Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-10, 17:29   #211
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Gusturile nu se discuta, nici de o parte nici de alta. Nu trebuie sa facem astfel de afirmatii, transformand discutia intr-un razboi intre japoneze si europene.. Haideti sa ne rezumam la ce putem culege de pe net si ce stim din proprie experienta despre fiecare dintre masini.
Nu e niciun razboi. Pur si simplu imi plac masinile europene.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 17:35   #212
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Era vorba de o investitie minima. Suma de 1000 usd este infima (teoretic) in lumea performantelor auto. Ma indoiesc ca poti scoate mai mult de 10-15 cp dintr-un M3 cu acea suma. Si aici e si ideea. Masina de baza este foarte importanta. Motorul, transmisia, aerodinamica, fiabilitatea(chiar si in conditii extreme) a fiecarei parti in parte toata sunt de partea Suprei inca din start.

Daca esti genul care prefera o masina noua puternica si la moda, nu se gandeste la modificari sau performante extreme sau nu il deranjeaza faptul ca masina lui se pierde printre celelalte masini, un M3 E46 de exemplu este o alegere MULT mai buna.
ejti in lumea ta frate !

o sa imi iau masina de mers la piata Toyota Supra,cea mai tare masina este Toyota Supra,cea mai performanta masina este Toyota Supra,cea mai reusita masina din lume este Toyota Supra,eu zic sa ne luam toti Toyota Supra ca iti place tie !!!

tare sunt curios ce masina ai tu daca 1000 d euro ti se pare o suma "infima" !

iar comparatia ta intre o masina japoneza si una europeana este penibila avand in vedere ca tu traiesti in Romania si nu iti permiti o Toyota Supra !!!pentru o Supra numai sa iesi in fiecare Weekend lunar cheltui 1000 d euro pe benzina (ceea ce este la tine o suma infima" !!!

prietene tare sunt curios ce masina conduci tu si daca tu chiar conduci o Toyota Supra ...
cate zile din 7 mergi cu ea !!! si cate performante ridicate ai tu la masina,si mai ales cate sume "infime" ai investit tu in ea !!! te rog sa ne luminezi !

Last edited by Marian_nebunu; 03-06-10 at 17:39.
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 18:22   #213
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
ejti in lumea ta frate !

o sa imi iau masina de mers la piata Toyota Supra,cea mai tare masina este Toyota Supra,cea mai performanta masina este Toyota Supra,cea mai reusita masina din lume este Toyota Supra,eu zic sa ne luam toti Toyota Supra ca iti place tie !!!

tare sunt curios ce masina ai tu daca 1000 d euro ti se pare o suma "infima" !

iar comparatia ta intre o masina japoneza si una europeana este penibila avand in vedere ca tu traiesti in Romania si nu iti permiti o Toyota Supra !!!pentru o Supra numai sa iesi in fiecare Weekend lunar cheltui 1000 d euro pe benzina (ceea ce este la tine o suma infima" !!!

prietene tare sunt curios ce masina conduci tu si daca tu chiar conduci o Toyota Supra ...
cate zile din 7 mergi cu ea !!! si cate performante ridicate ai tu la masina,si mai ales cate sume "infime" ai investit tu in ea !!! te rog sa ne luminezi !
Man cred ca nu are rost sa ajungem la costurile de intretinere ca aici iarasi va dati in cap cu sigla BMW. Am un prieten aici care a avut cel putin 20 BMW-uri la el in curte dintre care si cateva M3-uri E46 si care acuma a trecut la japoneze.
Tin minte anul trecut cand s-a tot luat la intrecere cu on Integra Type-R si i s-au aprins o gramada de becuri in bord la E46 si atunci l-a vandut.
Sa nu spun ca a sunat sa isi schimbe gumele la masina si cei de la reprezentanta au cerut 700€ pe cauciuc, sa schimbe placutele de frana 500€, bec de far Xenon 250€/buc...
Asa ca hai sa nu mai vorbim din auzite si sa ne limitam la ce cunoastem
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 18:51   #214
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
ejti in lumea ta frate !

o sa imi iau masina de mers la piata Toyota Supra,cea mai tare masina este Toyota Supra,cea mai performanta masina este Toyota Supra,cea mai reusita masina din lume este Toyota Supra,eu zic sa ne luam toti Toyota Supra ca iti place tie !!!

tare sunt curios ce masina ai tu daca 1000 d euro ti se pare o suma "infima" !

iar comparatia ta intre o masina japoneza si una europeana este penibila avand in vedere ca tu traiesti in Romania si nu iti permiti o Toyota Supra !!!pentru o Supra numai sa iesi in fiecare Weekend lunar cheltui 1000 d euro pe benzina (ceea ce este la tine o suma infima" !!!

prietene tare sunt curios ce masina conduci tu si daca tu chiar conduci o Toyota Supra ...
cate zile din 7 mergi cu ea !!! si cate performante ridicate ai tu la masina,si mai ales cate sume "infime" ai investit tu in ea !!! te rog sa ne luminezi !
Tu o dai in consum, dar un m3 cat consuma ?
Nu cred ca persoanele care-si duc masinile in peste 400 cai se duc la piata cu ele.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 19:47   #215
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Daca ar fi sa ne luam dupa filmuletul urmator, o Supra TT UK Spec ar scoate in jur de 8:10 pe Ring. Modificari doar evacuare si boost controller. Bineinteles as fi preferat ceva oficial si nu bag mana in foc nicidecum pentru timpi.
https://www.youtube.com/watch?v=OTU018mqwcY

Sunt de acord cu tine, M3-ul se preteaza mult mai bine pe circuite decat Supra. Dar in fond cu ce ma influenteaza asta pe mine ca sofer amator in cautare mereu de drumuri drepte si autostrazi cand vreau o portie de adrenalina si distractie ?
Nu stiu cat de relvant este acel filmulet avand in vedere ca nu este nimic oficial asa cum si tu ai spus..vroiam sa subliniez faptul ca ambele au avantajele si dezvantajele lor.Am avut ocazia sa merg in dreapta unui e36M3 pe drumuri de munte..sincer m-a uimit stabilitate acestuia in conditia unui condus destul de sportiv.In Supra recunosc ca nu am pus piciorul...ar fi fost destul de greu avand in vedere cat de rare sunt la noi.Nu stiu cat de relevant este pt tine un sasiu mai bun..si o masina care se preteaza la drumuri cu multe curbe etc..si nu linii drepte autostrazi dar pt mine asta conteaza foarte mult.Acum fiecare cu placerile lui tu cauti drumuri drepte etc...altii cautam drumuri montane curbe etc..ceva de genul pt mine ar fi deajuns..un M3 si un drum liber..:https://www.youtube.com/watch?v=W8A_V...layer_embedded

P.S Recunosc inca odata ca imi place BMW in general dar cred ca mi-am sustinut parerea si cu argumente...
P.S.2: si o mica comparatie stock vs stock chiar daca Supra se pare ca a castiagat M3-ul s-a tinut destul de aproape:https://www.youtube.com/watch?v=c2G8VN5gx4g
__________________
img]https://img245.imageshack.us/img245/5937/tdusignum5.jpg[/img]
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 21:04   #216
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
ejti in lumea ta frate !

o sa imi iau masina de mers la piata Toyota Supra,cea mai tare masina este Toyota Supra,cea mai performanta masina este Toyota Supra,cea mai reusita masina din lume este Toyota Supra,eu zic sa ne luam toti Toyota Supra ca iti place tie !!!

tare sunt curios ce masina ai tu daca 1000 d euro ti se pare o suma "infima" !

iar comparatia ta intre o masina japoneza si una europeana este penibila avand in vedere ca tu traiesti in Romania si nu iti permiti o Toyota Supra !!!pentru o Supra numai sa iesi in fiecare Weekend lunar cheltui 1000 d euro pe benzina (ceea ce este la tine o suma infima" !!!

prietene tare sunt curios ce masina conduci tu si daca tu chiar conduci o Toyota Supra ...
cate zile din 7 mergi cu ea !!! si cate performante ridicate ai tu la masina,si mai ales cate sume "infime" ai investit tu in ea !!! te rog sa ne luminezi !
Topicul se numeste "M3 vs. Supra". Fiecare isi sustine si isi argumenteaza alegerea, nu vad problema. Nu iti convine ce am zis? Vino cu argumente si demonstreaza ca M3 e superior. Nu inteleg ce te agiti atat. E doar o discutie pe un forum in scop de recreere si imbogatire de cunostinte.
__________________
BBC : Of the cars you've owned, which was your favourite?

The Stig : My Toyota Supra [Mk IV, 1992-2002, with three-litre, straight-six twin-turbo engine]. It was berserk fast, with hardened suspension and all the bells and whistles. I think in a track test with a Ferrari it would win. It was incredibly quick and it kept my attention the whole time.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 21:16   #217
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by El_Nino View Post
Nu stiu cat de relvant este acel filmulet avand in vedere ca nu este nimic oficial asa cum si tu ai spus..vroiam sa subliniez faptul ca ambele au avantajele si dezvantajele lor.Am avut ocazia sa merg in dreapta unui e36M3 pe drumuri de munte..sincer m-a uimit stabilitate acestuia in conditia unui condus destul de sportiv.In Supra recunosc ca nu am pus piciorul...ar fi fost destul de greu avand in vedere cat de rare sunt la noi.Nu stiu cat de relevant este pt tine un sasiu mai bun..si o masina care se preteaza la drumuri cu multe curbe etc..si nu linii drepte autostrazi dar pt mine asta conteaza foarte mult.Acum fiecare cu placerile lui tu cauti drumuri drepte etc...altii cautam drumuri montane curbe etc..ceva de genul pt mine ar fi deajuns..un M3 si un drum liber..:https://www.youtube.com/watch?v=W8A_V...layer_embedded

P.S Recunosc inca odata ca imi place BMW in general dar cred ca mi-am sustinut parerea si cu argumente...
P.S.2: si o mica comparatie stock vs stock chiar daca Supra se pare ca a castiagat M3-ul s-a tinut destul de aproape:https://www.youtube.com/watch?v=c2G8VN5gx4g
Imi place ca vi cu argumente si inteleg ca pentru fiecare om in parte distractia si satisfactia oferita de o masina depinde de foarte multi factori, pe care cateodata cei din jur nu ii vad sau nu-i inteleg. Cel mai bine pentru toata lumea era ca acest topic sa se termine cu postul din 2008 si sa scrie mare M3 vs Supra 0 - 0 si gata

Si filmuletul tau cu M3-ul din punctul meu de vedere
https://www.youtube.com/watch?v=gLT4F9keCNU
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 21:27   #218
road_runner

Stage 5
 
road_runner's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 889
Member of:
[Speed Daemons]
[VW]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

fimuletul meu preferat: https://www.youtube.com/watch?v=ZgMR9OVEDIY
road_runner is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 22:44   #219
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Si filmuletul tau cu M3-ul din punctul meu de vedere
https://www.youtube.com/watch?v=gLT4F9keCNU[/QUOTE]

Dap...despre asta vorbeam..asa da distractie nu linutze si autostrazi..OMG cum poate sa sune
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 08:29   #220
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Tema pozei era AvP
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dsc0882x.jpg
Views:	85
Size:	454.3 KB
ID:	1502770  
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 17:03   #221
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
ejti in lumea ta frate !

o sa imi iau masina de mers la piata Toyota Supra,cea mai tare masina este Toyota Supra,cea mai performanta masina este Toyota Supra,cea mai reusita masina din lume este Toyota Supra,eu zic sa ne luam toti Toyota Supra ca iti place tie !!!

tare sunt curios ce masina ai tu daca 1000 d euro ti se pare o suma "infima" !

iar comparatia ta intre o masina japoneza si una europeana este penibila avand in vedere ca tu traiesti in Romania si nu iti permiti o Toyota Supra !!!pentru o Supra numai sa iesi in fiecare Weekend lunar cheltui 1000 d euro pe benzina (ceea ce este la tine o suma infima" !!!

prietene tare sunt curios ce masina conduci tu si daca tu chiar conduci o Toyota Supra ...
cate zile din 7 mergi cu ea !!! si cate performante ridicate ai tu la masina,si mai ales cate sume "infime" ai investit tu in ea !!! te rog sa ne luminezi !
1000 de euro este mult pentru 150 cp ?

iar restul post-ului tau e ... trist
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 20:39   #222
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Intr-un BMW M3 pari mai "om serios" decat intr-o supra. Dupa o anumita varsta vine vremea sa te lasi de NFS iar M3-ul ramane o masina clasica indiferent de generatie.
Trebuie sa recunosc ca acum 10 ani supra era masina mea preferata.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 21:08   #223
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Intr-un BMW M3 pari mai "om serios" decat intr-o supra. Dupa o anumita varsta vine vremea sa te lasi de NFS iar M3-ul ramane o masina clasica indiferent de generatie.
Trebuie sa recunosc ca acum 10 ani supra era masina mea preferata.
Sigur E36 este masina de om serios ))
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 21:11   #224
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Sigur E36 este masina de om serios ))
Mai ales la noi
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 21:25   #225
road_runner

Stage 5
 
road_runner's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 889
Member of:
[Speed Daemons]
[VW]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Deci... sa ne intelegem!
Care e mai tare???
road_runner is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -