Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-05, 21:24   #76
WannaDie

Stage 5
 
WannaDie's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 330
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"zarathustra\"
eu zic sa mergi intai cu mine ********...poate ar trebui sa inveti tu sa schimbi vitezele ca omori motoru' la 2000...
sa mergi tu intr-a patra la 2000 cu rx-8....
si am mai zis ca ia 30% cand mergi sportiv...
daca mergi normal(conditiile impuse de trafic), ia 22-23.... si daca mergi de parca ai avea bicicleta poate ia 20%
am facut un drum afara....am mers tare(205 viteza maxima) pe unde s-a putut si mi-a luat 18%...
1 la mana citeste mai atent ceea ce scriu restu.....
2 la mana eu nu am scris nicaieri ca sa mergi cu mazda la 2000 ,am dat un simplu exemplu cu acea turatie,de aceea am si scris langa de exemplu, si tot nu ai inteles ce am zis eu.....si anume: O MASINA(NU SPECIFIC NICI UN MODEL,POATE FI ORICE) CONSUMA MULT MAI MULT LA O TURATIE X(SA ZICEM) IN TREPTELE 1 si 2 DECAT LA ACEEASI TURATIE X IN TREPTELE 4 si 5 sau chiar 6 la care eu.....
asa ca sfatul meu e mai intai sa si citesti cu atentie sau pana ce intelegi ceea ce au vrut sa zica restu, inainte de a sari chiar asa.....

si apropo uneori e vina si soferul pt consum nu numai masina.....daca cumva te simti asta e problema ta....
__________________
One Mile at a Time!!!!!
WannaDie is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 21:51   #77
daflyer_oradea

Stage 5
 
daflyer_oradea's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,901
Default

Nici mie nu imi vine sa cred ca consuma chair atat de mult.Hai un 20% merge, dar....30?e prea mult.
Totusi, depinde si de sofer...stiu si eu 525 din 90 care consuma 25 la suta in regim de forja, schimbat numa la 6000 de ture.Da ala are cateva kilograme in plus...si e din vechi.
Deci, mi se pare imposibil sa consume atat..
__________________
My wide E36
daflyer_oradea is offline   Reply With Quote
Old 10-05-05, 09:16   #78
cristi_ubs

Stage 5
 
cristi_ubs's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 641
Member of:
[RENAULT]
Default

Quote:
cristi_ubs, imi retrag cuvintele.. se pare ca nu mai ai cu cine concura.. uite ce zice zarathustra pe un alt forum
NP!!!
Quote:
naspa.. vezi, de aia prefer sa imi iau masina eu, nu ai mei.. cat de harb o fi, e a mea
de accord!!!daca ii lasam, p ai mei sa-mi ia masina aveam si eu cel putin o solenza.Asa am berlina din '85.......da este mea cumparata din banii mei
__________________
Renault Clio Symbol
WR BLUE MICA PEARL
cristi_ubs is offline   Reply With Quote
Old 10-05-05, 20:25   #79
giorgio_tlro

Stage 3
 
giorgio_tlro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 77
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default

Haideti oameni buni, nu mai bagati in seama orice copil care acum a ramas si fara masina da la taticu!!!

Ce dreaq....oameni suntem cu totii...mai o unflam un pic da nici chiar asa.
Lasa-ne frate cu mazda ta si cu consumul ala de \"mers sportiv\".Nu de alta, da faci de rusine numele marcii si o sa aiba regres de vanzari cu tine.

Hai sa dau si un contraexemplu:toata lumea stie ca cele mai gurmande sunt motoarele americane;si si mai gurmande sunt cele de pe masinile de teren sau suv-uri americane.Sa luam de exemplu un lincoln navigator,ca aici vroiam sa ajung.E vorba de masina unui prieten d-al meu.Credeti-ma ca condus destul de sportiv prin bucuresti masina aia nu a luat niciodata mai mult de 30%.
P.S. e vorba de masina de cam 2 oric cat mazda aia si cu un motor de doar 5.4L.
Astept \"conducatorul sportiv\" de mazda cu o replica!
giorgio_tlro is offline   Reply With Quote
Old 15-05-05, 09:57   #80
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default

vai s-a umplut tara de raceri nebuni cu carnet de 3 luni, 500km experienta si care joaca nfs underground

si apropo nu-ti mai considera masina super sport ca exista diesel-uri care fac leapsa cu tine si consuma 10%-12%
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 15-05-05, 12:04   #81
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

intreaba orice om cu rx-8 sa vezi ca la mers normal ii ia 20% cel putin.. atunci sa nu discutam de dat in gat... Unei masini care ia 8%, chiar si diesel, daca ii dai in gat se poate urca pana in 17% care-i putin peste dublu. Daca ar fi sa luam consumul dat de fabricant(adica 15%) si sa-l inmultim cu doi si-un pic ar iesi ceva peste 30% de unde rezulta ca nu-i dau eu destul de tare in gat...
__________________
Mazda RX-8, Rosu metalizat - vanduta
BMW 335xi coupe, Negru Metalizat
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 16-05-05, 13:16   #82
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Am sters ceea ce nu avea legatura cu subiectul topicului!!!! din motive evidente.

Postati doar daca mai aveti ceva de spus, argumentat pe tema data.

Daca mai continuati cu altele aici, sterg si pana la urma il inchid definitiv.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 09:22   #83
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

poate sunt un pic offtopic dar daca nu ma insel la legale RX8 si-a luat-o de 2 ori la rand de la un golf 3
COObra is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 09:59   #84
ferocus

Stage 2
 
ferocus's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 39
Default

Apropos de consumurile declarate de producatori, nu stiu cati din cei din discutie au cumparat un frigider de curand.
Toate frigiderele au niste etichete mari frumoase cu consumul extraordinar, care acasa afli ca este la functionare la minim, varianta in care mancarea din frigider se strica in doua zile. Vrei sa tina mai mult? bagi curent
Deci cu siguranta si RX8 consuma mai mult de cei 15l/100km declarati de producator (fordul meu nu ia sub 12L/100 nici tractat si in carte scrie 9L/100 in regim urban)
Din ce am citit eu pe siteurile americanesti,oamenii se plang de un \"best mileage - 13-15 miles per gallon\", la o aproximare grosiera 20L/100km
La mers cu pantofi cu talpa dreapta de plumb probabil ia 25L/100km

Mai creditam un 5L adaugati spre \"rotunjire\" si \"dat mare\" si concluzionam realitatea.
ferocus is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 11:02   #85
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"COObra\"
poate sunt un pic offtopic dar daca nu ma insel la legale RX8 si-a luat-o de 2 ori la rand de la un golf 3
Da ... dar era cel de 193 iar golful vr6-le avea in jur de 200.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 04:12   #86
dj05dpx
Guest
 
Posts: n/a
Default

zilele trecute am citit intr-o revista de specialitate:12,8 consum la RX-8...modelul american
  Reply With Quote
Old 18-05-05, 06:35   #87
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

Quote:
iar golful vr6-le avea in jur de 200
VR6 are 178 de cai.
COObra is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 09:42   #88
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Eu spun ce mi-a spus proprietarul golful ... ca are in jur de 200 si putin.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 10:33   #89
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

oricum rx8 are mai multi cai chiar daca nu e varianta pt america
COObra is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 11:34   #90
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Din punctul meu de vedere RX8 este o masina care DECAT arata foarte bine. Mazda pe mine niciodata nu prea m-a atras. In legatura cu, consumul in continuare sustin ca este imposibil sa consume cat a zis pustiu' ala.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -