Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-03-06, 00:05   #31
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

Intrebarea era care reusheshte sa faca cei 400 de m nu care ajunge prima!
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 09:04   #32
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

eu sincer nu mi-as cumpara un logan niciodata, dar daca ar fi sa fie, probabil as lua motorizarea 1.4
inteleg ca e mai rapid 1.6 dar adevarul e ca sant tot un drac. macar de ar fi 16v ala de 1.6. sa speram ca scoate odata si 16v.
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 11:22   #33
B-81-TAB

Stage 1
 
B-81-TAB's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 11
Cool Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

Mai bine ii pui pedale la diesel Poate asa ai avea sanse sa faci un 1,4MPI. De 1,6MPI nu are rost sa mai vorbim ca ala trece linia de sosire inainte sa treaca dieselul linia de start.

Lasand gluma la o parte, parerea mea e ca varianta pe diesel e o varianta complet nereusita. Am condus toate variantele de Logan. Si 1,5 dci si 1,4 mpi si 1,6 mpi (eu am un 1,6 mpi). Varianta pe diesel este oribila. Este foarte puturoasa, si mult mai costisitor de intretinut. Ca sa nu mai vb de cei 6000 de km pe care trebuie sa-i astepti pt a avea performantele maxime din partea motorului care si asa abia se taraie!

Varianta pe diesel merita sa fie achizitonata doar daca: esti taximetrist, faci mai mult de 15000km/an (majoritatea in oras) sau intentionezi sa pastrezi masina mai mult de 5 ani de zile.

Daca nu te incadrezi in aceste categorii, mai bine iei una pe benzina pt ca decat sa dai 800 euro in plus pt modelul diesel + costuri de intretinere mult mai mari (inclusiv revizie), mai bine dai banii pe benzina pt un MPI! Practic se ajunge la cam aceiasi bani dar cu o satisfactie mai mare oferita de motorul pe benzina!
B-81-TAB is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 16:57   #34
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

se merita mai mult varianta diesel la logan. oricum nu e masina de fuga sau de fite deci pentru masina muncitoreasca care e... diesel e cel mai potrivit carburant.

ps. acum realizez ca n-am citit nici un post de pe topicul asta. sper ca n-a fost facut de vreun handicapat care se referea la curse cu loganuri lol
teddy is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 17:11   #35
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

benzina rulz
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 19:00   #36
cipri4n

Stage 4
 
cipri4n's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 171
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

am vazut o liniutza logan diesel vs logan benzina(1.6)....sh` o cashtigat ala p` benzina...cu` f mult.....asta m`a surprins putzin.....
cipri4n is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 20:11   #37
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

logic ca cel pe motorina, ca loganul nu-i masina de curse asa ca macar putin sa consume
200SX is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 22:00   #38
silk'
Opel Driver

Stage 4
 
silk''s Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 182
Member of:
[Opel]
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

Nu mai poate omu' posta ceva ca se da cu rosii dupa el.....ati uitat care a fost titlul acestui topic?.......eu nu cred ca a cautat scandal cu lumanarea!Nu mai fitzi si voi asa de rai!
__________________
first love...opel vectra power!
silk' is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 22:21   #39
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Talking Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

nici ala de 1.4 nu este prea puternic dar decit ala de 1.5dci de 65 cp mai bine asa 1.4 ca totusi are pedela cit de cit mai bine
Totusi Loganu este o masina destul de mare k gabarit ma refer si ar trebui sa aiba o putere ceva pe la 90-120 cp SI MAI MULT CHIAR ar fi mai bine zic eu totusi k la 65 cp sunt masinile alea mici de clasa Fiat seiccento, MATIZ, CITROEN C1, HYUNDAI GETZ si multe altele ETC.
Orcum este o prcarie motoru ala de 1.5 dci +1.4 mpi zic eu montate pe Logan
alea trebuia montate pe matiz ,tico , fiaturilea alea mici,etc
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 23:09   #40
MARIO_BMW

Stage 4
 
MARIO_BMW's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 219
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

Quote:
Originally Posted by NWZeu
performantele tehnologiei Diesel sunt uimitoare, numai e ce se stia pe vremuri - motor de camion - BMW spre exemplu foloseste 3.0D pe coupe si are performante aseamnatoare cu benzina, tehnologia a evoluat mult, dar la 1.5dci de pe logan e clar - s-a optat pentru o presiune mai mica asigurata de turbina de aici si cei 65 de cai, vreti mai mult cumparatzi clio sau scimbatzi parametrii/turbina la logan dar oare merita ....... eu zic ca nu.

da..dar nu poti compara un motor diesel facut de BMW cu un motor diesel facut de rahat renault se spune ca cele mai puternice diesel-uri sunt de la BMW diesel ar fi solutia in ochii mei atunci cand as vrea sa fug ( chip etc) si sa consume si putin..dar e cam greu si acest lucru..
__________________
BMW 530d-M\\\ BMW MOTORSPORT DTMPOWER.net...
MARIO_BMW is offline   Reply With Quote
Old 30-03-06, 17:03   #41
B-81-TAB

Stage 1
 
B-81-TAB's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 11
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

Cel mai bun Logan e ala de 1,9 MPI! Mai asteptati nitzel si o sa-l vedeti pe strazi!
B-81-TAB is offline   Reply With Quote
Old 31-03-06, 19:19   #42
TYN.

Stage 1
 
TYN.'s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 11
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

benzina e mai tare pe 400 m
TYN. is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 14:36   #43
MaxXximus

Stock
 
MaxXximus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

Eu zic Kalos daca tine de intretinere,pret,aspec.
singura problema ce am gasit-o la kalos sunt suspensiile cam rigide.
..::LONG LIVE KALOS::..
MaxXximus is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 15:41   #44
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

Sunt o groaza pe aici care nu au nici o treaba cu adevarul... nu mai vorbiti din amintiri sau din ce v-au spus prietenii vostri sau mai stiu eu ce. Nu vad rostul sa faci o masina de *** daca nici macar nu te intereseaza subiectul ...masina e perfecta ...pt romanul de 35-50 ani casatorit, cu 2 copii si un venit modest.... PENTRU ASTA A FOST FACUTA MAI OAMENILOR...
Daca taticul tau are bani pt o masina ceva mai scumpa (si mai buna) decat dacia....nu are rost sa vii pe forum sa ne spui cat de *** e masina asta pt tine...mergi pe un forum despre marca ta ......unde oricum o sa vina altii care au masini si mai scumpe si o sa te faca si pe tine de ***...si tot asa

dCI are un consum de 4.8 mixt, 5.8 oras, 4.3 afara (nicidecum 10 ...) pentru cat de mare e masina este un consum prea tare ...si chiar se respecta ce zice producatorul.
Pe de alta parte cutia de la dci este pe departe cea mai frumos etajata de la dacia pana acum (ASTA IN CAZUL IN CARE CINEVA STIE CE VB CAND COMENTEAZA DESRE RAPOARTELE DIN CUTIE). Daca la benzina nu se simte deloc acceleratia ...la dCI daca stii sa mergi cu ea ai tot ce iti trebuie ....acceleratie frumoasa, consum mic... toate astea tinand cont ca vb de un motor de 65 de cai putere. ce *** poti sa vrei de la o masina de familie (si mai ales DACIA)
mai ganditi si voi inainte sa scrieti cu atata inversunare....
lucrurile stau asa: 1.6 16v > 1.6 8v> 1.48v > 1.5 dci ..era si normal

PS Eu lucrez la un dealer DACIA, parintii mei au Logan 1.6 ...si e perfecta pt ei ...eu am un clio 1.8 16v ...si e perfect pt mine ...
__________________
New project GT Panda Group AP1 / S2
Project Uno turbo MK1 Group AP1 / S2

www.facebook.com/BR14WTF

The objects in the mirror are losing...
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 14-11-06, 09:44   #45
br01tim

Stage 4
 
br01tim's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 245
Default Re: Dacia Logan(benzina) vs Dacia Logan(diesel)

eu aleg un logan pe GPL))ca si benzina si motorina o sa vedeti voi cat de scumpe vor fi in viitorul apropiat si loganu consuma cam multicel nu?acum pe bune,chiar dc nu imi place loganul cred k as alege morotizarea de 1.6l 16v pe hartie pare destul de interesanta
br01tim is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -