 2.0 8v TURBO - Meqasquirt 2 Stand Alone Management:: Proiect AS Tuning ::
Opel Astra G 1.6 16V in progress
Skma is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -