Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus
VW Golf 4 399 54.51%
Opel Astra G 160 21.86%
Ford Focus 173 23.63%
Voters: 732. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-08, 20:26   #241
!!!ovidiu!!!
VW Driver

Stage 3
 
!!!ovidiu!!!'s Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 120
Member of:
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Apropo de motoare...ca tot laudati fordul. Daca nu stiati VW are in prezent cel mai bun motor:TSI. Oare de ce nu are Fordul sau Opelul ceva mai bun. Si cred ca inginerii VW si Audi isi fac bine treaba.
__________________
!!!ovidiu!!! is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 20:33   #242
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Bogdan....se vede ca ca nu citesti posturile, sau poate selectiv...am dat un link pina unde ajunge 2.2tdci-ul...mult peste 200cp...cauta-l singur acum (si o saßti raspunzi si la cele 2 linkuri ale tale).
Adevarul e ca nu ai avut nici un paragraf bun in postul ala.Chestia cu noxele a fost o perla, chestia cu PD vs CR iarasi (repet...vezi ca 170cp-ul ala de la Passat e tot CR).
Cu motorsportul...WRC-ul...nu mai stiu cine e campioana mondiala la constructori si care este considerata cel mai bun WRC car.
Formula1...a fost un Ford F1 si a fost un Jaguar.
Le Mans...actualmente, chiar daca din cauza unei modificari a circuitului de 24h, a devenit de cativa ani neoficial, stii cine detine recordul (din '67 pina acum) la numarul de km parcursi in 24h?Apropo...stii cum ai fost cu chestia cu TDI a facut legea la LM?Cam asa: "cand Dumnezeu a facut-o pe Eva s-a dus la Adam si i-a spus...Adam alege".Pai Audi a fost singurul Diesel de acolo si singurul PD.Anul asta insa la rapiditate a luat-o de pe Peugeot, Peugeot a fost considerata mai rapida.Au fost niste greseli de strategie la echipe si niste probleme tehnice care i-au facut sa piarda niste curse, dar poate stii ca in prima parte a sezonului Audi au fost cam fripti.Si gandeste-te ca e primul an de intrare al Peugeotului, la anul s-ar putea sa fie greu de tot pentru cerculete.Ma rog, acum la LM avem doar Saleen
Aa, si iarasi apropo de raliuri...cauta dupa Ford RS200 Group B...ai sa vezi poate, interesant, ca va zice pe acolo ca era chiar mai rapid decat Peugeot205 T16 si decat Audi S2.Au avut niste insuccese apoi, probleme cam cum are cateodata Subaru acum in WRC...da, uite de fiabilitate.Asta pentru ca a fost ulterior oarecum neglijat in favoarea lui Cossworth...se simtea ca Group B e pe sfarsite.

Cuplul e mult la PD fata de CR? interesant...arata-mi niste comparatii rogu-te, cilindree pe cilindree si putere pe putere...cat are 2.0tdi si cat are 2.0tdci si care e chestia aia "cu muuuuult".
Si in fine...arat-mi niste cazuri concrete, de masini vandute (nu cereri de pret aberante), un Golf din 2000 sa zicem si un Focus din acelasi an, fiecare la cat s-a vandut...as vrea sa vad pachetul de tigari si lada cu aur de la celalalt.
Care e motorul de 2l sau in zona aia de PD cu 420Nm ( ah da...dar am uitat iar...un cal VAG e 1.3 din ailalti, si la cuplu e la fel).
Ovidiu, da...am recunoscut chestia cu TSI-ul, poate daca te rog frumos, cauti tu paragaraful scris de mine si il citezi.
Pina la urma nu era vorba de cantarire la bani marunti, care a mai buna pina la ultimul strop, punct, etc...era vorba de denigrare.

Last edited by carutasu; 27-08-08 at 20:54.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 21:15   #243
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Am mers cu masina unui spaniol , un A4 2.0 tdi PD care avea doar din chip 190 cp si era cam brutala. sub 2000 rpm mergeai lejer cu ea daca o lasai sa treaca te cam scotea prin scaun. Uitativa la mitsubishi lancer 2.0 tdi. are pumpe-duse si 143 cp. spunetimi voi mie ca nu prea fuge masina aia si pentru informatie motorul de 2.0 tdi de 170 de pe passat B6 e cu pompa injector. motoarele cu common-rail au doar 140. sa renuntat la concept deoarece aveau vibratii si zgomote accentuate, pe langa costuri de productie mai mari. Motoarele de pe ford alea diesel au overboost mare si din cauza asta se sparge turbina la forja regulata. sunt facute pentru consum nu pentru fuga. Tot nu am auzit ceva despre opel da vad ca multi il lauda. de ce?
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 21:27   #244
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

pentru ca am avut astra g si acum am golf 5 si imi pare rau ca am dat o asemenea masina pe ..sa zicem ceva ce nu ma satisface dpdv al fiabilitatii la forja.. if u know what i mean!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 22:10   #245
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

explica! ce motorizare avea astra? in ce sens aia era fiabila si asta nu?
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 22:34   #246
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

1.7 dti modificat la 110-115 cp , masina manca asfaltul ! am mers cu ea un an jumate numai talpa! nu stia ce e aia odihna , nu stia ce e ala mers lejer!

si acum masina inca mai este talpuita de actualul proprietar si iti zic sincer NU AM AVUT NICI O PROBLEMA! nu am avut ulei pe minim, nu mi-a cerut nimic din ce nu trebuia! revizie faceam cand imi aduceam aminte

Acu la golf 5 .. "fac plinu la ulei" .. din 2 in 2 luni imi indica sa completez ulei, a inceput deja sa scartie pe colo pe colo dar astea se rezolva, .. de la o groapa mi s-a deplasat un pic ceva pe la AC si cand dau drumu la ventilatie paraie si caraie ! per total sunt multumita si de asta dar in privinta consumului de ulei si carburant m-a dezamagit total!

precizez ca astra avea 250.000 km iar golful avea 100.000 km.. acum are 130.000..am facut revizia acum o luna jumate si deja trebuie sa fac alta !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 23:51   #247
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

interioarele de la vw se cam deterioreaza usor, in privinta consumului e normal sa iti ia mai mult pt ca e motoru mai mare . din cate stiu eu cauza numarul 1 la pierderile de ulei sunt din cauza pierderii compresiei si asta e o cauza a rodajului prost. probabil ca opelu nu a suferit de boala asta. de aici mai rezulta un consum ridicat si nu prea fuge. E adevarat? numai tu poti sa imi confirmi.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 23:55   #248
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

nu neaparat... motoarele TDI sunt renumite pentru consumul ceva mai crescut de ulei fata restul motoarelor diesel
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 23:58   #249
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

nu neaparat. tdiu meu mananca 1l / 6000 km. e mult? si fordu cam tot atat mananca, dar asta are deja 107.000.
oricum daca motoru a fost proiectat cu un consum putin mai mare de ulei in cap nu e un lucru rau pentru ca se face mai bine ungerea.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 00:02   #250
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

nu e un lucru rau, singurul inconvenient e ca ai o grija in plus... dar nu mare... eu cu benzinar oricum nu cunosc termenul "ulei")
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 00:11   #251
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

si motoarele pe benzina folosesc ulei. daca tu preferi sa folosesti ulei racing synthetic care il schimbi la 50000 iti reduce consumul si fuge mai bine, dar masina ta nu prea e fericita ca il pui. Eu ii bag mineral de 5w30 si il schimb la 10000, iar motoru e intro stare tehnica perfecta. ma rog a fost, poate inca mai e
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 00:20   #252
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
1.7 dti modificat la 110-115 cp , masina manca asfaltul ! am mers cu ea un an jumate numai talpa! nu stia ce e aia odihna , nu stia ce e ala mers lejer!

si acum masina inca mai este talpuita de actualul proprietar si iti zic sincer NU AM AVUT NICI O PROBLEMA! nu am avut ulei pe minim, nu mi-a cerut nimic din ce nu trebuia! revizie faceam cand imi aduceam aminte

!
deci inseamna ca Fiatul blamat de cate unii stiau sa faca si ei motoare.Parca de la ei erau DTI-urile, sau facute in colaborare?
@Dark, si eu tot mineral 5w30 bag si tot la 10000 ii fac schimb si se descurca bine motorul asa.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 00:22   #253
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

fiat fac singuri motare diesel. si le poti vedea pe toate masinile italiene ( alfa , lancia , fiat )

maicamea are fiat albea .1.4 8v 77 cp si consuma in oras (constanta) 6.4 sa imi ziceti voi ca nu e bine. adevaru e ca nu fuge dar nici nu a fost facuta sa fuga.

Last edited by DarkJEDI; 28-08-08 at 00:34.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 00:26   #254
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
interioarele de la vw se cam deterioreaza usor, in privinta consumului e normal sa iti ia mai mult pt ca e motoru mai mare . din cate stiu eu cauza numarul 1 la pierderile de ulei sunt din cauza pierderii compresiei si asta e o cauza a rodajului prost. probabil ca opelu nu a suferit de boala asta. de aici mai rezulta un consum ridicat si nu prea fuge. E adevarat? numai tu poti sa imi confirmi.
nu e adevarat....fuge rau.. trage mai bine de 140 cp cat scrie in talon!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 00:26   #255
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: VW Golf 4 vs. Opel Astra G vs. Ford Focus

si alea de pe opel sunt (sau erau) de la ei?
carutasu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -