Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care in opinia voastra este mai buna?
Audi 56 33.53%
BMW 111 66.47%
Voters: 167. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-07-08, 16:27   #661
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Re: General - AUDI vs BMW -

eu spre exemplu nu m-as arunca sa spun ca un bmw arata mai bine la interior decat un audi. anumite finisaje mi se par mai bune(partile de plastic sunt mult superioare) dar spre exemplu pielea lasa de dorit tare. iar ca design cred ca audi e mai sus. fiind insa pe un forum de tuning cred ca ne intereseaza mai mult performantele.

pentru baiatul cu a3-ul cu motor mai mai puternic(adica s3), ai avea tu curajul sa te dai cu un rx-8 fie el si stock pe un circuit? ca masina aia n-a fost facuta pentru liniutze. comparatia intre s3 si rx-8 nu are absolut nici un sens. pe 400m rx-8 ia bataie si de la un golf v gti stock. dar pe circuit scoate acelasi timp cu m3-ul anterior(343 cp). asa incat stai lejer acolo in s3-ul tau si nu te mai compara cu balauri(ca sa nu mai spun cat de urat este s3-ul ca nici nu sufera comparatie).
__________________
Mazda RX-8, Rosu metalizat - vanduta
BMW 335xi coupe, Negru Metalizat

Last edited by zarathustra; 10-07-08 at 16:33.
zarathustra is offline  
Old 10-07-08, 16:33   #662
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by zarathustra View Post
eu spre exemplu nu m-as arunca sa spun ca un bmw arata mai bine la interior decat un audi. anumite finisaje mi se par mai bune(partile de plastic sunt mult superioare) dar spre exemplu pielea lasa de dorit tare. iar ca design cred ca audi e mai sus. fiind insa pe un forum de tuning cred ca ne intereseaza mai mult performantele.
Foarte corecta exprimarea ta, pe care am sa o subliniez.
SEBASTIAN is offline  
Old 10-07-08, 17:02   #663
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by zarathustra View Post
eu spre exemplu nu m-as arunca sa spun ca un bmw arata mai bine la interior decat un audi. anumite finisaje mi se par mai bune(partile de plastic sunt mult superioare)
ai uitat sa subliniezi cuvantul esential

Last edited by alexGTI; 10-07-08 at 17:04.
alexGTI is offline  
Old 10-07-08, 17:23   #664
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
da, e mai bine finisat, si loxos, poti sa te uiti la orice test comparativ, si la interioare, confort si tot ce tine de astea, bmw are asigurat locul 3

edit @ sebastian...da e o jignire pentru audi sa compari cu rasnitele alea, cu interioare de logan facelift in clasa premium, si design parca a fost facut cu toporu
Coae, mai lasa-ne draq cu "orice test comparativ", si spune-ne ce are A8-u lu' taticu mai frumos, mai luxos si mai confortabil ca Seria 7. Concret. Daca stii ce inseamna asta.

Am un Audi, imi place extrem de mult design-ul la ultimele modele Audi, poate sunt cele mai frumoase masini din clasele lor, insa nu pot sa spun ca as alege mai repede Audi decat BMW, si ca BMW e cotoarba. Orice BMW pe care l-am condus m-a lasat cu o impresie buna, in limita anilor pe care ii are si a dotarilor.
Am inteles, mergi cu Audi toata ziua, insa in cate BMW-uri te-ai urcat pana acum ?

Sa mai zic ceva, am schimbat la un Audi (si nu orice Audi, ci unul scump) 2 injectoare dupa 15k kilometri, ce-i drept facuti in forja. Dupa mintea unora de aici, acesta ar fi un argument irefutabil ca Audi e un jaf de masina.

Imi place de prietenii vostri care isi iau cate un Audi sau BMW cu 300k km si le crapa motoru. Inseamna ca sunt niste masini proaste, ca uite eu stiu Audi/BMW (in functie de caz) cu motor cu 500k km.

Si eu stiu Daewoo Cielo cu 500k km, deci daca un BMW sau Audi nu merge 1 milion de kile, nu isi face banii. Corect rationamentul, nu ?

Legat de design, BMW e mult mai cuminte, e un design extrem de frumos facut (nici pe departe din topor), insa simplist si sobru. Asta nu inseamna ca arata rau, chiar daca nu are liniile unei Alfa sau ledurile din faruri ale lui Audi.

PS: imi place domnu' anaconda, ca BMW are asigurat locul 3 din 2. Probabil locul 2 i l-a furat Loganu cu facelift. Ai grija ca poate ajunge pe locul 1 si ii ia fata lu Audi. Auzi audi ?
__________________

Last edited by Evil Yuri; 10-07-08 at 18:28.
Evil Yuri is offline  
Old 10-07-08, 17:29   #665
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Re: General - AUDI vs BMW -

audi ieftin se cheama volkswagen... audi este orice numa ieftin nu
zarathustra is offline  
Old 10-07-08, 18:32   #666
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Sa zicem altfel, un audi "full options", la care am dat bani pentru o caruta de optiuni, dar pe care nu le pot folosi ca imi crapa ceva de baza la el.
Una e ca iti crapa un plastic si alta e cand iti crapa motoru. Din pacate, fara motor o masina este inutila. Chiar si o masina de aproape 100.000 de euro.
Evil Yuri is offline  
Old 10-07-08, 19:05   #667
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Sa zicem altfel, un audi "full options", la care am dat bani pentru o caruta de optiuni, dar pe care nu le pot folosi ca imi crapa ceva de baza la el.
Una e ca iti crapa un plastic si alta e cand iti crapa motoru. Din pacate, fara motor o masina este inutila. Chiar si o masina de aproape 100.000 de euro.
despre ce masina este vorba ? ca sunt chiar curios
alexGTI is offline  
Old 10-07-08, 19:09   #668
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by zarathustra View Post
pentru baiatul cu a3-ul cu motor mai mai puternic(adica s3), ai avea tu curajul sa te dai cu un rx-8 fie el si stock pe un circuit? ca masina aia n-a fost facuta pentru liniutze. comparatia intre s3 si rx-8 nu are absolut nici un sens. pe 400m rx-8 ia bataie si de la un golf v gti stock. dar pe circuit scoate acelasi timp cu m3-ul anterior(343 cp). asa incat stai lejer acolo in s3-ul tau si nu te mai compara cu balauri(ca sa nu mai spun cat de urat este s3-ul ca nici nu sufera comparatie).
ok, pai sa ne gandim ca S3 e mai mult decat cu A3 cu alt motor, cu alta cutie, cu alta transmiei, 4x4, adica nah...daca nu stim diferenta si ne uitam decat la design (unde putem vedea si aripile mai late si alte chetsii) posibil sa nu intelegem de ce un S3 bate un rx8.

hahah...rx8 si M3..pe ce circuit? de teste de consum ulei, unde M3 merge cu motorul sau baia sparte?? sau M3 cu 3 fise scoase? no offence bro..dar hai sa vb din chestii reale nu din NFS, ok ? eu zic sa comparam RX8 deja cu Nissan GTR ..ce ne mai incurcam cu M3 si alte jucarii..

cred ca de aia au pus usile asa la RX8 sa vada daca zboara direct. ))

cand vezi ca la chetsii seriose nu prea merge, te iei de frumusetea masinilor.
crede-ma ca la cat am dat pe S3 luam RX8 (vezi ca e unu pe forum full cu 16 000 de vanzare, 58 000 km..). plus ca frumusetea depinde de gust. mie sincer imi place mai mult S3 cum arata. te ofensezi?


daca si RX8 e balaur pai atunci crede-ma ca eu sunt printul ala pe cal alb (bine>240 de cai) care ii tai e capu si ii baga sabia pe gat ))))))

da, corect 335i e masina, tot respectul..dar RX8? nu-i nimic, toti mai facem greseli in viata, ctz ca ne trezim si invatam din ele...

IN FINE< hai sa incheiem ca deja devine penibila comparatia...

eu il astept pe santos sa zica ceva dupa ce a vazut filmele puse de mine mai sus.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline  
Old 10-07-08, 19:38   #669
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Re: General - AUDI vs BMW -

eu zic sa cauti timpii de circuit pentru mazda rx8 si dup-aceea sa vii aici sa dai din gura ca s3-ul tau e masina. o seara buna.

p.s. pentru inceput vezi ca este la topgear un test facut.
si nu mai compara pretul lui audi de nou cu pretul rx-8-ului second hand. Plus ca audi, dupa cum am mai spus, sunt inutil de scumpe.
zarathustra is offline  
Old 10-07-08, 19:55   #670
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
PS: imi place domnu' anaconda, ca BMW are asigurat locul 3 din 2. Probabil locul 2 i l-a furat Loganu cu facelift. Ai grija ca poate ajunge pe locul 1 si ii ia fata lu Audi. Auzi audi ?
sarcasmul asta nu prea ti-a iesit...si da, majoritatea testelor sunt audi vs bmw vs merc, la diferite clase, mai rar se compara cate 2, si de aia bmw are locul 3...

si am mers ( ca pasager) cu suficiente bmw-uri ca sa imi fac o parere (proasta) despre ele...altfel nu mai cumpara audi taicami`o si isi cumpara bmw, in dauna unui confort superior, unui design mai reusit,calitate a interiorului de asemenea superioara, dar avea timp mai bun pe nurburgring sau la top gear cu 1 secunda pe circuit ....oricum, nu are rost sa tocesc tastele si unghiile, ca indiferent de cate aberatii si cati useri care au iesit din carbon si voteaza bmw rullz....in realitate lucrurile raman la fel, si aia conteaza
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline  
Old 10-07-08, 20:40   #671
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

eu zic ca o sa inchid foarte curand threadul asta
blazeyblaze is offline  
Old 10-07-08, 21:35   #672
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

blazey dar tu ce parere ai ... avand in vedere ca ai avut si bmw-uri si audi ...
care e mai finisat ? care e mai bun ? care e mai "luxos" ? care ti-a placut mai mult ?
...
__________________
Actual cars:
'11 Audi S3 - Revo | Milltek | H&R | Forge | 19" | Evo-MS
'11 Audi A1 - Custom paint | 18" | Black optics

Gone:
'08 VW Golf GTI - 285 BHP - Milltek | D2 | INJEN | MOTUL | Superchips
'05 Mini Cooper S Cabrio - 170 BHP - Eibach | Aero | Custom exhaust
alexGTI is offline  
Old 10-07-08, 22:01   #673
NuMbEr-OnE

Stage 3
 
NuMbEr-OnE's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 124
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Am2 imi plac pt ca sunt Germane
NuMbEr-OnE is offline  
Old 10-07-08, 22:04   #674
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

A mai zis-o Blazey, sincer SANTOS te urasc ca ai deschis topicul asta ))..cel mai urat..
cristi_407 is offline  
Old 10-07-08, 22:19   #675
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Pai omul a fost destul de clar.
Si oricum se vede dupa media de varsta cum se orienteaza parerile.
Dupa ce trece de 20 de ani omul se mai cizeleaza si isi mai rafineaza gusturile, devine mai realist.
Pana in 20 de ani se stie .Micul superman care isi scartaie cauciucul la coltul strazii.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -