Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care in opinia voastra este mai buna?
Audi 56 33.53%
BMW 111 66.47%
Voters: 167. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 03-06-08, 22:23   #61
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by TSC-U View Post
da as fii forte multumit sa stiu ca am o masina cu un motor sanatos, dar cu interior, design, exterior inferior DOAR din pct tau de vedere. nu prea cred ca calitatea mat. fol. de bmw lasa de dorit!? in ce film de pe youtube ai mai vazut si tampenia asta? vb de bmw sau de dacia(logan) care are plastice de la fabricarea papusilor barbie?
eu nu am vazut bmw-uri de generatie noua(nici la cele vechi) sa aiba materiale care lasa de dorit!

oricum seria 7 mi se pare infinit mai frumoasa decat a8-ul, dar aici vb de gust, ceea ce este foarte variabil!

multe emisiuni nu sunt concludente, au multe dedesupturi, scopuri ascunse si platite de unele marci.
daca tu imi areti undeva unde am zis eu ca bmw lasa de dorit in multe chestii, eu nu mai zic nimic.vorbeam la modul general.e o diferenta.si totusi in comparatii audi e in fata bmw-ului.da recunosc, ca m3>rs4,sau ca seria 3 coupe e ceva mai reusit ca si s5
inca odata,nu cred ca am spus ca bmw e o masina prost construita.doar ca audi e ceva mai bine construit.dovada o fac comparatiile.
__________________
Cristy65 is offline  
Old 03-06-08, 22:26   #62
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Nu stiu in cate comparatii facute de diverse emisiuni a iesit Bmw pe locul 3. Eu nu cunosc multe comparatii de genul in care Bmw sa iasa la sfarsit sau dupa Audi.... O luam daca vrei cu Seria 1 si A3 si terminam cu RS4 si M3 sa vedem fiecare pe ce loc iese si tragem linie la sfarsit si tragem o concluzie! Cu siguranta Bmw va pierde la capitolul Seria 7, insa in rest? Sa fim seriosi...

Numai bine.
~ EWN ~ is offline  
Old 03-06-08, 22:33   #63
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
Nu stiu in cate comparatii facute de diverse emisiuni a iesit Bmw pe locul 3. Eu nu cunosc multe comparatii de genul in care Bmw sa iasa la sfarsit sau dupa Audi.... O luam daca vrei cu Seria 1 si A3 si terminam cu RS4 si M3 sa vedem fiecare pe ce loc iese si tragem linie la sfarsit si tragem o concluzie! Cu siguranta Bmw va pierde la capitolul Seria 7, insa in rest? Sa fim seriosi...

Numai bine.
la seria 7, la m5 fata de s6, la m5 fata de rs6.si dovezile sunt mai sus.
Cristy65 is offline  
Old 03-06-08, 23:02   #64
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

cum ce filme?eu am postat 4 filme, ca tu nu le-ai obsrevat e problema ta.si bine ai zis, ERA.si cred ca sunt 2 categorii,cea lux si cea mare,la restul nu cunosc,deci nu ma bag.
RS4 e aspirat si are 420 cp si se cam tine bine dupa M3.de aici dovada ca si audi stie face motoare aspirate foarte puternice.e drept,nu chiar asa tari,dar nici departe nu sunt.
bmw e mai mult pe sportivitate,audi e si pe sportivitate si pe eleganta,iar la eleganta,chiar se pricepe,dovada interioarele bine construite si asta o zic mai multe reviste si emisiuni,ceea ce nu se spune si despre bmw.

numai bine!
Cristy65 is offline  
Old 04-06-08, 01:33   #65
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Incercati sa discutati pe un ton frumos, fara sa va certati/injurati si etc...
Trebuie sa-i intelegem pe colegii nostri fani Audi ....
Prima etapa e NEGAREA ... usor usor ajung si ei pe calea cea buna
__________________
EvLSant0S is offline  
Old 04-06-08, 03:18   #66
cosmin_meme

Stage 5
 
cosmin_meme's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 208
Default Re: General - AUDI vs BMW -

salut.intru si eu in discutie.ambele marci sunt marci premium.atat BMW cat si AUDI au revolutionat prin tehnologie piata auto de ani de zile.eu sunt fan al marcii bavareze,motoarele produse de bmw sunt incredibile(in special cele in 6 pistoane),dar asta nu ma poate impiedica sa vad INCREDIBILUL INTERIOR al modelelor audi,care dupa parerea mea este cel mai reusit la ora actuala(vezi RS6,A8 etc).a fost o comparatie la o emisiune TV audi A5 quattro vs 330 coupe XD.a castigat X drive.am mers cu e39 525d .super ok masina..am mers cu audi A6 2002 2.5tdi,trage mult mai bine decat 525d...deci chiar daca suntem fani ai uneia dintre cele 2 marci nu trebuie sa nu vedem calitatile marcii rivale.E30,E36 sunt masini de acum 10-20 de ani..( nu ma intelegeti gresit,sunt posesor de E30),dar nu avem cum sa nu ne aducem aminte de audi S2 si RS2,care sunt masini foarte rapide.
in concluzie,si cu asta inchei(sper ca nu v-am plictisit),e greu sa spui care e cea mai buna,pentru ca daca e sa compari per total,trebuie sa tii cont de toata istoria marcilor,nu numai de un model in parte,si trebuie sa tinem cont de parcursul si evolutia marcii in sporturile cu motor.in anii 80 quattro facea legea in WRC,bmw in turisme cu E30 M3 si mai tarziu cu E36 etc.asa ca aceasta discutie zic eu ca va tine vesnic,pentru ca ambele sunt marci FOARTE bune si ambele au fani pe acest forum.Numai bine.
cosmin_meme is offline  
Old 04-06-08, 03:29   #67
Interceptor

Stage 2
 
Interceptor's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 50
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

BMW este mult mai brutal fata de audi, de unde rezulta senzatia unica a BMW-ului...
Pozitia la volan difera enorm intre bmw si celalalte masini... iar audi e undeva depaaaaarte
BMW-ul este o masina impunatoare, dura, care urmeaza o traditie: CALITATEA
Nu am intalnit nici o persoana posesoare de BMW care sa fie nemultumita de masina... (la audi cunosc cazuri)
BMW este o legenda... are o istorie... nu are rost sa intram in detalii ca stiti cu totii...
In schimb Audi are un desing si o tehnologie aparte, inconfundabila iar la clasa LUX... este ceva peste BMW
Zicea cineva mai sus "BMW Rulezzz".... da.... intradevar toti incultii stiu ca daca ai BMW esti tare... si sunt mult mai multe BMW-uri decat Audi, din cauza asta BMW e ceva atat de comun
Aman2 sunt masini zdravene, bune, fiabile, frumoase

pana la urma eu sunt fan BMW

ps. Fani audi... voi stiti macar de la ce vin initialele A.U.D.I. ?? sau cele 4 cercuri... ?
Interceptor is offline  
Old 04-06-08, 14:58   #68
susp3ctu

Stage 5
 
susp3ctu's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 412
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by Cristy65 View Post
mai am un film cu a8,seria 7 si s-klasse
https://www.youtube.com/watch?v=OVNLV_WkO68
si loganul a luat premiu,si clio 3 a luat premiu si asta nu cred ca le face cele mai bune masini
https://www.youtube.com/watch?v=EZzol...eature=related
uite aici ca vad ca iti place youtube
335 e peste s5 pe circuit,s5 care daca e sa o luam dupa motorul v8 de 4.2l e facut sa concureze cu m3`ul
susp3ctu is offline  
Old 04-06-08, 15:34   #69
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by susp3ctu View Post
https://www.youtube.com/watch?v=EZzol...eature=related
uite aici ca vad ca iti place youtube
335 e peste s5 pe circuit,s5 care daca e sa o luam dupa motorul v8 de 4.2l e facut sa concureze cu m3`ul
si nu am spus mai sus ca seria 3 coupe e peste s5?
Cristy65 is offline  
Old 04-06-08, 16:01   #70
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

in general, Audi este un brand pt domnii stilati iar BMW este pt vagabonzi ca sa zic asa

nu faceti confuzie intre M,S si RS...divizia M nu e bmw stand alone, exista M gmbh si quattro gmbh (care face modelele RS), modele S sunt facute de audi stand alone, la fel cum bmw face 335i sau 116i de exemplu
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline  
Old 04-06-08, 16:25   #71
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by Interceptor View Post
BMW este mult mai brutal fata de audi, de unde rezulta senzatia unica a BMW-ului...
Pozitia la volan difera enorm intre bmw si celalalte masini... iar audi e undeva depaaaaarte
BMW-ul este o masina impunatoare, dura, care urmeaza o traditie: CALITATEA
Nu am intalnit nici o persoana posesoare de BMW care sa fie nemultumita de masina... (la audi cunosc cazuri)
BMW este o legenda... are o istorie... nu are rost sa intram in detalii ca stiti cu totii...
In schimb Audi are un desing si o tehnologie aparte, inconfundabila iar la clasa LUX... este ceva peste BMW
Zicea cineva mai sus "BMW Rulezzz".... da.... intradevar toti incultii stiu ca daca ai BMW esti tare... si sunt mult mai multe BMW-uri decat Audi, din cauza asta BMW e ceva atat de comun
Aman2 sunt masini zdravene, bune, fiabile, frumoase

pana la urma eu sunt fan BMW

ps. Fani audi... voi stiti macar de la ce vin initialele A.U.D.I. ?? sau cele 4 cercuri... ?
nu sunt initiale,este traducerea in latina a numelui de familie a lui August Horch.iar cercurile vine de la cele 4 marci care s-au unit pentru a crea aceasta marca: primul de la Audi, al doilea de la DKW,al treilea de la Horch, iar al patrulea de la Wanderer.dar fanii BMW stiu?
Cristy65 is offline  
Old 04-06-08, 17:02   #72
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by Interceptor View Post
BMW este mult mai brutal fata de audi, de unde rezulta senzatia unica a BMW-ului...
Pozitia la volan difera enorm intre bmw si celalalte masini... iar audi e undeva depaaaaarte
BMW-ul este o masina impunatoare, dura, care urmeaza o traditie: CALITATEA
Nu am intalnit nici o persoana posesoare de BMW care sa fie nemultumita de masina... (la audi cunosc cazuri)
BMW este o legenda... are o istorie... nu are rost sa intram in detalii ca stiti cu totii...
In schimb Audi are un desing si o tehnologie aparte, inconfundabila iar la clasa LUX... este ceva peste BMW
Zicea cineva mai sus "BMW Rulezzz".... da.... intradevar toti incultii stiu ca daca ai BMW esti tare... si sunt mult mai multe BMW-uri decat Audi, din cauza asta BMW e ceva atat de comun
Aman2 sunt masini zdravene, bune, fiabile, frumoase

pana la urma eu sunt fan BMW

ps. Fani audi... voi stiti macar de la ce vin initialele A.U.D.I. ?? sau cele 4 cercuri... ?
in primul rand tu esti foarte departe de realitate...nu audi...cum ai tras tu concluzia ca bmw-ul este mult mai brutal ca audi? un 316 e mai brutal decat un a4 1.6? lol chiar cunosc cazuri aparte unde bmw-ul este mult mai lin decat audi care este foarte brutal (ex. 3.0tdi quattro si 3.0xd...sau cum era RS4 B5 fata de M3? lin nu? )...bmw-ul este o masina impunatoare, dura si urmeaza o traditie dar aia este placerea de a conduce si dinamicitatea, nu calitatea sau cine stie ce alte porcarii mai sunt in capul tau...calitatea se regaseste in audi in interior mai exact care este mult peste bmw...si stai linistit ca si audi este o legenda si o istorie

eu sunt fan ambele marci dar in principiu apreciez audi pt fiabilitate in primul rand (de fapt tot grupul vag)...mai apreciez pt suspenii, design, calitatea interioarelor, siguranta iar bmw-ul il apreciez pt dinamica, placerea de a conduce, pozitia la volan, directie si FUN!
zGb is offline  
Old 04-06-08, 18:51   #73
MarcCorneliu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 594
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
in primul rand tu esti foarte departe de realitate...nu audi...cum ai tras tu concluzia ca bmw-ul este mult mai brutal ca audi? un 316 e mai brutal decat un a4 1.6? lol chiar cunosc cazuri aparte unde bmw-ul este mult mai lin decat audi care este foarte brutal (ex. 3.0tdi quattro si 3.0xd...sau cum era RS4 B5 fata de M3? lin nu? )...bmw-ul este o masina impunatoare, dura si urmeaza o traditie dar aia este placerea de a conduce si dinamicitatea, nu calitatea sau cine stie ce alte porcarii mai sunt in capul tau...calitatea se regaseste in audi in interior mai exact care este mult peste bmw...si stai linistit ca si audi este o legenda si o istorie

eu sunt fan ambele marci dar in principiu apreciez audi pt fiabilitate in primul rand (de fapt tot grupul vag)...mai apreciez pt suspenii, design, calitatea interioarelor, siguranta iar bmw-ul il apreciez pt dinamica, placerea de a conduce, pozitia la volan, directie si FUN!
Audi pt fiabilitate? ) haha mai treci si tu prin reprezentante, mai intreaba posesori de audi cate turbine schimba si NU NUMAI. Gisaz. Topicul asta nu are nici un sens, e chiar degeaba...fiecare ramane cu a lui, daca la cineva i place Lada, puteti face Lada vs Ferrari si tot fiecare cu a lui ramane.
MarcCorneliu is offline  
Old 04-06-08, 19:13   #74
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by MarcCorneliu View Post
Audi pt fiabilitate? ) haha mai treci si tu prin reprezentante, mai intreaba posesori de audi cate turbine schimba si NU NUMAI. Gisaz. Topicul asta nu are nici un sens, e chiar degeaba...fiecare ramane cu a lui, daca la cineva i place Lada, puteti face Lada vs Ferrari si tot fiecare cu a lui ramane.
hai intrebati-ma cate turbine a schimbat tata.cu curaj
chiar asa convins esti?am avut audi la 236.000 km si mergea brici (zicea un mecanic,nu un prieten) si tu zici ca nu ii masina fiabila?fi serios
mai fiabila o fi bmw,cand numa cand auzi pretul lesini...stiu de la posesori
Cristy65 is offline  
Old 04-06-08, 20:31   #75
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by susp3ctu View Post
https://www.youtube.com/watch?v=EZzol...eature=related
uite aici ca vad ca iti place youtube
335 e peste s5 pe circuit,s5 care daca e sa o luam dupa motorul v8 de 4.2l e facut sa concureze cu m3`ul

Nu. E facut sa concureze cu 335 ...

In comparatia asta ... au terminat f aproape una de alta ... si sincer nu cred ca se poate trage o concluzie din filmulet.

Plus ca daca ai mai urmarit emisiunea, ea este adepta RWD, si stie mai degraba sa conduca o masina tractiune spate, decat una 4x4 ...
SFW is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -